Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2 tipy na konkrétní ETF, se kterými nyní můžete investovat do indexů S&P 500 a Nasdaq Composite a využít tak propadů trhů

Publikováno
2 tipy na konkrétní ETF, se kterými nyní můžete investovat do indexů S&P 500 a Nasdaq Composite a využít tak propadů trhů
Zdroj: depositphotos.com

Investoři se obávají o ekonomiku, a to jak v USA, tak v celosvětovém měřítku. Vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby hrozí zpomalením spotřebitelských výdajů a oslabením růstu podniků, což může vyvolat recesi. Tyto obavy způsobily, že americké i evropské akciové trhy v uplynulém roce prudce klesly.

Široký tržní index S&P 500 se od posledního vrcholu v lednu 2022 propadl o více než 20 % a technologický Nasdaq Composite se od posledního vrcholu v listopadu 2021 propadl dokonce o více než 30 %. To oba indexy řadí do oblasti medvědího trhu.

Ztráty takového rozsahu mohou být pro investory decimující, nicméně vás může uklidnit jedna jednoduchá pravda: Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite již medvědími trhy prošly a oba se vždy zotavily. Není důvod se domnívat, že tentokrát tomu bude jinak. Proto je současný pokles příležitostí k nákupu a jedním z chytrých způsobů, jak toho využít, je investovat do indexových fondů, které sledují indexy S&P 500 a Nasdaq Composite.

Poklesy jsou pro trpělivé investory skvělou příležitostí, jak vložit peníze do akciového trhu a zde jsou dva skvělé příklady burzovně obchodovaných fondů, které mohou posloužit více než dobře.

Co jsou ETF v kostce

  • ETF obsahují soubor aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity, a poskytují tak diverzifikovanou expozici v rámci jedné investice.
  • Jsou obchodovány na burzách cenných papírů, podobně jako akcie, a umožňují nákup a prodej během doby, kdy jsou burzy otevřené.
  • ETF mají obecně nižší nákladové poměry ve srovnání s podílovými fondy, což z nich činí cenově výhodnou investiční možnost.

1. Vanguard S&P 500 ETF

ETF Vanguard S&P 500 se snaží sledovat výkonnost indexu S&P 500, diverzifikovaného indexu, který je často považován za měřítko celého amerického akciového trhu. ETF investuje do 500 největších amerických společností, které představují směs hodnotových a růstových akcií. Jeho složky pokrývají všech 11 tržních sektorů, i když některá odvětví mají větší váhu, což znamená, že mají větší vliv na výkonnost. Níže uvedená tabulka ukazuje sektorové rozdělení fondu Vanguard S&P 500 ETF.

Zdroj: investor.vanguard.com
Sektorové složení Vanguard S&P 500 ETF
Sektorové složení Vanguard S&P 500 ETF

Za posledních deset let dosáhl fond Vanguard S&P 500 celkového výnosu 212 %, což je přibližně 12 % ročně. Při tomto tempu by 100 dolarů investovaných pravidelně na týdenní bázi (celkem investovaných 52 000 dolarů) za deset let vzrostlo na 96 700 dolarů a za tři desetiletí by se rozrostlo na 1,3 milionu dolarů. To znamená, že mladí investoři by si do důchodu mohli snadno vytvořit milionová portfolia, a to dokonce bez větší práce.

Stojí za zmínku, že Warren Buffett doporučuje indexový fond S&P 500 jako nejlepší způsob, jak získat expozici na akciovém trhu pro většinu investorů. Buffett se totiž jednou vsadil, že dokáže překonat tým více než 200 manažerů hedgeových fondů jen s pomocí indexového fondu S&P 500. Buffett tuto sázku vyhrál.

Na závěr dodejme, že ETF Vanguard S&P 500 má velmi nízký nákladový poměr 0,03 %, což znamená, že poplatek za portfolio v hodnotě 10 000 dolarů činí pouhé 3 dolary ročně. Vzhledem k tomu je tento burzovně obchodovaný fond skvělou volbou pro investory, kteří chtějí diverzifikovat své investice napříč americkým akciovým trhem.

2. Fidelity Nasdaq Composite ETF

Fidelity Nasdaq Composite ETF se snaží sledovat výkonnost indexu Nasdaq Composite, který je často považován za měřítko pro akcie technologických společností. ETF Fidelity zahrnuje více než 1 000 amerických a mezinárodních společností, které představují koncentrované portfolio růstových akcií s velkou tržní kapitalizací. Jeho složky pokrývají všech 11 tržních sektorů, ale v ETF jsou velkou měrou zastoupeny právě technologie. Níže uvedená tabulka ukazuje sektorové rozdělení fondu Fidelity Nasdaq Composite ETF.

Zdroj: fidelity.com
Sektorové složení Fidelity Nasdaq Composite ETF
Sektorové složení Fidelity Nasdaq Composite ETF

Vzhledem k tomu, že Nasdaq Composite je zaměřen na technologie, je mnohem volatilnější než index S&P 500, což dokazuje současný pokles. Nasdaq Composite je 34 % pod svým maximem, ale S&P 500 klesl jen o 23 % (k 7. 11. 2022). Nasdaq Composite však dlouhodobě překonává index S&P 500, nicméně s mnohem většími výkyvy – můžete od něj očekávat vyšší návratnost, jste-li ochotní podstoupit vyšší investiční riziko.

V této souvislosti lze uvést, že ETF Fidelity Nasdaq Composite dosáhl za posledních deset let celkového výnosu 295 %, což odpovídá 14,7 % ročně. Při tomto tempu by se 100 dolarů investovaných na týdenní bázi za deset let rozrostlo na 111 600 dolarů a za tři desetiletí by se zhodnotilo na 2,3 milionu dolarů.

Tato lepší výkonnost je však spojena s mírně vyššími poplatky. Fidelity Nasdaq Composite ETF má nákladový poměr 0,21 %, což znamená, že investoři zaplatí 21 dolarů ročně za portfolio v hodnotě 10 000 dolarů. Po zvážení všech okolností je toto ETF skvělou volbou pro investory, kteří jsou tolerantní k riziku a chtějí z dlouhodobého hlediska těžit z růstu akcií, zejména růstových akcií v technologickém sektoru.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem

Oba ze dvou zmíněných fondů jsou pravděpodobně nejznámějšími příklady ETF sledujících nejvýznamnější americké indexy. Jejich dostupnost je však v Evropě poměrně omezená, s jistotou můžete jejich akcie nakupovat pouze prostřednictvím platformy Fio eBroker. Jedná se o brokera, který jako jeden z mála umožňuje nákup amerických ETF. To však neznamená, že nelze do zmíněných indexů investovat i jinak.

V článku jsou zmíněné odkazy na konkrétní články, kde se věnujeme jednotlivým ETF kopírujících svým složením hlavní americké indexy. Jejich složení je totožné, bude je charakterizovat pouze o něco málo vyšší nákladovost, pravděpodobně nebudou spravovat ani takový objem aktiv a jsou obchodované v eurech. Jinak se však tyto burzovně obchodované fondy od dvou zmíněných liší pouze minimálně.

Další zdroje informací

  • Wikipedie (Exchange-traded fund)
  • Investopedia (Exchange-Traded Fund (ETF) Explanation With Pros and Cons)
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.