Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Plán regulace kryptoměn v USA poodhalen, co je jejím hlavním záměrem?

Plán regulace kryptoměn v USA poodhalen, co je jejím hlavním záměrem?

Plán regulace kryptoměn v USA poodhalen, co je jejím hlavním záměrem?
Zdroj: history.com

Jelikož v současné době ve Spojených státech vládnoucí Demokratická strana bývá tradičně považovaná za středovou až levicovou, byl nástup administrativy prezidenta Bidena provázen očekáváním i obavami ze zavádění nových tržních regulací, týkajících se přirozeně právě i kryptoměn. Zatímco předešlá republikánská administrativa se regulaci vyhýbala, odkládala ji či otázky novinářů na toto téma odbývala, současná americká vláda se nijak netají záměrem trh s kryptoměnami regulovat. V návaznosti na exekutivní příkaz z března tohoto roku představila tuto sobotu plánovanou podobu balíčku regulací v historicky první verzi balíčku opatření.

Překvapivým prvořadým cílem vydaného rámce opatření ovšem nemá být zamezení kryptoměnového trhu k jeho využívání v trestné činnosti.

Podle dat Bílého domu byla od začátku roku 2021 více než jedna miliarda dolarů investovaných do kryptoměn a NFTs pro investory ztracena v důsledku podvodů a manipulací trhu.

Bílý dům připomíná v této souvislosti únorové úřední zabavení rekordního množství bitcoinů v hodnotě 3,6 miliardy amerických dolarů v souvislosti s v roce 2016 hackery prolomenou burzou Bitfinex a jedenácti vyšetřovanými osobami, které měly v srpnu vytvořit a inzerovat krypto-pyramidu, z níž následně vyvedli více než 300 milionů dolarů.

K čemu má plánovaná regulace tedy posloužit?

Opatření má otevřít cestu pro existující regulátory ke kontrole, kterou se rozumí licencování nových produktů. Žádný z nich však dosud nebyl k ničemu takovému zmocněn ani pověřen. Dále má být umožněno ministerstvu spravedlnosti stíhat pachatele digitálních zločinů bez ohledu na geografickou polohu a jurisdikci, je-li pachatel znám.

V současné tobě však nelze říci, že by tato legislativa, kterou Biden hodlá předložit v kongresu v průběhu roku 2023, byla v jiné fázi nežli v záměru. V rámci něj však již administrativa postoupila od doporučujících zpráv ministerstev a vládních agentur k pověření konkrétního ministerstva vypracováním konkrétních návrhů.

Obvyklý postup je, že návrhy jsou následně připomínkovány Bílým domem a poté navrženy v kongresu. Pověřeným sektorem je v tomto případě ministerstvo financí. To ohlásilo plán představit návrh legislativy prezidentu Bidenovi v únoru příštího roku v případě kryptoměn a v červenci v případě NFT. Uvážíme-li obvyklou délku schvalovacího procesu v kongresu, má tato legislativa potenciál promluvit i do dalších prezidentských voleb čekající USA v roce 2024, je tedy nyní na ministerstvu financí a posléze Bílém domě zvážit v tomto duchu míru zvolené intervence.

Podpora inovací skrze CBDC

Druhý bod tohoto balíčku rovněž poukazuje na údajné výhody spuštění digitálního dolaru v podobě CBDC.

Nový digitální dolar by se přitom nestal dvojčetem stablecoinů jako jsou Tether (USDT) nebo USD Coin (USDC), přestože například druhá jmenovaná kryptoměna je s dolarem svázána 1:1, nýbrž by se stal dvojčetem právě dolaru. Místo současných k použití kýmkoliv otevřených stablecoinů by si s sebou nesl plnou regulovatelnost FEDem a také federálním právem ručené krytí.

"CBDC ve Spojených státech, jinými slovy americký dolar v digitální formě, má potenciál nabídnout značné výhody," stojí v návrhu opatření.

Reálným cílem by pak mělo být zrychlení a usnadnění transakcí včetně mezinárodních a také lepší udržitelnost ve vztahu k životnímu prostředí, než poskytují současné digitální převody prostřednictvím peněz uložených v bankách. Lze tedy, podle zprávy Bílého domu, počítat s přesunem značné části transakcí doposud uskutečňovaných pomocí kryptoměn či stablecoinů právě pod CBDC. Federální rezervní banka byla již dokonce pověřena vývojem a výzkumem možností fungování právě oficiálního digitálního dolaru.

Není bez zajímavosti, že bývalý prezident a dost možná budoucí vyzyvatel Joe Bidena ve volebním klání, Donald Trump, varoval již v říjnu minulého roku v rozhovoru pro Yahoo finance před CBDC, kterou má údajně vyvíjet Čínská lidová banka – centrální banka ČLR. Digitální Juan by pak mohl podle Trumpa ohrozit postavení dolaru jakožto světové měny číslo jedna, před čímž samozřejmě v duchu své politiky America First varuje. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že právě toto bylo důvodem pro velmi tvrdou regulaci kryptoměn v loňském roce, vykládanou zejména tuzemskými médii dokonce jako zákaz.

V této souvislosti mluví zmíněná zpráva rovněž o plnění úlohy centrální banky – dbát na finanční stabilitu. Je také podle ní potřeba, aby americká vláda a Fed spolupracovaly s provozovateli a zahraničními partnery na zajištění větší bezpečnosti současných stablecoinů tak, aby se například neopakovala květnová situace, kdy se zhroutil algoritmický stablecoin TerraUSD v důsledku enormního vybírání vkladů. V tomto případě mluví rovněž o nutnosti strategické spolupráce v rámci mezinárodních organizací, jakými jsou OECD a Financial stability board. Vypracováním konkrétních návrhů bylo rovněž pověřeno ministerstvo financí.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+1,45%
Cena
$19 756
Graf posl. 7 dní
Graf VeChain
Změna za 24h
-0,45%
Cena
$0,023
Graf posl. 7 dní
Graf Osmosis
Změna za 24h
+0,92%
Cena
$1,1

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo