Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3 z nejbezpečnějších dividendových akcií, které vám pomohou porazit inflaci

3 z nejbezpečnějších dividendových akcií, které vám pomohou porazit inflaci

3 z nejbezpečnějších dividendových akcií, které vám pomohou porazit inflaci
Zdroj: Depositphotos.com

Pokud jste si všimli, že rostou ceny, které platíte za zboží a služby, nejste sami. Ačkoliv se v rostoucí ekonomice určitá míra inflace očekává, celosvětově bojujeme s vyšší úrovní inflace, než by si většina centrálních bank představovala.

Například v USA se ceny zboží a služeb meziročně zvýšily o 5,4 %. To je největší nárůst za posledních 13 let. V nedávné době se pak spekulovalo, že v Česku hrozí dokonce 10% inflace. Pokud se bude inflace držet delší dobu nad cíli centrálních bank, je jasné, že peníze, které leží jen tak na běžném nebo spořicím účtu, rychle ztratí kupní sílu.

Jedním z nejchytřejších způsobů boje proti inflaci je nákup dividendových akcií, které poskytnou zajímavou kombinaci výplaty dividendy a růstu své ceny, což více než vykompenzuje rostoucí ceny zboží a služeb. Následující tři společnosti patří k nejbezpečnějším dividendovým akciím na světě. Mohou vám tak pomoci porazit inflaci.

1. Johnson & Johnson: 2,5% dividendový výnos

akcie-logo-johnson-&-johnson

Zdravotnický konglomerát Johnson & Johnson, který již 59 let nepřetržitě zvyšuje svou roční dividendu, je možná nejbezpečnější dividendovou akcií na světě. Proč? Jde o jednu ze dvou akciových společností s vysoce žádaným ratingem AAA od agentury Standard & Poor's. Americká vláda je například ohodnocena ratingem AA. To znamená, že agentura S&P považuje Johnson & Johnson za důvěryhodnějšího dlužníka než vládu nejmocnější země na světě.

Proč je tento dividendový král dlouhodobě úspěšný? Tajemství tkví v jeho provozní struktuře. Johnson & Johnson podniká ve třech segmentech, z nichž každý představuje klíčovou složku úspěchu společnosti. Například zdravotnické výrobky pro spotřebitele jsou sice nejpomaleji rostoucím segmentem, ale zároveň přinášejí nejpředvídatelnější peněžní toky a trvale vysokou cenovou sílu. Segment zdravotnických prostředků Johnson & Johnson zatím roste pomalu, ale je dokonale připraven využít stárnoucí světové populace. Farmaceutická divize společnosti je pak zodpovědná za většinu růstu tržeb a vyšší provozní marže společnosti, i když značkové léky mají pouze omezenou dobu exkluzivity.

Akcie zdravotnických společností jsou také vysoce defenzivní. Krach na burze, slabší ekonomika nebo rostoucí inflace neznamenají, že by najednou onemocnělo méně lidí. Protože si nemůžeme vybírat, kdy onemocníme nebo jakými nemocemi onemocníme, budou akcie Johnson & Johnson a jejich vlastníci těžit z této „výhody“ i do budoucna.

Vývoj ceny akcií Johnson & Johnson za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

2. Annaly Capital Management: 10,4% dividendový výnos

annaly akcie

Zatímco společnost Johnson & Johnson je pravděpodobně nejbezpečnější dividendovou akcií na světě, hypoteční REIT Annaly Capital Management by mohl získat titul nejbezpečnější akcie s velmi vysokým dividendovým výnosem. Ačkoliv výnos akcií Annaly Capital Management v posledních dvou desetiletích kolísal, průměrný roční dividendový výnos činil přibližně 10 %.

Provozní model Annaly je poměrně jednoduchý na pochopení. Půjčuje si peníze za nižší krátkodobé sazby a snaží se nakupovat aktiva (cenné papíry kryté hypotékami), která nabízejí vyšší dlouhodobé výnosy. Rozdíl mezi tímto vyšším dlouhodobým výnosem a výpůjční sazbou se nazývá čistá úroková marže. Hypotečním REITům se daří v raných fázích hospodářského oživení (tj. právě nyní). Jak se výnosová křivka zvedá, Annaly by měla být schopna dosahovat výraznějších dlouhodobých výnosů, čímž se zvýší její čistá úroková marže.

Je třeba zdůraznit, že Annaly Capital Management zvolila v rámci hypotečních REITů relativně bezpečnou cestu. Aktuálně více než 92 % jejích celkových aktiv tvoří agenturní cenné papíry. To znamená, že za ně ručí v případě selhání federální vláda USA. Tato ochrana sice znamená nižší dlouhodobé výnosy v porovnání s neagenturními cennými papíry, ale zároveň poskytuje Annaly možnost využívat finanční páky ve svůj prospěch, aby zvýšila svůj ziskový potenciál.

Vývoj ceny akcií Annaly Capital Management za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

3. Enterprise Products Partners: 7,6% dividendový výnos

Logo Enterprise Products Partners

Akcie ropných a plynárenských společností pravděpodobně nejsou tím prvním, co vás napadne, když přemýšlíte o bezpečnosti a porážení inflace. Propad ceny ropy způsobený koronavirem v loňském roce koneckonců zdecimoval velké i malé těžaře. Pokud však v energetickém sektoru existuje jedna akcie, která je jedinečně vhodná k tomu, aby vám pomohla rozdrtit inflaci, je to společnost Enterprise Products Partners.

Zatímco měnící se cena ropy, zemního plynu a zkapalněných zemních plynů může těžařům a rafineriím výrazně snižovat a zvyšovat ziskovost, společnosti, které zajišťují infrastrukturu pro přepravu a skladování ropy a zemního plynu, tuto starost povětšinou nemají. A přesně to také dělá Enterprise Products Partners. Díky tomu, že společnost podepisuje se svými zákazníky dlouhodobé smlouvy založené na úhradách pravidelných poplatků, má velmi jasný výhled ohledně svých peněžních toků. Může se tak dopředu vyhnout příliš velkým kapitálovým výdajům, které by negativně ovlivnily její ziskovost a dividendu.

Tato transparentnost a předvídatelnost peněžních toků zajistila, že Enterprise Products Partners nemělo jako řada dalších společností v tomto sektoru ani v roce 2020 problém s udržením dividendy. Jinými slovy, nikdy nebylo pochyb o tom, že má dostatečné cash flow na její pokrytí. Kromě toho už drží sérii 22 let nepřetržitého zvyšování roční dividendy, takže se jedná o jednoho z budoucích kandidátů na dividendového aristokrata, a to při velmi zajímavém výnosu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo