Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výnosová křivka se převrátila – Míří USA do recese? Co se bude dít dál?

Publikováno
Výnosová křivka se převrátila – Míří USA do recese? Co se bude dít dál?
Zdroj: depositphotos.com

Výnosová křivka je jeden z nejdůležitějších indikátorů pro každého investora a spekulanta. Výhoda výnosové křivky je, že vlastně vizualizuje očekávání celého trhu. A pokud aplikujeme hypotézu sebenaplňujícího proroctví, je to vlastně předcházející indikátor pro budoucí makroekonomický vývoj. A jak nám napovídá dnešní titulek, aktuální tvar výnosové křivky lze interpretovat.

Výnosová křivka se převrátila

Jak často opakuji, dluhopisový trh je pro každého spekulanta a investora klíčový. I když vás tento trh třeba z obchodního hlediska nezajímá, je třeba jej sledovat. Proč? Protože je to vůbec největší trh vůbec a hlavně na něm operují především velké instituce. A velké instituce mají řekněme lepší a více informací, jsou bez emocí a oplývají většími zdroji než drobní obchodníci. Čili se chovají racionálněji. Zatímco akciový trh je často tažen emocemi.

Jakmile dluhopisový trh zasáhnou výprodeje, za jistý čas lze to samé očekávat na akciovém trhu. Fungovalo to tak v minulosti a fungovalo to tak i nyní. Zatímco na akciích probíhalo rally, dluhopisový trh na tom byl naopak dlouho bídně. Kurzy klesly, zatímco úrokové míry zaznamenaly vzestup i o stovky procent.

Abychom se ale už dostali ke gró dnešního příspěvku. Výnosová křivka na přiloženém grafu je již převrácená. Respektive krátkodobé splatnosti nesou vyšší výnos než střednědobé a dlouhodobé splatnosti. Právě 1letý federální dluhopis má úrok z kupónu 3,157 % za rok. Zatímco 10leté federální dluhopisy nesou úrok 2,934 %.

Zdroj: gurufocus.com
Aktuální podoba výnosové křivky (modrá)
Aktuální podoba výnosové křivky (modrá)

Jak má výnosová křivka správně vypadat? V grafu jsou i výnosové křivky z předešlých dvou let. S delšími splatnostmi má růst i výnos. Protože je racionální od kupujícího požadovat větší premium za rizikovost, které roste úměrně s časem. Vzhledem k tomu, že federální dluhopisy jsou tzv. risk free (bezrizikové), tím rizikem je zde myšlena budoucí inflace. Zkrátka chcete kompenzovat inflaci, která může v budoucnu přijít.

A v tom tkví právě ta interpretace tvaru křivky. Investoři vlastně požadují nižší úrok s rostoucí splatností. Něco je proto špatně. Proč chtějí investoři nižší úrok, když rizikovost stoupá s růstem doby splatnosti? Protože investoři očekávají, že se reálná ekonomika dostane do recese. A recese implikuje pokles inflace, tzv. dezinflaci. Jednoduše řečeno, inflace dle očekávání zůstane spíše nižší.

Zdroj: gurufocus.com
Spread mezi 10letým a 1letým výnosem
Spread mezi 10letým a 1letým výnosem

Kromě samotné podoby výnosové křivky se ještě sleduje právě spread (rozdíl) mezi 1letým a 10letým výnosem. Z grafu je patrné, že když je spread záporný, v průběhu několika měsíců až pár let přišla recese ekonomiky. A jak vyplývá i z tvaru výnosové křivky, spread se již nachází v záporných hodnotách.

Zdroj: gurufocus.com
S&P 500 a výnosy na 10letých a 1letých dluhopisech
S&P 500 a výnosy na 10letých a 1letých dluhopisech

Na posledním grafu můžeme sledovat, že když začnou klesat výnosy na 1letých federálních dluhopisech, začne strmě padat i akciový trh v podobě indexu S&P 500. Avšak výnosy začínají klesat s předstihem nejméně v řádu několika měsíců. Růst výnosů znamená pokles kurzů federálních dluhopisů. A pokles jejich kurzů je předzvěst pro pád na akciovém trhu.

Zase upozorňuji, že to nefunguje jako hodinky. Když by to bylo tak jednoduché, jsme všichni milionáři. Je to ovšem výborná pomůcka pro pochopení širšího kontextu. Vlastně zase taková konfluenční analýza.

Závěrem

Předseda Federální rezervní banky (Fed) a americká ministryně financí opakují, že recese určitě není nevyhnutelná. Respektive tvrdí, že je to jedna z možností, ale ta méně pravděpodobná. Je to samozřejmě klamání veřejnosti. Stejně jako klamali, že inflace je dočasná. Oni vědí, že neříkají pravdu.

Proč to tedy dělají? Protože jejich vlastní slova ovlivňují do značné míry očekávání trhu. A už jenom touto rétorikou se částečně snaží předejít tomu, aby se recese dostavila. Když by tyto autority řekly, že recese je jistota, na 99 % by přišla. Protože by se celá ekonomika podle toho začala chovat. Tímto způsobem to brzdí, ale z lidí samozřejmě dělají hlupáky a snižují tím relevanci svých tvrzení.

Líbil se vám tento článek?
16
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎