Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Zatčení zakladatele Telegramu, neobvyklý nárůst poplatků u transakcí s BTC a plán na nový stablecoin. To vše se událo ve světě kryptoměn v minulém týdnu.
Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.
Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Poplatky za bitcoinové transakce vzrostly 22. srpna téměř o 940 % během jediného dne, a to z 0,74 USD až na 7,7 USD! Hned druhý den, 23. srpna, už klesly zpět na normální úroveň. Průměrně se pohybovaly opět kolem 0,34 USD.
Bitcoinová síť účtuje poplatek za každý převod Bitcoinu (BTC), aby bylo možné uhradit těžařům ověřování transakcí. Poptávka po využití sítě je jedním z hlavních determinantů výše poplatku za požadované odeslání nebo přijmutí BTC.
Bitcoinový vývojář působící pod pseudonymem mononaut na sociální síti X upozornil na to, že během největší špičky zaplatila jedna adresa na poplatcích 0,5 BTC (přes 700 tisíc Kč), aby konsolidovala 0,55 BTC. Pravděpodobně si toho nevšimla.
an excellent time to consolidate, good job lads pic.twitter.com/eFRSjZHELU
— mononaut (tx/acc) (@mononautical) August 22, 2024
Tether plánuje spustit další stablecoin. Společnost, která zůstává největším emitentem stablecoinů podle tržní kapitalizace, by tak přidala další token k současným Tether USD (USDT) a Euro Tetheru (EURT).
A na kterou měnu by měl být nový stablecoin navázaný? Možná trochu překvapivě na dirham ze Spojených arabských emirátů. Podle zpráv bude Tether hledat cestu k licenci v této zemi. Díky nové nedávno přijaté regulaci by měla být cesta jednodušší.
Paolo Ardoino, generální ředitel společnosti, řekl, že se SAE stávají významným globálním ekonomickým centrem a nový token by měl přinést bezpečný a efektivní způsob transakcí jak pro vnitrozemské, tak pro zahraniční platby.
V první desítce kryptoměn podle tržní kapitalizace (se stablecoiny) proběhla změna. I přes solidní růst v minulém týdnu se zde neudržela kryptoměna Cardano (ADA). Před ní se dostal TRON (TRX). Cardano tak spadlo až na 11. příčku.
ADA má v současnosti kapitalizaci 13,5 miliard USD. TRX se posunulo na 14,5 miliard USD. Zatímco Tron je co se týče kapitalizace na svém historickém maximu, Cardano by na jeho dosažení muselo svoji hodnotu znásobit 7x!
V září 2021, kdy bylo čtvrtou největší kryptoměnou, činila jeho kapitalizace 95 miliard USD! Tolik nemají v současnosti ani Solana a Dogecoin… dohromady.
I další sledovaný ukazatel, poměr tržní kapitalizace ADA vůči ostatním kryptoměnám (dominance), ukazuje, že ADA se v posledních měsících až letech vůbec nedaří. Zatímco během roku 2022 se dominance ADA dostala až na 4,2 %, v současnosti je na 0,6 %.
Zakladatel a generální ředitel společnosti Telegram, Pavel Durov, byl v sobotu večer zatčen ve Francii. Po příletu na letiště Le Bourget, které odbavuje pouze soukromá letadla, si na něj počkali agenti francouzského Národního úřadu pro boj proti podvodům. Podle prohlášení úřadu souvisí zatčení právě se sociální sítí Telegram.
“Pavel Durov skončí ve vyšetřovací vazbě, to je jisté… na své platformě umožnil spáchání bezpočtu trestných činů a zločinů. Neudělal nic, aby síť moderoval ani nespolupracoval s úřady,” uvedl jeden z vyšetřovatelů.
Tato zpráva zahýbala v minulém týdnu hlavně kryptoměnou Toncoin (TON), což je nativní mince blockchainu The Open Network, který založil Durovův bratr Nikolai. Oba projekty jsou velmi úzce provázány.
Toncoin během 24 hodin od oznámení zprávy klesl o zhruba 20 %. Detaily jsme ihned po oznámení rozebírali na našem webu:
Jednoznačným vítězem minulého týdne je kryptoměna Fetch.ai (FET), která si připsala přes 60 %. Dobře si vedl i memetoken dogwifhat (WIF), jenž korigoval ztráty z předminulého týdne, a také mince Avalanche (AVAX).
V plusu však skončilo v minulém týdnu daleko více kryptoměn, např. Polygon (MATIC), NEAR Protocol (NEAR) nebo již zmíněný TRON (TRX). Jedinou větší kryptoměnou, které se za posledních 168 hodin nedařilo, je výše zmíněný Toncoin (TON).
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.