Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Výnosová křivka se převrátila - Míří USA do recese? Co se bude dít dál?

Výnosová křivka se převrátila - Míří USA do recese? Co se bude dít dál?

Výnosová křivka se převrátila - Míří USA do recese? Co se bude dít dál?
Zdroj: depositphotos.com

Výnosová křivka je jeden z nejdůležitějších indikátorů pro každého investora a spekulanta. Výhoda výnosové křivky je, že vlastně vizualizuje očekávání celého trhu. A pokud aplikujeme hypotézu sebenaplňujícího proroctví, je to vlastně předcházející indikátor pro budoucí makroekonomický vývoj. A jak nám napovídá dnešní titulek, aktuální tvar výnosové křivky lze interpretovat.

Výnosová křivka se převrátila

Jak často opakuji, dluhopisový trh je pro každého spekulanta a investora klíčový. I když vás tento trh třeba z obchodního hlediska nezajímá, je třeba jej sledovat. Proč? Protože je to vůbec největší trh vůbec a hlavně na něm operují především velké instituce. A velké instituce mají řekněme lepší a více informací, jsou bez emocí a oplývají většími zdroji než drobní obchodníci. Čili se chovají racionálněji. Zatímco akciový trh je často tažen emocemi.

Jakmile dluhopisový trh zasáhnou výprodeje, za jistý čas lze to samé očekávat na akciovém trhu. Fungovalo to tak v minulosti a fungovalo to tak i nyní. Zatímco na akciích probíhalo rally, dluhopisový trh na tom byl naopak dlouho bídně. Kurzy klesly, zatímco úrokové míry zaznamenaly vzestup i o stovky procent.

Abychom se ale už dostali ke gró dnešního příspěvku. Výnosová křivka na přiloženém grafu je již převrácená. Respektive krátkodobé splatnosti nesou vyšší výnos než střednědobé a dlouhodobé splatnosti. Právě 1letý federální dluhopis má úrok z kupónu 3,157 % za rok. Zatímco 10leté federální dluhopisy nesou úrok 2,934 %.

Aktuální podoba výnosové křivky (modrá)
Aktuální podoba výnosové křivky (modrá)
Zdroj: gurufocus.com

Jak má výnosová křivka správně vypadat? V grafu jsou i výnosové křivky z předešlých dvou let. S delšími splatnostmi má růst i výnos. Protože je racionální od kupujícího požadovat větší premium za rizikovost, které roste úměrně s časem. Vzhledem k tomu, že federální dluhopisy jsou tzv. risk free (bezrizikové), tím rizikem je zde myšlena budoucí inflace. Zkrátka chcete kompenzovat inflaci, která může v budoucnu přijít.

A v tom tkví právě ta interpretace tvaru křivky. Investoři vlastně požadují nižší úrok s rostoucí splatností. Něco je proto špatně. Proč chtějí investoři nižší úrok, když rizikovost stoupá s růstem doby splatnosti? Protože investoři očekávají, že se reálná ekonomika dostane do recese. A recese implikuje pokles inflace, tzv. dezinflaci. Jednoduše řečeno, inflace dle očekávání zůstane spíše nižší.

Spread mezi 10letým a 1letým výnosem
Spread mezi 10letým a 1letým výnosem
Zdroj: gurufocus.com

Kromě samotné podoby výnosové křivky se ještě sleduje právě spread (rozdíl) mezi 1letým a 10letým výnosem. Z grafu je patrné, že když je spread záporný, v průběhu několika měsíců až pár let přišla recese ekonomiky. A jak vyplývá i z tvaru výnosové křivky, spread se již nachází v záporných hodnotách.

S&P 500 a výnosy na 10letých a 1letých dluhopisech
S&P 500 a výnosy na 10letých a 1letých dluhopisech
Zdroj: gurufocus.com

Na posledním grafu můžeme sledovat, že když začnou klesat výnosy na 1letých federálních dluhopisech, začne strmě padat i akciový trh v podobě indexu S&P 500. Avšak výnosy začínají klesat s předstihem nejméně v řádu několika měsíců. Růst výnosů znamená pokles kurzů federálních dluhopisů. A pokles jejich kurzů je předzvěst pro pád na akciovém trhu.

Zase upozorňuji, že to nefunguje jako hodinky. Když by to bylo tak jednoduché, jsme všichni milionáři. Je to ovšem výborná pomůcka pro pochopení širšího kontextu. Vlastně zase taková konfluenční analýza.

Závěrem

Předseda Federální rezervní banky (Fed) a americká ministryně financí opakují, že recese určitě není nevyhnutelná. Respektive tvrdí, že je to jedna z možností, ale ta méně pravděpodobná. Je to samozřejmě klamání veřejnosti. Stejně jako klamali, že inflace je dočasná. Oni vědí, že neříkají pravdu.

Proč to tedy dělají? Protože jejich vlastní slova ovlivňují do značné míry očekávání trhu. A už jenom touto rétorikou se částečně snaží předejít tomu, aby se recese dostavila. Když by tyto autority řekly, že recese je jistota, na 99 % by přišla. Protože by se celá ekonomika podle toho začala chovat. Tímto způsobem to brzdí, ale z lidí samozřejmě dělají hlupáky a snižují tím relevanci svých tvrzení.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo