Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk slíbil v roce 2020 splnit těchto 9 cílů. Kolika z nich Tesla v uplynulém roce dosáhla?

Elon Musk slíbil v roce 2020 splnit těchto 9 cílů. Kolika z nich Tesla v uplynulém roce dosáhla?
Zdroj: Glitched.com

Elon Musk komunikuje velmi otevřeně a často vydává na svém Twitteru bombastická vyjádření. Výstřední miliardář se nikdy nevyhne možnosti ohromit davy.

Často se však jedná o nadsazené předpovědi, které nejsou vyplněny podle plánů. Model X, třetí sériové vozidlo Tesly, se dostal na trh s 2letým zpožděním a Tesla Semi, jejíž studie byla představena už před 4 lety, se k sériové výrobě zatím ani nepřiblížila.

Poznámka

Navzdory neplnění velmi ambiciózních cílů a meškání řady termínů je jedno jisté, Tesla je stále mezi investory hitem. Hodnota společnosti vzrostla od vstupu na burzu v roce 2010 o více než 13 000 % a jenom v loňském roce si akcie Tesla připsaly více než 700% zisk.

Tesla se tak stala nejcennější globální automobilkou a Musk nejbohatším člověkem světa. Navzdory faktu, že se většina Muskových cílů pro rok 2020 nevyplnila…

Co se mělo v minulém roce povést a (ne)stalo se?

1. Po silnicích bude jezdit milion autonomních taxi – NESPLNĚNO

V dubnu 2019 uvedl Musk, že bude v roce 2020 po silnicích v USA jezdit milion autonomních taxi. Tesla zatím neodhalila ani jediné taxi bez řidiče, natož milion.

Jakkoliv může tento nápad vypadat zajímavě, jeho uvedení do praxe očividně není jednoduché. Část problému spočívá v tom, že Tesla musí dosáhnout extrémní úrovně autonomie svých vozů, aby mohly fungovat jako taxi bez řidiče. To je technologie, kterou zatím Tesla ani žádný jiný výrobce automobilu nenabízí.

2. Tesla představí funkci plně automatického řízení – NESPLNĚNO

Z Tesly dlouhodobě zaznívají hlasy, že brzy odhalí vozidlo vybavené plně automatickou funkcí řízení. I když nelze popřít že funkce autopilota a funkce “full self-driving” patří k nejpokročilejším dostupným jízdním asistentům, stále systém vyžaduje plnou pozornost řidiče.

V roce 2020 odhalila Tesla beta verzi automatického řízení, kterou si mohli zájemci pořídit do svého vozu za 10 000 dolarů, přičemž Elon Musk uvedl, že systém se dočká do konce roku širokého zavedení. Videa zveřejněna časně po uvedení beta verze však odhalila, že systém zatím není připraven pro masové uvedení na trh.

Počet dodaných vozů Tesla zákazníkům v letech 2012-2020.
Počet dodaných vozů Tesla zákazníkům v letech 2012-2020. Zdroj: statista.com

3. Tesla dodá 500 000 vozů – NESPLNĚNO

Tesla na začátku roku 2020 uvedla, že zvládne během roku pohodlně dodat zákazníkům 500 000 vozů. Nakonec automobilka tento cíl jenom těsně nesplnila, když dodala o 450 vozů méně. Dodáním 180 570 vozů ve čtvrtém kvartálu 2020 navíc Tesla překonala svůj čtvrtletní rekord o 40 000 elektromobilů.

I když se nakonec nepodařilo dostát ambicióznímu slibu, Tesla porazila očekávání analytiků Wall Street, kteří do svých odhadů zahrnuli dopady pandemie. Ta zastavila výrobu a způsobila těžkou ránu v objemu spotřebitelských výdajů.

4. Bude spuštěna produkce Modelu Y – SPLNĚNO

Tesla představila svůj pátý sériový model v březnu 2019. Vozidlo začalo být vyráběno na jaře 2020, dokonce měsíc před plánovaným termínem, což není v případě Tesly úplně obvyklé.

Výrobce elektromobilů v roce 2020 dodal 442 511 Modelů 3 a Y a “pouze” 57 039 Modelů X a S, nicméně přesná prodejní čísla jednotlivých modelů neuvádí. Je však pravděpodobné, že Model Y zvýšil a v budoucnu bude zvyšovat prodeje automobilky v USA, protože poptávka po kompaktních crossoverech (Model Y) je ve Spojených státech enormní.

Tesla Model Y.
Tesla Model Y. Zdroj: Tesla.com

5. Tesla zahájí omezenou produkci Semi – NESPLNĚNO

Když v roce 2017 Tesla představila model nákladního vozu Semi, uvedla, že by měly první exempláře tohoto vozu dorazit zákazníkům už v roce 2019. Na konci roku 2019 pak společnost uvedla, že by mělo dojít k omezené produkci Semi v průběhu roku 2020.

Už v dubnu však byla výroba nákladního vozidla posunuta na rok 2021. Pro společnost to je možná škoda, protože v oblasti nákladních vozidel dřímá zajímavý potenciál, když Tesla přijmula už tisíce předobjednávek na model Semi od společnosti Walmart, PepsiCo a dalších.

Tesla Model Semi
Tesla Semi. Zdroj: Tesla.com

6. Začne dodávat model Roadster – NESPLNĚNO

Tesla ohromila své fanoušky a celý automobilový průmysl v roce 2017, kdy odhalila nový Roadster, ve kterém se měli první zákazníci projet už v loňském roce.

Sportovní vůz sliboval maximální rychlost 402 km/h, dojezd 1 000 km a zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 1,9 sekundy při ceně začínající na 200 000 dolarů za vůz, což by byla doslova zničující konkurence pro všechny světové benzínové supersporty.

Loni v květnu však pandemie narušila plány výrobců automobilů v řadě oblastí a Musk byl situací donucen odložit výrobu Roadsteru až za start plánované výroby futuristického modelu Cybertruck.

Tesla Roadster.
Tesla Roadster. Zdroj: Tesla.com

7. Odhalí baterii umožňující ujet 1 milion mil – NESPLNĚNO

V dubnu 2019 Musk uvedl, že baterie ve vozech Tesla umožní ujet automobilům v rámci jejich životnosti vzdálenost 1 milion mil i více. Impozantní dojezd v porovnání s životností automobilů na plynový pohon, jejichž pohonná jednotka se chlubí obvyklým “dojezdem” 200 000 mil.

Očekávalo se, že Musk oficiálně odhalí baterii v září na akci “Battery Day”, nestalo se tak. Výsledek byl spíše zklamáním. O Tesla Battery Day jsme psali v našem samostatném článku, kde se dočtete více i o zmiňované baterii.

8. Nastane pokrok ve výstavbě nových továren Tesla – SPLNĚNO

V listopadu 2019 Musk oznámil, že Tesla postaví Gigafactory v Berlíně, přičemž v loňském roce dosáhla Tesla poměrně výrazného pokroku v realizaci tohoto cíle. I přes nejrůznější problémy s nezaplacenými účty za energie, zálohové faktury a protesty ekologů výstavba poblíž německého hlavního města postupuje.

V březnu také na Twitteru oznámil, že Tesla zvažuje místo pro postavení další americké továrny pro výrobu Cybertrucku. V červenci byl vybrán Austin v Texasu a v srpnu začala stavba.

Tesla Cybertruck.
Tesla Cybertruck. Zdroj: Tesla.com

9. Vyvine Model S s dojezdem 1 200 km – NESPLNĚNO

V roce 2015 uvedl Musk, že Tesla do roku 2020 vyvine vůz s dojezdem 1 200 km na jedno nabití. Tesla od té doby sice neustále zvyšuje dojezd svých elektromobilů, zdaleka se jí však tohoto cíle zatím dosáhnout nepodařilo.

Model s nejdelším dojezdem Model S Long Range Plus, je schopný momentálně na jedno nabití urazit 650 km.

Tesla Model S.
Tesla Model S. Zdroj: Tesla.com

Slovo závěrem

Už jsme si zvykli, že Musk umí být pohádkář. Nesporně je však vizionářem, který si často klade i až příliš vysoké cíle. Přestože je nakonec nesplní, nakonec i tak dosáhne velmi vysoko.

V loňském roce se nakonec vyplnily pouze 2 z 9 cílů Elona Muska stanovených na rok 2020. Na jeho obhajobu ale musíme uznat, že rok 2020 byl velmi specifický, náročný a takovéto podmínky lze jen těžko předvídat. Je také pravda, že některé z nich mu utekly jen o vlásek.

To ale nemění nic na skutečnosti, že Tesla je hitem mezi investory, která v loňském roce zaznamenala významný milník v podobě vstupu do prestižního indexu S&P 500 a také výrazný růst tržní kapitalizace.

Navíc se i na začátku roku 2021 zdá, že má ikonická automobilka nakročeno k pokračování v krasojízdě.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.