Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Salesforce připravily investory během jediného dne o 42 miliard dolarů! Co bylo důvodem?

Salesforce zveřejnila výsledky hospodaření a její akcie sletěly dolů. Tržby totiž nerostly, jak analytici a investoři předpokládali, a výhled na následující období byl opatrný.

Publikováno
Akcie Salesforce připravily investory během jediného dne o 42 miliard dolarů! Co bylo důvodem?
Zdroj: depositphotos.com

Salesforce, významný hráč v odvětví CRM, zaznamenal výrazný pokles hodnoty svých akcií.

Akcie se ve středu v poobchodní fázi obchodování propadly až o 17 % tržní kapitalizace společnosti se tak propadla o více než 42 miliard USD. Tento prudký pokles následoval po zveřejnění čtvrtletní výsledkové zprávy, která odhalila slabší než očekávané údaje o tržbách a konzervativní výhled, který nesplnil očekávání Wall Street.

Neuspokojivé tržby ale prudce rostoucí zisk

Tržby společnosti dosáhly 9,13 miliardy USD (oproti očekávaným 9,17 miliardy USD). Je to poprvé od roku 2006, kdy společnost Salesforce nesplnila své odhady tržeb.

K neuspokojivým výsledkům Salesforce v tomto čtvrtletí přispělo několik faktorů. Prezident a provozní ředitel Brian Millham zdůraznil, že se firma setkala se zpřísněním rozpočtů a prodlouženými transakčními cykly.

Investory zklamala i prognóza společnosti pro aktuální čtvrtletí. Salesforce předpokládá upravený zisk na akcii v rozmezí 2,34 až 2,36 USD při tržbách v rozmezí 9,2 až 9,25 miliardy USD, zatímco analytici očekávali upravený zisk na akcii ve výši 2,40 USD a tržby ve výši 9,37 miliardy USD.

Za první fiskální čtvrtletí končící 30. dubna vykázala Salesforce zisk na akcii ve výši 2,44 USD. To mírně překonalo očekávání analytiků ve výši 2,38 USD.

Navzdory těmto překážkám přispělo k růstu tržeb všech pět produktových oblastí společnosti.

V kategorii profesionálních služeb a ostatních služeb však došlo k 9% poklesu tržeb v celkové výši 548 milionů dolarů, což bylo pod konsensem analytiků, který činil 572,9 milionu dolarů.

I při nižších tržbách zaznamenal Salesforce pozoruhodný nárůst čistého zisku, což ukazuje na zlepšení marží.

Čistý zisk vyskočil na 1,53 miliardy USD, tj. 1,56 USD na akcii, ze 199 milionů USD, tj. 20 centů na akcii, o rok dříve. Tento výrazný nárůst čistého zisku ukazuje schopnost společnosti řídit náklady a dosahovat ziskovosti i při problémech s příjmy.

Aktuální vývoj cen akcií Salesforce

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Salesforce Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výhled a novinky

Při pohledu do budoucna společnost upravila svůj odhad zisku pro fiskální rok 2025. Salesforce nyní očekává, že se upravený zisk na akcii bude pohybovat v rozmezí 9,86 až 9,94 USD, oproti předchozí prognóze 9,68 až 9,76 USD.

Výhled tržeb zůstává stabilní na úrovni 37,7 až 38 miliard USD, zatímco analytici očekávali upravený zisk na akcii ve výši 9,76 USD a tržby 38,08 miliardy USD.

Amy Weaver, finanční ředitelka společnosti Salesforce, poznamenala, že v průběhu současného fiskálního roku očekává pokračující kompresi obchodů a pomalejší časový průběh projektů v oblasti profesionálních služeb.

V průběhu čtvrtletí Salesforce učinila několik strategických kroků k rozšíření své nabídky produktů. Společnost začala prodávat asistenta Einstein Copilot pro obchodní zástupce a pracovníky customer service.

Kromě toho všichni platící zákazníci služby Slack získali přístup k novým funkcím umělé inteligence, včetně shrnutí konverzací a denních rekapitulací.

Společnost údajně také jednala o akvizici společnosti Informatica, která se zabývá integrací dat. Z těchto jednání však nakonec sešlo, jak informoval deník The Wall Street Journal.

Weaver zdůraznila, že jakékoliv budoucí akvizice budou muset prokázat jasný časový plán zvyšování hodnoty.

I před středečním propadem akcie Salesforce od počátku roku viděly jen skromný růst o 3,5 %. Tato výkonnost zaostávala za indexem S&P 500, který ve stejném období posílil přibližně o 11 %.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.