Máte-li s DeFi již nějaké zkušenosti, je možné, že jste již narazili na problém s připojením na některou z decentralizovaných aplikací, např. decentralizovaných burz či zápůjčných protokolů. Kryptoměnových peněženek existuje velké množství, stejně jako různých DeFi aplikací.
I když mnohé z nich, ať už aplikace či peněženky, fungují na stejných sítích, jsou mezi nimi určité odlišnosti. Proto ani ty nejznámější a největší decentralizované aplikace, např. burzy jako Uniswap či PancakeSwap, nepodporují všechny kryptoměnové peněženky. A naopak ani ty méně známé aplikace nemusí podporovat všechny z velmi známých a prověřených peněženek.
Dříve nebo později tedy můžete narazit na problém, že se na nějakou novou DEX na BNB Smart Chainu s vaší MetaMaskou prostě nepřipojíte, protože její služby vývojáři prozatím neintegrovali.
Aby se komunikace mezi peněženkami a aplikacemi více zjednodušila, vznikl WalletConnect.
WalletConnect je protokol, který v naprostém základu umožňuje propojení softwarového programu peněženky s nějakou z decentralizovaných aplikací, které WalletConnect podporují. To tedy znamená, že pokud vaše vyhlídnutá dAppka nepodporuje vaší peněženku, avšak jak vaše peněženka, tak i dAppka podporují WalletConnect, můžete k připojení využít zmíněný protokol. V následujícím článku se dozvíte, jak se na takovou aplikaci přes WalletConnect připojit a jak vlastně protokol funguje.
WalletConnect se snaží o to, aby byla práce s celým ekosystémem DeFi co nejsnazší a přímočará. Koneckonců, WalletConnect podporuje už přes 450 decentralizovaných aplikací a více než 170 kryptoměnových peněženek, mezi nimiž naleznete i přední jména jako Trust Wallet, MetaMask či Coinomi. Protokol si lze představit velice jednoduše. Ve výsledku jde jen o cestu, jak propojit dvě místa – decentralizovanou aplikaci a peněženku.
Aby toho byl schopný, vyžaduje svou podporu jak na straně decentralizované aplikace, tak i na straně kryptopeněženky. Vývojáři tedy musí WalletConnect implementovat do aplikace, čímž vytvoří první stranu mostu. Podobným způsobem musí s protokolem umět manipulovat i software kryptoměnové peněženky. Jakmile jsou tyto konektory v aplikacích umístěné, je pro uživatele možné spojení vytvořit.
Podepisování transakcí probíhá stále v peněžence aneb Je WalletConnect bezpečný?
Jedna z věcí, jimiž je WalletConnect charakteristický, je proces potvrzování transakcí – ten totiž vždy probíhá na samotné kryptoměnové peněžence. Při potvrzování transakce se neodesílají žádné citlivé údaje mimo peněženku uživatele.
Jedinou informaci, kterou aplikace potřebují, je veřejný klíč peněženky uživatele. Ten slouží pro to, aby aplikace dokázala zobrazit jednotlivé obnosy na adresách a aby vůbec věděla, mezi jakými adresami má transakci uskutečnit. Při jakékoliv práci se samotnou aplikací se následně odesílají příkazy přes WalletConnect do peněženky. Uživatel má možnost transakce a příkazy potvrdit, nebo odmítnout.
Potvrdit transakce uživatel může pouze pomocí svého privátního klíče. Ochrana privátního klíče je stěžejní – pokud by se k němu dostal někdo cizí, měl by přístup prakticky k celé kryptoměnové peněžence. Z toho důvodu by privátní klíč nikdy neměl opustit zařízení uživatele, potažmo rozhraní peněženky.
WalletConnect tuto ideu nijak nenarušuje – privátní klíč uživatele nezná a nijak s ním nemanipuluje.
WalletConnect tedy prakticky mezi dAppkou a peněženkou převádí veškeré informace o transakci kromě privátního klíče – jak decentralizovaná aplikace, tak kryptoměnová peněženka vědí vše, co potřebují. Pokud chcete, můžete se podívat na podobu vysílaných dotazů a odpovědí. Můžete si povšimnout, že privátní klíč ani v jedné ze struktur nenaleznete.
Jediné riziko, které tak nakonec zůstává, už je pouze “lidský” faktor. Na trhu se stále objevuje ohromné množství podvodů a phishingových pokusů, které se neustále snaží o vylákání hesel a majetku z uživatelů. A protože je WalletConnect open source, může jej do svých služeb integrovat prakticky kdokoliv. Danou decentralizovanou aplikaci, k níž se připojujete ať už přes nějakou samostatnou peněženku či WalletConnect, si proto vždy pořádně prověřte.
Jak se připojit na decentralizovanou aplikaci přes WalletConnect?
Abyste tedy mohli WalletConnect používat, musíte mít kryptoměnovou peněženku s jeho implementací. Pokud používáte naše favority jako např. Trust Wallet či MetaMask, jste za vodou.
Chcete-li se o podpoře WalletConnect ujistit, můžete zavítat přímo do databáze podporovaných peněženek na oficiálních stránkách protokolu. Naleznete zde i seznam všech podporovaných aplikací.
Vše si teď společně ukážeme na decentralizované burze ShibaSwap a kryptoměnové peněžence Trust Wallet. Ačkoliv Trust Wallet patří mezi přední kryptoměnové peněženky, naleznete ji na méně místech, než peněženku MetaMask. Následující postup je však velmi podobný i pro všechny ostatní kryptoměnové peněženky, odlišnosti mohou nastat maximálně v grafické prezentaci rozhraní.
1) Na webové stránce dAppky otevřete dialog pro připojení peněženky
Volba připojení skrze WalletConnect se nachází v dialogu pro výběr kryptoměnové peněženky, s níž se chcete k aplikaci připojit. Tento dialog vypadá většinou na všech dAppkách téměř stejně a je běžně přístupný přes tlačítko Connect Wallet na horní liště.
Po otevření dialogu můžete vidět, že se na ShibaSwap připojíte buď přes MetaMask nebo Coinbase Wallet – decentralizovaná burza Trust Wallet bohužel nepodporuje. Od toho tu ovšem máme WalletConnect. Vyberte tedy volbu WalletConnect, aplikace vám ihned ukáže QR kód, jehož příklad naleznete na obrázku níže.
2) V rozhraní vaší kryptoměnové peněženky najděte volbu pro připojení skrze WalletConnect
Na smartphonu otevřete kryptoměnovou peněženku Trust Wallet. Přejděte do sekce nastavení a klikněte na položku WalletConnect, políčko se běžně nachází mezi prvními pěti. V nabídce se objeví možnost New Connection.
Jakmile políčko odkliknete, aplikace se vás dotáže na udělení oprávnění k využití fotoaparátu telefonu.
3) Naskenujte QR kód z dAppky
Nyní už jen naskenujte QR kód, jenž se vám zobrazil na stránce decentralizované aplikace. Po jeho naskenování protokol během pár sekund naváže spojení mezi dAppkou a vaší peněženkou. Posledním krokem je odkliknutí nového připojení v aplikaci peněženky.
Potvrzením přes tlačítko Connect se spojení dokončí. Pro kontrolu se můžete podívat do zmíněného seznamu připojení, v němž byste nyní nové spojení měli nalézt. Charakteristický znak navázaného připojení naleznete i na ShibaSwapu.
Podobným způsobem se můžete připojit i na jakoukoliv jinou decentralizovanou aplikaci podporující WalletConnect, počet připojení není nijak omezen.
Jak probíhá odesílání transakcí s peněženkou připojenou přes WalletConnect?
Z vašeho pohledu jakožto uživatele je irelevantní, zdali jste se k dAppce připojili standardním způsobem přes některou z podporovaných kryptopeněženek či přes protokol WalletConnect. To tedy znamená, že veškeré transakce, jež se rozhodnete uskutečnit, se potvrzují stejným způsobem. Menší rozdíl můžete nalézt pouze v tom, že pokud s dAppkou interagujete přes počítač a propojení s WalletConnect jste učinili přes aplikaci peněženky v telefonu, každou transakci budete muset potvrdit přímo v aplikaci telefonu, ne přes žádné webové rozšíření.
Pokud se tedy rozhodnete směnit nějaké kryptoměny přes záložku Swap na burze ShibaSwap, stačí po navolení všech parametrů transakce kliknout na Swap v dolní části obrázku. V aplikaci Trust Wallet ve vašem telefonu nyní uvidíte dialog vyžadující potvrzení transakce – po jeho odkliknutí software peněženky transakci potvrdí privátním klíčem. Poté, co tak učiníte, podepsaná transakce putuje zpět přes WalletConnect do rozhraní burzy, z nějž pak bude odeslána do sítě k ověření validátory.
Časté dotazy k WalletConnect
Připojování k decentralizovaným burzám či jiným blockchainovým aplikacím může být pro kryptoměnové nováčky náročné, natož pokud je k připojení potřeba využít ještě protokolu třetí strany. Abychom vám pomohli se lépe zorientovat, připravili jsme si pro vás pár otázek, s nimiž se na nás nejčastěji obracíte. A pokud byste snad měli další otázky, nebojte se zeptat v komentářích pod článkem.
Jaké peněženky podporují připojení přes WalletConnect?
Dnes je protokol WalletConnect zakomponovaný do více než 170 kryptoměnových peněženek. Jmenovitě je mezi touto skupinou například Trust Wallet, MetaMask, Coinomi a mnoho dalších. Pokud se chcete podívat na všechny podporované peněženky, celý seznam naleznete na stránkách WalletConnect.
Na jaké aplikace se dá připojit přes WalletConnect?
Dnes je na WalletConnect napojeno přes 450 aplikací. Z těch známějších jde například o Uniswap či PancakeSwap. Pokud se chcete podívat na všechny podporované aplikace, celý seznam naleznete na stránkách WalletConnect.
K štěstí prostých uživatelů je možné WalletConnect nalézt ve spoustě méně známých decentralizovaných aplikací a to díky tomu, že se jedná o open source protokol velmi snadno integrovatelný do nových projektů.
Je WalletConnect open source program?
WalletConnect je naprosto čistý open source program. Kód protokolu si může prostudovat naprosto každý. Je to také důvod, proč WalletConnect naleznete na tolika decentralizovaných aplikacích. Není tak důvod k nějakým obavám ohledně toho, že by byl WalletConnect podvodem.
Je WalletConnect bezpečný?
WalletConnect nemá přístup k privátnímu klíči vaší peněženky. Manipuluje pouze s veřejným klíčem, což je plnohodnotná podoba kryptoměnové adresy – jedná se tedy o veřejně známý údaj. Každá transakce se musí potvrdit privátním klíčem, respektive v peněžence uživatele. Pokud tedy nikomu nesdělíte svůj seed či privátní klíč a nestanete se tak obětí phishingu, není se čeho bát.
Je však nutné upozornit na skutečnost, že se zde zaměřujeme pouze na bezpečnost WalletConnect jakožto samostatného nástroje. Už ze samotné open source povahy projektu plyne, že jeho služby může bez problému zakomponovat i podvodný projekt. Je tedy velmi důležité, abyste si podrobně prověřovali nejen své potenciální investice či obchody, ale i platformy, na nichž je uskutečňujete. Existují různé způsoby, jakými útočníci dokáží vybílit vaší peněženku, a některé z nich dokonce ani nevyžadují znalost privátního klíče.
Má WalletConnect nějaké poplatky?
WalletConnect je naprosto zadarmo. Protokol lze využívat kdykoliv a není nutné nic platit.
Závěr
WalletConnect je nástroj, který výrazně usnadňuje propojení decentralizovaných aplikací a kryptoměnových peněženek.
Díky protokolu je možné mít založenou pouze jednu kryptoměnovou peněženku, pomocí které se můžete napojit na mnoho decentralizovaných aplikací.
Použití protokolu WalletConnect je velice jednoduché. Pokud ho vaše peněženka podporuje a máte chuť vyzkoušet například nějakou decentralizovanou burzu, na níž podporu vaší kryptoměnové peněženky prozatím nenaleznete, stačí k tomu využít náš návod výše. Postup bude víceméně stejný jako s burzou ShibaSwap. Jediným rozdílem by mohlo být odlišné grafické rozhraní aplikace, peněženka však bude fungovat stejně.
Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.
Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.
Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.