Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

11 dividendových aristokratů a králů, které můžete držet bez obav až do konce života

Publikováno
11 dividendových aristokratů a králů, které můžete držet bez obav až do konce života
Zdroj: Depositphotos.com

Pandemie koronaviru ukázala, že diverzifikace v podobě dividendových akcií, je ve své podstatě nutností, které by se měl držet každý rozumný investor. V jeho hledáčku by však neměly být jen tak ledajaké akcie, ale především tituly stabilních společností se silnou konkurenceschopností, které dokážou generovat pozitivní cash flow nejen v období prosperity, ale i recese.

Mezi pomyslnou jistotu se vždy řadili a stále řadí takzvaní dividendoví aristokraté a králové, kteří si za svoji dlouhou historii vybudovali důvěru většiny dlouhodobých pravidelně investujících akcionářů. Tu získali především díky svému nepřetržitému zvyšování dividend, které první zmíněná skupina společností zvyšuje minimálně 25 let po sobě.

Naopak dividendoví králové své dividendy zvyšují již déle než 50 let a jsou tak mezi investory ceněny jako jedny z nejlepších dividendových akcií. Většinu z těchto titulů můžete navíc držet klidně až do důchodu a následně je předat svým vnoučatům, která z nich budou moci těžit i v budoucnu.

Právě proto jsme pro vás dnes připravili výběr 11 dividendových aristokratů a králů, které můžete bez obav držet až do konce svého života.

1. AT&T

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AT&T Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo AT&TAT&T (NYSE: T) je druhým největším americkým poskytovatelem bezdrátového připojení a zároveň i jednou z největších komunikačních společností na světě. Své služby poskytuje přibližně 100 milionům uživatelů, z čehož generuje většinu svých tržeb. Zbylých 25 % tvoří tržby z vlastněných aktiv v HBO, Turner Cable Networks a Warner Brothers Studios.

V minulém roce poklesly výnosy společnosti o 5,5 % na 171,8 miliardy dolarů. I přesto cena jejích akcií vzrostla téměř o 16 %, z čehož přibližně polovinu si připsaly až v tomto roce. V návaznosti na to se chce AT&T zaměřit především na růst a stabilitu svých financí, čehož chce dosáhnout četnými změnami.

Jednou z nich je vytvoření nové společnosti New DIRECTV, která bude spravovat její televizní a satelitní služby. AT&T má v plánu nechat si pouze 70 % akcií společnosti a zbylých 30 % prodat a získat finance pro splacení části svého dluhu. V neposlední řadě chce oslovit i více uživatelů inovacemi na streamovací platformě HBO Max či poskytováním 5G připojení.

V současnosti vyplácí čtvrtletní dividendu v hodnotě 0,52 dolaru s 6,72% dividendovým výnosem. Ve třetím čtvrtletí by mělo navíc dojít ke slibovanému zvýšení na 0,53 dolaru.

Poznámka

Dividendový výnos: 6,72 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 224,3 miliardy dolarů

2. Johnson & Johnson

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JNJ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Johnson & JohnsonJohnson & Johnson (NYSE: JNJ) je největší zdravotnickou společností na světě, která se zaměřuje nejen na výrobu zdravotnických a diagnostických přístrojů, ale i farmaceutik či výrobků pro podporu zdraví.

Největší úspěch společnost zaznamenala v minulém roce především kvůli vývoji vakcíny proti koronaviru, kterou začala následně distribuovat napříč celými Spojenými státy a později i po celém světě.

V minulém roce její výnosy meziročně vzrostly o 0,6 % na 82,6 miliard dolarů a v tomto roce by se podle odhadů mělo jednat již o 91,7 miliard dolarů. Za posledních pět let vzrostla cena akcií o úctyhodných 73,2 %, z čehož 26,8 % připadlo na minulý rok.

Johnson & Johnson vyplácí čtvrtletní dividendu v hodnotě 1,01 dolaru na akcii s 2,5% dividendovým výnosem. Jelikož společnost zvyšuje své dividendy již 58 let po sobě, můžeme očekávat ve druhém čtvrtletí tohoto roku růst na 1,07 dolaru na akcii.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,5 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 428,4 miliardy dolarů

3. AbbVie

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AbbVie Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo AbbVieAmerická biofarmaceutická společnost AbbVie (NYSE: ABBV) vlastní nespočet výzkumných a vývojových center včetně výrobních divizí po celém světě. V současnosti se zaměřuje především na oblast gastroenterologie, imunologie, neurovědy, onkologie, revmatologie, virologie a zdraví žen.

Skrze společnost Allergan Aesthetics pokrývá i odvětví estetické chirurgie, kde svým zákazníkům nabízí botoxové výplně skrze značku Botox Cosmetics či různé druhy implantátů. Většinu tržeb ale generuje z prodeje léků, mezi které se řadí například Humira pro léčbu Crohnovy nemoci, Skyrizi určený k léčbě psoriázy, Rinvoq podávaný pacientům s revmatoidní artritidou či antipsychotika Vraylar a Ubrelvy.

V minulém roce vzrostly výnosy společnosti meziročně o 4,1 % na 12,9 miliardy dolarů. Stejně tak vzrostl i její čistý zisk o 22,5 % na 2,31 miliardy dolarů. AbbVie zvyšuje své dividendy již 49 let a vyplácí čtvrtletní dividendy v hodnotě 1,30 dolaru na akcii s 4,65% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 4,65 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti:  196,8 miliardy dolarů

4. Albemarle

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Albemarle Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo AlbemarleAmerická společnost Albemarle (NYSE: ALB) se zaměřuje na výrobu speciálních chemikálií, které jsou široce využívány farmaceutickými a zemědělskými společnostmi, výrobci elektroniky či rafinériemi. Společnost ale přilákala pozornost investorů především díky své pozici lídra v produkci lithia, které je hojně využíváno k výrobě baterií do elektromobilů.

V minulém roce poklesly výnosy společnosti o 12,83 % na 3,13 miliardy dolarů. Jelikož je po elektromobilech stále větší poptávka a je více než pravděpodobné, že Bidenova administrativa bude podporovat využívání alternativních zdrojů energie, mohou investoři počítat s tím, že výnosy Albemarle meziročně porostou.

Po navýšení dividend v minulém roce se společnosti podařilo stát se jedním z dividendových aristokratů. V současnosti nabízí čtvrtletní dividendu ve výši 0,39 dolaru s 0,97% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 0,97 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 19,6 miliardy dolarů

5. Automatic Data Processing

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ADP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Automatic data processingAutomatic Data Processing (NASDAQ:ADP) poskytuje cloudovou platformu pro správu lidského kapitálu zahrnující jak mzdy a daně, tak i benefity. Společnost sice svým zaměřením nějak zásadně nevybočuje od své konkurence, ale díky svému obchodnímu modelu, kdy jí měsíčně uživatelé platí poplatky za její služby, dokáže generovat stabilní a dobře předvídatelné výnosy.

Společnost musela v minulém roce čelit velkému propadu tržeb kvůli zvýšené nezaměstnanosti způsobené pandemií koronaviru. V prvním čtvrtletí její tržby klesly přibližně o 1 % na 3,5 miliardy dolarů. I přesto ale její čistý zisk vzrostl o 4 % na 605 milionů dolarů.

Automatic Data Processing zvyšuje své dividendy již 46 let po sobě, přičemž v současnosti nabízí čtvrtletní dividendu ve výši 0,93 dolaru s 1,99% dividendovým výnosem. Vzhledem k tomu, že se k jejím dlouholetým klientům řadí velké společnosti napříč Spojenými státy, jedná se stále o prosperující společnost, která bezpochyby dokáže zaručit svým investorům stabilní pasivní příjem.

Poznámka

Dividendový výnos: 1,99 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti:  80 miliard dolarů

6. Chubb

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chubb Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo ChubbŠvýcarská společnost Chubb (NYSE: CB) je největší veřejně obchodovanou pojišťovnou na světě, a to i přesto, že pro ni byl rok 2020 opravdu těžký. Pandemie, četné hurikány, potopy a občanské nepokoje totiž značně zvýšily výdaje na pojistná plnění, což mělo vliv i na výnosy společnosti.

Chubb se ale podařilo toto nepříznivé období úspěšně překonat a její výnosy za poslední čtvrtletí vzrostly již o 4,6 % na 9,46 miliard dolarů. Podobně na tom byl i její čistý zisk, který vzrostl o celých 10,5 % na 1,19 miliardy dolarů.

V růstu společnosti pomohla i akvizice z roku 2016, kdy si ji pod svá křídla vzala společnost ACE Limited, která následně převzala i její název. Od té doby společnost nabízí své služby ve více než 54 zemích včetně Austrálie, Nového Zélandu, Koreji nebo Číny.

Chubb díky své široké diverzifikaci služeb zvyšuje své dividendy již 27 let po sobě a momentálně nabízí čtvrtletní dividendu v hodnotě 0,78 dolaru s 1,9% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 1,9 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 77,2 miliardy dolarů

7. Emerson Electric

Načítání
Načítání
Kupte si akcie EMR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Emerson ElectricLogo Emerson Electric (NYSE: EMR) je technologická společnost zaměřující se na automatizační řešení v podobě různých elektrických komponentů či služeb pro oblast obchodů a bytů, zahrnující například klimatizace či vytápění.

Ve čtvrtém čtvrtletí poklesly čisté tržby společnosti o 8 % na 4,6 miliard dolarů. V návaznosti na to ale meziročně vzrostl o 1 % čistý zisk společnosti na 723 milionů dolarů, který v růstu následovalo i cash flow v hodnotě 1,02 miliardy dolarů.

Společnost se navíc rozhodla angažovat i do energetického průmyslu v podobě ropy či zemního plynu, ale i alternativních a obnovitelných zdrojů energií. Pro Emerson Electric je v současnosti ale mnohem důležitější zaměřit se na četné akvizice se společnostmi jako American Governor, Open Systems International Inc. či Progea.

Společnost zvyšuje dividendy již 64 let v kuse, přičemž k poslednímu zvýšení o 1 % došlo v listopadu minulého roku.  Za posledních pět let dosahoval výplatní poměr 59 % a v současnosti je možné počítat s dividendou v hodnotě 5,505 dolarů s 2,19% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,19 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 54,1 miliardy dolarů

8. Sysco

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Sysco Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

SLogo Syscoysco (NYSE: SYY) působí jako dodavatel potravin a kuchyňských potřeb, přičemž se mezi jeho zákazníky řadí především restaurace, nemocniční a vzdělávací zařízení či hotely. V současnosti zaměstnává více než 57 000 lidí ve 300 distribučních zařízeních po celém světě a své produkty dodává bezmála 620 tisícům zákazníků.

Podobně jako pro většinu společností, představoval rok 2020 i pro Sysco velkou výzvu. V prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhly tržby společnosti 11,8 miliard dolarů s meziročním poklesem o 23 %. V návaznosti na to poklesl i její čistý zisk o 66 % na 173,5 milionu dolarů.

I přesto hodnotí Sysco tyto výsledky kladně a věří, že brzy bude dosahovat stejných cifer jako v minulých letech, což je možné při postupném uvolňování opatření očekávat. Společnost vyplácí dividendu více než 50 let a v současnosti nabízí dividendu v hodnotě 0,45 dolaru s 2,16% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,16 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 43,3 miliardy dolarů

9. Realty Income

Načítání
Načítání
Kupte si akcie O Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Realty IncomeRealty Income (NYSE:O) je REIT společností, která v současnosti vlastní přibližně 6 600 nemovitostí, které pronajímá ve 49 státech USA včetně Portorika. Společnost v minulém roce čelila kvůli pandemii velkým výzvám, které se jí podařilo úspěšně překonat. V návaznosti na šíření pandemie byla totiž na dlouhou dobu uzavřena většina divadel a fitness center, což mělo samozřejmě vliv i na její tržby.

Management Realty Income se však rozhodl přistoupit k nové strategii a provést hned několik akvizic, které jí na konci minulého roku přinesly 11% růst výnosů. Právě proto se rozhodla ve svém plánu pokračovat a investovat letos do akvizic dalších 3,25 miliardy dolarů.

Společnost byla přidána do seznamu dividendových aristokratů teprve v roce 2020 poté, co po 25 let zvyšovala své měsíčně vyplácené dividendy. V současnosti mohou investoři získat měsíčně 0,23 dolaru s 4,1% dividendovým výnosem. Výplatní poměr momentálně představuje 243,6 %.

Poznámka

Dividendový výnos: 4,1 %

Výplata dividend: měsíčně

Tržní hodnota společnosti:  25,8 miliardy dolarů

10. Clorox

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Clorox Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo CloroxClorox (NYSE: CLX) je jedním z nejoblíbenějších výrobců dezinfekčních a čistících prostředků v USA, kde alespoň jeden jeho produkt vlastní přibližně 90 % domácností. Ve svém portfoliu má například značky jako Calm, Glad, Pine-Sol či Brita.

Na rozdíl od jiných společností profitoval Clorox na pandemii koronaviru a vysoké poptávce po dezinfekčních prostředcích, díky kterým jeho výnosy meziročně vzrostly o 27 % na 6,7 miliardy dolarů.

Společnost je ze strany investorů ceněná především díky svým dividendám, které zvyšuje již 43 let po sobě. V současnosti vyplácí čtvrtletní dividendu v hodnotě 1,11 dolaru na akcii s 2,4% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,4 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 23 miliard dolarů

11. Procter & Gamble

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

procter-gamble-akcie-logoProcter & Gamble (NYSE:PG) se řadí mezi jedny z největších spotřebitelských společností na světě, k čemuž mu napomáhá i široké portfolio produktů zahrnující jak oblast krásy a zdraví tak i péče o domácnost. Ve výsledku stojí za jedněmi z nejznámějších značek na světě jako je Gillette, Pantene, Oral-B či Pampers, které nabízí ve 180 zemích světa.

Procter & Gamble je jednou z mála společností, které se podařilo růst i během pandemie koronaviru. V návaznosti na to vzrostly její tržby v posledním čtvrtletí o 8 % a její čistý zisk o celé 4 %.

Společnost vyplácí své dividendy již 130 let, z nichž 65 let je i bez přerušení navyšuje. Mezi roky 2010 a 2020 tedy roční dividenda na jednu akcii vzrostla z 1,80 dolaru na 3,03 dolaru. Momentálně je dividenda stanovena na 0,87 dolaru s 2,65% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,65 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti:  326,6 miliardy dolarů

Chybí vám nějaké velmi zajímavá dividendová akcie v tomto seznamu? Kterou byste ještě přidali? Zapojte se do diskuze pod článkem.

Líbil se vám tento článek?
21
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Luděk

Ahoj, ten výnos kolem 1,5% se myslí roční výnos nebo každé čtvrtletí?

Marek

3M, Pepsi, Coca

Lukáš

Některé opravdu známé firmy, jiné překvapivé.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎