Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Tesla – Prasklá bublina, nebo obrovská příležitost? Proč ji Michael Burry masivně shortuje zatímco jiní přikupují?

Akcie Tesla – Prasklá bublina, nebo obrovská příležitost? Proč ji Michael Burry masivně shortuje zatímco jiní přikupují?
Zdroj: Depositphotos.com

Akcie Tesla má za sebou nemalý propad, což si samozřejmě samo o sobě vynucuje pozornost retailových investorů. Ono 40% znehodnocení může zkrátka fungovat jako velmi dobré lákadlo, protože titul předtím za necelý rok poskočil o šílených 1 236 %. A psychologie malých investorů je v tomto ohledu pořád stejná, neboť nejsou schopni rozpoznat obyčejnou korekci od prasklé investiční bubliny.

Dnešní příspěvek tedy bude pojednáním a analýzou zároveň, zda akcie Tesla má to nejlepší za sebou, nebo se jedná “pouze” o komplexnější korekci. Podíváme se na základní fundamentální data, technickou analýzu a i názory vybraných investorských legend.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Michael Burry masivně shortuje Teslu

Zdroj: usnews.com
michael-burry
Michael Burry

Těmi vybranými legendami myslím například Michaela Burryho, kterého asi většina z vás zná. Pokud ne, doktor Burry byl jeden z mála, který už v roce 2005 začal shortovat nemovitostní trh skrze swapy úvěrového selhání. Stala se z něj díky tomu naprostá legenda.

A právě on nyní shortuje Teslu v ohromném objemu, konkrétní číslo činí 530 milionů USD a využívá k tomu opce. Jeho hlavním argumentem pro short je fakt, že Tesla generuje zisk jenom díky obchodování s emisními povolenkami a tzv. poolováním s jinými automobilkami.

Navíc ten zisk vygenerovala vůbec poprvé, jinak je ekonomická činnost Tesly zcela nerentabilní (viz fundamentální analýza níže). Emisní povolenky a možnost poolování sice nezmizí, ale konkurence na trhu elektromobility neustále stoupá. Tím pádem tu “konkurenční výhodu” společnost jednou jistě ztratí.

Burryho strategii trefně vystihuje přístup “jít proti proudu” a citát Warrena Buffetta: “Buďte obezřetní, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když ostatní mají strach.”

Doktor Burry právě na tohle sází (a není sám), bývalý viceprezident BMW, Fordu a General Motors Bob Lutz situaci vidí úplně stejně. Tesla je podle nich dlouhodobě naprosto nekonkurenceschopná a aktuální valuace podniku je zcela mimo realitu.

Poznámka

TIP: Přečtěte si fascinující kariérní cesty a o životě těch nejslavnějších investičních osobností v naší rubrice.

Jiní vidí Teslu v jiném světle?

Nicméně jsou i legitimní postoje, které tvrdí, že Tesle se bude dařit. Společnosti totiž slušně stoupají prodeje, meziroční nárůst je více jak 50%. Zmíněné je právě nejčastějším argumentem zastánců firmy, ale už bohužel nedokáží vysvětlit, proč Tesla není schopna bez subvencí generovat stabilní zisk.

Pokud jakákoliv společnost dlouhodobě nestíhá ukojit poptávku po svém produktu a stejně je byznys nerentabilní, něco je v té firmě špatně. Z nějakého důvodu totiž nejsou schopni výrobu rozšířit natolik, aby ze situace těžili.

Uvedené je už ovšem na někoho, kdo se automobilovému průmyslu věnuje na odborné úrovni. Každopádně jsme si již řekli, že konkurence bude postupem času více a více růst, takže rostoucí poptávka po jejich produktu je sama o sobě nedostačující.

Elon Musk a gamblení na trhu s BTC

Je určitě dobré ve stručnosti zmínit, že kromě emisních povolenek generoval Tesle zisk i pozice v Bitcoinu za cca 1,5 miliardy USD. Elon Musk byl za tohle dost kritizován, protože gamblovat za kapitál akcionářů na trhu s kryptoaktivy není určitě nic rozumného a už vůbec ne žádaného.

Když člověk investuje do automobilky, předpokládá, že investoval do výroby a inovací. Ale pak najednou zjistí, že vlastně nepřímo vložil svůj kapitál do aktiva, které třeba vůbec nepreferuje.

Nebo preferuje, ale jeho diverzifikace portfolia s tím vůbec nepočítala, čímž se finanční riziko pro investora zvýšilo. Faktem je, že akcie Tesla vůbec na nákup Bitcoinu nijak nezareagovala. Z čehož můžeme implikovat, že trhu byla informace spíše volná.

Tweet Muska. Zdroj: twitter.com
Tweet Muska. Zdroj: twitter.com

Elon Musk každopádně trh s kryptoměnami využil ve své manipulativní psychologické hře, kterou vede už od doby, kdy lobboval u amerických státních činitelů za nejrůznější podpůrné programy. Svého umu využil a aplikoval jej i na retailové investory, neboť sliboval, že Tesla bude bitcoin přijímat jako platbu za jejich produkt. To není zdaleka jediné, co Elon Musk slíbil, ale nedodržel. Přečtěte si také, kterých 9 cílů měla Tesla v roce 2020 splnit a kolik z nich pak skutečně splnila.

Nakonec Musk tento nápad spláchl s naprosto absurdním odůvodněním. Holt, sobě a Tesle už vydělal, takže investory do krypta již nepotřeboval. Jinak bych Muskovi určitě nevěřil, že Tesla své pozice stále drží. Myslím si, že po ukončeném druhé kvartálu se dozvíme, že se všeho zbavili.

Fundamentální analýza akcie Tesla

Účetní období Q1 2021

Začněme prvně s novými ekonomický daty z 1. kvartálu tohoto roku. Celkových tržeb společnost dosahuje 10,39 miliard USD, což znamená mezikvartální stagnaci. Provozního výnosu dosáhla 493 milionů USD a EBITDA zakotvila na 1,1 miliardách USD.

I přestože obrat zaznamenal stagnaci, zisk dosáhl 438 milionů USD, což je o 62,2 % více oproti Q4 2020. Ovšem, jak jsme si řekli, uvedený zisk byl dosažen pouze pozicemi v Bitcoinu a obchodováním s emisními povolenkami.

Abychom nezapomněli na ekonomické ukazatele, EPS je pouhých 0,39 bodů. Ukazatel P/E dělá horentních 668 bodů. Dovolím si rovnou uvést, že akcie jsou i po větším propadu silně předražené. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) činí 6,91 %, což naopak není až tak zlé, pro investory však v podstatě nevýznamné.

Účetní období FY 2020

Co se týče hospodářských výsledků za celý minulý rok, tržby měla Tesla na 31,54 miliardách USD, což je meziroční zlepšení o 28,31 %. Provozní výnos zaznamenal obrovský meziroční vzrůst o 2 392 % na téměř 2 miliardy USD.

EBITDA nám ukazuje 4,32 miliard USD, což je meziroční zlepšení o více jak 93 %. Čistý zisk vzrostl o 179,31 % na 690 milionů USD. Volné cash flow Tesla navýšila o 178,62 % na 2,71 miliard USD. Když přejdeme k základním ukazatelům, EPS je na nízkých 0,64 bodech. Zatímco ukazatel P/E je na šílených 1 110 bodech, zatímco ROE činí 4,78 %.

Ukazatele tedy nejsou vůbec uspokojivé.

Technická analýza akcie Tesla

Nyní se konečně dostáváme k technické analýze, kde si napřed dovolím stručné shrnutí. Akcie Tesla se zhodnotila od března 2020 po letošní únor o cca 1 236 %, což je samozřejmě na akciovém trhu něco nevídaného. Agresivní expanze se akorát zbrzdila v rozmezí září až listopad, kdy se vytvořila tržní rovnováha v podobě symetrického trianglu.

akcie Tesla - denní graf
Denní graf akcie Tesla. Zdroj: tradingview.com

Po průrazu z rovnováhy expanze strašlivě zakcelerovala, což samo o sobě avizuje brzký konec růstu. Když jakékoliv aktivum zcela bláznivě pumpuje i v kontrastu s předešlým růstem, je racionální se připravovat, že se blíží konec. All time high je tedy na 900 USD, po čemž nastala krátká stagnace a pak strmý pokles po S/R level 551 USD. Znehodnocení dosahovalo na 40 %.

Zde proběhl krátký odraz, ale 14. dubna na S/R levelu 779 USD kurz zase zarotoval, takže se jednalo o pouhý retracement. Pokles trval až po již řečených 551 USD, takže jsme se dočkali retestu. I na druhé otestování došlo k odrazu, ale zatím se kurz nijak vysoko nedostal. Proto je pořád aktuální počítat s tím, že cena půjde níž.

Jak je i z grafu vidno, nejsilnější úroveň je až na cca 435 USD, kde je dle Volume Profile i Point of Control. Větší špičatost profilu trvá až do cenové hladiny 372,76 USD. Tudíž vlastně střed toho symetrického trojúhelníku je jeden silný support.

Proto je rozumné očekávat opravdu urputnou obranu až zde. Pokud by uvedená podpora nevydržela, je zřejmé, že bublina splaskla.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska se Tesle v podstatě daří, ale pouze díky emisním povolenkám, poolováním a ziskovým pozicím v Bitcoinu. Nicméně ekonomické ukazatele jsou hrozné. Ukazatel P/E je úplně mimo normální hodnoty. Není tedy divu, že se na Teslu ve velkém hrnou shortaři. Pravda je, že se už mnohokrát spálili, ale ono jim to jednou určitě vyjde.

Co se týče technické stránky trhu, chtěl bych vidět otestování cenového pásma v rozmezí 435 – 372,76 USD. Zde je totiž nejbližší silný support a my bychom potřebovali vědět, jestli zde ti kupci skutečně jsou. Tudíž v těchto chvílích není určitě jisté, zda finanční bublina praskla. Potvrzení získáme až proražením zmíněné hladiny.

Líbil se vám tento článek?
16
7

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.