Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato nová kryptoměna vyrostla za týden o 70 % i přes pád trhu. Je na Binance i Coinbase

Layerzero chce vytvořit ekosystém, v němž se aktiva a data volně pohybují napříč blockchainy. Její token se po prvotním zklamání těší velkému zájmu.

Tato nová kryptoměna vyrostla za týden o 70 % i přes pád trhu. Je na Binance i Coinbase
Zdroj: kucoin.com

LayerZero (ZRO) je protokol interoperability navržený tak, aby usnadňoval bezproblémovou komunikaci mezi různými blockchainy.

Jeho hlavním cílem je vytvořit jednotný, propojený blockchainový ekosystém, v němž se aktiva a data mohou volně pohybovat napříč různými sítěmi.

Tato schopnost je nezbytná pro vývoj decentralizovaných aplikací (dApps), které potřebují komunikovat s více blockchainy a využívat jednak jejich jedinečné funkce, tak mezi ně roztříštěnou likviditu kryptoměnových uživatelů.

LayerZero aktuálně podporuje sítě Ethereum, Arbitrum, Optimism, Base, Polygon, BNB Chain a Avalanche.

Jak LayerZero funguje?

Pochopení toho, jak LayerZero funguje, vyžaduje proniknutí do její architektury a jejích klíčových komponent, kterými jsou ultra light nodes, relayers a oracles.

Ultra light nodes (ULN)

Ostatní protokoly interoperability používají tzv. light nodes, jakési miniaturní validátory, které předvídají příjem dat ze zdrojového blockchainu a následné data začleňují do cílového blockchainu, čímž uzavírají komunikační cyklus. Tím však obětovávají nákladovou efektivitu ve prospěch vyšší bezpečnosti.

Jako nápravu používá LayerZero ultra light nodes. Uzly ULN jsou velmi podobné uzlům lehkým, ale místo postupného přidávání každé nové transakce do cílového blockchainu ULN transakce balí a na žádost cílového blockchainu je odesílají všechny najednou, čímž dosahují vyšší efektivity a menších nákladů.

Navíc se při provádění náročných výpočtů a ověřování transakcí spoléhají na entity mimo blockchain (relayers a oracles).

Zdroj: coingecko.com
Schéma fungování Layerzero
Schéma fungování LayerZero

Relayers

Relayery jsou zodpovědné za přenos důkazů transakcí mezi blockchainy. Když dojde k transakci v jednom blockchainu, relayer odešle důkaz o této transakci do cílového blockchainu.

Díky tomuto důkazu je cílový blockchain schopen začlenit data nebo zprávu ze zdrojového blockchainu do svého systému a provést případné příkazy ze zprávy.

V rámci LayerZero může fungovat více nezávislých relayerů, čímž je zajištěna decentralizace.

Oracles

Oracles jsou relační systémy pro správu databází. Umožňují decentralizovaným aplikacím komunikovat s okolním světem. Fungují jako služby pro přenos ověřených údajů a informací z vnějšího světa na blockchain, kde se tyto informace kvůli absenci centrální autority a neměnné povahy blockchainu nemají jak jinak objevit.

Právě díky oracles se chytré kontrakty dozvídají např. neustále se měnící ceny aktiv nebo výsledky různých událostí a následně se na základě těchto dat exekuují.

Zdroj: chain.link
Blockchainy samy o sobě nemají jak získat aktuální data z reálného světa

LayerZero využívá oracles od protokolů Chainlink a Band.

A jak vypadá samotný proces validace?

Ověřování transakcí na LayerZero se dělí do 5 kroků:

  1. Iniciace transakce: Uživatel iniciuje transakci ve zdrojovém blockchainu.
  2. Generování důkazů: Relayer generuje důkaz transakce.
  3. Poskytnutí dat oraclu: Oracle poskytuje data potřebná k ověření transakce.
  4. Ověřování napříč blockchainy: Do cílového blockchainu se odešle jak důkaz předávajícího, tak data od oraclu.
  5. Finalizace transakce: Cílový blockchain potvrdí transakci, pokud se důkaz i data shodují, čímž se dokončí přenos napříč blockchainy.

Governance token ZRO

Token ZRO je governance tokenem LayerZero, jehož prostřednictvím je vykonáváno hlasovací právo. To znamená, že slouží k podávání návrhů týkajících se budoucnosti nebo změn v protokolu a hlasování o nich v rámci decentralizované správy projektu.

Token odstartoval 20. června a hned po zalistování na burzy zaznamenal výrazný pokles, když komunita odmítla přístup LayerZero k airdropu. Firma totiž ohlásila jako podmínku získání airdropu darování 0,10 USDC nebo USDT.

V rámci “airdropu” tokenu ZRO bylo do způsobilých peněženek rozděleno 8,5 % celkové nabídky. Z toho 5 % pro hlavní komunitu, 3 % pro Request for Proposal (RFP) a 0,5 % pro komunitní pool.

Po tomto zklamání cena tokenu klesala téměř až do konce června. V červenci se ZRO ale zatím daří a nyní se opět obchoduje nad 4 USD. Zhodnotil se tak přibližně o 70 % v době, kdy většina kryptoměnového trhu zaznamenala ztráty.

Zdroj: tradingview.com
LayerZero (ZRO) vzrostla za 7 dní o 70 %
LayerZero (ZRO) vzrostla za 7 dní o 70 %

V oběhu je zatím 110 milionů z celkové zásoby ve výši 1 miliardy ZRO a tržní kapitalizace tak činí cca 450 milionů USD. Token si můžete koupit na Binance, Coinbase i OKX.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Kisik Style

Layer One X umí to samé a za levnější transakce návrh umí Solanu skoro i Bitcoin :)