Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete odejít do důchodu jako milionář? Tohle musíte znát!

Odejít do důchodu jako milionář se může zdát jako vzdálený sen, ale s pravidelnými investicemi a magií složeného úročení je to zcela reálné. Zjistěte, jak malé částky mohou přerůst v obrovské bohatství.

Chcete odejít do důchodu jako milionář? Tohle musíte znát!
Zdroj: deeply.cz

Jednou z nejdůležitějších finančních událostí, která se mi přihodila, bylo, že jsem už během studia na vysoké škole uviděl a pochopil tabulku znázorňující, jak mohou peníze v průběhu času růst.

Velmi mi to otevřelo oči a inspirovalo mě to ke spoření a investování. Tato tabulka nezobrazovala nic jiného než úžasný fenomén složeného úročení.

Ať už je vám kolem dvaceti, nebo je vám nyní padesát či více let, i vy se můžete nechat inspirovat nejdůležitější “důchodovou tabulkou”, kterou kdy uvidíte.

Nejdůležitější důchodová tabulka, jakou jste kdy viděli

Níže je uvedena tabulka, která ukazuje, kolik peněz můžete časem nashromáždit, pokud budete pravidelně a dlouhodobě investovat drobné částky:

Zdroj: autor
Vývoj hodnoty pravidelné investice v průběhu času
Vývoj hodnoty pravidelné investice v průběhu času

V souvislosti s touto tabulkou je třeba mít na paměti dvě klíčové věci:

  • Můžete samozřejmě investovat menší nebo větší částky, než jsou výše uvedené, a časem je pravděpodobně investovat budete. S přibývajícím věkem a (v ideálním případě) vyšším výdělkem můžete odkládat větší a větší částky – což vám může pomoci rychleji nashromáždit větší částky.
  • Vaše investované peníze mohou růst rychleji nebo pomaleji než 8 %. Index S&P 500 dosahuje dlouhodobě v průměru výnosů zhruba 10 %, ale existuje i spousta období s nižšími výnosy.

Nezapomeňte si všimnout, o kolik silněji rostou peníze v pozdějších letech. To ukazuje, jak efektivní je investovat dlouhodobě.

Velké peníze se obvykle dostaví až po několika desetiletích.

Efektivní investování

Důležité je také investovat efektivně – ne příliš konzervativně, jako například na spořicích účtech s nízkým výnosem, nebo příliš lehkomyslně, jako například do smal-cap akcií.

V rámci dlouhodobého budování bohatství je těžké překonat akciový trh a nejjednodušší způsob investování do akcií je prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů s nízkými poplatky, které svým složením sledují nějaký index.

Indexový fond investuje do téměř stejných cenných papírů jako index, který sleduje – například S&P 500 – takže přináší téměř stejné výnosy.

Vzhledem k tomu, že akciový trh má tendenci růst již celá desetiletí, je těžké nevydělat peníze, pokud do akciového trhu pravidelně investujete peníze po dlouhou dobu.

Je však třeba zůstat disciplinovaný a nenechat se odradit a nevzdat se, když se trh propadne, což se čas od času stává.

Co dělat, pokud nemáte dostatek času?

Ne každý má však před důchodem desítky let. Pokud je váš odchod do důchodu na obzoru a máte pocit, že nemáte naspořeno dost, máte několik strategií, které můžete použít.

Pro začátek zvažte odložení odchodu do důchodu o několik let, pokud můžete, protože to může být překvapivě efektivní krok.

Tímto způsobem budete zřejmě schopni spořit a investovat více let – a to jsou roky, kdy vám vaše investice nebude muset pomáhat s obživou, takže se bude moci stále zvětšovat, místo aby se zmenšovala.

Před odchodem do důchodu se také můžete snažit co nejvíce zvýšit svůj příjem. Můžete jednoduše požádat o zvýšení platu v současném zaměstnání (pomáhá samozřejmě, když si zvýšení zasloužíte).

Vedlejší příjem po nějakou dobu může také přinést další peníze, které lze investovat.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.