Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těchto 5 investic vám může pomoci vybudovat zajímavý pasivní příjem – Které to jsou?

Publikováno
Těchto 5 investic vám může pomoci vybudovat zajímavý pasivní příjem – Které to jsou?
Zdroj: depositphotos.com

Hledáte nové zdroje pasivního příjmu? Pokud je vaším hlavním cílem diverzifikovat své investice, abyste měli co největší šanci na stabilní příjem v obdobích zvýšené volatility trhu, která se nevyhnutelně objeví v průběhu vašeho života, jste na správném místě.

V tomto článku se podíváme na pět různých typů investic, které by mohly tvořit základní kameny diverzifikovaného portfolia generujícího pasivní příjem.

1. Dividendoví aristokraté

Dividendoví aristokraté jsou společnosti, které dlouhodobě zvyšují výplaty dividend akcionářům nepřetržitě alespoň 25 let v řadě. Často se jedná o zavedené lídry v oboru s nízkým zadlužením a vysokou ziskovostí.

Mezi dobré příklady těchto společností patří například Coca Cola nebo Johnson & Johnson. Velmi zajímavé dividendové aristokraty pak nalezneme mezi britskými akciemi. Do indexu FTSE 100 patří spotřebitelská defenzivní společnost British American Tobacco, zdravotnická firma GlaxoSmithKline a finanční společnost Legal & General Group, přičemž jejich aktuální dividendový výnos činí 6,6 %, 6,8 % a 10,4 %.

Je pravda, že přílišné zaměření na tyto akcie s sebou nese rizika. Vaše portfolio může mít například nízkou expozici vůči některým sektorům, jako jsou technologie. Při hledání pravidelného dividendového příjmu byste také mohli zanedbat lepší příležitosti k růstu kapitálu v jiných oblastech akciového trhu. Nicméně jako generátory pasivního příjmu, které mají dobrou šanci odolat recesi, jsou dividendoví aristokraté slušným základem akciového portfolia generujícího pasivní příjem.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BATS Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

2. Dividendové akcie s vysokým výnosem

O něco aktivnější přístup pak vyžaduje nákup dividendových akcií s vysokým výnosem. Je pravda, že neobvykle vysoké výnosy jsou často důsledkem velkých propadů cen akcií, což by mohlo signalizovat problémy v podnikání společnosti. Vzhledem k tomu, že dividendy mohou být kdykoli sníženy, musíte tyto investice považovat za vysoce rizikové.

Dobrým příkladem je hypoteční REIT Annaly Capital Management, který aktuálně charakterizuje dividendový výnos přes 20 %. Akcie této společnosti se výrazně propadly vlivem zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Dalším pak je obchodník s komoditami a těžař Ferrexpo z indexu FTSE 250. Jeho současný dividendový výnos činí neuvěřitelných 33,6 %. Podnik má významnou geografickou expozici na Ukrajině. Cena jeho akcií se za 12 měsíců propadla o 62 %, zejména kvůli bleskovému krachu po únorové ruské invazi.

3. REITs

Dobrým způsobem, jak diverzifikovat portfolio nad rámec tradičních akciových titulů, je investování do realitních investičních trustů (REIT). Investice do nemovitostí často fungují na jiném tržním cyklu a REITs nabízejí pasivní expozici vůči tomuto sektoru.

Mezi oblíbené akcie v této oblasti patří například dividendový aristokrat Realty Income, Crown Castle nebo Simon Property Group. Z evropských REITs se těší popularitě společnost British Land, která se zaměřuje na vysoce kvalitní maloobchodní prostory a londýnské kanceláře. V současné době vynáší 6,3 %.

Je pravda, že rostoucí úrokové sazby vyvíjejí tlak na ceny nemovitostí, což je pro REIT akcie protivětrem. Můžete to však brát tak, že to je cena, kterou se vyplatí zaplatit za výhody diverzifikace.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie O Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

4. Indexové fondy

V rámci příjmového investičního portfolia nemusíte opomíjet ani jednoduchost. Investice do burzovně obchodovaného fondu, který kopíruje cenovou výkonnost indexu, například S&P 500 nebo FTSE 100, může přinést slušné výnosy. V současné době tyto indexy vynášejí 1,8 % a 4,1 % dividendového výnosu.

Dokonce i Warren Buffett radí lidem, aby důsledně investovali do nízkonákladového fondu kopírujícího index S&P 500 a to pravidelně a dlouhodobě. Přestože indexové fondy trh nepřekonají, není od věci dbát miliardářovy rady.

5. Fondy s pevným výnosem

Fondy s pevným výnosem jsou dalším skvělým zdrojem pasivního příjmu. Často investují do dluhopisů nebo jiných dluhových cenných papírů a vyplácejí výnos podle pevného harmonogramu.

Hlavní výhodou dluhopisů je, že bývají stabilnější než akcie a fungují jako diverzifikátor. O této zažité moudrosti se však objevují nové pochybnosti. Například nedávný chaos na trhu s britskými zlatými dluhopisy poškodil jejich tradiční pověst jako investice s nižším rizikem. Přesto se stále považuje držení některých dluhopisů za důležitou součást diverzifikovaného portfolia generujícího pasivní příjem.

Líbil se vám tento článek?
16
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎