Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 aktuálně nejlepších spořicích účtů a spořicích vkladů – Červenec 2022

5 aktuálně nejlepších spořicích účtů a spořicích vkladů – Červenec 2022
Zdroj: Depositphotos.com

Jistě jste si všimli, že banky v posledních měsících zvedají sazby na spořicích účtech. Důvodem je zvyšování základní sazby, které provádí Česká národní banka (ČNB). K poslednímu zvyšování úrokové sazby ČNB přistoupila v červnu 2022, kdy opět zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 7 %. Banky tak v reakci na to vylepšily také úročení vkladů na spořicích účtech.

Podívejte se, proč dochází ke zvyšování úrokových sazeb a na náš aktuální přehled, ve kterém naleznete pět spořicích účtů a spořicích vkladů s nejlepší úrokovou sazbou!

Proč dochází ke zvyšování úrokových sazeb?

Důvodem ke zvyšování je snaha alespoň částečně zkrotit rostoucí inflaci. Takto vysoká byla úroková sazba naposledy v roce 1999, kdy šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 % procentního bodu v řadě za sebou.

Stejně tak jako základní úrokovou sazbu, Česká národní banka zvýšila také lombardní sazbu o 1,25 procentního bodu na osm procent. Lombardní sazba představuje procentuální sazbu, za kterou si mohou obchodní banky u centrální banky půjčit peníze proti zástavě cenných papírů.

ČNB dále zvýšila také diskontní sazbu, na kterou navazuje penále za nesplacené úvěry. Tuto sazbu navýšila o 1,25 procentního bodu na šest procent. Na následujícím měnovém zasedání v srpnu banka navrhne další stabilitu sazeb.

Česká národní banka jako první vyhodnotila ohrožení vysoké inflace a rozhodla se zvyšovat úrokovou sazbu. Oproti ostatním zemím se v Česku navíc kromě zvýšeným nákladům přidal také silný inflační tlak, který způsobila silná fiskální stimulace ekonomiky. Dalším zásadním faktorem, který přispívá k rostoucímu vývoji inflace, jsou stoupající inflační očekávání.

Jaký bude vývoj v dalších měsících?

I v dalších měsících bude vývoj inflačních očekávání v české ekonomice rozhodující. Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče lze předpokládat další doporučení zvýšení základních úrokových sazeb Českou národní bankou.

Prioritou ČNB je obnovení cenové stability, která je podmínkou pro dlouhodobou prosperitu České republiky. Intervence ČNB se snaží bránit dalšímu oslabování koruny a má dostatečně velké devizové rezervy i v mezinárodním srovnání. Od úrokových sazeb centrální banky se právě odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

Vyšší úroky pak firmám přinášejí dražší úvěry na provoz a investice, domácnostem se pak zdražují půjčky na bydlení.

Aktuálně TOP 5 nejlepších spořicích účtů

V reakci na zvyšování základních sazeb ČNB banky zvyšují úroky na spořicích účtech. Jakých 5 spořicích účtů a spořicích vkladů lze nyní zařadit mezi ty nejlepší?

Nejlepší spořicí účty k 26. 7. 2022

Banka

Název

Maximální úrok

Podmínky

NEY spořitelní družstvo Spořicí účet 5,75 % p.a. Výpovědní doba 1 měsíc

Minimální vklad 20 000 Kč

Členský vklad 1 000 Kč + další členský vklad

Je nutné být členem družstva

J&T Banka Spořicí účet s výpovědí 3M 5,10 % p.a. Minimální vklad 100 000 Kč

3měsíční výpovědní lhůta

Nutné vedení běžného účtu

Nabízí vedení účtu v EUR

mBank mSpoření 5 % p.a. U vkladů do 100 000 Kč

Podmínkou je běžný účet

U vkladů nad 100 000 Kč se celý zůstatek úročí 0,01 %

Banka CREDITAS Spořicí vklad 1M 4,8 % p.a. Měsíční výpovědní lhůta

Úrok platí u vkladů do výše 350 000 Kč

Vklady nad 350 000 Kč se úročí 4 % p.a.

Raiffeisenbank Spořicí účet HIT PLUS 4,5 % p.a. Podmínka pro úrok 3x měsíčně zaplatit kartou

Úrok platí u vkladů do 250 000 Kč

Podmínkou je běžný účet u Raiffky

Nabízí službu Inteligentní spoření

Spořicí účet NEY spořitelní družstvo

Aktuálně nejvyšší úrokovou sazbu nabízí NEY spořitelní družstvo. Úrok zde dosahuje 5,75 % p.a. Tato spořitelna má však zbytečně náročné podmínky. Výpovědní lhůta je 1 měsíc, a až poté si můžete peníze vybrat. Předčasný výběr vkladu před uplynutím výpovědní doby není možný. U spořitelního družstva si můžete spořit pouze v českých korunách.

Dále je nutné splnit podmínku minimálního vkladu, který musí činit 20 000 Kč. K založení spořícího účtu NEY se musíte stát členem družstva a být plnoletý. Členství v družstvu pak přináší další podmínky, mezi které patří složení základního členského vkladu 1 000 Kč a po dobu spoření si musíte zvýšit členský vklad na 1/10 z výše peněžních prostředků na spořicím účtu.

Pro příklad, pokud si na spořicí účet převedete vklad ve výši 100 000 Kč, musíte současně vložit 1/10 kapitálu družstva, to je 10 000 Kč. Tyto členské vklady nepodléhají úročení a po zrušení spořicího účtu jsou na základě podmínek družstva vyplacené.

Výhodou spořicího účtu od NEY spořicího družstva je zajímavá úroková sazba, aktuálně nejvyšší na českém trhu.

Úroky jsou vám připisovány na běžný účet každý měsíc, můžete je tedy využívat hned. Sjednání a vedení spořicího účtu je zdarma a vklady i úroky jsou na účtu ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR. Pokud jste členem družstva, spoření lze sjednat online. Pokud ne, budete muset na pobočku nebo se poraďte s bankéřem po telefonu.

Spořicí účet s výpovědní lhůtou 3M od J&T Banky

J&T Banka nabízí spořicí účet s jednou z nejvyšších úrokových sazeb, která aktuálně činí 5,10 % u vkladů s tříměsíční výpovědní dobou. Touto úrokovou sazbou jsou úročené vklady do 1 milionu korun. Vložit na účet můžete také cizí měnu (konkrétně eura), ale ta se úročí pouze 0,50 % p.a. Vyplácení úroků probíhá čtvrtletně.

Banka J&T Banka je méně známá banka, která má velmi málo poboček a je spíše pro movitější klientelu. Podmínkou pro sjednání spoření nebo vkladu je vedení běžného účtu. Sjednání i vedení spoření je zdarma. Vklady jsou na spořicím účtu pojištěny do 100 000 EUR proti úpadku banky.

Horní limit vkladu není omezen, ale je nutné splnit minimální výši vkladu, která činí 100 000 Kč. Prostřednictvím spořicího účtu s výpovědní lhůtou (vkladu) můžete spořit s o něco vyšší úrokovou sazbou, než u klasického spořicího účtu. Nevýhodou zde však je lhůta, po kterou nesmíte finanční prostředky vybrat.

Kromě vkladu s tříměsíční výpovědní lhůtou banka nabízí i vklady s třicetitřídenní lhůtou, které aktuálně nabízí úrokovou sazbu 4,65 % p.a. Vyplácení úroků zde probíhá měsíčně.

Spořicí účet nebo vklad si u této banky sjednáte online prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače. Nejprve si převedete peníze na běžný účet vedený u J&T Banky a poté si v internetovém bankovnictví ePortál zažádáte o založení Nového vkladu v záložce Založení vkladu s výpovědní lhůtou.

mSpoření od mBank

Zajímavou úrokovou sazbu 5 % p.a. u vkladů do výše 100 000 Kč nabízí mSpoření od mBank, což je chytrá funkce běžného účtu mKonto a mKonto #navlastnitriko. Tato funkce vám umožní šetřit jednoduše s každou vaší platbou se vám automaticky odkládají drobné z vašeho běžného účtu právě na mSpoření.

Nemusíte se tak o nic starat, stačí spoření založit, nastavit a pak už jen automaticky šetříte s každou platbou. Nastavit si můžete až 8 cílů spoření a pojmenovat si je podle svého. Například cestování, nové auto, studium, elektronika a podobně. Také si můžete vybrat ze tří způsobů spoření, můžete si odkládat pevnou částku, procento z platby nebo částku nechávat zaokrouhlit.

Spořicí účet od mBank nabízí sjednání i vedení zdarma, bez poplatků jsou i všechny příchozí a odchozí platby.

Podmínkou pro sjednání spoření je vedení běžného účtu mKonto nebo mKonto #navlastnitriko. Sjednání i vedení běžného účtu je zdarma, výběry z bankomatů od 1 500 Kč jsou bez poplatků doma i v zahraničí. K účtu získáte platební kartu se zajímavým kurzem pro platby v cizině nebo v zahraničních e-shopech. Běžný účet lze sjednat online, telefonicky, na pobočce nebo z kurýrem.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí vklad 1M od Banky CREDITAS

Banka CREDITAS nabízí spořicí vklad 1M se zajímavou úrokovou sazbou 4,80 % p.a. Tato sazba platí pouze u vkladů až do výše 350 000 Kč s měsíční výpovědní lhůtou. Vklady nad 350 000 Kč se úročí pouze 4 % p.a. Výše vkladů je neomezená, vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR. Pro založení spořicího vkladu není podmínkou vedení běžného účtu, naopak tomu je u termínovaného vkladu Creditas, kde je běžný účet podmínkou.

Banka nepožaduje ani minimální vklad a výše i četnost vkladů záleží pouze na vás. Spořicí vklad je tak ideální pro situace, kdy chcete šetřit postupně a k úsporám přidávat další finanční prostředky v libovolné výši. Úroky jsou připisovány poslední den v měsíci a dále se zhodnocují.

Výběr jistiny je možný až po uplynutí 33 denní výpovědní lhůty. Vybrat lze konkrétní částku nebo i celý zůstatek.

Klient si může sjednat pouze jeden vklad s měsíční výpovědní lhůtou. Spořit lze pouze v českých korunách. Peníze jsou na vkladu dostupné pouze po uplynutí výpovědní doby. Ze spořicího vkladů lze provádět pouze jednorázové tuzemské příkazy do výše zůstatku. Nelze provádět trvalé příkazy, inkasa a SIPO. K vkladu taktéž nelze sjednat platební kartu.

Banka nabízí ještě termínovaný vklad, se kterým můžete aktuálně získat úrok 5,2 % p.a. Zde je však nutné finanční prostředky uložit minimálně na dobu 6 měsíců.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Nic nenalezeno!

Spořicí účet HIT PLUS od Raiffeisenbank

S úrokovou sazbou 4,5 % p.a. se může pyšnit spořicí účet HIT PLUS od Raiffeisenbank. Podmínkou pro získání této úrokové sazby je 3x měsíčně zaplatit kartou k běžnému účtu. Následně získáte úrokovou sazbu 4,5 % p.a. u vkladů do 250 000 Kč. Nad tento limit činí úroková sazba 0,1 % p.a.

Abyste si mohli sjednat spoření u Raiffeisenbank, je tedy nutné si nejprve sjednat běžný účet od Raiffeisenbank, vybrat si můžete mezi Chytrým účtem a Aktivním účtem. U Chytrého účtu je vedení zdarma a zároveň získáte výběry z bankomatů všech bank po celém světě zdarma. K účtu je zdarma pouze jedna debetní karta. Sjednání je možné online i na pobočce.

Aktivní účet stojí 49 Kč měsíčně, a kromě výběrů z bankomatů po celém světě zdarma nabízí v ceně 2× debetní kartu GOLD base, neomezený počet tuzemských a EUR plateb, unikátní Multiměnu zdarma, využití povoleného debetu a jednu příchozí nebo odchozí platbu mimo EHP v měsíci zdarma.

Spořicí účet HIT PLUS si jednoduše založíte ve svém internetovém bankovnictví. Peníze můžete použít kdykoliv, na účtu nejsou žádné výpovědní lhůty, úspory si jen převedete na běžný účet.

Na spořicím účtu neplatíte žádné poplatky, zřízení i vedení a bezhotovostní transakce jsou samozřejmě zdarma. Není zde ani podmínka minimálního zůstatku. Peníze snadno můžete spravovat v mobilním nebo internetovém bankovnictví. Součástí spořicího účtu je navíc služba Inteligentní spoření, která vám umožní automaticky převádět peníze mezi běžným a spořicím účtem.

Zajímá vás, jaká je nabídka spořicích účtů na českém trhu, jak spořicí účty fungují a jaký je nejlepší? Podívejte se na naše Velké srovnání spořicích účtů pro rok 2024.

Líbil se vám tento článek?
11
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.