Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?

Zajímá vás, co dělat s transakcí, u které jste nastavili příliš malý poplatek a ona již několikátý den čeká na své potvrzení a zařazení do bloku? Pak jste tu správně.

Mgr. Michal Sobol
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?
Zdroj: depositphotos.com

Spousta lidí na tento problém ještě nikdy nenarazila. Transakční poplatky jim automaticky nastavuje burza nebo peněženka, oni tak v klidu bitcoiny (BTC) odešlou, za chvíli se podívají, vidí “Potvrzeno” a mají hotovo.

Pokud jste se ale rozhodli si s poplatky trochu hrát, konsolidovat transakce nebo jste nastavili nízký poplatek, abyste ušetřili a on byl příliš nízký, mohlo se vám stát, že se transakce zasekla. Co s tím? Přečtěte si náš článek a dozvíte se, jak problém vyřešit.

Obsah článku o zaseknutých transakcích

Úvod k bitcoinovým transakcím

Poplatky na bitcoinovém blockchainu fungují velmi jednoduše. Každý blok je seznam transakcí, který má omezené místo, konkrétně 1 MB. Aby byla platba považována za odeslanou, musí se dostat do bloku.

To zajišťují těžaři, kteří do bloku z příchozích transakcí zařadí pouze ty s největším poplatkem. To proto, že všechny poplatky + protokolem nově emitované mince získá právě těžař, který jako první nalezne nonci a připadne mu tak právo zařadit blok.

Lidé v zásadě soutěží o přízeň těžařů skrze velikost poplatků, které svým transakcím přiřazují. Pro těžaře už je to následně snadný úkol – seřadí si transakce od nejvyšších poplatků po nejnižší, někde provedou řez a transakce pod ním jsou odkázány k čekání na další blok a doufání, že se dostanou tam.

Zdroj: theblock.co
Vývoj výše průměrného transakčního poplatku na Bitcoinu (v USD)
Vývoj výše průměrného transakčního poplatku na Bitcoinu (v USD)

Peněženky a jejich možnosti

Téměř všechny kryptoměnové peněženky umožňují nastavení velikosti poplatku za odesílanou transakci. Např. hardwarová peněženka Trezor (ať už její webový klient či aplikace Trezor Suite), nabízí 4 základní možnosti poplatků – high (vysoký), medium (tržní), low (nízký) a custom (vlastní, manuálně nastavitelný).

Nastavení poplatku u bitcoinové transakce
Volba velikosti poplatku ve webovém prostředí peněženky Trezor

První tři možnosti jsou bezproblémové. Software poplatek automaticky nastaví podle vytíženosti sítě a poptávky po místě v příštím bloku.

Nemusíme řešit nic jiného než čas, který bude transakce vyžadovat. Odhadovaný čas nám peněženka také ukáže (viz níže) a už bude záležet jen na nás, jak rychlé potvrzení transakce vyžadujeme.

bitcoin volba poplatku
Při volbě úsporného poplatku můžete na transakci čekat i několik hodin

Avšak vlastnoruční nastavení poplatků je místo, kde mohou vzniknout zádrhely. Pokud totiž nevíte, jak přesně systém funguje a snažíte se pouze ušetřit (nastavit poplatek co nejnižší), nemusíte se zpracování transakce dočkat vůbec.

A nebo naopak můžete zaplatit tolik, že vás to bude stát měsíční výplatu.

Volba vlastního nízkého poplatku (1 sat/B)
Volba vlastního nízkého poplatku (1 sat/B)
Varování

Proto si dejte pozor na pevné zastropování maximální výše poplatku. V minulosti se již několikrát stalo, že uživatelé svou nepozorností zaplatili těžařům nesmyslně vysoké poplatky i v řádech statisíců.

Co se zaseknutou transakcí?

Poplatky mohou být občas zrádné. Vytížení sítě se neustále mění, a to i v řádu sekund, a člověk chce přirozeně zaplatit za odeslání transakce co nejméně.

Někdy se ale stane, že poplatek nastavíme příliš nízko na to, aby se kdykoliv do bloku dostal. Peněženka nám zobrazí prázdný účet, ale na cílové adrese nic není!

Následuje panika. Ale nebojte, nic nestalo a o kryptoměny jste nepřišli.

Bitcoin nemá žádný “meziprostor”, kde by se vaše mince mohly ztratit. Transakce buď projde, či nikoliv. Buď jsou kryptoměny na jedné adrese, nebo na druhé. Nic mezi.

Vaše bitcoiny jsou tak nejspíše stále u vás, i když to peněženka možná nezobrazuje.

Pokud se vám do bloku nepodaří dostat, není to problém. Seznam nepotvrzených transakcí se pravidelně čistí. Po nějaké době (ta se může vždy lišit) se tak stane, že se vám transakce sama “vrátí” a vy budete moct odeslat kryptoměny znovu.

Někdy si však nemůžete dovolit čekat. Např. potřebujete nutně někam kryptoměny odeslat, něco platíte atd. Naštěstí existují 3 způsoby, díky kterým nemusíte čekat na přirozené “vrácení” platby. Řeč je o metodách:

  • Replace by fee,
  • Child Pays for Parent
  • a využití tzv. akcelerátorů.

1. možnost: Replace by fee (RBF)

Jedná se o úpravu, kterou je možné využívat od roku 2016. Pokud odesíláme nějakou částku, můžeme, zjednodušeně řečeno, dopředu upozornit nodes (česky uzly) na to, že se v podstatě bojíme, jestli jsme výši poplatků zadali správně.

Zdroj: wiki.trezor.io
Prostředí peněženky Trezor Suite - RBF zapnuto
Prostředí peněženky Trezor Suite – RBF zapnuto

Pokud tuto možnost u transakce zaškrtneme (nebo pokud to naše peněženka udělá automaticky), je řešení hračka. Jednoduše stačí transakci zadat znovu a nastavit u ní vyšší poplatek. Nová platba následně nahradí tu zaseklou a díky vyššímu poplatku se pravděpodobně do bloku dostane rychleji.

Poznámka

Pokud čistíte některou z adres, tedy odesíláte pryč všechny bitcoiny a necháte jen pár dolarů na zaplacení těžařům, nemusí vám na zaplacení dalšího poplatku zbýt.

Jak jsem ale řekli, odeslané bitcoiny, které nebyly zařazeny do bloku, jsou stále vaše a správná peněženka (jako např. Trezor nebo Electrum) s tímto zvládne pracovat.

Metodu RBF může provést pouze odesílatel platby. Pokud jsme příjemce platby, nemůžeme se “zaseknutými” bitcoiny dělat nic. Ale můžeme využít druhou z nabízených možností:

2. možnost: Child pays for parent (CPFP)

Víte, že zůstatek na každé adrese musí vždy být plně utracen? Ale co to je za hloupost, vždyť nedávno jsem měl na adrese 0,3 BTC a úplně v pohodě jsem odeslal jen 0,1 BTC, říkáte si. Podívejte:

Na adrese je 0,3 BTC. Pokud odešleme 0,1 BTC jinam, v systému proběhne následující operace: Z adresy se strhne celý obnos, tedy 0,3 BTC, přičemž 0,1 BTC se odešle na cílové místo a 0,2 BTC se odešle zpět jako tzv. change (česky vratné).

Abychom mohli utratit vratné, musí být nejprve potvrzená původní transakce. My využijeme “change” k tomu, abychom motivovali těžaře přijmout obě transakce.

Vytvoříme tedy platbu z vratného, a to s většími poplatky. Pokud budou chtít těžaři danou platbu z vratného přijmout, mají ale problém –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ musí ctít posloupnost. Aby tak mohli transakci z vratného přijmout, musí zároveň potvrdit i tu původní.

Z toho plyne název této metody: Child Pays for Parent. V doslovném překladu: “Dítě platí za rodiče” nebo lépe: “Vratná transakce platí za původního odesílatele.”

Zdroj: x.com/btcillustrated
Vysvětlení CPFP v obrázcích
Vysvětlení CPFP v obrázcích

Jelikož postup záleží na motivování těžařů, musí být průměrný poplatek obou transakcí dostatečně velký na to, aby se jim vyplatilo celkovou platbu přijmout.

Jde samozřejmě o techničtější řešení a spousta peněženek něco takového vůbec neumí. Plusem se na druhou stranu stává fakt, že tuto metodu mohou využít obě strany transakce, a to jak příjemce, tak odesílatel. Dítě, které za svého rodiče totiž platí, nemusí být pouze vratka, ale i cílová adresa.

Zdroj: braiins.com
Na obrázku můžeme vidět schéma CPFP. V prvním rámečku je červeně vratné a modře původní platba. Druhý rámeček ukazuje novou platbu z vratného. Třetí je celková transakce. Mateřská transakce se tak svezla na poplatku nové
Na obrázku můžeme vidět schéma CPFP. V prvním rámečku je červeně vratné a modře původní platba. Druhý rámeček ukazuje novou platbu z vratného. Třetí je celková transakce. Mateřská transakce se tak svezla na poplatku nové

3. možnost: Transaction accelarator services

Poslední zmíněná služba je tou nejméně doporučovanou. Jedná se o takovou podpultovku. Spočívá zkrátka v tom, že zaplatíme těžařům bokem za to, že naši transakci zařadí do bloku. Platby se většinou provádí skrz altcoiny nebo PayPal.

V žádném případě však nejde o standardní řešení a spousta lidí bude pravděpodobně toho názoru, že se v podstatě jedná o podvádění. Určitým způsobem mají i pravdu, protože obcházíme nastavený systém.

Tato cesta by při masovějším rozšíření mohla způsobit i to, že by klesly příjmy těžařů. Jsou to ale právě oni, kdo mají na starosti zabezpečení nejbezpečnější sítě světa. Snížení jejich budgetu by znamenalo snížení bezpečnosti Bitcoinu.

Varování

A jak už také možná tušíte, přitahuje tato metoda plno podvodníků. Na internetu existuje spousta služeb, které jen shrábnou peníze za urychlení transakce, ale reálně nic neudělají.

Závěr

Popsali jsme si, co dělat, když se vám zasekne bitcoinová transakce. Řešení je několik. Alespoň Replace by fee by mělo být všeobecným standardem.

I přesto se najdou peněženky, které něco takového nepodporují. Pokud je to zrovna ta vaše, nejlepší rada je ji vyměnit. Vybrat si můžete např. z žebříčku desítek námi recenzovaných hardwarových i softwarových peněženek:

Druhá nejlepší rada je využívat automatické nástroje peněženek. Tři možnosti nastavení (high, medium, low) jsou většinou plně dostačující a v žádném případě s nimi nešlápnete vedle. Custom fees nechte profíkům.

TIP

Máte k transakčním poplatků nějaké otázky? Zasekla se vám transakce? Nevíte si rady? Zeptejte se nás na Discordu, poradíme!

Líbil se vám tento článek?
22
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš

asi 2 roky zpět jsme si hrál s poplatky v peněžence bitcore (byla trochu starší verze). nastavil jsem poplatek na “0” a bitcoin odeslal. bohužel se mi ale nějak zasekl v peněžence. není vidět na síti a nelze s ním disponovat…nevíte jak na to? Díky

Karel

Přesně tohle se mi nedávno stalo. Převáděl jsem btc z peněženky na burzu a protože jsem chtěl ušetřit, dal jsem nízký poplatek. 14 dnů se nic nedělo, bitcoin ani na burze, ani v peněžence. Panika, googlení, postupně jsem zjistil v podstatě to, co zde píšete. Po 14 dnech se btc objevil zpátky v peněžence a aniž bych znovu zadával převod na burzu, za další 3 dny se ocitly na burze. Takže uf, škoda že váš článek nepřišel o měsíc dřív, i tak díky za něj!

Redakce Finex

Dobrý den, Karle. Děkujeme za komentář, jsme rádi, že Vám článek pomohl. Snad pomůže i dalším lidem – a snad i dříve než po přijetí transakce… :-)