Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Krypto šílenství se vrací! Jak dlouho růst Bitcoinu vydrží? | Burza s odstupem

Kryptoměny explodovaly, pražská burza mile překvapila a Ferrari si jede svůj luxusní závod. Ale ne všechno roste - Uber i S&P 500 klopýtají. Co čekat dál?

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Vaše e-mailová adresa

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem. Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Zatímco americké indexy přešlapují na místě, jinde to vře. Bitcoin překonal 100 tisíc dolarů, Erste Group vládne pražské burze a Ferrari drtí konkurenci. Tohle vydání Burzy s odstupem má říz.

Co se dnes krom jiného dozvíte?

  • AMD jede na vlně růstu datových center, ale není tato závislost časovanou bombou?
  • Ferrari dál dominuje luxusním vozům. Jeho výsledky nechaly konkurenci v prachu.
  • Neskutečný růst na pražské burze! Takhle silný týden nikdo nečekal.
  • Krypto raketa vystřelila, co žene ceny prudce vzhůru?

A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie uzavřely týden smíšeně v naději na snížení celních sazeb

Americké akciové indexy zakončily týden pouze s drobnými změnami a smíšeně. Vedly indexy s malou a střední kapitalizací, které si připsaly zisky již pátý týden po sobě, zatímco indexy Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq 100 mírně poklesly.

Akcie začaly týden ztrátou, přičemž index S&P 500 v pondělí během poměrně klidné obchodní seance přerušil devítidenní vítěznou sérii.

Ve středu však akcie část ztrát obnovily po zprávách, že se američtí a čínští představitelé plánují o víkendu sejít ve Švýcarsku k obchodním jednáním, což by mohlo připravit půdu pro širší jednání a uvolnění cel.

Během čtvrtka akcie nadále rostly, podpořeny oznámením USA a Spojeného království o první nové obchodní dohodě od 2. dubna, kdy byla představena reciproční cla Trumpovy administrativy.

Tyto zprávy pomohly podpořit naděje investorů na další dohody.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2025
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2025

(Ne)dobrá zpráva? Závislost AMD na tržbách z datových center roste

Advanced Micro Devices (AMD) sice není Nvidia, ale jeho poslední výsledky ukazují, že by ji mohlo časem napodobit.

Ve svých posledních čtvrtletních výsledcích vykázal výrobce čipů 36% nárůst tržeb a 55% nárůst čistého zisku.

  • Téměř polovinu tržeb společnosti v prvním čtvrtletí tvořily tržby z prodeje čipů pro datová centra, mezi něž patří serverové čipy EPYC a produkty pro umělou inteligenci, které vzrostly o 57 % na 3,7 miliardy dolarů.
  • Segment Client and Gaming – zahrnující prodej čipů pro spotřební techniku – vzrostl meziročně o stále působivých 28 % na 2,9 miliardy dolarů. Provozní marže se přitom téměř zdvojnásobila na 17 %.

Pozitivní stránka věci

Silná výkonnost vedla AMD ke zvýšení odhadů tržeb pro Q2 na 7,4 miliardy dolarů, což je o 150 milionů dolarů více, než předpokládali analytici.

Společnost však také upozornila, že by nové vývozní kontroly mohly v letošním roce způsobit ztrátu tržeb až 1,5 miliardy dolarů, přičemž v 1. čtvrtletí již bylo zaúčtováno více než 800 milionů dolarů.

Existují důvody se domnívat, že by vývozní omezení mohla být zmírněna, protože Trumpova administrativa údajně uvažuje o “zmírnění regulací” na některých trzích.

To je potenciální výhoda pro AMD a jeho konkurenty, jako je Nvidia, která si na náklady spojené s vývozními kontrolami vyčlenila více než 5,5 miliardy dolarů.

Vývoj ceny akcií AMD za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie AMD! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Uber v 1. čtvrtletí zvýšil zisk, ale narazil na překážku v růstu

Uber se na chvíli zastavil a naplnil svou nádrž ziskem. V 1. čtvrtletí vykázal tento král přepravy autem zisk na akcii ve výši 0,83 dolaru (oproti očekávaným 0,50 dolaru), což znamenalo 66% překonání odhadů, ale nedosáhl plánovaných tržeb a růstu.

Investoři se zaměřili na zpomalení a navzdory nárůstu zisku poslali akcie po oznámení výsledků hospodaření níže.

  • Hrubé rezervace a tržby zaostaly za očekáváním analytiků o 0,47 %, respektive 0,77 % – což vrhá stín jako potenciální varovné znamení zpomalující se dynamiky růstu.
  • Uber, který se přehoupl z loňské ztráty 654 milionů dolarů do vysokého zisku 1,78 miliardy dolarů, plánuje zisk na akcii ve výši 0,79 dolaru za 2. čtvrtletí a 0,86 dolaru za 3. čtvrtletí.

Nad rámec čísel

Finanční ředitel Prashanth Mahendra-Rajah viní z chybějících rezervací snížený počet příjezdů do USA v souvislosti s napětím na hranicích a obchodními válkami.

Jako kompenzaci sází Uber ve velkém na autonomní vozidla jako na “největší příležitost do budoucna” a jen minulý týden oznámil pět nových partnerství.

Například akvizice turecké společnosti Trendyol Go za 700 milionů dolarů je reakcí na výdaje konkurenční společnosti DoorDash ve výši 5,1 miliardy dolarů na akvizice společností Deliveroo a SevenRooms.

Vývoj ceny akcií Uber za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Uber! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie se také vyvíjely smíšeně

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil o 0,30 % výše a rostl již čtvrtý týden v řadě díky nadějím na zmírnění obchodního napětí mezi Čínou a USA.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách se pak vyvíjely smíšeně.

Výrazně posílil německý index DAX o více než 2 % a italský FTSE MIB o téměř 3 %. Naopak drobně ztrácel francouzský index CAC 40 a britský index FTSE 100.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2025
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2025

Ferrari si díky dobrým výsledkům v 1. čtvrtletí udržuje náskok v luxusních kruzích

Automobilový průmysl se potýká s úvěrovými delikvencemi a problémy s cly, ale Ferrari s lehkostí překonává konkurenci.

“Všechny klíčové ukazatele zaznamenaly dvouciferný růst,” prohlásil generální ředitel Benedetto Vigna, a akcie Ferrari díky strategii “kvalita nad objemem” výrazně překonávají od začátku roku benchmark S&P Transportation ETF (ticker: XTN).

  • Ferrari překonalo odhady zisku a tržeb, které oproti loňskému roku vzrostly o 17 % a 13 % – a udrželo tak celoroční výhled, zatímco automobilky Mercedes, Porsche a Volvo upustily od prognóz na pozadí smíšených výsledků.
  • Italská automobilka zaznamenala 8% nárůst dodávek v regionu EMEA a 3% nárůst v Americe.
  • Velká Čína a zbytek asijsko-pacifického regionu naopak zaznamenaly 25% a 6% pokles. Obecně nízké objemy prodejů Ferrari v těchto regionech však neměly na celkové hospodářské výsledky významný vliv.

Kvalita převažuje nad kvantitou

Zisky Ferrari se zvýšily díky špičkovým vozům, přičemž prudce vzrostl počet žádostí o personalizaci, což zjevně neznamená, že by poptávka po supersportovních automobilech klesala.

S uvedením šesti nových modelů na trh v roce 2025 – včetně říjnového debutu “Ferrari Elettrica” – společnost sebevědomě obešla celní hrozby s až 10% nárůstem cen.

Mainstreamové automobilky se na druhé straně potýkají s problémy zákazníků s placením.

Vývoj ceny akcií Ferrari za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Ferrari! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Novo Nordisk upevňuje svůj vliv na globálním trhu s cukrovkou s 33% podílem na trhu

Zázračné léky na hubnutí nedělají jen to, že zužují pasy, ale také zvyšují zisk společnosti Novo Nordisk.

Dánský výrobce léků dosáhl v 1. čtvrtletí 2025 dobrých výsledků, přičemž prodeje léků GLP-1 vzrostly meziročně o 13 %, přestože se potýká s regulačními překážkami.

Novo Nordisk nyní ovládá 33,3 % celosvětového trhu s léky na cukrovku, což je podpořeno partnerstvím s telehealth platformami, jako je Hims & Hers.

Významným vítězstvím bylo také zajištění statusu preferovaného léku v lékovém programu společnosti CVS Health – což je krok, který minulý týden způsobil propad akcií konkurenční společnosti Eli Lilly.

  • Wegovy, lék na hubnutí společnosti, dosáhl mírně horších výsledků s tržbami ve výši 2,3 miliardy eur, zatímco lék na cukrovku, Ozempic, dosáhl lepších výsledků a vynesl 4,4 miliardy eur.
  • Navzdory smíšeným výsledkům generální ředitel Lars Fruergaard Jørgensen zdůraznil dominantní postavení Novo Nordisk a poznamenal, že stále ovládá přibližně 72% podíl na celosvětovém trhu s GLP-1 léky na obezitu a diabetes.

Nelehká nedávná minulost

Novo Nordisk odhaduje, že získal přibližně třetinu amerického trhu s léky na obezitu.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) však v únoru ukončil vyhlášení nedostatku a dal výrobcům generických léčiv čas do 22. května, aby ukončili výrobu. Novo Nordisk tak očekává, že se růst ve druhé polovině roku zrychlí.

Společnost přesto snížila svůj odhad růstu tržeb na rok 2025 na 13 až 21 % z předchozích 16 až 24 %, což odráží pokračující tlaky na trhu.

Investoři sice reagovali na výsledky hospodaření pozitivně a posunuli akcie o více než 3 % vzhůru, v ročním srovnání na tom jsou však akcie Novo Nordisk stále bídně.

Vývoj ceny akcií Novo Nordisk za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Novo Nordisk! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pražské burze se nebývale dařilo

Pražská burza si na rozdíl od většiny globálních trhů připsala v týdnu výrazný zisk. Index PX zakončil páteční obchodování na úrovni 2 146 bodů, což představuje týdenní zisk přes 5 %.

Nejvýraznější měrou se na růstu indexu pražské burzy podílely akcie Erste Group. Akcie v týdnu vyletěly o více než 12 % poté, co matka České spořitelny oznámila, že odkoupí 49% podíl v Santander Bank Polska.

Na růstu Erste Group se svezly také akcie Moneta, které si připsaly téměř 4 % a akcie Komerční banky. Ty sice v týdnu okolo 1,5 % ztratily, ovšem v úterý se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu přesahující 8 %.

Z dalších hlavních titulů pražské burzy dosáhly 1% zisku akcie ČEZ a akcie Philip Morris se také obchodovaly v mírně kladných číslech.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2025
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2025

Kryptoměnový trh zasáhla růstová bouře!

Minulý týden jsme se ptali, zda nastal na kryptoměnovém trhu klid před bouří, a skutečně se zdá, že tomu tak bylo.

Bitcoin poprvé od ledna pokořil hranici 100 000 dolarů a kolem nedělní 8. hodiny ranní se obchoduje za necelých 104 000 dolarů, což znamená týdenní zisk přes 8 %. V ročním srovnání si pak největší kryptoměna připisuje zisk přes 70 %.

Dalším kryptoměnám se pak dařilo ještě lépe. Po velmi očekávaném upgradu Pectra vystřelila cena Etherea o necelých 37 %. Druhá největší kryptoměna se v neděli ráno obchoduje nad cenou 2 500 dolarů za ether.

A dařilo se i dalším altcoinům. Cardano si v týdnu připsalo přes 27 %, Solana vyletěla o necelých 20 % a cena BNB vzrostla o téměř 11 %.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Komodity za sebou mají velmi pozitivní týden

Poté, co cena ropy v předcházejícím týdnu ztratila více než 8 %, v tomto týdnu část ztrát vrátila zpět.

Futures kontrakty na ropu Brent se usadily o více než 4 % výše jen lehce pod cenou 64 dolarů za barel.

Srovnatelný zisk si pak připsaly i futures na americkou ropu West Texas Intermediate, které uzavřely 2 centy nad úrovní 61 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Pozitivní vývoj jsme pak sledovali i na trhu s drahými kovy. Cena zlata měla v uplynulém týdnu stoupající tendenci a ke konci pátečního obchodování se usadila na hodnotě 3 324 dolarů za unci, což znamená týdenní zisk přes 2,5 %.

Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata se pak aktuálně obchoduje o 5 dolarů výše.

Růst přes 2 % jsme pak sledovali také u stříbra. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 32,71 dolaru.

Nejaktivněji obchodovaný červencový futures kontrakt stříbra se pak stále nachází o 17 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Americká elektrická síť se nachází v přelomovém okamžiku.

Podle údajů energetického think tanku Ember za březen 2025 se fosilní paliva poprvé v historii podílela na výrobě elektřiny ve Spojených státech za celý měsíc méně než polovinou (48,9 %). Proto jako číslo týdne volíme 48,9.

Číslo týdne

Tento milník představuje zásadní zlom ve vývoji energetického mixu země, ačkoli odborníci upozorňují, že tento úspěch je spojen s důležitými výhradami.

  • Za tímto přechodem stojí rozšiřování větrné a solární kapacity, které zaznamenalo výrazný růst – výroba energie z větru se v březnu meziročně zvýšila o 12 %, zatímco výroba energie ze slunce vzrostla o 37 %.
  • Zveřejněný údaj však zahrnuje i malá zařízení, která nejsou připojena k hlavní elektrické síti, přičemž podle údajů EIA se z fosilních paliv stále vyrábí 64 % elektřiny, což naděje na rychlejší změny mírní.

Co nás čeká následující týden:

Následující týden je z pohledu makroekonomických zpráv důležité úterý, kdy vyjdou najevo nová inflační data ze Spojených států. Jinak bude hlavní pozornost investorů opět upřena k výsledkové sezóně.

Kalendář oznamování hospodářských výsledků sice už nebude tak nabitý jako předcházející dva týdny, ale i tak budou výsledky reportovat některá zajímavá jména jako například:

Zdroj: earningshub.com
Kalendář hospodářských výsledků v následujícím týdnu
Kalendář hospodářských výsledků v následujícím týdnu

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.