Bankovní segment ve slepé uličce – kam budou směřovat akcie největších bank USA v roce 2023?
Jak jistě všichni víme, akciové trhy byly v loňském roce pod výrazným tlakem, pod který je dostalo několik faktorů. Mezi ty hlavní můžeme zařadit vysokou inflaci, růst úrokových sazeb a rusko-ukrajinský konflikt.
Tyto faktory se podepsaly na chuti lidí investovat, což pocítil především finanční segment. V tomto článku se podíváme na vybrané akcie 4 bank a zhodnotíme jejich současnou situaci s tím, že se díky technické analýze pokusíme odhalit důležité cenové úrovně, které budou hrát významnou roli v jejich případném růstu.

Finanční segment v loňském roce patřil mezi ty poražené tržní segmenty a skončil ve ztrátě 13,1 %. Především nezájem investorů o dlouhodobé investice, které tvoří základ bankovních produktů a odliv kapitálu do hotovosti způsobil meziroční poklesy tržeb těch největších amerických bankovních domů.
Banky v současné době balancují na rozhraní dvou protichůdných fundamentů. Ten pozitivní by měl být pro banky prospěšný, protože vyšší úrokové sazby tvoří bankovní produkty atraktivnějšími, díky téměř nulovému riziku, při zajímavém výnosu. Na druhé straně ovšem stojí strašák zpomalující ekonomiky, který zákonitě nutí obyvatele snížit své výdaje. Zpomalování ekonomiky se bank také dotkne i v oblasti nabízených úvěrů, protože se sníží poptávka po těchto produktech ze strany podnikatelů a občanů. Nyní se již pojďme podívat na konkrétní cenové grafy a ať se můžeme zamyslet nad situací ve finančním sektoru i z pohledu investora.
Finanční segment je v kleštích dvou fundamentů. Rostoucích úrokových sazeb a zpomalující ekonomiky.
1) Bank of America
Akcie Bank of America se již od roku 2020 obchodují v rostoucím trendovém pásmu, přičemž respektují hodnoty rostoucí trendové čáry. Tento technický ukazatel velmi dobře zafungoval jako support již dvakrát a vždy došlo k odrazu a růstu hodnoty akcií. Akcie této banky dokázaly již také otestovat nejbližší rezistenci, čímž si otevřely cestu výše.
Zatím co akcie nabízejí optimistický pohled, v řeči čísel to zas tak slavné není. Bank of America vykázala meziroční růst tržeb pouze 0,34 %, s ročními tržbami téměř 95 miliard USD. Predikce pro letošní rok 2023 jsou ovšem optimističtější a očekává se růst přes 100 miliard, na hodnotu 103 miliard USD. Banka vyplácí kvartální dividendy o hodnotě 0,22 USD.
2) Citigroup
Akcie Citigroup se obchodují od roku 2013 v postranním trendu, který ovšem nabízí výrazné volatilní cenové pohyby. Obchodování tedy probíhá uvnitř cenového rozpětí 36 – 80 USD za akcii, což rádi vidí především dividendoví investoři. Nyní se akcie obchodují pod hodnotou svého dlouhodobého POC a očekává se test spodní hrany postranního trendu s následným akciovým růstem.

Banka Citigroup vykázala mírný růst ve svých tržbách, a to o predikovaných 22 miliard dolarů. Obdobně mírný růst je predikován i pro rok 2023. Citigroup nabízí akcionářům dividendový výnos 4,16 %, což činí kvartálně proplácenou dividendu 0,51 USD za akcii.
3) Wells Fargo
Úspěšný rok 2021 pro tuto banku je již minulostí a letošní rok se nejspíše nevyvíjí podle představ managementu. Meziroční pokles tržeb činní 6,24 %, což znamená pokles tržeb o 6 miliard dolarů. Banka v loňském roce sice přerušila tříletý trend snižování dividendy, ovšem s klesajícími tržbami se tento trend může opět vrátit. Současná dividenda Wells Fargo činní 0,3 USD za akcii.
Akcie Wells Fargo si vedou o trochu lépe, přičemž se obchodují nad hodnotou klesající trendové čáry a vykazují mírný růst, ovšem s vysokou tržní volatilitou. Poslední odraz akcií vzhůru se odehrál na ceně 37 USD, což je hodnota, jejíž proražení znamená otevřenou cestu pro pád akcií.
4) JPMorgan Chase
V posledních dvou letech se jedná o velmi volatilní instrument, který po růstovém roce 2021, zažil celoroční pokles v roce 2022. Konec tohoto cyklu byl ovšem pozitivní a akcie JPMorgan Chase díky nákupní reakci na silnou volume úroveň a rostoucí trendovou čáru opět rostly. Nyní jim v cestě k novým maximům stojí poslední rezistence na ceně 150 USD.

Zatímco jsou akcie jako na houpačce, tržby této banky se pohybují druhý rok v konzistentní hladině, okolo 130 miliard dolarů. Banka vyplácí akcionářům dividendy v hodnotě 1 USD za akcii a to na čtvrtletní bázi.
Závěr
Letošní rok bude pro finanční segment a pro velké bankovní instituce náročný. Fundamentálně jsou totiž uvězněni mezi klesající ekonomickou aktivitou, která snižuje poptávku po bankovních produktech a rostoucími úrokovými sazbami, které naopak tvoří bankovní produkty pro veřejnost atraktivnějšími. Tento střet fundamentů se může během roku změnit, což by mohlo znamenat i nastolení dlouhodobých akciových trendů v tomto tržním segmentu.
Autor
Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.