Minulý týden začal negativní zprávou o tom, že Newyorský úřad pro finanční služby (NYDFS) nařídil blockchainové společnosti Paxos Trust, aby zastavila vydávání nových mincí stablecoinuBUSD.
1/ This morning, Paxos announced it will halt minting new #BUSD tokens effective February 21. Read the full press release from Paxos here: https://t.co/jXZY1ak8DR
Kryptoměnové trhy na tuto zprávu okamžitě reagovaly poklesem. Cena BNB, nativního tokenu burzy Binance, klesla po zveřejnění informace o 6,5 %, za poslední týden si ovšem drží cenu relativně beze změny. Na proti tomu v posledním týdnu posílil Bitcoin o více než 12 % a Ethereum o více než 11 %.
Opatření amerického regulátora přišlo krátce poté, co Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC) zaslala společnosti Paxos výzvu, kterou regulátor používá k informování společností o plánovaných donucovacích opatřeních. V oznámení stálo, že SEC považuje Binance USD za neregistrovaný cenný papír.
Regulátor nařídil společností Paxos Trust ukončit vytváření nových BUSD. Paxos následně oznámil, že u těch existujících bude docházet ke zpětnému odkupu. NYDFS bude na tento proces dohlížet, aby zajistila, že odkupy probíhají dle odpovídajících legislativních opatření.
Společnost Paxos, která byla v podstatě zatlačena do kouta, potvrdila, že k 21. únoru ukončí proces vytváření nových stablecoinů pro Binance. Ve svém vyjádření dále uvedla, že bude nadále zajišťovat, že jsou všechny BUSD v oběhu plně kryté. Zákazníci budou moci učinit výměnu u společnosti Paxos do února 2024.
3/ Paxos will continue to manage all outstanding BUSD reserves, ensuring all BUSD are always backed 1:1 with US dollar-denominated reserves held in bankruptcy remote accounts.
Společnost dále uvedla, že tato kauza neovlivní její existenci. Společnost chce být nadále významným hráčem na krypto měnovém trhu; bude dále pokračovat ve svých činnostech spojených se stablecoiny a kryptoměnami obecně. Paxos kromě BUSD vydává i vlastní stablecoiny Paxos Pax Dolalr (USDP) a Pax Gold (PAXG).
Na kroky NYDFS reagoval i generální ředitel Binance Changpeng Zhao (CZ), který potvrdil, že všechny BUSD jsou plně kryté a díky zpětným odkupům se bude jeho tržní kapitalizace nadále snižovat. BUSD je v současné době třetím největším stablecoinem s tržní kapitalizací 15 miliard dolarů, ihned po Tetheru (USDT) a USD Coinu (USDC).
Společnost Paxos s kroky SEC nesouhlasí a odmítá, že by BUSD byl neregistrovaný cenný papír. S regulátorem je připravena spolupracovat a pokud nedojde k objasnění situace, bude se bránit soudní cestou.
Těžaři BTC vydělávají na nové NFT vlně od Ordinals
Už je to pár týdnů, co se na bitcoinové síti objevily první NFT postavené na projektu Ordinals. Tento projekt rozdělil komunitu na dva tábory; nyní už jsou vidět první data, jak tento trend síť ovlivňuje. Nejvíce profitují těžaři, kteří si za dva měsíce díky poplatkům vydělali přes 1 milion dolarů.
Vývoj rostoucích zaplacených poplatků vystihuje graf společnosti Dune Analytics. Od spuštění Ordinals v polovině prosince 2022 uživatelé zapsali do bitcoinového blockchainu přes 144 000 NFT a díky tomu těžaři doposud vydělali na transakčních poplatcích dohromady 1 073 000 dolarů v BTC.
Největší zásluhu na tomto růstu mají “digitální artefakty” pocházející z klonů projektů, jako jsou CryptoPunks a nebo Bored Ape Yacht Club, které se přesunuly z jiných blockchainů na Bitcoin. NFT komunita se začala ve velkém přesouvat na Bitcoin, protože se domnívá, že Ordinals přinášejí skutečnou nezaměnitelnost pro sběratelské předměty.
Jaký vliv mají digitální artefakty na metriky bitcoinové sítě?
NFT na Bitcoinu mají vliv i na rostoucí poptávku po dostupném prostoru v jednotlivých blocích. Projekt Ordinals mohl vzniknout díky předchozím aktualizacím Segregated Witness (SegWit) a Taproot. Například soft fork SegWit efektivně zvýšil kapacitu bloků Bitcoinu na 4 MB. Taproot zase pomáhá dávkovat a ověřovat více transakcí dohromady za předpokladu, že jejich společná velikost nepřesáhne právě 4 MB. Zároveň umožňuje zapisovat do bitcoinových bloků doplňující data, jako jsou obrázky a videa.
Z grafu níže můžeme vidět, že díky Ordinals stoupla průměrná velikost bitcoinového bloku z běžných 1-1,5 MB na více než 2 MB. Tato hodnota ročního průměru velikosti bloku je zároveň nejvyšší od vzniku BTC. Znatelný nárůst je patrný zejména na začátku února.
V posledních týdnech můžeme také vidět, že výrazně stoupl počet čekajících transakcí v mempoolu. Jedná se o nejvyšší nárůst od krachu burzy FTX, kdy se trh ocitl v panice.
Grafy na obrázcích výše a níže ukazují velmi zajímavé zjištění. Na horním grafu je k dispozici vizualizace transakcí v mempoolu, u níž jejím hlavním filtračním kritériem je velikost zaplaceného poplatku. Zde je možné vidět, že období krachu FTX (nejvyšší zelený peak uprostřed) bylo pro velikost poplatků nejvíce devastující.
Na grafu níže je však hlavním kritériem tzv. “hmotnost” transakcí, neboli jejich skutečná velikost. Protože tzv. inscriptions, neboli procesy, kterými se NFT “vryje” do jednotlivých satoshis bitcoinu, mají určitou velikost, jsou větší i samotné transakce. Zde je vidět solidní rozdíl v pravé části grafu, která reprezentuje právě adopci projektu Ordinals.
Poznámka
Poznámka: Barevné odlišení transakcí značí míru zaplacených poplatků dle stupnice vlevo. Pokud vyšší barva (v našem případě zelená uprostřed) v grafu nějakou dobu setrvá a počet transakcí neklesá, znamená to, že těžaři v tu chvíli ve skutečnosti upřednostňují ještě dražší transakce mající přednost. Těžaři vždy preferují transakce s nejvyšší mírou zaplacených poplatků.
Hlavním zdrojem příjmu těžařů jsou odměny za vytěžení nového bloku. Díky halvingu se tyto odměny pravidelně každé 4 roky snižují o polovinu. V současnosti je odměna 6,25 BTC za blok a po dalším halvingu v roce 2024 to bude jen 3,125 BTC. Postupné klesání odměn za vytvořené bloky přirozeně snižuje motivaci těžařů.
Rozšíření NFT by mohlo vést k vyšším poplatkům, což by v tomto směru mohlo zajistit vyšší příjmy těžařům a upevnit tak vysokou bezpečnost sítě, nemusíme však zmiňovat, že se na druhou stranu jedná přesně o parametr, který v jeho vysoké výši širší adopci Bitcoinu jakožto platebního systému brání.
Circle vyvrací poplašné zprávy ohledně USDC
Uprostřed minulého týdne vyvracela společnost Circle, vydavatel stablecoinu USDC, poplašné zprávy, že obdržela od americké Komise pro cenné papíry příkaz ukončit vydávání USDC kvůli tomu, že je jejich stablecoin neregistrovaným cenným papírem. Zprávu na Twitteru zveřejnila reportérka Fox Business Eleanor Terrett, která svůj tweet později smazala a omluvila se. Uvedla, že “dala na slova několika důvěryhodných zdrojů”.
Na toto nepravdivé obvinění okamžitě reagoval Dante Disparte, který má na starosti strategii a globální politiku společnosti Circle Pay. Pod tweet Terrettové napsal, že společnost Circle žádný “Wells Notice”, neobdržela. Twitterový účet Eleanor Terrettové byl po zveřejnění nepravdivé zprávy dokonce po nějakou dobu zablokován, ale následně byl obnoven.
“Wells Notice” je formální oznámení, kterým Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) informuje příjemce o tom, že proti němu plánuje zahájit regulatorní opatření.
Obavy z regulatorních opatření proti emitentům stablecoinů jsou v posledních dnech oprávněné. Začátkem minulého týdne obdržela “Wells Notice” společnost Paxos Trust Company, emitent stablecoinu BUSD, který byl nucen pozastavit vydávání nových mincí, jak jsme již zmiňovali v první kapitole dnešního souhrnu. Společnost podle regulátora nezaregistrovala svou nabídku podle federálních zákonů o cenných papírech.
Společnost Circle tvrdí, že jejich USDC je regulovaná dolarová digitální měna, která je plně krytá a vydávána podle amerického zákona o převodu peněz. V současné době neexistuje v USA jednotný regulační rámec, který by jasně definoval co je a nebo není v kryptoměnovém světě neregistrovaný cenný papír.
Salvador otevírá v USA první bitcoinovou ambasádu
Salvador, nejmenší a zároveň nejlidnatější země Střední Ameriky, oznámil, že v USA otevře první bitcoinovou ambasádu. Prohlášení učinila Milena Mayorga, velvyslankyně Salvadoru v USA v době, kdy jednala s náměstkem texaského ministerstva zahraničí Joe Esparza.
El estado de Texas, nuestro nuevo aliado.
En mi encuentro con el Secretario Adjunto del Gobierno de Texas, Joe Esparza @TXsecofstate, abordamos la apertura de la segunda Embajada #Bitcoin y de ampliar los proyectos de intercambios comerciales y económicos. 🇺🇸🤝🇸🇻 pic.twitter.com/NcmOjeadl6
Salvador je první země světa, která v roce 2021 přijala BTC jako zákonné platidlo. Od té doby podniká mnoho kroků, aby rozšířila povědomí o největší kryptoměně podle tržní kapitalizace. Cílem této mezivládní spolupráce je zřídit v Texasu bitcoinovou ambasádu, neboli zastupitelský úřad Salvadoru, který bude pracovat na nových společných projektech na podporu přijetí Bitcoinu.
Salvador otevřel svou první bitcoinovou ambasádu už v říjnu 2022 ve švýcarském Luganu. Tato nově zřízena ambasáda v Texasu bude druhou a zároveň první v USA. Úkolem těchto úřadů bude především osvěta v oblasti BTC a finanční gramotnosti.
Podle bývalého vedoucího strategie společnosti Blockstream, Samson Mow, je vytvoření bitcoinového velvyslanectví dalším krokem, který rozšíří adopci Bitcoinu mezi státy a městy. Mow uvedl, že tyto nové iniciativy znamenají spolupráci mezi zeměmi na rozvoji nových iniciativ, jako je vytváření aliancí mezi místy, která přijala Bitcoin.
Texas je jedním ze států USA, které mají pozitivní vztah ke kryptoměnám. Nedávno zde přijali zákon, jehož cílem je lépe přizpůsobit legislativu blockchainovým inovacím a připravit půdu pro regulaci digitálních aktiv. Texas je také domovem některých velkých společností, které se zabývají těžbou bitcoinu. V Texasu působí například Riot Blockchain, Core Scientific a Genesis Digital Assets.
Bitcoin láme hranici 25 000 dolarů
V závěru minulého týdne Bitcoin prolomil hranici 25 000 dolarů, což je nejvyšší úroveň od června 2022. Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace posílila za 24 hodin o 9,54 %. Podobně na tom byla i druhá největší kryptoměna Ethereum, která posílila o 7,67 %. Celková tržní kapitalizace všech kryptoaktiv poskočila za jeden den zhruba o 100 miliard dolarů.
Růst kryptoměnového trhu v dlouhodobějším měřítku nezastavil ani zásah Americké komise pro cenné papíry (SEC), která zasáhla hned proti dvěma velkým hráčům, krypto burze Kraken a společnosti Paxos, vydavateli stablecoinu BUSD.
Podle odborníků, které oslovil server Decrypt, by mohl za růstem BTC být překvapivě právě zásah regulátora. Například CIO White Lion Capital, John Nance, uvedl, že pravý důvod posílení hlavní kryptoměny nikdo nezná, ale je možné, že investoři přesouvají své investice z nejistých altcoinů do bezpečného přístaviště jako Bitcoin.
Za současným růstem mohou být podle vedoucího výzkumu společnosti CoinShares, James Butterfill, i spekulace o tom, že se Hongkong chce stát asijským kryptocentrem a tamní investoři začínají do tohoto prostoru investovat.
I když Bitcoin od začátku roku posílil o úctyhodných 50 %, stále se nachází hluboko pod svým historickým maximem z listopadu 2021, které činí 69 044 dolarů, což je o 63 % méně.
Sentiment se na kryptoměnových a akciových trzích začíná pomalu zlepšovat. Tyto oblasti zažily během minulého roku brutální výprodeje poté, co americký Federální rezervní systém neustále zvyšoval úrokové sazby, aby dostal pod kontrolu nebývale vysokou inflaci. Nyní se zdá, že Fed začíná ze svého agresivního postoje polevovat, což může mít pozitivní signál pro další růst.
Závěr k aktuální situaci
Bitcoin po menší korekci z předminulého týdne, kdy se propadl na 21 300 dolarů, začal opět výrazně posilovat a nastavil uptrend, který ho může poslat až k hranici 28 000 dolarů. V cestě mu však ještě stojí důležitá rezistence okolo 25 200 dolarů, kterou nepřekonal v srpnu 2022, ani minulý týden. Jedno je však jisté, sentiment se začíná zlepšovat. Index Fear and Greed, který sleduje sedm různých ukazatelů a vyhodnocuje náladu investorů do bitcoinu, ukazuje do zóny Greed, což je nejvyšší hodnota od března 2022.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.