Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 pádné důvody, proč se možná vyplatí vyhnout dividendovým akciím

Publikováno
4 pádné důvody, proč se možná vyplatí vyhnout dividendovým akciím
Zdroj: depositphotos.com

Dividendové akcie jsou pravděpodobně důležitou součástí vašeho investičního portfolia, ale nemusí být tím nejlepším aktivem pro vaše cíle. Každý různý typ cenných papírů má vlastnosti, které z nich činí skvělé nástroje pro konkrétní účely, ale žádná investice není ideální za všech okolností.

Vezměte v úvahu tyto vlastnosti dividendových akcií, díky kterým mohou být jiná aktiva vhodnější pro určité role v investičním plánu. Dividendové akcie zkrátka nejsou ideální pro každého za všech okolností.

1. Pomalý růst

Dividendové akcie se těší oblibě, protože mohou poskytovat vyvážené výnosy jak z růstu ceny, tak z výplaty hotovosti akcionářům. Tato rovnováha je pro mnoho investorů atraktivní, ale také to znamená, že dividendové akcie nejsou optimalizovány pro vysoký růst.

Podniky obvykle potřebují k dosažení vysokého tempa růstu využívat hotovost. Aby mohly zvýšit tržby, musí přijímat klíčové zaměstnance, vyvíjet vylepšení produktů a udržovat rostoucí marketingový rozpočet. V důsledku toho společnosti s vysokým růstem obvykle nemají přebytečnou hotovost, kterou by mohly rozdělit akcionářům ve formě dividend. Místo toho reinvestují peněžní toky do expanze.

Dividendové akcie nejsou pro růstové investory optimální. Pokud hledáte vysokou návratnost investice, je lepší se zaměřit na akcie technologických společností v rané fázi vývoje, které mají větší prostor pro expanzi.

2. Investiční riziko

Co se týče akcií, dividendové akcie jsou relativně málo rizikové. Jedná se zpravidla o zavedené, stabilní podniky s předvídatelnými peněžními toky. Obvykle se jedná o lídry v oboru s diverzifikovanou činností. To lze postavit do kontrastu s nerentabilními disruptory, kteří svádějí těžký boj o vytlačení zavedených společností z trhu.

Přesto jsou dividendové akcie stále považovány za volatilní aktiva zejména ve srovnání s dluhopisy. Jejich ceny na akciovém trhu kolísají. Pokud jsou finanční výsledky společnosti špatné, cena akcií může výrazně utrpět. Stejně tak platí, že i když společnost dosahuje dobrých výsledků, může medvědí trh srazit cenu jejích akcií dolů.

Investoři s krátkým investičním horizontem musí volatilitu pečlivě řídit. Nemusí mít dostatek času na zotavení z neočekávaných ztrát nebo obtížných tržních podmínek. V rámci boje proti volatilitě tito investoři obvykle zvyšují alokaci svých investičních prostředků do dluhopisů, hotovosti, případně spoření a zároveň snižují váhu akcií ve svém portfoliu.

Dividendové akcie mohou být samozřejmě spolu s dluhopisy a hotovostí zdravým doplňkem vyváženého portfolia. Je však důležité se ujistit, že je zastoupení akcií ve vašem portfoliu v souladu s vašimi investičními cíli.

3. Nižší výnosy než u některých investic s pevným výnosem

Dividendové akcie jsou skvělým zdrojem pasivního příjmu, ale investoři očekávající od svých investic výnosy mohou najít vyšší i jinde. Dividendové výnosy a výnosy dluhopisů kolísají v závislosti na podmínkách na kapitálovém trhu v průběhu ekonomického cyklu, takže tyto vztahy nejsou vždy pevně dané. Mohou se měnit. Nicméně je poměrně běžné, že relativně nízkorizikové podnikové dluhopisy generují vyšší výnosy než dividendy.

Akcie mají tendenci se v čase zhodnocovat, takže dlouhodobí investoři jsou ochotni akceptovat nižší výnosy, než jaké požadují u dluhopisů. To opět neznamená, že by akcie s dividendami byly pro příjmové investory nerelevantní. Jak však můžete vidět na obrázku níže, diverzifikované portfolio podnikových dluhopisů investičního stupně by mohlo poskytnout větší příjem, pokud striktně upřednostňujete pasivní příjem ze svých investic.

Zdroj: ycharts.com
Porovnání výnosu dividendového burzovně obchodovaného fondu (fialová) a vyplaceného úroku z dluhopisového fondu (oranžová)
Porovnání výnosu dividendového burzovně obchodovaného fondu (fialová) a vyplaceného úroku z dluhopisového fondu (oranžová)

4. Daňová neefektivita

Dividendový příjem není daňově nejefektivnější formou investičního výnosu. Pokud vlastníte akcie, jejichž hodnota roste, máte kontrolu nad tím, kdy budete platit daň z dlouhodobých kapitálových výnosů ze svých zisků. Daň z kapitálových výnosů se vyměřuje až při realizaci zisku, po uzavření pozice prodejem aktiva a inkasováním hotovosti – pokud přitom držíte aktivum 3 roky, splníte časový test a nemusíte ze svých zisků odvádět daň.

Naproti tomu dividendy z akcií držených na brokerských účtech se zdaňují v roce, kdy jsou vyplaceny. To platí i v případě, že se rozhodnete vyplacené dividendy reinvestovat do dalších akcií.

Dividendy českých akciových společností jsou například daněny 15 % sazbou. Stejné sazbě podléhá i zdanění amerických dividend za předpokladu, že u svého brokera podepíšete formulář W-8BEN, což ovšem ne každá broker umožňuje. V takovém případě pak podléhá zdanění amerických dividend 30% sazbě. Obdobné daňové zatížení dividendových příjmů přitom není výjimkou ani v dalších zemích.

Dividendové akcie vám tak mohou posloužit jako zajímavý zdroj pasivního příjmu, nesmíte však zapomínat, že vám ho mohou i poměrně značně snížit daňové povinnosti.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
5

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Radek Sevcik

Článok mi príde trocha plochý a tým pádom čiastočne zaváchadzajúci. Veľa (podľa štúdií väčšina) spoločností investuje prostriedky na rast neefektívne – “Return on Invested Capital” je nižší ako “Cost of Capital”, takže namiesto toho, aby spoločnosť vytvárala hodnotu pre investora tak robí presný opak. V tom prípade je pre investora lepšie keď spoločnosť radšej finančné prostriedky určené na nové akvizície, rast a pod. použije na odkup akcií, prípadne výplatu dividend.

Každú spoločnosť je treba posúdiť individuálne a nie ich rozdeľovať na dividendové a rastové, keďže tieto 2 veci sa vzájomne nevylučujú.

Ing. Patrik Kudláček

Dobrý den, Radku. Díky za zpětnou vazbu. Máte samozřejmě pravdu, že je třeba každou společnost před realizací investice důkladně analyzovat. Rovněž je pravdou, že společnosti mají obě možnosti – investovat volné peněžní toky do budoucího růstu společnosti (vidí-li před sebou vhodné příležitosti), případně je rozdělit akcionářům, kteří je mohou posléze investovat/spotřebovat, jak uznají za vhodné. Zmíněné principy jsou obecně platné, ovšem článek má informativní charakter a nemůže tak dopodrobna vystihnou celkovou problematiku dividendových akcií.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎