Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Plán regulace kryptoměn v USA poodhalen, co je jejím hlavním záměrem?

Publikováno
Plán regulace kryptoměn v USA poodhalen, co je jejím hlavním záměrem?
Zdroj: history.com

Jelikož v současné době ve Spojených státech vládnoucí Demokratická strana bývá tradičně považovaná za středovou až levicovou, byl nástup administrativy prezidenta Bidena provázen očekáváním i obavami ze zavádění nových tržních regulací, týkajících se přirozeně právě i kryptoměn. Zatímco předešlá republikánská administrativa se regulaci vyhýbala, odkládala ji či otázky novinářů na toto téma odbývala, současná americká vláda se nijak netají záměrem trh s kryptoměnami regulovat. V návaznosti na exekutivní příkaz z března tohoto roku představila tuto sobotu plánovanou podobu balíčku regulací v historicky první verzi balíčku opatření.

Překvapivým prvořadým cílem vydaného rámce opatření ovšem nemá být zamezení kryptoměnového trhu k jeho využívání v trestné činnosti.

Podle dat Bílého domu byla od začátku roku 2021 více než jedna miliarda dolarů investovaných do kryptoměn a NFTs pro investory ztracena v důsledku podvodů a manipulací trhu.

Bílý dům připomíná v této souvislosti únorové úřední zabavení rekordního množství bitcoinů v hodnotě 3,6 miliardy amerických dolarů v souvislosti s v roce 2016 hackery prolomenou burzou Bitfinex a jedenácti vyšetřovanými osobami, které měly v srpnu vytvořit a inzerovat krypto-pyramidu, z níž následně vyvedli více než 300 milionů dolarů.

K čemu má plánovaná regulace tedy posloužit?

Opatření má otevřít cestu pro existující regulátory ke kontrole, kterou se rozumí licencování nových produktů. Žádný z nich však dosud nebyl k ničemu takovému zmocněn ani pověřen. Dále má být umožněno ministerstvu spravedlnosti stíhat pachatele digitálních zločinů bez ohledu na geografickou polohu a jurisdikci, je-li pachatel znám.

V současné tobě však nelze říci, že by tato legislativa, kterou Biden hodlá předložit v kongresu v průběhu roku 2023, byla v jiné fázi nežli v záměru. V rámci něj však již administrativa postoupila od doporučujících zpráv ministerstev a vládních agentur k pověření konkrétního ministerstva vypracováním konkrétních návrhů.

Obvyklý postup je, že návrhy jsou následně připomínkovány Bílým domem a poté navrženy v kongresu. Pověřeným sektorem je v tomto případě ministerstvo financí. To ohlásilo plán představit návrh legislativy prezidentu Bidenovi v únoru příštího roku v případě kryptoměn a v červenci v případě NFT. Uvážíme-li obvyklou délku schvalovacího procesu v kongresu, má tato legislativa potenciál promluvit i do dalších prezidentských voleb čekající USA v roce 2024, je tedy nyní na ministerstvu financí a posléze Bílém domě zvážit v tomto duchu míru zvolené intervence.

Podpora inovací skrze CBDC

Druhý bod tohoto balíčku rovněž poukazuje na údajné výhody spuštění digitálního dolaru v podobě CBDC.

Poznámka

Poznámka: Je zde samozřejmě otázka, zda lze v případě Spojených států vůbec o něčem jako je CBDC v duchu významu této zkratky hovořit, jelikož Fed není v pravém slova smyslu centrální bankou, v rámci zjednodušení budeme ovšem zkratku nadále používat.

Nový digitální dolar by se přitom nestal dvojčetem stablecoinů jako jsou Tether (USDT) nebo USD Coin (USDC), přestože například druhá jmenovaná kryptoměna je s dolarem svázána 1:1, nýbrž by se stal dvojčetem právě dolaru. Místo současných k použití kýmkoliv otevřených stablecoinů by si s sebou nesl plnou regulovatelnost FEDem a také federálním právem ručené krytí.

“CBDC ve Spojených státech, jinými slovy americký dolar v digitální formě, má potenciál nabídnout značné výhody,” stojí v návrhu opatření.

Reálným cílem by pak mělo být zrychlení a usnadnění transakcí včetně mezinárodních a také lepší udržitelnost ve vztahu k životnímu prostředí, než poskytují současné digitální převody prostřednictvím peněz uložených v bankách. Lze tedy, podle zprávy Bílého domu, počítat s přesunem značné části transakcí doposud uskutečňovaných pomocí kryptoměn či stablecoinů právě pod CBDC. Federální rezervní banka byla již dokonce pověřena vývojem a výzkumem možností fungování právě oficiálního digitálního dolaru.

Není bez zajímavosti, že bývalý prezident a dost možná budoucí vyzyvatel Joe Bidena ve volebním klání, Donald Trump, varoval již v říjnu minulého roku v rozhovoru pro Yahoo finance před CBDC, kterou má údajně vyvíjet Čínská lidová banka – centrální banka ČLR. Digitální Juan by pak mohl podle Trumpa ohrozit postavení dolaru jakožto světové měny číslo jedna, před čímž samozřejmě v duchu své politiky America First varuje. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že právě toto bylo důvodem pro velmi tvrdou regulaci kryptoměn v loňském roce, vykládanou zejména tuzemskými médii dokonce jako zákaz.

V této souvislosti mluví zmíněná zpráva rovněž o plnění úlohy centrální banky – dbát na finanční stabilitu. Je také podle ní potřeba, aby americká vláda a Fed spolupracovaly s provozovateli a zahraničními partnery na zajištění větší bezpečnosti současných stablecoinů tak, aby se například neopakovala květnová situace, kdy se zhroutil algoritmický stablecoin TerraUSD v důsledku enormního vybírání vkladů. V tomto případě mluví rovněž o nutnosti strategické spolupráce v rámci mezinárodních organizací, jakými jsou OECD a Financial stability board. Vypracováním konkrétních návrhů bylo rovněž pověřeno ministerstvo financí.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.