Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Může investice do tohoto farmaceutického giganta změnit vaši budoucnost?

Přemýšlíte, kam v současné chvíli investovat peníze? Seznamte se s podnikem, který charakterizují silné finanční výsledky a zajímavý růstový potenciál. Může jít o chytrou investici?

Může investice do tohoto farmaceutického giganta změnit vaši budoucnost?
Zdroj: Midjourney.com

Dalším titulem, který jsme zařadili do našeho portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, je Novartis. Tento globální zdravotnický gigant se sídlem ve Švýcarsku vyniká silným zastoupením na trhu v několika klíčových terapeutických oblastech, což zajišťuje stabilní dlouhodobé peněžní toky důležité pro udržitelný růst investice.

Značná konkurenční výhoda společnosti vyplývá z jejích silných práv duševního vlastnictví, které podporují miliardové produkty. Navzdory výkyvům na trhu pak prokázala společnost Novartis odolnost a zaznamenává trvale stabilní zisky.

To podtrhuje důvěru investorů a stabilní finanční výhled. Díky značné tržní kapitalizaci a stabilním dividendovým výnosům však představuje Novartis finančně zdravou investici. Pojďme se na akcie Novartis podívat blíže v následující analýze.

Proč uvažovat o investici do akcií Novartis

  • Zásadní tržní pozice v několika oblastech: Novartis si udržuje silné pozice v několika klíčových terapeutických oblastech, což zajišťuje stabilní dlouhodobé peněžní toky, které jsou rozhodující pro udržitelný růst investic.
  • Silné konkurenční výhody: Silná práva duševního vlastnictví společnosti, která podporují produkty v hodnotě několika miliard dolarů a množství produktů, jež jsou na trhu teprve připravovány, vytvářejí široký ekonomický příkop, který zajišťuje její konkurenční výhodu.
  • Stabilní výkonnost: Společnost prokázala navzdory výkyvům na trhu odolnost a její akcie zaznamenávají dlouhodobě stabilní zisky, což svědčí o důvěře investorů a stabilním finančním výhledu.
  • Finanční zdraví: S významnou tržní kapitalizací a stabilním dividendovým výnosem se Novartis prezentuje jako finančně zdravá společnost, která nabízí potenciál spolehlivých investičních výnosů.
  • Inovativní snažení: Společnost Novartis je díky svému závazku k inovacím a vývoji nových produktů připravena na budoucí růst, což z ní činí atraktivní volbu pro investory, kteří hledají společnosti s růstovým potenciálem.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Novartis zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií Novartis?

  • Regulační rizika: Novartis čelí neustálým regulačním výzvám, včetně přísné kontroly ze strany zdravotnických úřadů po celém světě, které mohou ovlivnit schvalování léků a přístup na trh.
  • Vypršení platnosti patentů: Vypršení platnosti patentů na klíčové léky vystavuje společnost generické konkurenci, která může významně snížit prodej jejích nejprodávanějších léků.
  • Rizika spojená s vývojem léků: Farmaceutický průmysl se vyznačuje vysokými riziky při vývoji léků, včetně možnosti selhání klinických studií nebo nežádoucích vedlejších účinků, což může zmařit vývoj nových produktů a ovlivnit budoucí vyhlídky Novartis na růst.

Fundamentální data Novartis:

Čistý zisk společnosti v posledním vykazovaném kvartále vzrostl v meziročním srovnání o 14 % na 1,513 miliardy dolarů při tržbách téměř 12 miliard dolarů, což svědčí o silném růstu a provozní efektivitě.

Společnost charakterizují nadprůměrné marže – hrubá (70,03 %), provozní (25,66 %) i čistá (22,98 %), stejně jako slušná návratnost investic – 13,35 %.

Společnost má také silnou pozici na trhu s poměrně vysokým oceněním (P/E poměr = 28,73, P/B poměr = 5,76), které odráží pozitivní revize odhadů zisku na akcii ze strany analytiků. Vysoké ohodnocení ale také krom jiného signalizuje důvěru investorů v její finanční zdraví a vyhlídky na růst.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za říjen, listopad a prosinec.

Business model společnosti Novartis

Novartis je globální zdravotnická společnost se sídlem ve Švýcarsku, která je známá svým inovativním výzkumem a vývojem ve farmaceutickém odvětví. Je to přední firma, která se snaží řešit neuspokojené potřeby lékařů a zlepšovat životy pacientů po celém světě.

Společnost, která se výrazně zaměřuje na patentované léky na předpis. Má diverzifikované portfolio léků, které zahrnuje řadu terapeutických oblastí, mimo jiné kardiovaskulární, onkologickou, imunologickou a neurologickou.

Finanční síla společnosti je patrná z jejího robustního růstu tržeb, provozní efektivity a významné tržní kapitalizace, což dokládá její schopnost vytvářet hodnotu pro akcionáře. Kromě toho je společnost uznávána za své úsilí v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a správy a řízení (ESG) – v porovnání se svým odvětvím dosahuje chvályhodného skóre ESG.

Neustálé investice společnosti Novartis do špičkového lékařského výzkumu a její závazek k inovacím ji staví do pozice lídra ve zdravotnictví, který je připraven na budoucí růst a další přispívání k celosvětovému pokroku v oblasti zdraví.

Jak se akciím Novartis aktuálně daří?

Akcie Novartis se na konci ledna 2024 obchodují jen lehce pod svým ATH z 22. ledna, které činí 108,47 dolaru. Za posledních 12 měsíců vykazují výraznou růstovou trajektorii. Aktuálně se přitom obchodují 1,5 % pod svým historickým maximem.

Minimum akcií Novartis za posledních 12 měsíců činí 79,98 dolarů a nachází se přibližně 25 % pod aktuální tržní cenou. Průměrná cena akcií Novartis za posledních 12 měsíců pak činí 97,51 dolaru.

Info

Dle portálu TipRanks je je aktuální férová cena akcií Novartis 123 dolarů. Přibližně 15 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Novartis

Cenové predikce akcií Novartis se zúčastnil pouze jeden analytik z Wall Street. Ten očekává v nadcházejících dvanácti měsících akciový růst růst až na hodnotu 123 USD. Jak si ukážeme, tato cena není nereálná, protože došlo k proražení dlouhodobější konsolidace trhu na cenových maximech a k agresivnímu růstu. Vzhledem k malému počtu hodnotitelů nejsou pro tyto akcie stanoveny negativní ani konzervativní cenové cíle.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Novartis od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Novartis od analytiků z Wall Street

Akcie Novartis se obchodují v agresivním cenovém růstu, který byl zesílen po proražení dlouhodobých cenových maxim. Tento průraz není náhodný, protože akcie delší dobu konsolidovaly na svých maximech, což značilo neutuchající sílu kupců. Proražená rezistence v budoucnosti může v trhu fungovat jako support, na kterém může trh před dalším růstem realizovat pullback.

Akcie mají velmi dobře našlápnuto vyplnit své cenové cíle, a to hned na začátku nového roku. Zároveň je cílová cena ještě poměrně daleko a není vyloučeno, že po agresivním růstu ceny nebude následovat agresivní pád. Investoři by tedy měli přihlédnout ke svému money managementu a k faktu, že současné nákupy na cenových maximech by také mohly znamenat pořízení akcií za tu nejvyšší cenu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Novartis
Měsíční akciový graf společnosti Novartis

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
7
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.