Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nike se nachází v problémech a přišel o polovinu své hodnoty. Proč ztrácí půdu pod nohama?

Nike, dlouho oslavovaný jako pionýr v oblasti sportovního oblečení, čelí jednomu z nejtěžších období ve své historii. Jeho akcie spadly o polovinu a ziskovost je pod tlakem. Značka hledá způsoby, jak oživit svou zašlou slávu a zaujmout spotřebitele i investory.

Publikováno
Nike se nachází v problémech a přišel o polovinu své hodnoty. Proč ztrácí půdu pod nohama?
Zdroj: depositphotos.com

Nike již desítky let nabádá svět, aby “to prostě udělal – just do it”, ale v posledních letech se mu nedaří “to dělat” tak, jak by si investoři přáli.

Místo toho se tento gigant v oblasti sportovního oblečení a obuvi dostal do těžkého období, kdy jeho akcie od svého vrcholu v roce 2021 klesly o téměř 50 %.

Vývoj ceny akcií Nike od začátku listopadu 2021

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nike Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Před problémy se nedá jen tak utéct

Kolísavý růst v Evropě, nová konkurence a nejistota ohledně směřování značky zatížily ziskové marže a tržby společnosti.

Nike již dva kvartály po sobě nenaplnil očekávání analytiků v oblasti zisku. Nakonec alespoň během čtvrtého kvartálu loňského roku překonal odhady tržeb, přičemž tržby v Severní Americe vzrostly o 3 %.

  • Je zde však významná výhrada: Nike předpokládá, že se během příštího fiskálního roku, který začíná v červnu, celkový růst tržeb zpomalí na “nízké jednociferné číslo”.
  • Analytik UBS Jay Sole připisuje problémy Nike snaze společnosti rozšířit vlastní prodejny a digitální síť, což “zvýšilo složitost a neefektivitu”.

Není to jen problém společnosti Nike

Klesající úspory z rozsahu nakonec mohou mít na společnost výrazný vliv. V problémech se totiž nachází celý maloobchodní sektor – minulý týden totiž americká Národní maloobchodní federace uvedla, že v roce 2024 očekává nárůst maloobchodních tržeb jen o 2,5-3,5 %, což je pokles oproti loňským 3,6 %.

Potíže společnosti Nike s inovacemi výrobků navíc zhoršují její problémy, protože konkurenti zavádějí nové styly a streetwear (místo aby se spoléhali na osvěžování starých stylů) a upoutávají pozornost spotřebitelů trendovějšími a cenově dostupnějšími možnostmi.

Společnosti jako Deckers, jejíž akcie za poslední rok vzrostly přibližně na dvojnásobek, oslovují běžce a sportovce a přesvědčují svět, že ošklivé boty jsou opět v módě.

Vývoj ceny akcií Deckers za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DECK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nike potřebuje řešení situace, a to rychle

Nike tvrdí, že zvýší ceny, sníží zásoby a znovu se zaměří na velkoobchodní prodejce obuvi jako Foot Locker, který mu pomohl vyvinout se v oporu.

Hodlá také přesunout své zásoby od ikonických Air Force One směrem k barevnějším, uvolněnějším stylům, aby přilákal zpět milovníky tenisek, kteří mu v minulém fiskálním roce pomohli vygenerovat 48,7 miliardy dolarů v tržbách z prodeje obuvi.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎