Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chyby, které vás mohou stát statisíce: Jak se jim vyhnout?

Investování do jednotlivých akcií může vynášet i zklamat. Ať už jde o krátkodobé výkyvy nebo konce dlouhodobého trendu, je možné se jim vyhnout. Jak na to?

Chyby, které vás mohou stát statisíce: Jak se jim vyhnout?
Zdroj: depositphotos.com

Investování na akciovém trhu je již dlouho považováno za spolehlivou metodu, jak dlouhodobě budovat bohatství.

Tato cesta je však často provázena krátkodobými výkyvy, které mohou vést k rozčarování investorů. Mnozí investoři vstupují na trh s velkými nadějemi, aby pak zjistili, že jejich výnosy nejsou dostatečné, nebo ještě hůře, že utrpěli ztráty z akcií, které považovali za solidní investice.

Stockpicking – zisky vyvážené rizikem

Výběr akcií je sice potenciálně výnosný, ale ze své podstaty rizikový a časově náročný. Lákadlo překonat trh a dosáhnout výrazných zisků může investory vést k riskantním sázkám.

Finanční odborníci, včetně zesnulého Charlieho Mungera, pravé ruky Warrena Buffetta, přirovnávají toto chování k hazardním hrám. Munger slavně přirovnal nevyzpytatelné chování akciového trhu k chování pozorovanému v kasinu a zdůraznil nebezpečí vysoce rizikových strategií.

Dokonce i zdánlivě bezpečné sázky, jako bývaly 3M a Walgreens Boots Alliance, se potýkají s problémy a zanechávají investory zklamané.

Nám poslouží jako varovný příběh. Obě společnosti byly v minulosti považovány za bezpečné investice, koneckonců bývaly dividendovými aristokraty, ale právní problémy a snižování dividend jim narušily dobrou pověst.

Investoři, kteří soustředili prostředky do těchto akcií, svých rozhodnutí nakonec litovali, zejména pokud zanedbali diverzifikaci svých portfolií.

Walgreens Boots Alliance ztratila za posledních 5 let 70 % hodnoty

Načítání
Načítání
Kupte si akcie WBA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dokonce i blue-chip akcie, které jsou často považovány za bezpečné, mohou dosahovat horších výsledků a investory zklamat. Pro ty, kteří nemají čas nebo zájem pečlivě sledovat své investice, nemusí být stockpicking tím nejlepším přístupem.

Sázka na širší trh může být vhodnější

Pro mnoho investorů jsou vhodnější strategií burzovně obchodované fondy (ETF), které sledují různé segmenty trhu.

Poznámka

ETF nabízejí expozici vůči široké škále akcií prostřednictvím jediné investice, čímž snižují riziko spojené s individuálním výběrem akcií. Navíc jsou to zpravidla levné investice.

Jedním z významných příkladů je fond SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), který sleduje index S&P 500. Tento fond umožňuje investorům těžit z celkové výkonnosti trhu, aniž by museli pečlivě sledovat jednotlivé akcie.

Aktuální vývoj SPDR S&P 500 ETF Trust

SPY se může pochlubit nákladovým poměrem pouhých 0,09 %, což z něj činí pro investory cenově výhodnou volbu.

Složení fondu se v průběhu času vyvíjí, zahrnuje nové růstové akcie a postupně vyřazuje akcie, které dosahují slabších výsledků. Tato dynamická povaha usnadňuje investorům držet krok s tržními trendy, aniž by museli neustále upravovat svá portfolia.

Historicky fond dosahuje působivých výnosů. Od roku 2000 vzrostl o 264 % a po započtení výplaty dividend se celkové výnosy vyšplhaly na přibližně 466 %. Tato čísla podtrhují potenciál dlouhodobého růstu bohatství prostřednictvím diverzifikovaného ETF.

Právě tento konkrétní fond, můžete nakupovat prostřednictvím platformy Fio e-Broker, další brokeři pak nabízejí jeho alternativy.

Recenze platformy Fio e-Broker

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
  • Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
Nevýhody
  • Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
  • Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje

Slovo závěrem

Volba mezi individuálním výběrem akcií a investováním do ETF nakonec závisí na vašich osobních preferencích, investičních cílech a toleranci k riziku. Pokud rádi pozorně sledujete akciový trh a máte talent na identifikaci podhodnocených nebo nadhodnocených akcií, může být pro vás výhodnější sestavení individuálního portfolia.

Pokud je však vaším cílem dosáhnout solidních výnosů bez starostí se správou mnoha investic, může být optimální strategií ETF, které kopíruje index S&P 500. A nemusí to být zrovna SPY. Takových ETF je celá řada.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.