Finex.cz logo
Menu
Akademie
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 31. díl Seriálu technické analýzy – Pivot points: buďte o krok napřed

31. díl Seriálu technické analýzy – Pivot points: buďte o krok napřed

31. díl Seriálu technické analýzy – Pivot points: buďte o krok napřed
Zdroj: depositphotos.com

Každé ráno děláte analýzu a snažíte se dopředu zjistit, jaký dnes bude obchodní den? Zajímala by vás odhadovaná velikost pohybu a důležitá pásma podpory a odporu neboli supportu a resitance? V takovém případě zbystřete, protože dnes si takovou možnost ukážeme, navíc je to extrémně snadné. Mluvit totiž budeme o pivot points.

Co jsou pivot points

Pivot points v literatuře příliš nenajdete. Pokud se s nimi setkáte, tak se často předpokládá jejich znalost a nijak detailně se nevysvětlují. Pokud ovšem něco chcete obchodovat, měli byste jim rozumět a souhlasit se základní logikou obchodní strategie.

V historii si obchodníci velice brzy uvědomili, že trh má svoji paměť. Jak už jsme několikrát zmínili, trh je živý organismus (ostatně není se čemu divit, když za ním stojí lidé). Trh často nějak reaguje na cenách, které v nedávné minulosti byly významné.

V případě pivot points vezmete průměr z minulého dne (včerejší zavírací cenu (close), nejvyšší cenu (high) a nejnižší cenu (low) a tento součet vydělíte třemi). Tímto jednoduchým výpočtem dostanete základní central pivot point, tedy hladinu, kde se asi bude trh další den pohybovat. Na základě propočtů high a low z minulého dne lze stanovit i hladiny supportu a resitance.

Výpočet pivot points

Nebojte, je to velmi jednoduché. Ostatně o odstavec výše jsme si vypočetli již základní central pivot point (značenou P). Pro zopakování, vypočítá se následovně: close + high + low : 3.

Pokud chceme vypočítat první resistanci, tak využijeme P, vynásobíme jej dvěma a odečteme včerejší low. V případě supportu je postup podobný, od dvojnásobné central pivot point odečteme high z minulého dne. Ve výpočtech lze pokračovat a ze supportů a resitancí vypočítat i další supporty a resitance vyšších levelů (tedy dále od central pivot point).

Pivot points linie
Pivot points, zdroj dat XTB.cz

Vzorce

  • C1 CLOSE včera
  • H1 HIGH včera
  • L1 LOW včera
  • Central pivot point (P) = (H1 + L1 + C1) / 3
  • První resistance (R1) = 2×P – L1
  • První support (S1) = 2×P – H1
  • Druhá resistance (R2) = P + (R1 – S1)
  • Druhý support (S2) = P – (R1 – S1)
Nastavení pivot points
Nastavení pivot points

Využití pivot points

Strategie obchodování pivot points je podobná jako obchodování initial balance. (Co je to initial balance) Máme zde rozpětí pro daný den. Jakmile se trh k danému rozpětí dostane, tak může nastat buď odraz zpět k central pivot point nebo průraz. Obchodní strategie na pivot points vám neřekne, co se na supportech a resitencích stane, ale je velmi pravděpodobné, že právě na těchto úrovních bude trh reagovat. Pro odhadnutí toho, jak bude reagovat, slouží další nástroje, jako např. ADX či Stochastic.

Možností jak se zachovat je několik. Můžete počkat jednu svíci na proražení, případně návrat a následně obchodovat. Lze také hledat jiný potvrzují pattern. Obchodní strategie na pivot points je vhodným ukazatelem, ale ještě vhodnější je ji doplnit. Užitečná může být i informace o tom, zda je range, tedy rozptyl mezi prvním supportem a resitancí větší než obvykle nebo menší než obvykle. Pokud je range nadprůměrně velký, tak se může jednat o paralelu s naším maratoncem. Ten podal výkon, ale již nebude mít dostatek energie, aby zaběhl další maraton, tedy trh nedokáže range prorazit. Naopak pokud je trh odpočatý a range je malý, lze proražení očekávat.

Jak s pivot points naložit

Pivot points jsou skvělým nástrojem. Obchodní strategii čistě na pivot points bych nepostavil, ale společně s indikátorem nebo s svíčkovou formací bych již pivot points klidně obchodoval.

pivot points graf
Důkaz, že Pivot Points fungují poměrně dobře i v praxi, ne jen teoreticky.

Výhodou je robustnost toho systému, tedy lze jej aplikovat na forex, komodity (kukuřice, zlato, ropa), kryptoměny (Bitcoin, Litecoin), prostě na každý instrument a trh. Rozhodně ovšem doporučujeme strávit jedno odpoledne a tuto strategii na vámi zvoleném instrumentu otestovat na historických datech. Získáte tím cenné informace o nastavení stop lossu a take profitu. Hodně štěstí!

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo