Finex.cz logo
Menu
Finex » Spoření » 5+1 tipů, jak být v letošním roce bohatší – Jednoduché, ale praktické rady, které většina lidí nedokáže dodržovat

5+1 tipů, jak být v letošním roce bohatší - Jednoduché, ale praktické rady, které většina lidí nedokáže dodržovat

5+1 tipů, jak být v letošním roce bohatší - Jednoduché, ale praktické rady, které většina lidí nedokáže dodržovat
Zdroj: depositphotos.com

Přinášíme vám tipy, jak zlepšit svou finanční situaci nejen pro tento rok, ale i ty následující. Článek nelze brát jako nějaký univerzální recept na bohatství, takový totiž (bohužel) neexistuje. Místo toho vám nabízíme souhrn tipů, které vás mohou v nadcházejících letech inspirovat na cestě za zdravějšími financemi.

1) Vyhněte se špatným dluhům

Tento bod zní docela samozřejmě, takže si možná řada z vás řekne, proč ho sem vůbec zahrnujeme. Zde je ale potřeba si ujasnit rozdíl mezi dobrým dluhem a tím špatným. Je zkrátka něco jiného, když máte hypotéku na bydlení, kterou do budoucna budujete větší finanční jistotu, anebo když si půjčujete na lepší televizi, dovolenou či vánoční dárky.

Snažte se proto nebrat si dluhy na spotřební zboží a další věci, které tak úplně nepotřebujete. Zamyslete se raději, zda danou věc skutečně musíte mít, a pokud ano, tak zda si ji nemůžete opatřit například z druhé ruky nebo si ji nemůžete jen zapůjčit (například lyže, které využijete jednou za rok).

Dluhy, které už máte, zkuste co nejdříve „umořit“ od těch s nejvyšším RPSN, nebo je nějak konsolidovat, abyste ve finále získali výhodnější půjčku. Ušetřené peníze pak můžete třeba investovat.

2) Zaměřte se na svůj penzijní plán

Ať už máte důchod skoro za dveřmi, anebo je vám čerstvě třicet, důchod je něco, co byste rozhodně řešit měli, a to v jakémkoli věku. Čím dříve se totiž důchodem začnete zabývat, tím více máte možností, jak se na něj připravit. Stejně i v případě, že vám do důchodu zbývá pár let, můžete ještě zahájit strategii, která vám zajistí nějaké finance navíc, až je budete potřebovat nejvíce.

Zvažte kromě investiční strategie také důchodové pojištění. Zjistěte, zda váš zaměstnavatel poskytuje příspěvky na důchodové pojištění, a pokud ano, neváhejte jich využít! V dnešní době už bychom neporučili spořit na penzi pouze cestou důchodového pojištění, ale jako jeden z nástrojů, který vám pomůže k finančně zabezpečenému důchodu, to určitě doporučit lze.

3) Diverzifikujte

Jsme si celkem jistí, že radu, abyste své investiční portfolio diverzifikovali, jste slyšeli určitě hned několikrát. My ji sem ale přeci jen připojíme také, protože je zkrátka velmi důležitá. Do čeho konkrétně budete investovat, záleží na vaší individuální investiční strategii, která odráží cíle, kterých chcete dosáhnout a také to, v jakém časovém horizontu finance budete potřebovat.

Diverzifikovat bychom ale měli všichni – jen tak se totiž dokážeme do určité míry pojistit proti poklesům trhu. Není zkrátka bezpečné investovat pouze do akcií jediné firmy, ať je momentálně jakkoli úspěšná. Stejně tak pokud aktuálně investujete pouze do akcií, zkuste se porozhlédnout, zda by se do vašeho portfolia nehodilo ještě něco, například nemovitosti, nemovitostní fondy nebo třeba zlato, které sice neslibuje velké výnosy, ale v dlouhodobém horizontu je dobrým uchovatelem hodnoty.

4) Hledáte alternativu k investiční nemovitosti? Zkuste REIT

Když už jsme zmiňovali nemovitosti, tak vhodnou alternativou k nákupu vlastní nemovitosti mohou být REIT, tedy nemovitostní akcie. Ty jsou vlastně obdobou podílových fondů, které však ve svém vlastnictví namísto cenných papírů drží různé druhy nemovitostí. Ty pak pronajímají, z čehož plyne jejich hlavní a často jediný zisk.

Aby se mohly tyto společnosti nazývat REIT, musí většinu svého zisku vyplácet na dividendě svým akcionářům – a některé tak činí dokonce měsíčně (Realty Income). Není divu, že se jedná o jedny nejoblíbenějších typů dividendových akcií.

5) Investice do „nového Bitcoinu“

Tak se přezdívá NFT tokenům, což je krátký kód v blockchainu, který reprezentuje vlastnictví určitého souboru dat. Tato data mohou být například ve formě fotografie, obrázku, tweetu, nahrávky, aplikace či herního předmětu. NFT tokeny vlastě umožňují odlišení původních elektronických děl od nesčetného počtu kopií.

NFT tokeny vnášejí do digitálního světa prvek autenticity, za který jsou někteří jedinci ochotni zaplatit milionové sumy.

NFT je určitě zajímavým fenoménem dneška a je možné, že na něm můžete vydělat. Zvažte ale dobře rizika, která jsou s touto investicí spojena. NFT jsou tu totiž zatím jen pár let, a tak teprve čas dokáže určit, zda jde jen o bublinu, anebo solidní investici. Pokud ale máte prostředky navíc, o které případně můžete přijít, proč trochu v rámci diverzifikace nezariskovat?

Tip pro podnikavé na závěr: Založte společnost a pak ji prodejte. Nebo se připojte k existujícímu start-upu

Pokud máte podnikatelského ducha, zvažte založení společnosti, kterou můžete prodat za větší peníze. To říká Jared Bauman, spoluzakladatel a generální ředitel digitální marketingové agentury 201 Creative LLC.

Tato rada ovšem určitě není pro každého. Pokud se totiž byznys nepovede, můžete naopak o peníze přijít. Pro ty z nás, kteří do tohoto rizika jít nechtějí nebo nemohou (i přestože opravdu může přinést ovoce), tu je jiná cesta – zkusit se zapojit do některého nového start-upu a získat v něm podíl.

Přestože v signifikantním měřítku uspěje jen malý počet z nově založených firem, tak přeci jen na tomto základě se někteří z prvních zaměstnanců společností Apple, Google či Microsoft stali milionáři. Česko sice není Amerika, ale i tak tu pár úspěšných firem vzniklo. Za zkoušku to tedy může stát.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo