Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie O2 Czech Republic – vyplacení solidní dividendy, fundament silný

Publikováno
Analýza akcie O2 Czech Republic – vyplacení solidní dividendy, fundament silný
Zdroj: olympiaplzen.cz

V dnešní technické a fundamentální analýze se zaměříme na akcie O2 Czech Republic, takže po minulých analýzách na Komerční banku a Erste Group tentokrát odejdeme z bankovního sektoru. Jak jistě víte, O2 je významným hráčem v tuzemské telekomunikaci, kterého v roce 2014 koupila dříve Kellnerova PPF. Společnost roky vyplácí stabilní dividendu a slibuje, že se v tomto ohledu následující roky nic nezmění.

O2 vyplatilo zajímavou dividendu

Společnost O2 Czech Republic uspořádalo distanční setkání valné hromady, kde se usnesla na vyplacení dividendy v celkové výši 21 korun (dividenda + emisní ážio) za akcii. Výplata proběhla 21. července. Těch 21 korun na akcii znamená, vzhledem k aktuální ceně, asi 8% dividendový výnos. Taková částka je naprosto skvělá a nikdo vám ji jen tak nedá.

Firma investorům vyplatila přesný obnos, jaký dříve slíbila. Stejnou dividendu by měli akcionáři obdržet i v roce 2022 a 2023. Pokud tržní cena zůstane pod 300 korun za akcii i příští rok, investoři mají minimálně cca 7 % jistých.

Zdroj: Fio.cz
dividenda akcie O2
Dividendy O2.

Fundamentální analýza akcie O2

Společnost O2 ve druhém kvartálu zaznamenala meziroční nárůst výnosů o 2,7 % na 10,02 miliardy korun, zatímco provozní výnosy vzrostly o 2,5 % na 9,98 miliardy korun. EBITDA společnost meziročně navýšila o 6,4 % na 3,44 miliardy korun a překonala průměrná očekávání analytiků ve výši 3,37 miliardy korun. Čistý zisk vzrostl nejviditelněji, až o 20,2 % na 1,69 miliardy korun.

Jak vyplývá z přiloženého grafu, předešlá dvě čtvrtletí byla slabší. Respektive panovala klesající tendence. Proto je zisk 1,69 miliardy korun zcela nad očekávání a lze z toho implikovat, že se tento sektor vzpamatovává z „covidového“ útlumu.

Zisk za jednotlivé kvartály
Zisk za jednotlivé kvartály

Když shrneme výsledky za celé první pololetí, jak to má O2 uvedeno ve svém reportu, výnosy se v prvním pololetí roku 2021 meziročně navýšily o 4,1 % na 20,16 miliard korun. Provozní výnosy za první pololetí meziročně stouply o 3,9 % na 20,09 miliardy korun.

Firma ve své tiskové zprávě uvádí, že položka byla především tažena službami O2 TV, mobilními daty a výnosy ze Slovenska. Konsolidovaný provozní zisk EBITDA se v porovnání s loňským prvním pololetím zvýšil o 7,9 % na 6,83 miliardy korun. Čistý zisk za první pololetí činil 2,98 miliardy korun.

Technická analýza akcie O2

Od květnové analýzy na akcie O2 bylo Price Action vážně pěkně dynamické. Cenový růst byl během léta vcelku zběsilý, což bylo taženo tím, že se rychle blížil termín pro výplaty dividend. Těch cca 7-8 % za to lidem stálo, takže nákupní tlak markantně převýšil dostupnou nabídku. Cena díky tomu za několik týdnů vzrostla o více jak 11 %. To je slušný výkon.

Zdroj: lynxbroker.cz
Týdenní graf akcie O2.
Týdenní graf akcie O2

Kurz prorazil S/R level 271 korun a zběsile pokračoval k další rezistenci na S/R pásmu 295 korun. Zde však došlo k dosti rychlému zamítnutí ceny. Cena se za pár dní doslova vypláchla o zhruba 13 %. Důvod byl samozřejmě v tom, že uplynul ex-dividend date, takže jakmile měli investoři dividendu jistou, podstatná část z nich se chtěla svých akcií zbavit.

Takové výprodeje bývají u dividendových titulů naprosto běžné. Cena se ovšem vrátila zpátky pod S/R level 271 korun. Propad se zastavil těsně nad hladinou 253 korun. Zajímavé je, že od té doby je volatilita obskurně slabá. Když byste se podívali na liniový graf, na první pohled by se vám zdálo, že cena pár týdnů stojí jenom na místě. Což není pravda, k nějakým pohybům dochází, ale jsou titěrné.

Popsané je rozhodně dáno i tím, že skupina PPF má v plánu vykoupit všechny akcie, které jsou na trhu. Už nyní vlastní více jak 90 %, takže dalším krokem má být úplný odkup zbytku cirkulujících cenných papírů. Když získají většinu, mají na to v tu chvíli právo. Tím by fakticky došlo k úplnému stažení titulu z pražské burzy. Drobní investoři však pravděpodobně nedostanou za své akcie tržní cenu.

Z čerstvého Price Action ovšem není vůbec jednoduché jakkoliv odhadovat, co se může chystat. Při extrémně slabé volatilitě nám trh nedává příliš signálů, kterých bychom se mohli chytit. Nicméně je pravda, že ta týdenní svíce z června vypadá vážně hrozně. Což úplně motivující k nákupu vážně není. Navíc na indikátoru RSI křivka prolomila dlouhodobější trendovou diagonálu.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

rýpal

Zajimavá analýza, jen nevím proč nereflektuje pravděpodobne(ze strany o2 ohlašené) vytěsnění minorit… nebo je nějaká nová informace o zastavení tohoto kroku a tím pádem manipulaci s trhem ?

Ing. Jaroslav Jarolím

„Popsané je rozhodně dáno i tím, že skupina PPF má v plánu vykoupit všechny akcie, které jsou na trhu. Už nyní vlastní více jak 90 %, takže dalším krokem má být úplný odkup zbytku cirkulujících cenných papírů. Když získají většinu, mají na to v tu chvíli právo. Tím by fakticky došlo k úplnému stažení titulu z pražské burzy. Drobní investoři však pravděpodobně nedostanou za své akcie tržní cenu.“

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎