Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin šokuje růstem! Stojí za tím Trump nebo něco víc? Jsou kvantové počítače budoucnost bublina? | Burza s odstupem

Uplynulý týden přinesl růst amerických akcií díky ochlazující inflaci, ale také velmi nečekanou akvizici od Johnson & Johnson. Určitě by vám pak neměl ujít ani výrazný vzestup Bitcoinu! Co za těmito pohyby stojí a co může přijít dál!

Bitcoin šokuje růstem! Stojí za tím Trump nebo něco víc? Jsou kvantové počítače budoucnost bublina? | Burza s odstupem
Zdroj: GrokAI

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Tento týden přinesl nečekané růsty na trzích, výrazné akvizice i zásadní technologické milníky. Co pohání akcie vzhůru, kam míří Bitcoin a proč jsou kvantové počítače horkým tématem?

Co se dnes dozvíte?

  • Proč americké akcie vyletěly strmě vzhůru?
  • Jsou kvantové počítače jenom nafouknutá bublina, která brzy praskne?
  • Johnson & Johnson investoval 14,6 miliardy dolarů do budoucnosti duševního zdraví!

A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Ochlazující se inflace a vysoké zisky bank vyhnaly akcie vzhůru

Hlavní americké akciové indexy zakončily týden růstem a odrazily se od prudkého výprodeje na konci předchozího týdne. Podle indexů Russell 1000 překonaly hodnotové akcie růstové akcie s největším týdenním rozdílem od září.

To bylo částečně způsobeno lepší výkonností energetického sektoru v souvislosti s vyššími cenami ropy a určitým vybíráním zisků u technologických akcií s velkou tržní kapitalizací.

Silné týdenní zisky zaznamenal také finanční sektor, kterému pomohlo několik pozitivních překvapení na začátku výsledkové sezóny.

Akcie společností JP Morgan Chase, Goldman Sachs, Citigroup a Wells Fargo vzrostly poté, co tito bankovní giganti vykázali ve čtvrtém čtvrtletí nárůst zisků.

Vrcholem ekonomického kalendáře týdne byla ve středu zpráva o prosincové inflaci.

Zatímco celkové číslo naznačovalo zrychlení oproti listopadu, jádrová inflace (bez potravin a energií) v prosinci vzrostla o 0,2 %, což je nejmenší nárůst od července. Meziroční jádrová inflace rovněž zpomalila, a to na 3,2 % z listopadových 3,3 %.

Tyto údaje pravděpodobně nebudou dostatečně významné na to, aby Fed přesvědčily ke snížení sazeb na nadcházejícím lednovém zasedání.

Prosincová čísla každopádně poskytují optimismus, že Fed po několika měsících zvýšených hodnot stále dosahuje pokroku ve snižování inflace, což ponechává otevřené dveře pro případné snížení sazeb později v průběhu roku.

Akcie po zveřejnění údajů rostly a indexy S&P 500, Dow Jones i Nasdaq 100 zaznamenaly největší jednodenní zisky od povolební rally v listopadu.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2025
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2025

Johnson & Johnson akvizicí za 14,6 miliardy dolarů cílí na léčbu duševního zdraví

Kvůli globální krizi duševního zdraví, která postihuje každého osmého člověka na světě, podniká Johnson & Johnson odvážné kroky v oblasti neurověd.

V pondělí tento zdravotnický titán oznámil akvizici neurovědecké společnosti Intra-Cellular Therapies (ICT) za 14,6 miliardy dolarů v hotovosti, přičemž zaplatil 39% prémii nad páteční uzavírací cenou akcií společnosti.

Akcie společnosti by určitě potřebovaly nějakou vzpruhu vzhledem k tomu, že za poslední rok oslabily o 9 %.

Tato významná transakce posiluje portfolio Johnson & Johnson v oblasti neurověd a navazuje na její 70leté dědictví v této oblasti.

  • Klenot ICT, přípravek CAPLYTA, je schválen k léčbě schizofrenie a bipolární deprese a potenciálně může být schválen i pro léčbu velké depresivní poruchy, což podle J&J znamená potenciální roční tržby přesahující 5 miliard dolarů.
  • Součástí odkupu je také silný lékový program v klinické fázi, v jehož čele stojí ITI-1284 – “slibná sloučenina ve fázi 2” – zaměřená na úzkostnou poruchu a psychózu související s Alzheimerovou chorobou.

Širší pohled:

Tento meganákup zdvojnásobuje podíl Johnson & Johnson na rychle rostoucích léčivých přípravcích právě v době, kdy se blíží vypršení platnosti patentu na lékový hit proti lupénce, lék Stelara.

Načasování je v souladu s širším trendem akvizic v oblasti neurověd, který následuje po nákupu společnosti Cerevel za 8,7 miliardy dolarů společností AbbVie a akvizici společnosti Karuna za 14 miliard dolarů ze strany Bristol Myers Squibb.

Tyto kroky naznačují obnovení zájmu velkých farmaceutických společností o inovace v oblasti duševního zdraví.

Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie JNJ! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hrozí, že spekulace o kvantových počítačích budou zmařeny realitou

Společnosti zabývající se kvantovou výpočetní technikou doufají, že jednoho dne budou mít všechny odpovědi, ale investoři by mohli udělat velkou chybu, kdyby je kupovali v jejich současném stavu.

Poté, co Google v prosinci zaznamenal významný milník na cestě k vytvoření výkonného kvantového počítače, vzrostly akcie některých veřejně obchodovaných firem zabývajících se kvantovými výpočty o více než 1 000 %.

Ale poté, co CEO Nvidie Jensen Huang a CEO Mety Mark Zuckerberg, uvedli, že tato technologie je od praktického využití vzdálena ještě desítky let, se překvapivá rallye možná ocitla na tenkém ledě.

  • Po těchto komentářích se akcie společností Quantum Computing, D-Wave a IONQ propadly o 63 %, 62 %, resp. 45 %, než se v posledních dnech mírně zotavily.
  • CEO Rigetti Computing Subodh Kulkarni, jejíž akcie vzrostly o 2 000 %, než se po komentářích Huanga a Zuckerberga rovněž propadly o více než 60 %, zdůraznil potřebu “zkrotit očekávání”.

Jaká byla reakce “postižených” firem?

CEO D-Wave Alan Baratz Huangovi a Zuckerbergovi opáčil, že práce společnosti má již dnes dopady – i když se to neprojevuje na jejich příjmech, které v posledním čtvrtletí činily jen 1,87 milionu dolarů.

To je zcela odtrženo od tržní kapitalizace firem, která u všech přesahuje 1 miliardu dolarů.

Není pochyb o tom, že tato technologie – a příslušné duševní vlastnictví firem – může být jednoho dne slibná, ale spekulace vytvářejí ocenění oddělené od krátkodobého potenciálu této technologie.

Vývoj ceny akcií IONQ za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie IONQ! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropským akciím se v týdnu rovněž dařilo

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 2,61% výše, protože pomalejší než očekávaná inflace na obou stranách Atlantiku zvýšila naději, že centrální banky mohou letos pokračovat ve snižování úrokových sazeb.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž prudce rostly. Přes 4 % si připsal francouzský index CAC 40. Italský FTSE MIB, německý DAX a britský index FTSE 100 pak posílily o více než 3 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2025
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2025

Inflace ve Spojeném království nečekaně zpomalila, ale HDP stále stagnuje

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojeném království v prosinci nečekaně zpomalil na 2,5 % z listopadových 2,6 %, což posílilo očekávání, že by Bank of England mohla snížit sazby již v únoru.

Základní inflační tlaky také ustoupily. Inflace ve službách – kterou tvůrci měnové politiky bedlivě sledují – zpomalila z 5 % na téměř tříleté minimum 4,4 %.

Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, se snížila na 3,2 % z 3,5 %.

Přesto hrubý domácí produkt (HDP) v listopadu vzrostl jen o 0,1 %. Tento údaj znamenal oživení po mírném poklesu zaznamenaném v předchozích dvou měsících, byl však nižší než konsenzuální prognóza hospodářského růstu ve výši 0,2 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední 3 roky
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední 3 roky

Zápis z jednání ECB: tvůrci politiky poukazují na postupné snižování sazeb

Evropská centrální banka (ECB) musí snižovat úrokové sazby opatrně a postupně, vyplývá ze zápisu z prosincového zasedání centrální banky, na kterém byly sazby sníženy již potřetí v řadě.

Trh zřejmě očekává další snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 2,75 % na konci ledna.

Hlavní ekonom ECB Philip Lane, viceprezident Luis de Guindos a členové bankovní rady Yannis Stournaras a Mario Centeno toto poselství zopakovali.

Lane a de Guindos zdůraznili mimořádnou nejistotu spojenou s výhledem, která je způsobena potenciálními třenicemi ve světovém obchodě, geopolitickým napětím a obavami ohledně fiskální politiky v eurozóně.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky

Sledovali jsme další zisky pražské burzy!

Pražská burza nadále pokračovala v setrvalém růstu a zaznamenala zisk již ve 14. z posledních 15 týdnů! Tentokrát si index PX připsal přes 2 % hodnoty a dosáhl úrovně 1 833 bodů.

Z jednotlivých titulů zazářily zejména akcie Moneta, které si připsaly téměř 7 % hodnoty. Zisk přes procento pak vykázaly akcie Komerční banky a akcie Erste Group. S drobným ziskem se pak obchodovaly i akcie ČEZ.

Pouze akcie Philip Morris zakončily týdenní obchodování v zanedbatelné ztrátě.

Na pražskou burzu také po delší době míří nová společnost. Plzeňská Doosan Škoda Power, specializující se na výrobu turbín a energetických zařízení, plánuje v průběhu ledna a února uvést část svých akcií na trh.

Nabídnout chce až třetinu firmy drobným i institucionálním investorům, přičemž si ponechá většinový podíl. Získané prostředky hodlá využít na modernizaci vybavení, digitalizaci a zvýšení efektivity výroby.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2025
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2025

Bitcoin vyletěl vzhůru ještě před Trumpovou inaugurací

Bitcoin končí týden silně, když se v neděli kolem 8. hodiny ranní vyšplhal nad 105 000 dolarů za minci těsně předtím, než se Donald Trump v pondělí dočká inaugurace pro své druhé funkční období.

Týden však začala největší kryptoměna vlažně a prodávala se na dvouměsíčním minimu – pod 90 000 dolary – protože obchodníci byli opatrní ohledně toho, co Federální rezervní systém plánuje s úrokovými sazbami v tomto roce.

Ve středu však byly zveřejněny nové údaje o americké inflaci, které zvyšují pravděpodobnost dalšího snížení sazeb Fedu.

Bitcoinu se obvykle daří v prostředí nízkých úrokových sazeb – nebo se mu dařilo v minulosti – takže pokud Fed uvidí další důvod ke snížení výpůjčních nákladů, pak by se Bitcoin mohl stát atraktivnějším.

Digitální aktivum poté překonalo hranici 99 000 dolarů, načež pokračovalo dál, aby znovu překonalo milník 100 000 dolarů a pokračovalo v letu vzhůru.

Zprávy o tom, že Trump v prvním týdnu svého působení v úřadu vydá příkazy týkající se kryptoměn, rovněž pomohly minci posunout tam, kde se nyní nachází.

Na rozdíl od Bitcoinu se za 7 dní do nedělního rána téměř nezměnila cena Etherea ani BNB.

Z dalších námi sledovaných kryptoměn se však dařilo Cardanu s téměř 7% růstem a zazářila Solana, jejíž cena za 7 dní do nedělní 8. hodiny ranní vzrostla o 45 % a obchoduje se na úrovni 270 dolarů za minci.

Její cena vyletěla vzhůru poté, co byl na jejím blockchainu spuštěn meme token TRUMP.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Ropa i drahé kovy za sebou mají velmi poklidný týden

Cena ropy přerušila dva týdny trvající růstovou “sérii” a tentokrát drobně oslabila. Cena americké ropy WTI se téměř nezměnila a zakončila týdenní obchodování pod úrovní 77,5 dolaru za barel.

Okolo půl procenta pak ztratila cena globálního ropného benchmarku – ropy Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil pod cenou 81 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Cena zlata během týdenního obchodování stoupla o 0,44 % a zakončila týden nad hodnotou 2 700 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný únorový futures kontrakt zlata se pak momentálně obchoduje o 39 dolarů výše než fyzické zlato.

Drobnou ztrátu jsme pak mohli za uplynulý týden pozorovat u stříbra. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 30,30 dolaru, což představuje týdenní ztrátu 0,30 %.

Nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra se obchoduje o 75 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Středa odstartovala nezapomenutelnou výsledkovou sezónu, alespoň pokud jste velká banka.

Finanční giganti JP Morgan Chase, Goldman Sachs a Wells Fargo patřili mezi banky, které vykázaly ohromující zisky a završily tak bohatý rok 2024.

Zisky banky Goldman Sachs se zdvojnásobily, zatímco zisky bank JP Morgan Chase a Wells Fargo vzrostly v tomto čtvrtletí o 50 %, resp. 47 % – dokonce i churavějící Citigroup dosáhla po loňských obrovských ztrátách mnohamiliardového zisku.

Dohromady tyto čtyři banky dosáhly zisku více než 26 miliard dolarů, proto jako číslo týdne volíme 26.

Číslo týdne

Tento zisk je výsledkem rozmachu investičního bankovnictví, obchodování a upisování dluhů – a díky novému optimismu tyto banky také zvýšily výhled na rok 2025.

💡 Co nás čeká následující týden:

Centrální banky na obou stranách Atlantiku již své řekly v uplynulém týdnu, takže z makroekonomických zpráv, které by měly hýbat děním na trzích, nás nic nečeká.

Na plné obrátky však poběží výsledková sezóna v USA za Q4 2024. Po předkrmu, který nám servírovaly velké americké banky se nyní můžete těšit na hospodářské výsledky zejména následujících firem:

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.