Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple čelí nevídaným výzvám! Ztrácí Buffettovo zlaté vejce lesk?

Dominantní postavení společnosti Apple je ohroženo. Zdá se, že nezachytila aktuální technologické trendy. Prodeje klesají a na čínském trhu se potýká s problémy. Co čekat od akcií Apple dále?

Publikováno
Apple čelí nevídaným výzvám! Ztrácí Buffettovo zlaté vejce lesk?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Apple je dominantní silou na akciovém trhu a cenným aktivem v portfoliu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

Tento technologický gigant však nyní čelí výzvám, které jeho nadvládu na burze zpochybňují.

Akcie Apple zaostávají za technologickým sektorem

Apple, který dřív držel titul nejhodnotnější společnosti na světě, byl překonán Microsoftem a hrozí mu, že pokud bude ocenění společnosti Nvidia nadále růst, může se propadnout až na třetí místo.

V letošním roce se zatím akcie Apple obchodují v mírném záporu, což je v kontrastu s téměř 9% růstem technologického indexu Nasdaq 100.

Za posledních dvanáct měsíců pak akcie výrobce iPhonů zaznamenaly 22% nárůst ve srovnání s 50% ziskem indexu Nasdaq.

Je pozoruhodné, že další velké technologické společnosti jako Microsoft, Nvidia, Amazon, Alphabet a Meta Platforms překonaly výkonnost technologického indexu.

Srovnání výkonnosti Nasdaq 100 s akciemi Apple a Microsoft za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Úpadek prodeje produktů

Pokles přízně společnosti Apple na Wall Street lze přičíst problémům v její hlavní činnosti, kterou je prodej telefonů, počítačů a dalších zařízení.

Zatímco segment služeb společnosti, včetně Apple TV+, Apple Music a dalších, dosahuje rekordních čtvrtletních výsledků, prodej fyzických produktů stagnuje.

Znepokojivé je, že produkty tvoří více než 80 % příjmů Applu a 69 % jeho hrubého zisku.

Naštěstí zde vidíme pozitivní trend u růstu tržeb, což zůstává klíčovým důvodem, proč mnoho investorů považuje Apple za růstovou akcii.

Poznámka

Společnost se však potýká s problémy zejména při zdůvodňování vyšších cen nových zařízení – iPhonů a MacBooků.

Nové produkty už nepřináší o tolik vyšší hodnotu oproti starším modelům – jako tomu bylo dříve. Cena nových modelů tak v očích zákazníků roste neúměrně vůči jejich přidané hodnotě.

Výzvy čínského trhu

Další významnou výzvou pro Apple je pokles tržeb v Číně, která je jeho druhým největším odbytištěm.

V prvním čtvrtletí fiskálního roku 2024 (čtvrtý kvartál loňského kalendářního roku) představoval čínský trh 17,4 % celkových tržeb společnosti, což znamená 12,9% pokles oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku.

Mezi faktory, které přispívají k tomuto propadu, patří tlak na čínské spotřebitele, rozkolísaný trh s nemovitostmi a konkurence ze strany nového 5G telefonu společnosti Huawei.

Navzdory těmto problémům zůstává generální ředitel společnosti, Tim Cook, optimistický, zejména pokud jde o rozvíjející se trhy, jako je Indie, Jižní Korea, Indonésie, Latinská Amerika a Blízký východ, kde iPhone zaznamenal rekordní tržby.

Apple uplatňuje zkušenosti z Číny a klade důraz na různé možnosti financování nákupu nových zařízení včetně výkupu starších modelů a rozšiřování maloobchodních prodejen, aby byly jeho produkty na těchto trzích dostupnější.

Ztratily akcie Apple své kouzlo?

Přes tyto problémy je zde celá řada benefitů Applu jako firmy.

Jsou to především síla značky, vedoucí postavení v odvětví, loajalita zákazníků, vysoké marže, solidní rozvaha a silné peněžní toky.

V posledním reportovaném čtvrtletí společnost vygenerovala 11,24 miliardy dolarů volného cash flow, což je o 15,21 % víc, než ve stejném čtvrtletí předchozího roku. Pro srovnání: Nvidia v posledním kvartále vykázala 12 miliard volných peněžních toků.

Jako výhodu akcie pro investory je třeba vyzdvihnout schopnost Applu investovat do dlouhodobého růstu a zároveň podporovat zpětný odkup akcií a dividendy.

Poměr ceny k zisku (P/E) ve výši 28,3 je podpořen spíše těmito vlastnostmi než současným tempem růstu.

Akcie Apple tedy stále mohou být dobrou volbou pro dlouhodobé investory a problémy, se kterými se firma v poslední době potýkala, v podstatě jen vytvořily příležitost nakoupit akcie levněji.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎