Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Banka Creditas přestává poskytovat hypotéky. Co stojí za tímto rozhodnutím?

Publikováno
Banka Creditas přestává poskytovat hypotéky. Co stojí za tímto rozhodnutím?
Zdroj: depositphotos.com

Banka Creditas překvapivě přestala přijímat nové žádosti o hypotéky. Tisková mluvčí banky Lucie Brunclíková potvrdila, že instituce svou nabídku v této oblasti ukončuje. Tato změna strategie byla poprvé interně komunikována v polovině listopadu a nyní je patrná i na webových stránkách banky, kde již nejsou hypotéky v nabídce.

Klienti, kteří mají v současné době u banky hypotéky, byli Brunclíkovou ujištěni, že jejich smlouvy zůstanou beze změny. Banka se rovněž zavázala respektovat jednání a žádosti o hypotéky, které probíhaly před tímto oznámením.

Důvody vedoucí k ukončení poskytování hypotečních služeb zůstávají nezveřejněny. Omezení se však týká pouze hypoték, banka jinak zůstává ve svých dalších oblastech (úspory, investice, SME úvěry atd.) i nadále aktivní.

Výhodné podmínky hypoték pro investory i podnikatele

Realitní investor Tomáš Kučera ocenil jedinečný přístup Creditas k hypotékám. Banka byla známá svými výhodnými podmínkami pro investory a podnikatele, často pomáhala těm, které jiné finanční instituce odmítly. Již na začátku letošního roku Creditas přerušila styky s většinou finančních zprostředkovatelů a listopadové oznámení zřejmě potvrzuje konec jejích hypotečních služeb.

Libor Ostatek, hypoteční expert, poznamenal, že Creditas svůj záměr stáhnout se z distribuce hypoték třetím stranám naznačila již v létě. Dodává, že toto rozhodnutí není neočekávané vzhledem k tomu, že banky často prodávají většinu svých hypoték prostřednictvím zprostředkovatelů.

Ostatek se domnívá, že malé hypoteční portfolio banky a náklady spojené s možností předčasného splacení vedly k nízké ziskovosti, což přimělo banku k ukončení této činnosti.

Navzdory odchodu Creditas Ostatek nepředpokládá, že by ostatní banky omezily nabídku hypoték. Na českém hypotečním trhu nadále dominují velcí hráči, jako jsou ČSOB a Česká spořitelna, a významný podíl mají také Raiffeisenbank, UniCredit a Moneta. Menší banky jako Air Bank, Fio banka a mBank si udržují své zastoupení, i když jejich tržní podíl zůstává jednociferný.

Historie a budoucí směřování Creditas

Creditas vstoupila do hypotečního sektoru na konci roku 2019, ale až od roku 2021 začala aktivně sjednávat hypotéky na koupi nemovitostí i na výstavbu či rekonstrukci. V rámci jedinečné iniciativy banka v roce 2022 představila hypoteční produkt šitý na míru pendlerům, tedy těm, kdo dojíždějí do zaměstnání v zahraničí a vydělávají v eurech. Tím vyřešila problém měnového rizika, které obvykle bránilo ostatním bankám úvěr klientům sjednat.

Před zastavením nabídky hypoték vyjádřilo vedení Creditas optimismus ohledně svého hypotečního podnikání. Předseda představenstva banky Vladimír Hořejší v červenci uvedl, že banka navzdory problémům na trhu v oblasti hypoték překonává očekávání.

V roce 2022 poskytla hypotéky za tři miliardy korun, čímž si zajistila 1,87% podíl na trhu. V červenci roku 2023 ještě Hořejší tvrdil, že by se mělo podařit splnit plán objemu nových úvěrů v hodnotě zhruba čtyř miliard korun.

Ve stejném rozhovoru Hořejší prozradil strategické odložení nabídky spotřebitelských úvěrů. Banka Creditas se rozhodla upřednostnit fúzi s Max bankou, kterou získala v předchozím roce. Dokončení fúze se předpokládá ve druhé polovině příštího roku.

Přečtěte si naši podrobnou recenzi banky Creditas:

Creditas byla založena v lednu 2017 a vyvinula se z družstevní záložny. Poskytuje nabídku finančních služeb, včetně běžných účtů, spořicích účtů, termínovaných vkladů a investičních příležitostí. Po akvizici Max bank se Creditas chystá na fúzi, jejímž cílem je dále upevnit své postavení na trhu.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎