Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » OPEC+ oznámilo snížení těžby ropy, další tlak na růst cen?

OPEC+ oznámilo snížení těžby ropy, další tlak na růst cen?

OPEC+ oznámilo snížení těžby ropy, další tlak na růst cen?
Zdroj: depositphotos.com

Začátkem roku celý svět trpěl pod něčím, co naše generace prakticky vůbec neznaly – ropné šoky. Samozřejmě se produkce ropy hodně snížila již v roce 2020 v důsledku pandemie. To nebylo ale tak znát, protože se celý svět dostal do lockdownů, které globální ekonomiku přiškrtily natolik, že ropy byl přesto přebytek.

A nyní se objevuje nový problém. Přestože se ceny ropy stabilizovaly, hrozí další tlak na růst cen v důsledku nové politiky kartelu OPEC+.

OPEC+ rozhodl o snížení produkce ropy

Kartel zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) 5. září oznámily, že v říjnu sníží cíl těžby ropy o 100 tisíc barelů denně. Přitom ještě před měsícem OPEC sliboval, že produkci bude naopak navyšovat. Vlastně se produkce ropy postupně navyšuje celý rok. Ale velmi pomalu, což pořád neodpovídalo poptávce na trhu.

V mainstreamu se můžete dočíst, že analytici jsou z tohoto rozhodnutí překvapení. Zajímalo by mne, jací analytici, protože osobně jsem předpokládal, že to v dohledné době utnou. Jednak jsou v tom geopolitické zájmy a také přirozeně ekonomické zájmy. Cena ropy od března nejenže neroste, ale postupně klesá. To není v zájmu zemí OPEC.

Ona je ovšem i otázka, jestli je snížení produkce o 100 tisíc barelů denně nějak zásadní. Jenom pro představu, celosvětově se v průměru vytěží 77 milionů barelů denně. A to dle dat za rok 2021, kdy byla produkce ropy na svých minimech.

Denní graf kurzu ropy
Denní graf kurzu ropy (Brent)
Zdroj: tradingview.com

A co na to trh s ropou? Úvodní reakce byla růstová, protože se na tom chtěla určitá část trhu hned svést. To ale trvalo jenom pár hodin. Pak kurz opětovně pokračoval v kurzovém poklesu. Dokonce jsme se dostali pod 90 USD za barel a směřujeme k důležitému S/R pásmu 85 USD.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěrem

Poslední rozhodnutí OPEC+ lze spíše brát jako takový prvotní signál, že jsou ochotni na tu brzdu opravdu šlápnout. Tím chci říct, že nejde o natolik markantní snížení těžby, aby to mělo mít okamžitý efekt na růst ceny ropy. Je to ale jenom začátek. Proto je rozumné rozhodnutí OPEC+ sledovat. Pokud tu vznikne trend v podobě snižování produkce, logickým vyústěním je tlak na růst cen.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo