Kdo by neměl rád mimořádné odměny nebo zvýšení mzdy. Příjem navíc vám může nejenom přinést pocit, že jste za svou práci dobře odměněni, ale také vám může usnadnit život. A pokud pracujete na finančních cílech, jako je splácení dluhů nebo investování do budoucnosti, může vám malý přírůstek na výplatní pásce pomoci dosáhnout těchto cílů mnohem rychleji.
České mzdy dlouhodobě rostou, a to výraznějším tempem, než je míra inflace. Například v loňském roce reálná průměrná česká mzda vzrostla o 3,8 %.
I když se to nemusí zdát jako příliš mnoho, jsou to peníze navíc, které průměrný Čech o rok předtím neměl. A na tom, co s těmito penězi udělá, opravdu záleží. Existuje spousta různých způsobů, jak se zvýšením příjmů naložit a některé jsou lepší než jiné. Hned na začátek vám prozradím tajemství. Využití peněz navíc, ať už se jedná o zvýšení mzdy nebo mimořádný bonus, na okamžitou spotřebu není nejmoudřejší rozhodnutí, které můžete udělat.
To nejlepší, co můžete udělat s penězi navíc, je stanovit si strategii, jak je využít. Nechat je růst, aby zkrátka pracovaly za vás. Ideálně byste neměli spotřebovat vůbec žádnou část z těchto peněz navíc a místo toho byste měli předstírat, že k žádnému zvýšení vašich příjmů nedošlo. To ale není vůbec snadné.
Popravdě řečeno, neexistuje žádná ideální strategie, jak využít peníze navíc a je nereálné si myslet, že alespoň část zaslouženého zvýšení mzdy neutratíte za něco pro sebe. Takže ano, malou část můžete utratit za něco, co byste chtěli, ale pouze malou část!
S penězi navíc, které každý měsíc inkasujete byste měli nakládat moudře a klíčem k jejich rozumnému využití je nalezení způsobu, jak je nechat růst.
Přemýšlíte nad nějakými finančními cíli? Chtěli byste odejít do předčasného důchodu, koupit si byt nebo začít podnikat? To jsou cíle, kterých můžete dosáhnout, pokud budete spořit a investovat své peníze moudře. Je jasné, že těchto cílů nedosáhnete ze dne na den.
Zajímá vás více, jaké jsou vaše spořící možnosti? Přečtěte si tento komplexní článek.
Pokud jste však mladí a čas je na vaší straně, finanční kroky, které nyní podniknete, se vám v budoucnu desetinásobně vrátí. Stačí se podívat do tabulky níže. Podívejte, jak se vám může zhodnotit pravidelná měsíční investice, pokud budete investovat každý měsíc 1 000 Kč se zhodnocením 8 % ročně po různě dlouhou dobu.
Asi se tedy shodneme, že investování peněz namísto jejich okamžité spotřeby se vám může výrazně vyplatit, síla složeného úročení je neuvěřitelná. Investování peněz navíc však není jediná možnost, co s nimi můžete udělat, závisí také na vaší osobní finanční situaci. Takže jaké máte možnosti?
Přečtěte si více: Jak vám složené úročení může pomoci zbohatnout?
Existuje mnoho způsobů, jak můžete využít zvýšení mzdy, aby vaše peníze rostly. Již byl zmíněn příspěvek do vašeho “důchodového fondu”, nemáte ale náhodou zřízené nějaké spotřebitelské úvěry?
Využití zvýšení mzdy ke splacení tohoto dluhu pomůže vašim penězům dlouhodobě růst, protože se budete moci zbavit úroků, které z tohoto dluhu platíte a které v současné době snižují vaši schopnost větší část příjmů odkládat stranou.
Disponujete dostatečnou finanční rezervou? Pokud nemáte ve své “železné” rezervě naspořené dostatečné množství peněz, můžete použít část svého zvýšení mzdy nebo jednorázový bonus na její posílení. Kde se nachází růstový potenciál využití těchto peněz?
Pokud si nebudete muset v případě nouze půjčovat, využívat kreditní kartu nebo kontokorent, nebudete muset platit úroky za tuto půjčku. Zkrátka své výdaje pokryjete z finanční rezervy. A je mnohem snazší ušetřit peníze díky mimořádnému bonusu nebo zvýšením mzdy než tím, že se uskromníte.
Pokud nemáte nevýhodné dluhy a nepotřebujete ukládat peníze do finanční rezervy, pak byste samozřejmě měli zvážit investování těchto peněz.
Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným dluhem? Pak byste si měli přečíst tento komplexní článek.
Jak už bylo nastíněno výše jedním z dalších způsobů, jak můžete přispět k růstu svého celkového bohatství, je investování peněz navíc. Neuvažovali jste o pravidelném investování nebo zřízení doplňkového penzijního spoření?
Pokud nemáte zkušenosti s investováním, možná byste raději své peníze uložili pouze na spořicí účet. Není to však příliš dobrý nápad. Drtivá většina spořicích účtů je úročena velmi skromně a zhodnocení nepokryje ani inflaci. Existují přitom cesty, jak investovat peníze navíc poměrně bezpečně.
Konzervativní střadatelé mohou “investovat po staru” a odložit peníze navíc, do fondů doplňkového penzijního připojištění. Tato možnost je ideální pro střadatele, kterým byla zvýšena mzda – každý měsíc mohou stranou odkládat peníze, které dostali během navýšení a chovat se, jako by k růstu jejich příjmů vůbec nedošlo.
Lze volit různé fondy dle tolerance rizika investora od akciových, přes vyvážené až k dluhopisovým. Navíc můžete čerpat státní příspěvek až ve výši 230 Kč měsíčně (pokud budete stranou odkládat 1 000 Kč měsíčně) a někteří ze zaměstnavatelů také přispívají svým zaměstnancům do těchto fondů v rámci zaměstnaneckých benefitů. V takovém případě může být i doplňkové penzijní spoření zajímavou alternativou, jak zhodnotit peníze, které jste získali navíc.
Burzovně obchodovatelné fondy neboli ETF jsou jednoduchým způsobem, jak investovat do celých skupin akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů. Když si koupíte ETF, získáte efektivně a jednoduše celou řadu akcií nebo dluhopisů prostřednictvím jediné investice. A pokud si koupíte ETF, které přináší průměrný roční výnos 7 %, prakticky zdvojnásobíte své odložené peníze každých 10 let – aniž byste museli dělat cokoli jiného.
Do burzovně obchodovatelných fondů můžete investovat jak jednorázový bonus, tak je lze nakupovat pravidelně. Záleží na vás a vašich zkušenostech – zkušenější investoři mohou investovat do ETF napřímo prostřednictvím některého z ETF brokerů. Začínající investoři, kterým jde především o zhodnocení peněz, jež získali navíc, mohou využít za tímto účelem některou z investičních platforem, jako jsou Portu nebo Fondee a investovat do těchto burzovně obchodovatelných fondů naprosto automaticky a bez starostí.
Třetí možnost, jak využít peníze navíc, už není úplně pro každého a vyžaduje jisté studium. Můžete ovšem své volné peníze investovat také do dividendových akcií. Dividendové akcie nejenže zvyšují svou hodnotu v průběhu času – ale také ročně, čtvrtletně nebo měsíčně vyplácejí dividendu. Tyto peníze přitom můžete využít podle libosti nebo je reinvestovat, a ještě více tak zvýšit růst svého bohatství. Do dividendových akcií je možné investovat váš jednorázový bonus. Pro pravidelnou investici drobných částek se příliš nehodí.
Existuje celá řada akcií, které vyplácejí pravidelně dividendy, za nespolehlivější plátce dividendy jsou však považovaní dividendoví aristokraté, což je elitní seznam společností, které zvyšují své dividendy rok co rok již 25 let. Dividendoví králové pak jsou exklusivním klubem akciových společností, které svou dividendu zvyšují každoročně dokonce po dobu 50 let.
Přečtěte si více: Kdo jsou to dividendoví králové a dividendoví aristokraté?
Pokud nepotřebujete bonus nebo peníze, které jste získali zvýšením mzdy, na zaplacení nejnutnějších výdajů, můžete být v pokušení použít tyto peníze na okamžitou spotřebu. Lepší službu si uděláte, když své peníze místo toho využijete smysluplně. Můžete je využít na úhradu nevýhodných dluhů, případně doplnit finanční rezervu a zlepšit tak svou celkovou finanční situaci.
Pokud je investujete, vyplatí se je investovat moudře. Nemá smysl se honit za vysokým zhodnocením prostřednictvím investování do nadhodnocených růstových akcií. Buďte konzervativní a ideálně zvolte nějaké ETF, do kterého budete investovat pravidelně.
I když se možná vaše nynější zvýšení mzdy nezdá jako vysoké, a váš bonus dosáhl pár desítek tisíc korun, pokud tyto peníze investujete, možná budete překvapení, v jak impozantní částku se nakonec promění.
Využijete-li peníze navíc jedním ze 3 výše zmíněných způsobů, můžete si být jistí, že jste zvolili cestu, která pozitivně ovlivní vaší finanční budoucnost.
Co může být lepšího než nechat pracovat vaše peníze za vás, i když spíte?
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.