Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč krvácí technologické akcie? Je evropská ekonomika v ohrožení? | Burza s odstupem

Jakým rizikům čelí technologické akcie a proč se evropské trhy nachází v ekonomické nejistotě? Jaké zprávy hýbaly s cenou Bitcoinu a dalších kryptoměn. Proč to mají nahnuté výrobci alkoholu?

Proč krvácí technologické akcie? Je evropská ekonomika v ohrožení? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jakým rizikům čelí technologické akcie, proč se evropské trhy nachází v ekonomické nejistotě, jaké zprávy hýbaly s cenou Bitcoinu a dalších kryptoměn a proč to mají nahnuté výrobci alkoholu.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Růstové akcie dovedly americké indexy k poklesu

Většina hlavních amerických akciových indexů uzavřela během svátečního zkráceného týdne na nižší úrovni, ale završila měsíc zisků. Na rozdíl od většiny měsíce se malým akciím dařilo lépe než velkým a hodnotové akcie se držely lépe než růstové.

Obzvláště slabý byl technologický index Nasdaq 100, částečně kvůli prudkému poklesu poskytovatele cloudového softwaru Salesforce, který klesl poté, co zveřejnil tržby za první čtvrtletí, které nedosáhly konsensuálních odhadů. Trhy byly v pondělí uzavřeny kvůli svátku Memorial Day.

Katalyzátory týdenních pohybů bylo těžší odhalit než obvykle

Velká část relativně lehkého ekonomického kalendáře týdne dopadla zhruba v souladu s očekáváním – především zpráva ministerstva obchodu o indexu cen výdajů na osobní spotřebu (PCE), která byla zveřejněna v pátek ráno.

Jádrové ceny PCE (bez potravin a energií) – obecně považované za preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému – v dubnu vzrostly o 0,2 %, což je mírný pokles oproti předchozím dvěma měsícům a zřejmě období uklidnění inflačních tlaků po lednovém skokovém růstu o 0,5 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Nejhorší akcie indexu S&P 500 je zároveň společností, která prodává nejdražší legíny

Je vášeň Američanů pro módní cvičební pomůcky silnější než jejich finanční smysl? Společnost Lululemon se s touto otázkou potýká přímo, když řeší osud svých drahých legín za 98 dolarů a šortek za 68 dolarů.

Ve své poslední čtvrtletní zprávě společnost zaznamenala pouze 9% nárůst tržeb v USA ve srovnání s loňským rokem. To znamená prudký pokles oproti 29% růstu, který zaznamenala ve stejném období v roce 2023.

  • Investoři jsou stále znepokojenější, protože společnost předpovídá další zpomalení růstu v Severní Americe, což děsí investory, kteří společnosti pomohli dovolit si prémiové tržní ocenění.
  • Akcie Lululemon se v letošním roce propadly o necelých 40 %, čímž si vysloužily nešťastný titul nejhorší akcie v indexu S&P 500 – překonaly dokonce i společnosti Boeing a Tesla.

Vývoz drahého pohodlí:

Akvizice společnosti Mirror, která se zabývá propojenými fitness zařízeními, byla původně považována za strategii expanze na trh s cvičebními pomůckami.

Po tomto neúspěchu však Lululemon našla světlý bod – mezinárodní trhy, na nichž tržby meziročně vzrostly o 54 %.

V reakci na to společnost reorganizuje své produktové a marketingové týmy, aby se zaměřila na regionální a globální publikum, a doufá, že se jí podaří přilákat zákazníky svým prémiovým cvičebním oblečením v zahraničí.

I když se k nim blíží kvalitou levní konkurenti jako Shein, Athleta a Fabletics, a to v některých případech za desetinu ceny.

Vývoj ceny akcií Lululemon od začátku roku

Načítání
Načítání
Koupit akcie Lululemon Athletica! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Růst Salesforce se dostal na rekordně nízkou úroveň, což je výstrahou pro softwarové společnosti

Většina lidí možná přesně neví, čím se společnost Salesforce zabývá, ale její poslední hospodářské výsledky jsou varováním a předzvěstí pro softwarové firmy po celém světě.

Gigant v oblasti řízení vztahů se zákazníky, jehož hodnota přesahuje 200 miliard dolarů, v týdnu ohlásil svůj nejpomalejší růst v historii, když tržby meziročně vzrostly pouze o 9 % – poprvé v historii společnosti nedosáhl růst dvouciferných čísel.

  • Společnost to vysvětlila tím, že firmám trvá déle, než se změní na platící zákazníky, protože se stávají rozpočtově uvědomělejšími a opatrnějšími, pokud jde o výdaje na software.
  • Tato zpráva způsobila, že se akcie Salesforce ve čtvrtek propadly o více než 21 % a zaznamenaly tak nejhorší den od roku 2004.

Zpomalení v oblasti SaaS (software jako služba):

Varování společnosti Salesforce nebylo jedinou špatnou zprávou v technologické oblasti v tomto týdnu.

Ve středu finanční ředitel společnosti UiPath, Ashim Gupta, poznamenal, že uzavírání větších obchodů čelí zvýšené kontrole, což způsobuje delší prodejní cykly. V důsledku toho klesla hodnota akcií UiPatrh o více než 30 %.

Vzhledem k tomu, že mnoho softwarových firem pomalu dozrává, mohl by tento trend pokračovat – očekává se další zpomalení tempa růstu.

Vývoj ceny akcií Salesforce za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Salesforce! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie v týdnu dále oslabovaly

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 0,44 % níže, protože vyšší než očekávaná inflace v eurozóně zvýšila nejistotu ohledně uvolňování politiky Evropské centrální banky (ECB) po červnovém zasedání.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž čelily většinově poklesu. Francouzský index CAC 40 klesl o 1,18 %, zatímco německý index DAX se snížil o 1,10 % a britský index FTSE 100 ztratil 0,77 %.

Pouze italský index FTSE MIB zakončil týden beze změny.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Inflace v eurozóně je vyšší, než se očekávalo, míra nezaměstnanosti je rekordně nízká

Celková inflace v eurozóně poprvé za posledních pět měsíců vzrostla a meziroční růst spotřebitelských cen se v květnu zvýšil na 2,6 % z 2,4 % v předchozích dvou měsících. Tento údaj překonal konsenzuální odhad 2,5 %.

Inflace ve službách zrychlila na 4,1 % z dubnových 3,7 %. Mezitím se ukazatel jádrové inflace, který nezahrnuje ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, zvýšil na 2,9 % z 2,7 %.

Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na rekordní minimum 6,4 % poté, co v každém z předchozích pěti měsíců dosahovala 6,5 %. Počet nezaměstnaných se oproti předchozímu měsíci snížil o 100 000 na 10,998 milionu osob.

Hlavní ekonom ECB Philip Lane signalizoval, že na zasedání 6. června pravděpodobně dojde ke snížení výpůjčních nákladů. “Pokud nedojde k velkým překvapením, v tuto chvíli je toho, co vidíme, dost na to, abychom odstranili horní hranici omezení.”

Zároveň však Lane také řekl, že tempo, jakým centrální banka v letošním roce sníží výpůjční náklady, bude záviset na příchozích ekonomických údajích. “Nejlepší způsob, jak letos zarámovat debatu, je, že stále musíme být restriktivní po celý rok. Ale v rámci pásma restriktivity se můžeme posunout poněkud dolů,” dodal.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za poslední rok
Vývoj inflace v eurozóně za poslední rok

Pinduoduo, vlastník Temu, se stává nejhodnotnější čínskou firmou v oblasti e-commerce

Poté, co čínské akcie dlouhá léta zaostávaly za svými globálními konkurenty, vstoupily letos díky vládním stimulům na býčí trh.

To velmi prospělo společnosti Pinduoduo, mateřské společnosti nákupní aplikace Temu. Akcie Pinduoduo od března vzrostly o téměř 40 % a překonaly Alibabu a staly se nejhodnotnější čínskou společností v oblasti e-commerce.

Ale i po nárůstu o téměř 500 % z minima v roce 2022 se společnost stále jeví jako poměrně levná, protože se její tržby v posledním čtvrtletí v meziročním srovnání zdvojnásobily a zisk ztrojnásobil.

  • Pinduoduo se obchoduje za 13násobek předpokládaného zisku za příštích 12 měsíců – téměř polovina ocenění indexu Nasdaq 100 a vůbec největší diskont pro Pinduoduo ve srovnání s tímto indexem.
  • Analytik Ronald Keung ze společnosti Goldman Sachs nedávno zvýšil hodnocení společnosti a uvedl, že se čínské e-commerce stává jedním z nejvíce podhodnocených subsektorů v rámci Číny.

Všechny oči upřené na Temu:

Keung poznamenává, že geopolitická rizika stáhla akcie společnosti dolů. Po dobytí peněženek Američanů se však Temu silně prosazuje i v Evropě.

Agresivní obchodní praktiky společnosti ji však dostaly na seznam zlobivých zákazníků Evropské spotřebitelské organizace – ta podala stížnost a obvinila Temu z používání manipulativních technik, které mají podpořit větší utrácení.

Vývoj ceny akcií Pinduoduo za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Pinduoduo! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Index PX se obchodoval téměř beze změny

Index PX v týdnu opět nepatrně ztratil a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 542 bodů.

I nadále v růstu pokračovala největších emise pražské burzyakcie ČEZ, které si v týdnu připsaly přes 1 % hodnoty – za celý květen však k potěše investorů vzrostly o více než 10 %.

V kladných číslech se rovněž obchodovaly akcie Erste Group a zejména akcie Monety, které si díky pátečnímu skoku nakonec v týdnu připsaly přes 3 % hodnoty.

Naopak se nedařilo akciím Komerční banky, jež odepsaly necelé procento a drobně ztratily i akcie Philip Morris.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Caitlyn Jenner se ponořila do světa memů, zatímco Bitcoin a Ethereum zůstaly ležet ladem

Pro Bitcoin a další významné kryptoměny to byl další nudný týden, ale zbytek odvětví poměrně žil.

Cena Bitcoinu v pondělí překonala hranici 70 000 dolarů, ale kolem nedělní 10. hodiny se obchoduje za 67 700 dolarů, což představuje pokles o zhruba 2 % za posledních sedm dní.

Jeho propad byl částečně způsoben zprávou, že zaniklá bitcoinová burza Mt. Gox v pátek přesunula bitcoiny v hodnotě více než 9 miliard dolarů do neznámé peněženky, což na trhu vyvolalo dojem, že věřitelé nebudou brzy vyplaceni.

Od té doby bývalý generální ředitel zkrachovalé burzy Mark Karpelès uklidňuje, že k žádnému bezprostřednímu prodeji bitcoinů nedochází.

Ve světě Etherea se druhá největší mince podle tržní kapitalizace během týdne vůbec nepohnula – a to ani po historickém schválení burzovně obchodovaných fondů (ETF) předcházející týden.

Během nedělního dopoledne se obchoduje v okolí úrovně 3 800 dolarů. Všeobecně se však očekává, že růst Etherea je nevyhnutelný.

Ve světě memů a altcoinů však byla akce nepřetržitá

Sahil Arora, promotér, který spolupracuje s celebritami na spuštění krypto projektů, uvedl na trh meme token spojený se zlatou olympijskou medailistkou a členkou klanu Kardashianek, Caitlyn Jenner.

Projekt založený na Solaně při svém spuštění způsobil na krypto Twitteru kolaps. Token JENNER krátce po úterním spuštění prudce vystřelil vzhůru, od té doby se však výrazně propadl a od svého spuštění se obchoduje se ztrátou okolo 60 %.

Pokud jde o velké zisky, největším vítězem týdne je token NOT “sociální klikací” hry Notcoin založené na Telegramu, který za sedm dní (k nedělní 10. hodině) vzrostl o 280 % na 0,019 dolaru.

Hype kolem projektu a jeho tokenu se rozjel od chvíle, kdy spustil “výdělečné mise”, které hráčům umožňují pasivně získávat odměny používáním aplikace pro zasílání zpráv.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Komodity v týdnu pouze mírně klesaly

Cena ropy v posledním týdnu mírně klesla o necelé procento. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování jen lehce nad cenou 77 dolarů za barel.

Podobně ztratil i globální ropný benchmark. Ropa Brent zakončila páteční obchodování v okolí úrovně 81 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Ještě menší pohyby jsme sledovali na poli drahých kovů. Fyzické zlato ztratilo 0,4 % a zakončilo týdenní obchodování na úrovni 2 327 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt zlata zapsal podobnou ztrátu a obchoduje se o 10 dolarů výše.

Zanedbatelnou ztrátu pak zapsalo i stříbro. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 30,35 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný červencový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 20 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Když se kouř usadí, je to jasné – konopí je novým králem denní spotřeby a alkohol nechává trochu v mlze, alespoň co se Spojených států týče.

Poprvé denní uživatelé marihuany v USA předstihli denní konzumenty alkoholu, což je dáno rostoucí legalizací a akceptací konopí mladšími generacemi. Denní spotřeba konopí v USA stoupá a od roku 1992 předstihla alkohol 18násobným nárůstem. Proto jako číslo týdne volíme 18.

Číslo týdne

Nedávná studie Carnegie Mellon University zjistila, že do roku 2022 užívalo marihuanu denně nebo téměř denně v USA přibližně 17,7 milionu lidí, což překonalo 14,7 milionu denních konzumentů alkoholu.

To představuje 18násobný skok v počtu denních uživatelů marihuany od roku 1992, kdy takové časté užívání uvádělo pouze 900 tisíc Američanů – což je daleko méně než 8,9 milionu denních konzumentů alkoholu.

Konopné akcie jako Canopy Growth a AdvisorShares Pure US Cannabis ETF letos vzrostly o 75 % a 15 %. Za tímto růstem mimo jiné stojí plány Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami na změnu klasifikace marihuany, což zvyšuje důvěru investorů.

Vzhledem k tomu, že po alkoholu sahá stále méně mladých lidí a roste dostupnost nealkoholických alternativ, tradiční nápojové společnosti čelí zásadní potřebě přehodnotit své strategie.

Posun k marihuaně ohrožuje prodeje piva, což přimělo alkoholový sektor k tomu, aby zkoumal strategické fúze, investice a akvizice na trhu s konopím s cílem obhájit tržní podíl a zmírnit klesající prodeje.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.