Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Poplatky po splitu Etherea o 300 % výše! Jak dlouho může taková situace trvat?

Publikováno
Poplatky po splitu Etherea o 300 % výše! Jak dlouho může taková situace trvat?
Zdroj: decrypt.co

Pokud jste během posledních pár dnů obchodovali na UniSwapu nebo prováděli jakoukoliv jinou platbu s ERC-20 tokeny, jistě jste zaznamenali velmi citelně zvýšené poplatky.

Nedávno jsme psali o bugu na síti Etherea, který byl způsoben kvůli pomalé aktualizaci Geth klienta. Byla to horká novinka probíraná snad na všech fórech o kryptoměnách. V posledních dnech však můžeme vidět, že enormní poplatky obsadily opět první místo v žebříčku konverzace.

Dle posledních statistik se průměrná cena poplatku za transakci na síti ETH pohybovala kolem 38 USD dne 28. 8. 2021. Jedná se tak o dosavadní lokální maximum na grafu a o téměř více než 300% nárůst oproti minulému týdnu, kdy jsme byli na hodnotách kolem hodnot 12 USD.

Zdroj: bitinfocharts.com
6 měsíční graf vývoje ceny za gas poplatky
6 měsíční graf vývoje ceny za gas poplatky

Nejvyšší hodnoty GWEI o posledním víkendu

V grafu uvedeném výše se však stále jedná o zprůměrované hodnoty. Co je ještě více znepokojující? V oblasti lokálních maxim jsme se dne 29. 8. 2021 pohybovali v šílených 3 134 GWEI za transakci, jak dokládá graf z etherscan.io.

Zdroj: etherscan.io
Vysoké hodnoty GWEI za poslední dny
Velmi vysoké maximální hodnoty GWEI za poslední dny

Hodnoty GWEI nám určují ceny poplatků za provádění transakcí s ethery. Při hodnotách dosahujících několika tisíc se dostáváme k enormním částkám při běžných nákupech či prodejích kryptoměn na UniSwapu nebo jiných decentralizovaných burzách.

Hodnoty přesahující 2 000 GWEI mohou způsobit i poplatky v řádech několika tisíc USD. Příkladem je screenshot transakce uživatele Impossible-Ad7389 na redditu.

Zdroj: reddit.com
Screenshot enormních gwei
Kvůli vysokým hodnotám GWEI stojí transakce na UniSwapu přes 1 300 USD

Pokud jste chtěli kolem půlnoci z 28. 8. 2021 na 29. 8. 2021 swapovat nějaké mince na UniSwapu, zaplatili byste přes 1 500 USD při zrychlení transakce. Enormní částky by také platili poskytovatelé likvidity za výběry nebo vklady. Cena jednoduché transakce na ERC-20 síti dosahuje také šílených hodnot – kolem 450 USD.

Ohromným částkám za poplatky se nevyhnete ani na NFT burzách

Zde je další screenshot příspěvku, ve kterém se uživatel pokouší nakoupit NFT v hodnotě 1 600 USD na burze Opensea. Opensea je momentálně největší NFT burza a transakcí tím pádem zpracovává opravdu hodně. Se slabou stránkou ETH ve smyslu kapacity se není čemu divit, že ceny za transakce dosahují extrémních hodnot.

Zde je případ poplatku za transakci při průměrných hodnotách GWEI přes 2 000:

Zdroj: reddit.com
Enormní poplatky na Opensea
Při koupi 1600 USD v NFT zaplatíte poplatek přes 1 900 USD

Momentální stav

Naštěstí jsou takové silné výkyvy pouze dočasné. Zdejší vysoké peaky v grafech běžně ani nezaznamenáme. Průměr totiž neovlivní do takové míry – netrvají na to dostatečně dlouho. V době psaní článku se ceny za gas snížily – běžný jev po kratším peaku vysokých gas poplatků.

Zdroj: etherscan.io
Hodnoty GWEI v době psaní článku
Hodnoty GWEI v době psaní článku

V době psaní článku se průměrné hodnoty GWEI pohybují kolem 85 GWEI. To má za následek průměrný poplatek na UniSwapu 54 USD – mnohem lepší než např. 1 300 USD. Znatelný pokrok, avšak pro běžného uživatele jsou takové platby stále nepřijatelné.

O nic lépe na tom nejsou ani poplatky pro poskytovatele likvidity. Běžná platba za transakci na ERC-20 síti se pohybuje okolo 18 USD.

Možné řešení do budoucna

Je jasné, že obrovská míra poplatků vrhá na Ethereum špatné světlo. Snížení ceny za poplatky může být docíleno zvýšením kapacity sítě – pro obchodníka pak opadne motivace přeplácet ostatní. Ethereum je typické svou velmi nízkou propustností – max. 15 transakcí za sekundu. To bohužel opravdu nestačí.

Problém se snaží vyřešit Ethereum 2.0, to je však stále ještě ve vývoji a nedočkáme se ho dříve než někdy v roce 2022. Konkurencí Etherea 2.0 jsou takzvaní ETH killers – projekty, které nabízí modernizaci Etherea. Přinášejí vyšší míru škálovatelnosti, běžně realizovanou na Layer 2 nebo jako kompletně nový blockchain (v prvním případě mluvíme o sidechainech).

Jsou různé způsoby řešení, běžně se však jedná o “úlevu” hlavní síti (Ethereum Mainnet) převedením validace transakcí na další chain.

Další možností je operovat kompletně na jiných projektech. To dělá např. BNB Smart Chain, Avalanche, Solana, Polkadot nebo Cardano.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.