Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pád 2 dividendových králů: Jejich skandály je stály miliardy a nutí je snižovat dividendu!

Společnost 3M drasticky snížila dividendu kvůli soudním sporům o vadné špunty do uší, zatímco Johnson&Johnson se potýká se skandály s azbestem a opioidy. Obě firmy však v 1. čtvrtletí 2024 překonaly očekávání analytiků.

Publikováno
Pád 2 dividendových králů: Jejich skandály je stály miliardy a nutí je snižovat dividendu!
Zdroj: depositphotos.com

Diverzifikovaná průmyslová ikona 3M byl dividendový král, který zvyšoval dividendu každý rok po více než 60 let. Letos však tento král padl a dividendu drasticky snížil prakticky o polovinu.

Jedním z důvodů je odliv cash flow v souvislosti s náhradou škody za způsobení nevratného poškození sluchu svým zákazníkům.

Také firmu Johnson & Johnson pronásledují skandály, které silně otřásly její reputací. Když v roce 2018 prasklo, že firma prodávala dětský pudr, který obsahoval části azbestu, začaly se objevovat žaloby zákazníků, kterým tento produkt způsobil rakovinu a žádali tučné odškodné, které firma vyplácí dodnes.

O rok později vyšlo najevo, že J&J klamavou reklamou lákala na nákup návykových přípravků proti bolesti a podílela se na tzv. opiové krizi, díky které zemřelo 400 tisíc Američanů.

I když uvedené příklady skandálů naznačují, že etické prostředí těchto firem má určité slabiny a zvyšují jim významně náklady, tak i přesto hospodářské výsledky obou společností za 1. čtvrtletí 2024 překonaly očekávání analytiků.

Korelační graf akcií 3M a Johnson Johnson

Aktuální cena
Změna
3M / MMM
Načítání
Načítání
Načítání
Johnson & Johnson / JNJ
Načítání
Načítání
Načítání

1. 3M Company (MMM)

Základní ukazatele (stav k 22. 5. 2024):

Konglomerát 3M vykázal v prvním čtvrtletí zisk na akcii (EPS) ve výši 2,39 USD, čímž překonal očekávání analytiků ve výši 2,10 USD – do zisku se však společnost dostala poprvé po čtyřech čtvrtletích – za poslední rok tak je stále ve výrazné ztrátě. Tržby činily 7,72 miliardy USD, což je rovněž nad konsensuální projekcí 7,63 miliardy USD.

Provozní marže se výrazně zlepšila na 18,8 % oproti 15,4 % ve stejném období loňského roku.

Společnost 3M předpokládá, že se zisk na akcii za celý rok 2024 bude pohybovat v rozmezí 6,80 až 7,30 USD. Společnost dále předpokládá, že růst tržeb se bude pohybovat kolem 2 %. K dobrým výsledkům přispěla zlepšená poptávka po elektronice používané v mobilních telefonech a automobilech.

Ani dobré výsledky však nezabránily snížení dividendy.

Akcionáře po nečekaném snížení dividendy zajímá otázka, do jaké míry jsou dividendy udržitelné v budoucnosti.

Firma totiž čelí problému souvisejícím s vadnými špunty do uší. Tyto pomůcky používala americká armáda, aby ochránila vojáky před nadměrným hlukem při cvičeních. Tyto špunty však dobře netěsnily a proto mnoho vojáků utrpělo trvalé poškození sluchu.

K závažnosti tohoto problému přispělo i to, že výrobce nepoučil vojáky o tom, jak správně nasazovat a používat jejich výrobky, aby se tyto nedostatky odstranily. Dokonce se přihlásil i oznamovatel, který tvrdí, že společnost 3M o konstrukčních nedostatcích výrobků věděla již v roce 2000, přesto jej dále americké armádě prodávala.

Veteráni proto podávají žaloby kvůli ztrátě sluchu a hučení v uších, které jim tyto výrobky způsobily.

Tyto žaloby budou mít mít za následek odliv hotovosti po dobu více než deseti let.

Podle finančního ředitele Monishe Patolawaly představuje urovnání sporu kombinaci 5 miliard dolarů v hotovosti a 1 miliardy dolarů v akciích, které budou vypláceny po dobu šesti až sedmi let.

Kromě toho společnost 3M usiluje o vyrovnání ve výši 10,5 až 12,5 miliardy dolarů, které bude vyplaceno během 13 let za předchozí výrobu a používání chemických látek PFAS.

Otazníky ohledně udržitelnosti dividendy vzhledem k hotovosti potřebné na právní vyrovnání a ztrátě peněžních toků z odštěpení divize zdravotnictví v roce 2024 jsou proto zcela na místě.

2. Johnson Johnson (JNJ)

Základní ukazatele (stav k 22. 5. 2024):

Výsledky J&J za první čtvrtletí 2024 překonaly očekávání Wall Street, když tržby v oblasti zdravotnických prostředků prudce vzrostly.

Zdroj: www.investing.com
Tržby a provozní výsledek společnosti JNJ

Společnost vykázala za první tři měsíce roku 2024 celkové tržby ve výši 21,38 miliardy USD, což je o 2 % více než ve stejném čtvrtletí roku 2023. J&J zaúčtovala v tomto čtvrtletí čistý zisk ve výši 3,2 miliardy dolarů.

Společnost J&J rovněž upravila svůj celoroční výhled na tento rok:

Společnost očekává tržby ve výši 88 až 88,4 miliardy USD a zisk ve výši 10,57 až 10,72 USD na akcii za rok 2024.

J&J na rozdíl od 3M zvýšila čtvrtletní dividendu na 1,24 USD na akcii, což je o 4,2 % více než přechozích 1,19 USD na akcii. Toto zvýšení znamená již 62. rok po sobě jdoucího zvyšování dividend.

Výsledky přišly několik týdnů poté, co společnost uskutečnila akvizici firmy Shockwave Medical, která vyrábí srdeční zařízení, v hodnotě 13,1 miliardy dolarů. J&J se tak stane lídrem ve vybraných kategoriích kardiovaskulárních technologií.

Společnost také oznámila, že převezme biotechnologickou firmu Proteologix za 850 milionů dolarů s možností dalších pozdějších plateb.

Cílem této akvizice je řešit potřeby pacientů se středně těžkou až těžkou formou Alzheimerovy choroby a astmatu. Vzhledem k nedávné minulosti společnosti, kdy i její reputace výrazně utrpěla, však ani v případě J&J není budoucí růst dividend společnosti skálopevně jistý.

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.