Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trump destabilizoval trhy! Bitcoin se drží, akcie padají. Binance stahuje tokeny | Coin Week

Bitcoin zůstává stabilní i přes nová obchodní cla. Binance a další burzy odstranily některé tokeny kvůli evropské regulaci MiCA, zatímco významná krypto firma plánuje vstup na americkou burzu. Co dalšího se událo v minulém týdnu?

Trump destabilizoval trhy! Bitcoin se drží, akcie padají. Binance stahuje tokeny | Coin Week
Zdroj: depositphotos.com

Hezké pondělí, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden ve světě kryptoměn, ve kterém všichni investoři řešili nová obchodní cla, jež oznámil Donald Trump.

Binance a další kryptoměnové burzy byly nuceny stáhnout z nabídky některé tokeny kvůli evropské regulaci MiCA. O jaké kryptoměny jde?

 

Krypto newsletter

Co se aktuálně děje na krypto trzích? Do jakých projektů může být zajímavé investovat a na co se připravit? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic důležitého neuteče. 

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem.

Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)


Umělecká NFT zaznamenávají propad objemů obchodů, což ovlivňuje i obchodní platformy, kde se s těmito aktivy obchoduje. Které tržiště ukončilo svou činnost?

Významná společnost z kryptoměnového průmyslu chce vstoupit na americkou burzu a tento týden nás čekají důležité události, jež budou mít obrovský dopad na kryptoměnové trhy.

Pojďme se na vše podívat podrobněji! Týdenní shrnutí toho nejzajímavějšího je opět tu. 

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Co se minulý týden dělo?

Trump oznámil reciproční a další obchodní cla

Nejvíce sledovanou událostí, pravděpodobně tohoto měsíce, bylo oznamování obchodních cel Donaldem Trumpem během středy ve večerních hodinách.

V růžové zahradě v areálu Bílého domu, kde se konala tisková konference, Trump odhalil, že USA implementují 10% cla na všechny země, které dovážejí zboží do Spojených států.

Varování

Tuto informaci zpočátku kryptoměnové trhy vzaly pozitivně a Bitcoin se vyšplhal až na 88 5000 dolarů.

Jenže Trump poté s cly pokračoval a oznámil daleko tvrdší cla, než trhy čekaly, Bitcoin proto středeční seanci nakonec uzavřel na 82 000 dolarech.

Například země Evropské Unie nově podléhají 20%, Čína 34% a Japonsko 24% obchodním clům. Ještě hůře je na tom například Vietnam nebo Thajsko.

Pozoruhodné však je, že kryptoměnové trhy reagovaly na cla daleko mírněji než například akciové trhy.

Podle agentury Reuters index S&P 500 ztratil během čtvrtka a pátku 5,4 bilionů dolarů na tržní kapitalizaci, neboť v rámci těchto dvou dnů odepsal rekordních 10,5 %.

Aktuální cenový vývoj Bitcoinu a S&P 500

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Právě kvůli mírnější reakci Bitcoinu se v investičních kruzích začalo debatovat o jeho odpojení od akciových trhů se kterými historicky vysoce koreloval.

Podle Marcina Kazmierczaka, spoluzakladatele a provozního ředitele společnosti RedStone blockchain, to dokazuje vyspělost Bitcoinu jako globálního aktiva.

To, čeho jsme potenciálně svědky, je evoluce tržního postavení Bitcoinu, řekl Kazmierczak.

Zároveň dodal, že byl historicky Bitcoin během makroekonomických šoků silně korelován s rizikovými aktivy, ale tato divergence by mohla signalizovat změnu ve vnímání aktiva mezi investory.

Jiný pohled na situaci přináší zakladatel burzy BitMEX, Arthur Hayes.

Podle něho v reakci na momentální situaci může americká centrální banka opět spustit další kvantitativní uvolňování, konkrétně nákup amerických státních dluhopisů.

To by na trhy přineslo další likviditu, z čehož by mohl profitovat právě Bitcoin.

Špatné zprávy jsou to pro těžaře kryptoměn, neboť cla by mohla výrazně ovlivnit náklady na dovoz těžebních zařízení, která pocházejí především z Asie.

Lauren Linová, vedoucí oddělení hardwaru ve společnosti Luxor Technology, popsala snahy o urychlení dovozu těžebních zařízení předtím, než cla vstoupí v platnost.

I přes tyto negativní faktory dosáhl hashrate Bitcoinu, klíčový ukazatel výpočetního výkonu potřebného k těžbě bloků v jeho proof-of-work blockchainu, nového maxima.

V současné době se hashrate podle dat Cloverpool pohybuje v průměru kolem 972 exahashů za sekundu (EH/s).

Nejvíce se však experti obávají americké ekonomiky. Banka Goldman Sachs dříve přisuzovala 35% pravděpodobnost recese v USA, ale sázkové trhy na Kalshi tuto pravděpodobnost po oznámení cel zvýšily na více než 60 %.

Zdroj: kalshi.com
Vývoj pravděpodobnosti recese v USA na platformě Kalshi

I přes negativní odezvu odborníků se Trump nechal slyšet, že cla posílí americkou ekonomiku. Tvrdil, že zachování cel mohlo zabránit Velké hospodářské krizi v roce 1930.

Trend NFT pomalu odeznívá

Umělecké NFT, které se v roce 2021 těšily extrémní popularitě, pomalu upadají v zapomnění. Objemy obchodů se totiž výrazně propadly.

Zatímco v roce 2021 objemy obchodů dosáhly bezmála 3 miliard dolarů, letos se v prvním kvartále oproti roku 2021 objemy propadly o 93% (23,8 milionu dolarů).

Zdroj: dappradar.com
Objemy prodejů s uměleckými NFT v průběhu času

Pryč jsou tak dny, kdy se jediné NFT, Beepleův “Everydays”, prodalo za 69,3 milionu dolarů.

Počet aktivních obchodníků se rovněž prudce snížil. V roce 2020, když NFT začínaly být populární, s nimi aktivně obchodovalo 19 615 traderů a o rok později se jejich počet vyšplhal dokonce na 291 724.

Vrcholu umělecké NFT dosáhly v roce 2022, když s nimi obchodovalo 529 101 obchodníků. Loni s nimi za celý rok obchodovalo pouze 76 176 traderů.

Info

A to samozřejmě ovlivňuje i platformy, kde se NFT prodávají.

Ukončení svého tržiště s NFT oznámila minulý týden kryptoměnová burza ByBit, kdy poslední operace na něm bude možné provést 8. dubna do odpoledních hodin.

Platforma SuperRare, známá unikátními digitálními uměleckými díly, zaznamenala 94% pokles objemu obchodování a 98% pokles prodejů.

I platformy jako MakersPlace a KnownOrigin, které v roce 2022 koupila společnost eBay, buď ukončily činnost, nebo oznámily blížící se konec činnosti.

Binance a další burzy pozastavují obchodování s tokeny

Vlivem nařízení Markets in Crypto Assets Regulation (MiCA), které nabylo účinnost tento rok, se musí burzy a další platformy operující v Evropském hospodářském prostoru přizpůsobit novým regulacím.

Poznámka

Jedná se o první regulační rámec kryptoměnového průmyslu v Evropské Unii, jehož cílem je ochránit spotřebitele a zachovat integritu tohoto trhu.

A v souladu s regulacemi MiCA nejsou některé tokeny, které byly obchodní platformy nuceny odstranit ze své nabídky. K takovému kroku se uchýlila například kryptoměnová burza Binance.

O pozastavení obchodování s páry zahrnující USDT a další tokeny informovala Binance již na začátku března. 

Načasování odstranění určitých tokenů vyplývá z evropského regulátora (ESMA), kdy úředník z tohoto orgánu informoval, že poskytovatelé kryptoměnových aktiv musí po 31. březnu ukončit transakce s problematickými tokeny.

Kromě USDT již na Binance nelze klasicky obchodovat s páry obsahující DaiFirst Digital USDTrueUSDPax Dollar, Anchored Euro, TerraUSD, TerraClassicUSD a PAX Gold.

TIP

Pokud s těmito tokeny chcete na Binance dále obchodovat, lze tak učinit prostřednictvím perpetuálních kontraktů.

K podobnému kroku se rozhodla i burza Kraken, která vyřadila PayPal USD (PYUSD), Tether EURt (EURT), TrueUSD a TerraClassicUSD.

Tento týden se ještě o burze Binance mluvilo v kontextu jejího dominantního tržního podílu.

Podle dat CryptoQuant kontroluje Binance více než 43 % celkového zobchodovaného objemu na spotu, což odpovídá přibližně 4,56 bilionu dolarů.

Přečtěte si recenzi burzy Binance

Na záda ji dýchá až platforma Crypto.com, která drží ve srovnání s Binance pouze 12,12% podíl na trhu. Poté následuje CoinbaseBybit a OKX.

Důvodem jejího dominantního postavení je likvidita, které pro obchodníky znamená hladší transakce, rychlejší vstupy a výstupy z pozic a užší spready.

Co náš čeká tento týden?

Hospodářské výsledky a makroekonomická data

Na kryptoměnových trzích nás tento týden nečeká příliš důležitých událostí. U pár kryptoměnových projektů se akorát očekává odemčení tokenů v rámci tokenomiky, což se týká Kaspy nebo Movementu.

Velký dopad na kryptoměnové trhy budou mít tento týden obchodní cla, makroekonomická data a hospodářské výsledky firem za první kvartál roku 2025.

Zmiňovaná obchodní cla, která Trump oznámil minulý týden, mají vejít v platnost během středy. Reciproční 34% cla zavedená Čínou na zboží ze Spojených států začnou platit ve čtvrtek.

Investoři tak budou sledovat výroky Trumpovy administrativy, zda se neuchýlí k jejich odložení či úplnému zrušení. Před začátkem čtvrteční obchodní seance dojde k odhalení spotřebitelského cenového indexu za březen.

To bude také silná kurzotvorná zpráva, neboť bude mít velký vliv na další rozhodování americké centrální banky v oblasti monetární politiky.

Výsledkovou sezónu zahájí v pátek ty největší finanční instituce, jako je JPMorgan Chase, BlackRock, Wells Fargo nebo Bank of New York Mellon.

Co mě v minulém týdnu zaujalo?

Circle stojící za USDC chce na burzu

V úterý společnost Circle Internet Group, která stojí za stablecoinem USDC, podala potřebnou dokumentaci ke komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), aby mohla vstoupit na americkou burzu NYSE.

V prospektu zatím nebylo zmíněno s jakou valuací chce jít firma na burzu nebo kolik akcií bude v oběhu. Společnost Circle však odhalila své výsledky hospodaření.

V roce 2024 měla firma tržby ve výši 1,6 miliard dolarů, což představuje 16% meziroční růst. Čistý zisk pak činil 155,6 milionů dolarů.

Zdroj: sec.gov
Výsledovka společnosti stojící za stablecoinem USDC

Pozoruhodné je, že na základě dokumentace firma zaplatila 908 milionů dolarů kryptoměnové burze Coinbase, aby se na platformě se stablecoinem obchodovalo.

Circle Internet Group má ve své rozvaze kryptoměny, konkrétně Bitcoin, Sui, Ethereum, Sei, Aptos a Optimism. Pozice mají v součtu hodnotu nižších desítek milionů dolarů.

Firma se již v minulosti pokusila stát veřejně obchodovanou firmou. V roce 2021 chtěla vstoupit na burzu prostřednictvím SPACu a v lednu 2024 klasickým způsobem.

O čem se v posledních 7 dnech psalo?

To je od nás pro dnešek vše. Děkujeme za přečtení a přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat