Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Sloučení Etherea je hotové, hashrate Bitcoinu je na novém maximu

Publikováno
Finex Coin Week – Sloučení Etherea je hotové, hashrate Bitcoinu je na novém maximu
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám vás u dalšího ohlédnutí za nejzajímavějšími událostmi ze světa kryptoměn. Opět se toho za poslední týden stalo hodně a my jsme pro vás vybrali tyto události.

Obsah článku

Hashrate a obtížnost těžby Bitcoinu jsou na historických maximech

Bitcoin se momentálně nachází v téměř 70% poklesu od svého historického maxima, zato jeho hlavní metriky, hashrate a obtížnost těžby, dosahují vrcholu.

Hashrate Bitcoinu během letních měsíců klesal, protože mnoho zemí zakazovalo místním těžařům vykonávat práci kvůli vysoké poptávce po elektřině.

Hashrate je v bitcoinové síti zásadní metrikou, která souvisí s těžbou bitcoinu a vypovídá o odolnosti sítě na základě počtu aktivních těžařů a výpočetních zařízení, která jsou k ní připojena.

V posledních několika týdnech se však tato metrika začala zotavovat. Během necelého měsíce se hashrate zvýšil o více než 50 % a během předchozího víkendu zaznamenal nové historické maximum na 265 Ehash/s.

Během posledních měsíců se ukazuje, že hashrate nemusí nutně korelovat s cenou přední kryptoměny stále bojující o překonání hranice kolem 20 000 dolarů. Na druhou stranu vypovídá o tom, že zájem ze strany těžařů je stále veliký, což by mohlo předpovídat nadcházející cenové pohyby.

Jak se měnila obtížnost těžby?

Druhou metrikou, která je úzce spojena s hashrate Bitcoinu, je obtížnost těžby (mining difficulty). Úprava obtížnosti těžby je naprogramovaná funkce, která každé zhruba dva týdny (2 016 bloků) upravuje obtížnost těžby takovým způsobem, aby se těžba BTC udržela na předem stanovené úrovni.

Jinak řečeno, pokud hashrate roste, upraví se obtížnost těžby nahoru, aby těžební stroje společně ve větší síle vytěžily stále stejný počet bitcoinů. Pokud však hashrate klesne, upraví se obtížnost dolů. Díky tomu víme, že k půlení (halvingu) dojde zhruba každé čtyři roky a že se denně vytěží přibližně 900 bitcoinů.

V letních měsících, kdy bylo mnoho těžařů offline, zaznamenala obtížnost těžby několik po sobě jdoucích úprav směrem dolů. Situace se změnila 31. srpna, kdy došlo k největší úpravě směrem nahoru od ledna letošního roku, jak dokládá následující graf.

Zdroj: coinwarz.com
Změna obtížnosti těžby od léta roku 2022
Změna obtížnosti těžby od léta roku 2022
Poznámka

Poznámka: Parametr obtížnosti těžby na grafu výše je udáván ve vyšších řádech. Během léta hodnota parametru obtížnosti těžby klesla z 31 000 000 000 000 až na 28 000 000 000 000.

Nutno podotknout, že během předchozích medvědích trhů byl hashrate většinou mnohem níže od předchozích maxim. To znamená, že aktuální bear market je jiný a BTC, navzdory negativním zprávám spojeným s energeticky náročnou těžbou, neztrácí důvěru.

Po oznámení míry inflace v USA se kryptoměnový i akciový trh prudce propadl

Celý investiční svět s napětím v úterý očekával nejnovější údaje o indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech za měsíc srpen. Přední kryptoměny Ethereum a Bitcoin se ve zbytku dne po zveřejnění výsledků propadly o 10 %. V podstatě tak smazaly zisky, které si připsaly za poslední týden.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Inflace ve Spojených státech zpomalila oproti červencovým datům o 0,2 procentního bodu z 8,5 na 8,3 %. Nicméně tržní očekávání bylo 8,1 % a protože se počítá každá desetina, trhy reagovaly propadem. Naznačuje to, že inflace může být trvalejší, než se očekávalo.

Aktuální data tak dávají zelenou Federálnímu rezervnímu systému k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, které jsou klíčovým nástrojem centrální banky pro ochlazování ekonomiky. Když Fed zvyšuje sazby, půjčování peněz se stává dražším, což může vést k nižšímu počtu investic, zpomalení zaměstnanosti a v konečném důsledku k nižším výdajům.

Další zasedání Fedu je naplánováno na 20. září a očekává se, že dojde k opětovnému zvýšení sazeb o dalších 75 bazických bodů.

Bitcoin, největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, za poslední týden posílil o více než 20 % a před zveřejněním výsledků se obchodoval kolem 22 500 dolarů. Poté však následoval propad o 5 % za hodinu, který se zastavil až na hranici 20 000 dolarů.

Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, v posledních týdnech také výrazně posilovala. Od konce srpna si připsala růst téměř o 25 % a po zveřejnění CPI dat oslabila podle údajů z CoinMarketCap o 6 % za hodinu. Propad se zastavil na hranici 1 500 dolarů za minci.

Pokles zaznamenaly i tradiční akciové tituly. Nasdaq-100 a S&P500 klesly po zveřejnění CPI dat o 2,7 %, resp. 2 %.

Aktuální cena
Změna
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Co je to index spotřebitelských cen?

Index spotřebitelských cen měří každý měsíc náklady na různé zboží a služby, například na potraviny nebo ojeté automobily. Ekonomové tyto údaje používají jako ukazatel pro identifikaci inflace. V poslední době čísla indexu spotřebitelských cen odhalují jednu z nejvyšších inflací ve Spojených státech za posledních 40 let. Výjimkou nejsou ani poslední srpnové údaje.

Ministerstvo financí USA upřesňuje sankce proti Tornado Cash

Zhruba před měsícem informovalo Ministerstvo financí Spojených států, že OFAC (Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv) zakazuje americkým občanům pod přísnými tresty jakékoliv používání kryptoměnového mixéru Tornado Cash. Zákaz však vyvolal mnoho otázek ohledně důsledků těchto sankcí.

Tento překvapivý krok Ministerstva financí vyvolal v kryptoměnové komunitě paniku ohledně ochrany soukromí a vládního dohledu a mnoho lidí začalo mít strach, zda by jejich každodenní používání kryptoměn nemohlo vést k obvinění z trestného činu.

Minulý týden vydalo americké Ministerstvo financí upřesnění pro uživatele této služby, jakým způsobem mohou beztrestně získat zpět své prostředky. Osoby, které vložily finanční prostředky do Tornado Cash před 8. srpnem, tedy datem, kdy Ministerstvo financí zakázalo americkým občanům tento nástroj využívat, budou moci nyní požádat OFAC o zvláštní licenci, která jim v případě udělení umožní přístup k finančním prostředkům a jejich výběr.

“OFAC chce mít vůči takovým žádostem příznivou licenční politiku za předpokladu, že transakce nebude zahrnovat jiné sankcionovatelné jednání,” uvedlo ministerstvo financí.

Od sankcí by měly být osvobozeny “symbolické” nevyžádané transakce. To znamená, že uživatelé, kteří obdrželi po 8. srpnu menší nevyžádanou částku v kryptoměnách spojenou s Tornado Cash, by neměli čelit žádnému vyšetřování.

Otázkou však zůstává, jaké množství kryptoměn považuje Ministerstvo financí v této souvislosti za “symbolické”. Dále zůstává nejasné, jak bude Ministerstvo financí schopno účinně posoudit, které transakce s těmito adresami na černé listině jsou skutečně nevyžádané a které nikoliv.

Ministerstvo financí rovněž uvedlo, že zatímco provádění jakýchkoliv transakcí skrze Tornado Cash je i nadále pro americké občany nezákonné, šíření informací o samotném nástroji, včetně jeho zdrojového kódu, ilegální není.

“Interakce se samotným open-source kódem, který nezahrnuje nepovolenou transakci s Tornado Cash, není zakázána,” uvedlo Ministerstvo financí.

Jinými slovy, sankce nezakazují Američanům kopírování open-source kódu, jeho online zpřístupnění, stejně jako diskuzi o něm, výuku, nebo jeho zahrnutí do písemných publikací, jako jsou například učebnice.

Tento postoj se patrně snaží zmírnit dopady sankcí, které Ministerstvo financí uvalilo poprvé vůči nějaké aplikaci a ne konkrétním osobám. Tento přístup je také například v rozporu s holandskými regulátory, kteří tvrdí, že pouhé psaní kódu podobného s Tornado Cash může být trestné.

Merge Etherea proběhlo úspěšně, co se mění pro běžné uživatele?

Nejočekávanější událost v kryptoměnovém světě je za námi. The Merge (sloučení) na síti Ethereum bylo úspěšně dokončeno. Druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace přešla z mechanismu konsenzu Proof of Work na Proof of Stake.

Pojďme si shrnout, co bude tato změna pro nás jako běžné uživatele a investory znamenat. Změní se toho hodně, ale také mnoho věcí zůstane při starém. Nejdříve si upřesníme, v čem sloučení spočívalo.

Ethereum fungovalo z hlediska ověřování transakcí na velmi podobném principu jako Bitcoin. V tomto případě se o bezpečnost sítě starají těžaři, kteří pomocí svých výkonných těžařských zařízení řeší výpočetně náročný úkol. Tento způsob udržování bezpečnosti sítě spotřebovává obrovské množství elektřiny. V případě mechanismu Proof of Stake tomu tak není. Ethereum Foundation tvrdí, že díky této změně bude síť energeticky efektivnější o více než 99 %.

U Proof of Stake se o bezpečnost sítě starají místo těžařů validátoři, celý koncept funguje na principu stakingu. Validátorem může být kdokoli, kdo má k dispozici alespoň 32 ETH, které může “vsadit” neboli poskytnout síti jako zástavu. Zapojit se mohou i uživatelé s menší částkou a to prostřednictvím staking poolů a nebo kryptoměnových burz.

Bude Ethereum rychlejší?

Přechod Etherea na nový mechanismus konsenzu znamená energeticky úspornější ověřování transakcí, ale neznamená to zvýšení propustnosti. Ethereum Foundation tvrdí, že k určitým změnám došlo, ale rychlost transakcí zůstane na základní vrstvě většinou stejná.

Budou levnější poplatky?

Mnozí se domnívali, že s přechodem na Proof of Stake klesnou notoricky známé vysoké poplatky za gas, tedy náklady spojené s prováděním transakcí. Bohužel ani toho se uživatelé nedočkali a poplatky v síti zůstávají v obdobné výši jako před sloučením. Vývojáři však slibují, že s budoucími upgrady by poplatky mohly klesnout.

Vysoké poplatky na Ethereu odradily mnoho investorů, kteří se přesunuli na konkurenční sítě jako je Solana, Avalanche nebo Tezos, kde mohou za minimální poplatky využívat stále populární protokoly pro DeFi a NFT.

Bude Ethereum deflační?

S upgradem Etherea došlo také ke změně tokenomiky. Panovala mylná představa, že se ETH, nativní kryptoměna blockchainu, stane po sloučení okamžitě deflační. Při algoritmu Proof of Work dostávali těžaři jako odměnu 13 000 ETH denně. Při Proof of Stake budou odměny pro validátory o 90 % nižší, vznikat tedy bude zhruba 1 600 ETH denně. Míra inflace bude snížena, ovšem při dostatečném zvýšení ceny za gas bude míra spálených etherů z poplatků tak vysoká, že začne být Ethereum skutečně deflační.

Úspěšné sloučení Etherea nemělo žádný zásadní vliv na cenu ETH, která se pohybovala okolo 1 600 dolarů za minci. Propad o 15 % následoval až během víkendu, kdy cena klesla pod 1 400 dolarů.

Bílý dům zveřejnil komplexní návrh pro regulaci a rozvoj kryptoměn

V závěru minulého týdne se v médiích objevila zpráva, ve které Bílý dům představil svůj vůbec první komplexní návrh pro regulaci a rozvoj kryptoměn. Toto oznámení přichází po rozsáhlém šestiměsíčním výzkumu napříč celým sektorem digitálních aktiv, který byl iniciován americkým prezidentem Joem Bidenem na základě exekutivního příkazu podepsaného letos v březnu.

Jaké návrhy dokument zahrnuje?

  • Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) a Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) budou nadále pokračovat v “agresivním” vyšetřování v oblasti virtuálních aktiv.
  • Bidenova administrativa bude nadále tlačit na Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) a Federální obchodní komisi (FTC), aby instituce zvýšily své úsilí v monitorování celého ekosystému, pokud jde o nekalé, klamavé nebo zneužívající praktiky. Zatím však není jasné, jakým způsobem toho úřady chtějí dosáhnout.
  • Návrh rovněž vyzývá úřady, aby začaly akceptovat “systémy okamžitých plateb”, jako je FedNow, a zvažuje regulaci nebankovních poskytovatelů plateb.
  • Národní vědecká nadace (NSF) bude dále zkoumat “technické a sociálně-technické obory a behaviorální ekonomii” s cílem porozumět ekosystémům virtuálních aktiv.
  • Ministerstvo energetiky (DoE) a Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) mají za úkol sledovat vliv digitálních aktiv na životní prostředí a případně vypracovat normy, které poskytnou místním orgánům nástroje pro jejich zmírnění. Tento pokyn navazuje na nedávnou zprávu Úřadu pro vědu a technologii Bílého domu, ve které se uvádí, že by Kongres mohl dokonce zvážit zákaz těžby kryptoměn pomocí mechanismu Proof of Work, pokud se nepodaří snížit emise, které v současné době produkují.
  • Novelizován má být i zákon o bankovním tajemství. Změna má zahrnout do tohoto zákona i virtuální aktiva, což povede k vyšším pokutám za nelicencované převody peněz a přísnějšímu vymáhání práva vůči poskytovatelům služeb v oblasti virtuálních aktiv.
  • Americké Ministerstvo financí má rovněž dokončit hodnocení rizik v sektoru decentralizovaných financí (DeFi).
  • A konečně, Bidenova administrativa vypracovala strategii, která podrobně popisuje vládní priority, pokud jde o uvolnění digitálního dolaru CBDC.

Závěr k aktuální situaci

Velkou ránu zasadil minulý týden finančním trhům report inflace ve Spojených státech, který naznačil, že v dohledné době nemůžeme spoléhat na nějakou podporu ze strany Federálního rezervního systému. Tuto středu si to budeme moct potvrdit po zasedání americké centrální banky, kdy se očekává další zvýšení úrokových sazeb.

Index Fear and Greed, který sleduje náladu investorů pomocí mnoha faktorů, ukazuje, že se už několik měsíců nacházíme na pomezí zón strachu a extrémního strachu. Bitcoin se stále pohybuje okolo hranice 20 000 dolarů a navíc je na trhu cítit nervozita z vývoje cen s ohledem na blížící se zasedání Fedu. Pro dlouhodobého investora je nejlepší strategií DCA s průměrováním nákupní ceny.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.