Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ve věku 99 let zemřel Charlie Munger, Buffettova pravá ruka

Publikováno
Ve věku 99 let zemřel Charlie Munger, Buffettova pravá ruka
Zdroj: wallpapercave.com

Charlie Thomas Munger (1924-2023), místopředseda představenstva konglomerátu Berkshire Hathaway, zemřel v úterý večer v nemocnici v Los Angeles, uvedla společnost v prohlášení. Munger byl znám jako nejbližší spolupracovník legendárního investora Warrena Buffeta (93), se kterým spolupracoval přes 60 let.

“Berkshire Hathaway by nemohla být tam, kde je nyní, bez Charlieho inspirace, moudrosti a přítomnosti,” uvedl v prohlášení Buffett.

Charlie Munger se narodil v Omaze, Nebrasce. Vystudoval matematiku na Univerzitě v Michiganu a po vzoru svého otce také právnickou fakultu Harvardské univerzity. Jako mladík strávil několik let v armádě, kde si vybudoval jednu ze svých důležitých schopností: card playing. Umění hrát pak využíval i v businessu.

“Musíte se naučit, kdy včas složit, když jsou šance proti vám, ale pokud máte velkou výhodu, silně na ni vsaďte, protože velkou výhodu nezískáte často. Příležitosti přichází, ale nepřichází často, tak se toho chopte, když přijdou,” říkal.

Ačkoli je Munger znám především díky svému spojení s Buffettem, v letech 1962 až 1975 provozoval vlastní investiční podnik. Podle Buffettova eseje “Superinvestoři z Graham-and-Doddsville”, dosahoval Munger v tomto období složených ročních výnosů 19,8 % ve srovnání s 5,0% ročním zhodnocení indexu Dow Jones.

K Berkshire Hathaway se Munger oficiálně přidal roku 1978 a pomohl Buffettovi společnost proměnit z krachující textilní továrny na investiční konglomerátní holding s aktuální tržní kapitalizací 780 miliard USD.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Po přelomu tisíciletí o sobě dal vědět jako silný kritik kryptoměn, což měli s Buffettem také společné. Rád obdarovával vzdělávací instituce akciemi Berkshire Hathaway. Např. univerzitě v Michiganu daroval 10 kusů (tehdy v hodnotě 1,2 milionu USD), Stanfordské univerzitě 500 kusů (za 43,5 milionu USD) a střední škole Harvard-Westlake 100 kusů (za 9,2 milionu USD). Magazín Forbes odhadl v roce 2019 jeho jmění na 1,9 miliardy USD.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎