Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Až 50 % své hodnoty již ztratily akcie nadnárodních technologických gigantů – Nachází se svět v recesi?

Až 50 % své hodnoty již ztratily akcie nadnárodních technologických gigantů – Nachází se svět v recesi?
Zdroj: world-grain.com

Letošní akciový propad se netýká pouze středních nebo menších akciových společností, ale kladivo inflace a propadů udeřilo i na světové giganty.

Na rozdíl od menších společností, jejichž akcie se obchodují v řádu desítek dolarů, akciový pokles velkých nadnárodních konglomerátů znamená ztrátu obrovského kapitálu. V tomto článku se podíváme na akcie 5 světových technologických společností, jejichž akcie jsou na hony vzdáleny svým maximům a obchodují se ve ztrátě více než 40 %.

Akciový vývoj nadnárodních společností je pro výpočet indexu S&P 500 mnohem důležitější, než akciový vývoj menší společností. Z toho důvodu je mezi kurzem velkých (technologických) gigantů a akciovým indexem S&P 500 vysoká míra korelace. Ke ztrátě kapitálu tedy nedochází pouze v rámci jednoho akciového titulu, ale jsou odepisovány i peníze, které sloužily jako hedging do indexu S&P 500, který měl za úkol diverzifikovat riziko do dalších 499 společností.

Přesně tímto způsobem (respektive zvýšenou váhou velkých společností při výpočtu akciového indexu) se celá finanční krize v akciovém segmentu ještě více prohlubuje. Dalším hřebíčkem do rakve je možnost “shortování” CFD akciových derivátů, což opět snižuje nákupní likviditu na jednotlivých akciových titulech a podporuje odliv investičního kapitálu. Tyto, spíše technologické problémy, spadají do mozaiky současného akciového výprodeje, který na níže prezentovaných příkladech dosáhl již více než 40 %.

1) Meta

Chybějící nákupní likvidita je velmi dobře patrná na akciovém grafu společnosti Meta, kde vznikl Gap, což je právě vizuální zobrazení silného poklesu ceny akcií, při nedostatku likvidity. Společnost Meta se dlouhodobě potýká se ztrátou důvěry uživatelů svých sociálních médií, především pak Facebooku, a to především kvůli množící se cenzuře a rušení osobních profilů. To vyvolává ještě dramatičtější odliv uživatelů a hromadné zakládání nových sociálních médií a diskuzních skupin.

Společnost Meta rovněž musela ukončit některé své projekty v oblasti vývoje Meta světů a to kvůli chybějícímu financování a propadu kryptoměnového trhu.

Nejen výše zmíněné problémy přispěly k poklesu akcií této technologické společnosti již o téměř 60 %. Akcie Meta Platforms mají ještě prostor k poklesu a to až na supportní úroveň minimálních cen z roku 2019. Reakce investorů na cenu 140 USD za akcii proto může být pro budoucnost této společnosti klíčová.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Meta
Měsíční akciový graf společnosti Meta

2) Nvidia

Náznak počínající recese lze pozorovat v segmentech, které generují zboží, jenž není pro život zcela nezbytné. Do tohoto segmentu patří i spotřební elektronika, jejíž prodeje v recesy klesají. Důvodem poklesu je samozřejmě snižující se kupní síla domácností, které své finance přesouvají spíše do zboží denní potřeby. Možná právě na toto reagují akcie jedné z největších mikročipových společností, které vykázaly propad své hodnoty téměř 57 %.

Akcie Nvidia se obchodují na silné supportní zóně, přičemž není patrná téměř žádná nákupní aktivita. Pokud bude tento support prolomen, může akcie této společnosti čekat tvrdý pád až na 80 USD, kde se nachází nejvýraznější Volume celého nákupního pohybu z roku 2019-2020.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Nvidia
Měsíční akciový graf společnosti Nvidia

3) Taiwan Semiconductor

Tato Taiwanská společnost, která je kotovaná v USA, doplácí na pokles poptávky po elektronických zařízeních, do kterých dodává polovodičové čipy a integrované logické obvody. Na rozdíl od Nvidia, se společnosti zastal tchajwanský ministr hospodářství, který tvrdí, že objednávek je mnoho. I kdyby toto byla pravda, série červených svíček na cenovém grafu v tomto případě hovoří naprosto jasně.

Akcie Taiwan Semiconductor se obchodují ve výrazném poklesu a nacházejí se na spodní hraně supportní úrovně. Nad vodou akcie této společnosti drží neuzavřený nákupní Gap, který vznikl v roce 2020 a to díky silné poptávce po čipech, který cenu akcií této společnosti vymrštil vzhůru. Od té doby ovšem došlo již k 47% propadu, který nemusí být zdaleka u konce.

Zdroj: tradingview.com/
Měsíční akciový graf společnosti Taiwan Semiconductor
Měsíční akciový graf společnosti Taiwan Semiconductor

4) Tesla

Akcie Tesla dokáží velmi dobře čerpat z toho, že majitelem této společnosti je veřejně vystupující osoba, která díky svým osobitým názorům a rezonující formě prezentace dokáže zvýšit cenu akcií této společnosti i přes negativní hospodářské výsledky. O nestabilitě, do jisté míry psychologií davu řízených akciích, hovoří také cenový graf, který je typický svou vysokou volatilitou, která nemá u jiných technologických společností obdoby.

Akcie společnosti Tesla mají z technického pohledu ještě prostor k poklesu a to na cenu 550 USD, kde se nachází support, jež je v konfluenci s 61,8 % Fibonacciho retracementu. Ovšem tato úroveň byla v minulosti dvakrát testována, což může její podpůrnou schopnost výrazně snížit, nebo zcela odstranit. V takovém případě by mohly akcie Tesla zamířit hluboko pod 500 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Tesla
Měsíční akciový graf společnosti Tesla

5) Amazon

Vypadá to, že společnost Amazon má na obzoru další skandál, protože společnost byla obviněna vyšetřovateli ze Spojeného království, kteří tvrdí, že společnost zneužívá svého dominantního postavení a sahá k praktikám narušujícím volnou hospodářskou soutěž. Toto vážné obvinění prozatím nechává investory chladnými, protože akcie Amazon vykazují mírnou nákupní aktivitu poté, co se jejich cena ustálila na hodnotě 100 USD.

I společnost Amazon je ohrožena případnou recesí, a to i přestože její diverzifikovaná nabídka produktů je skutečně široká.

Hlavní překážkou zde může být globální zdražení logistických služeb, protože maloobchodní prodej je ziskový pouze tehdy, když jsou provozní náklady stlačeny na minimum. Rostoucí ceny pohonných hmot, určitě nejsou vítaným fundamentem, který by společnost očekávala.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Amazon
Měsíční akciový graf společnosti Amazon

Závěr

Hrozba recese roste s každým dnem, kdy finanční trhy hlásí červená čísla. Postupná likvidace akumulovaného kapitálu, který vyústil v téměř nepřetržitý akciový růst od roku 2010, nyní odmazává finance, na kterých byl ekonomický růst postaven. Pokles cen akcií může být pouze malou předehrou doby, kdy společnostem skutečně poteče do bot a budou se obávat krachu pouze, protože jejich manažeři vystavili úspěch společnosti na vratkých základech dluhu.

Líbil se vám tento článek?
15
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.