Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Nibble
Recenze P2P platformy Nibble
Vyplatí se na Nibble investovat?
Logo Nibble
Nibble
Logo Nibble

Recenze P2P platformy NibbleVyplatí se na Nibble investovat?

Ing. Patrik Kudláček
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
17. 5. 2024
Logo Nibble

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
93 %
Poslední aktualizace
17. 5. 2024

Vycházející hvězda v oblasti peer-to-peer půjček

Peer-to-peer platforma Nibble, spuštěná v roce 2020 a sídlící v Estonsku, je vlastněna společností IT Smart Finance. Nibble umožňuje uživatelům investovat do diverzifikovaných portfolií úvěrů s ročním výnosem 8 % až 14,5 %. Platforma je vhodná pro investory hledající pasivní příjem z krátkodobých investic (6–12 měsíců), přičemž výnosy jsou vypláceny jednou za 90 dní. Minimální investice činí 100 euro, což ji činí dostupnou i pro začínající investory.

Logo Nibble

Hodnocení Finex.cz

- 4. místo -
93 %

Peer-to-peer platforma Nibble byla spuštěna v roce 2020, sídlí v Estonsku a jejím vlastníkem je společnost IT Smart Finance. Svým uživatelům nabízí možnost investovat do diverzifikovaných portfolií úvěrů s ročním výnosem od 8 % do 14,5 %.

Nibble nabízí uživatelsky přívětivou platformu a možnost investovat do portfolií půjček s investičním horizontem 6 až 12 měsíců a výplatou výnosů jednou za 90 dní.

Nibble jako kterákoliv jiná peer-to-peer platforma umí párovat investory s dlužníky, což investorům nabízí možnost zhodnotit volné finanční prostředky investicí do úvěrů – v tomto případě portfolií úvěrů. Přestože je společnost na poli P2P půjček čerstvým hráčem, je o její služby poměrně velký zájem.

Za zmínku stojí, že Nibble zatím nemá mobilní aplikaci (investice nastavujete tedy pouze z webového prohlížeče) a všechny půjčky na platformě pocházejí od společnosti Boostr, dalšího subjektu vlastněného společností IT Smart Finance.

Uvažujete-li o investování do peer-to-peer půjček, Nibble může být jednou z alternativ. Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás tuto komplexní recenzi, kde se dozvíte veškeré podstatné informace.

Obsah recenze Nibble

Představení platformy Nibble

Nibble je rychle rostoucí peer-to-peer platforma, která vznikla v Estonsku v roce 2020. Hraje významnou roli ve finančním sektoru díky tomu, že spoluvytváří online komunitu investorů, kteří chtějí investovat do půjček.

Jako zprostředkovatel spojuje dlužníky s investory, kteří pak inkasují výnosy z portfolií půjček, do nichž investovali. Platformu vyvíjí a provozuje společnost IT Smart Finance, která je mezinárodním finančním holdingem s historií sahající do roku 2014.

Hlavním poskytovatelem půjček na Nibble je společnost Boostr, která má na trhu více než 5 let zkušeností, a je rovněž vlastněna mateřskou společností IT Smart Finance. Do července roku 2023 platforma oslovila více než 8 500 registrovaných investorů, kteří investovali více než 2 miliony euro.

Zdroj: nibble.finance
Platforma Nibble řečí čísel
Platforma Nibble řečí čísel

Jednou z hlavních charakteristik platformy Nibble jsou zcela automatizovaná investiční strategie. S minimální investicí pouhých 100 euro (na platformu můžete posílat i menší částky, ale investovat lze až od 100 euro) nabízí Nibble investiční výnosy v rozmezí 8 % až 14,5 %.

I přes svou krátkou existenci si Nibble dokázala vybudovat dobrou pověst v oblasti P2P půjček díky uživatelsky přívětivé platformě a zmíněné automatické investičním strategiím.

Platforma má však své limity, včetně jediného poskytovatele půjček a vysokého poplatku za předčasné ukončení investice.

Jak Nibble funguje?

Platforma umožňuje investovat do portfolií pohledávek po splatnosti a představuje příležitost pro individuální investory i firmy, jak generovat pasivní příjem. Pro používání platformy Nibble se investoři musí zaregistrovat, projít jednoduchým postupem ověření totožnosti a posléze už pouze zvolit částku, jakou hodlají investovat.

 • Je tedy Nibble opravdu důvěryhodná platforma? Peer-to-peer platforma Nibble má pověst poměrně společnosti a to zejména díky zmíněné garanci vrácení vkladu (více informací zde). Jedná se o závazek inkasní agentury vrátit na konci investičního období celou investovanou částku a zajistit minimální výnos ve výši 8 % ročně.
 • Jak garance vrácení vkladu funguje v praci? Denně získáváte úrok ve výši 8 % ročně. Každých 90 dní platforma automaticky vypočítá skutečný výnos portfolií a poskytne vám rozdíl mezi garantovanou sazbou 8 % a skutečnou sazbou. Každých 90 dní tedy obdržíte na svůj účet Nibble výnos v rozmezí od 8 % do 14,5 %.

Pokud se ptáte, zda je platforma regulována nějakou institucí, nedokážeme vám na tuto otázku odpovědět. Jako součást IT Smart Finance dodržuje Nibble propracovanou strukturu správy a řízení společnosti, z níž vycházejí její postupy a řízení rizik.

Zda by však byla platforma pod nějakým přímým dohledem orgánů jako britský Financial Conduct Authority (FCA), nebo snad nějaká centrální banka, není jasné, můžeme pouze spekulovat, ale je pravděpodobné, že tomu tak spíše nebude.

Typy investic a strategií, které Nibble nabízí:

Jednou z věcí, díky kterým je s Nibble Finance opravdu snadné začít investovat, je zmíněná automatická investiční strategie. K červenci 2023 platí, že můžete investovat prostřednictvím tzv. Legalní (Legal) strategie. Ta nabízí poměrně vysokou úroveň návratnosti investice.

Legální strategie je investiční produkt, který platforma nabízí od roku 2023 a který se zaměřuje na investování do portfolií spotřebitelských úvěrů po splatnosti. Tyto úvěry se v současné době nacházejí v procesu předžalobního a soudního vymáhání, což poskytuje příležitost vyšším výnosům.

Hlavním lákadlem této strategie je potenciál vysokých výnosů, které dosahují až 14,5 % ročně, vzhledem k dluhům po splatnosti, pokutám a rizikům spojeným s těmito úvěry. Investuje se přitom do portfolií spotřebitelských úvěrů, přičemž všechna aktiva jsou kryta zárukou zpětného odkupu.

Proces vymáhání pohledávek řídí společnost Boostr, která má s vymáháním pohledávek více než pětileté zkušenosti. Ta nakupuje úvěry po splatnosti od bank a nebankovních společností s 85% slevou.

Pokud dlužník nesouhlasí s mimosoudním splacením dluhu, společnost Boostr zahájí automatizovaný proces vymáhání dluhu prostřednictvím soudního řízení. To zahrnuje získání soudního rozhodnutí o vymáhání dluhu od dlužníka a následné vymáhání dluhu, úroků a pokut prostřednictvím exekutorských služeb a bank.

Pro potenciální investory je důležité, aby si uvědomili rizika spojená s investováním do půjček po splatnosti – proces vymáhání může být zdlouhavý a nejistý. Před investicí byste také měli zvážit, zda vám vyhovuje nelikvidní povaha tohoto produktu, protože minimální doba investice je 6 až 12 měsíců.

Zdroj: nibble.finance
Legální strategie Nibble Finance
Legální strategie Nibble Finance

Stručná charakteristika legální investiční strategie:

 • Záruka vrácení vkladu Jedná se o závazek inkasní agentury vrátit celou investovanou částku na konci investičního období a zajistit minimální výnos 8 % ročně.
 • Peníze jsou investovány automaticky do velkého množství úvěrů: Díky investici do portfolia složeného z velkého počtu úvěrů se snižuje riziko, že neinkasujete výnos kvůli selhání několik málo smluv, protože jsou kryty jinými úvěry.
 • Úrok minimálně 8 % ročně: Minimální zhodnocení vkladu do této investiční strategie je 8 % ročně s tím, že jsou výnosy vypláceny na investiční účet podle dosaženého výnosu portfolia až do výše 14,5 % ročně.

Poplatky na Nibble

 • Žádný investiční poplatek: Uživatelům nejsou účtovány žádné poplatky za investování na platformě.
 • Poplatek za předčasné ukončení: Nibble nemá sekundární trh pro přeprodej investic či pohledávek, ale umožňuje investorům předčasně ukončit investiční smlouvu. Rozhodne-li se investor smlouvu ukončit, platforma začne hledat jiného zájemce, který portfolio převezme. Pokud se nový investor nenajde do 60 dnů, Nibble vyplatí 61. den investované prostředky i naběhlý úrok, účtuje si za to však 3% provizi. Měli byste mít také na paměti, že doba výběru je 5 dní a minimální částka výběru je 50 euro.
 • Transakční poplatky: Nibble zdůrazňuje, že za transakce nejsou účtovány žádné další nebo skryté poplatky. Náklady hradí platforma.
 • Poplatky za vklad: Vklady na platformě také nejsou nijak zpoplatněny. Uživatelé mohou do svého investičního portfolia měsíčně přidat bez poplatku libovolnou částku až do výše 10 000 euro.

Jak začít na Nibble investovat?

Investiční proces na peer-to-peer platformě Nibble lze shrnout do následujících kroků:

 • Registrace: Uživatelé si nejprve musí vytvořit na platformě účet, a to tak, že poskytnou své základní osobní údaje – jméno, e-mailovou adresu a bezpečné heslo.
 • Ověření totožnosti: Po registraci musí uživatelé ověřit svou totožnost. Tento krok se provádí za účelem prevence podvodů a zajištění bezpečnosti všech uživatelů platformy – jedná se o základní požadavek na splnění zákonů proti praní špinavých peněz.
 • Zvolíte si strategii: Po ověření totožnosti jsou uživatelé vyzváni k výběru investiční strategie, která odpovídá jejich toleranci k riziku a investičním horizontu.
 • Nastavení investice: Než začnete investovat, je třeba zvolit jakou částku investujete. Peníze je přitom možné na platformu vložit jak prostřednictvím platební karty, tak bankovního převodu.
 • Investice a výnosy: Po nastavení portfolia je investiční proces automatizován. Uživatelé inkasují každých 90 dní výnosy ze svých investic, které jsou vypláceny na jejich účet Nibble. Ty lze posléze vybrat, nebo je opětovně manuálně reinvestovat.
Zdroj: nibble.finance
Investiční proces na platformě Nibble
Investiční proces na platformě Nibble

Registrace na platformě Nibble krok za krokem

 1. Zahajte registraci na webové stránce peer-to-peer platformy: Klikněte na tlačítko “Create Account”, které se nachází v pravém horním rohu webové stránky.
Zdroj: nibble.finance
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 1.
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 1.
 1. Vyplňte základní osobní údaje: Zvolte, zda jste fyzická (Individual) či právnická (Legal entity) osoba. Posléze stačí vyplnit jméno, email a heslo.
Zdroj: nibble.finance
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 2.
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 2.
 1. Zahajte verifikaci: Ihned se dostanete do webového rozhraní platformy (není zasílán žádný ověřovací email). Klikněte na zelený button a zahajte verifikaci.
Zdroj: nibble.finance
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 3.
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 3.
 1. Identifikace: Následně je třeba vyplnit vaši adresu a telefonní číslo. Dejte si pozor, aby se adresa shodovala s vaším dokladem totožnosti a klikněte na tlačítko “Next”.
Zdroj: nibble.finance
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 4.
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 4.
 1. Verifikace prostřednictvím mobilního telefonu: Následně ověření totožnosti probíhá prostřednictvím vašeho mobilního telefonu. Můžete buď naskenovat QR kód, nebo si nechat zaslat zabezpečený odkaz SMSkou. Pro další krok si připravte doklad totožnosti – akceptovány jsou občanský průkaz, řidičských průkaz, pas nebo povolení k pobytu.
Zdroj: nibble.finance
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 5.
Proces registrace na peer-to-peer platformě Nibble – krok 5.
 1. Dokončení ověření totožnosti: Mobilní telefonem vyfoťte svůj doklad totožnosti. Posléze budete ještě vyzvání k vyfocení selfie. Jakmile tyto kroky dokončíte, dojde k vyhodnocení, zda se fotografie na dokladu a selfie shodují a posléze už můžete začít investovat. Dokončení ověření totožnosti není nijak složité a postačí, když se budete řídit instrukcemi v mobilním telefonu.
Poznámka

Pozor: Za zmínku také stojí, že peníze na platformu můžete vkládat dvěma způsoby – bankovní převodem nebo debetní/kreditní kartou. Pro vklad kartou není ani vyžadováno ověření totožnosti, pro váš vlastní klid bychom vám však ověření totožnosti doporučili.

Výhody a nevýhody investování prostřednictvím Nibble

 • Nízká minimální investice: Začít svou investiční cestu s Nibble je velmi jednoduché díky minimální investici ve výši pouhých 100 euro. Díky tomuto skromnému požadavku je Nibble dostupnou platformou i pro investory, kteří svou investiční cestu teprve začínají.
 • 90denní výplata výnosů: Na rozdíl od tradičních investic, které vyplácejí dividendy nebo úroky v delších intervalech, Nibble vyniká 90denní výplatou výnosů. Budete-li tyto zisky reinvestovat, můžete tak výrazně urychlit efekt složeného úročení.
 • Vysoké úrokové sazby: Nibble nabízí investorům průměrnou úrokovou sazbu 12 %, přičemž minimální sazba je 8 % a maximální 14,5 %. Tyto sazby jsou ve srovnání s tradičnějšími investicemi nadprůměrné.
 • Garance vrácení vkladu: Jedním z významných rysů společnosti Nibble je garance vrácení vkladu. Máte jistotu, že vám na konci investičního období bude vrácen váš vklad s minimálním zhodnocením 8 %. Tato záruka slouží jako dodatečná vrstva ochrany investorů před potenciálním nesplácením půjček.
 • Krátká historie: Vzhledem k tomu, že společnost byla založena teprve v roce 2020, nemá dlouhou provozní historii. To objektivně ztěžuje posouzení dlouhodobé spolehlivosti platformy a udržitelnosti jejích výnosů.
 • Absence sekundárního trhu: Nibble nemá sekundární trh, který by investorům umožňoval odprodat své investice v případě, že se rozhodnout, že chtějí vybrat své volné finanční prostředky předčasně.
 • Vysoký poplatek za předčasné ukončení investice: Platforma si účtuje vysoký poplatek – 3% provizi za předčasné ukončení investice. Navíc vám finanční prostředky vyplatí až 61. den po oznámení předčasného ukončení (pokud pro vaše portfolio nenajde investora dříve). Peníze, které investujete na platformě tak postrádají maximální likviditu. Samotná výplata peněz posléze trvá až 5 dní.
 • Regulace a ochrana investorů: Informace o regulačním dohledu a opatřeních na ochranu investorů zavedených ve společnosti Nibble nejsou nikde jasně specifikovány.

Srovnání Nibble vs. Mintos

Jedním z největších hráčů na poli peer-to-peer půjčovacích platforem je Mintos. Obě firmy mají své jedinečné výhody a charakteristiky. Pojďme si tyto firmy nyní srovnat.

Společnost Mintos byla založena v roce 2015 v Lotyšsku a rychle se stala jednou z největších platforem pro P2P půjčky v Evropě. Nabízí širokou škálu investičních možností a může se pochlubit více než 60 poskytovateli půjček z celého světa.

Tato rozmanitost umožňuje investorům vysokou míru flexibility a diverzifikace rizika. Kromě toho Mintos poskytuje možnosti manuálního i automatického investování, čímž vychází vstříc investorům s různou úrovní zkušeností. Platforma si získala uznání za svůj působivý průměrný roční výnos, který činí přibližně 12 %.

Naproti tomu Nibble, založená v roce 2020 v Estonsku, je relativně novějším přírůstkem do prostředí P2P půjček. Působí pod hlavičkou IT Smart Finance a zaměřuje se na spotřebitelské půjčky. Ačkoli je soubor půjček ve srovnání s Mintosem užší, Nibble nabízí jedinečnou výhodu prostřednictvím svého zjednodušeného investičního modelu, který se z velké části spoléhá na automatické investování, s průměrnou mírou návratnosti kolem 12 %.

Platforma Nibble navíc zajišťuje určitou úroveň ochrany investorů díky záruce zpětného odkupu některých půjček.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběma platformami?

 • Stáří a velikost: Mintos, který byl založen v roce 2015, je podstatně větší a zavedenější než Nibble, který byl založen v roce 2020.
 • Diverzifikace půjček: Mintos nabízí širší škálu typů půjček a poskytovatelů, což usnadňuje větší diverzifikaci, zatímco Nibble se specializuje především na spotřebitelské půjčky.
 • Možnosti pro investory: Mintos nabízí jak automatické, tak manuální možnosti investování, zatímco Nibble se zaměřuje pouze na automatické investování.
 • Řízení rizik: Obě platformy nabízejí jistou záruku zpětného odkupu půjček. Mintos však poskytuje komplexnější hodnocení rizik pro investory, což investorům pomáhá činit informovanější rozhodnutí.
 • Transparentnost poskytovatelů půjček: Mintos vyniká poskytováním podrobných informací o svých poskytovatelích půjček, včetně jejich finančních výkazů. Nibble takové podrobnosti nenabízí.
 • Sekundární trh: Mintos má sekundární trh, kde mohou investoři nakupovat a prodávat půjčky, zatímco Nibble tuto funkci postrádá.

Nejčastěji kladné otázky:

Vyplatí se investovat do peer-to-peer půjček?

Platformy pro peer-to-peer půjčování jsou zajímavou alternativou k investicím, jako jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy atd. Důvodem je skutečnost, že P2P půjčky mohou poskytnout další diverzifikaci vašeho celkového investičního portfolia a zároveň nabídnout vyšší výnosy než tradiční investice. V posledních letech není neobvyklé, že stabilní výnosy přesahují 10 % ročně.

Je investování s Nibble 100% bezpečné?

Žádná investice není stoprocentně bezpečná. Takže i když platforma Nibble chrání některé vaše investice zárukami zpětného odkupu, stále riskujete ztrátu investovaného kapitálu.

Kolik můžu investováním na platformě Nibble vydělat?

Průměrný roční výnos na platformě Nibble se pohybuje kolem 12 %.

Kdo může investovat na platformě Nibble?

Abyste mohli investovat na platformě Nibble, musíte být pouze plnoletí a vlastnit bankovní účet u některé z evropských bank.

Mohu investované peníze kdykoliv vybrat?

Bohužel nikoliv. Pokud zažádáte o ukončení investice, Nibble má 60denní lhůtu na nalezení investora, který vaše portfolio odkoupí. Pokud se tak nestane, budou vám peníze vyplaceny 61. den včetně úroků. Nibble si však za tuto možnost účtuje 3% provizi.

Jak se určuje úroková sazba u P2P půjček Nibble?

Úrokové sazby se určují na základě rizikového profilu dlužníka. Rizikovějším dlužníkům jsou obvykle účtovány vyšší úrokové sazby, aby se kompenzovalo zvýšené riziko nesplácení.

Poskytuje Nibble nějaké pojištění mých investic?

Vaše investice na platformě Nibble nejsou nijak pojištěné, to však není mezi peer-to-peer platformami žádná výjimka. Mějte na paměti, že investice do P2P půjček může být riziková a měli byste být připraveni na možnost ztrát.

Závěr – Vyplatí se investovat přes Nibble?

Nibble je dobře navržená a snadno použitelná peer-to-peer platforma, díky které je investování opravdu jednoduché. Platforma, vlastněná společností IT Smart Finance, zkušeného hráče na poli fintech, se již prosadila v oblasti P2P půjček a od svého založení v roce 2020 přilákala více než 8 500 registrovaných investorů. S mírou návratnosti od 8 % do 14,5 % nabízí poměrně atraktivní investiční příležitost.

Mezi pozitiva Nibble patří strategie automatického investování, snadný registrační proces, záruka zpětného odkupu u některých půjček a nulové poplatky s výjimkou poplatku za předčasné ukončení investice. Hlavními nevýhodami jsou naopak netransparentní regulace a absence sekundárního trhu.

Nibble představuje životaschopnou investiční P2P platformu, která spojuje atraktivní výnosy s uživatelsky přívětivým rozhraním. Investoři by k ní však měli přistupovat s náležitou opatrností a minimálně sledovat, jak se vyvíjí její situace v oblasti regulace.

Více informací o platformě Nibble

Jméno firmyNibble
Základní informace o platformě
Vznik platformy2020
Počet klientů8 504
Objem spravovaných aktiv2 055 609 EUR
Typ platformyInvestice do diverzifikovaných portfólií úvěrů, P2P půjčky
Webová stránkahttps://nibble.finance/
V češtině
Dohled ČNB
Kdo za společností stojíIT Smart Finance (ITSF)
Sídlo společnostiHarju maakond, Tallinn, Kristiine linnaosa, Kotkapoja tn 2a-10, Estonsko 10615
Důležité informace pro investora
Zaměření investiceInvestice do spotřebitelských úvěrů, P2P půjčky
Odhadovaný výnos12,5 % p.a.
Minimální investice10 EUR
Možné měny na investiciEUR
Investiční horizont 1 - 60 měsíců
Sekundární trh
Pojištění vkladů
Další nástrojeU klasické strategie Nibble nabízí možnost zpětného odkupu
Poplatky platformy
Poplatek investoraZdarma
Otevření a vedení účtuZdarma
Poplatek za konverzi měnZdarma
Poplatek za vklad peněz Zdarma
Poplatek za výběr peněz Zdarma
Předčasný prodej investice 3 %
Vklad a výběr peněz
Metody vkladu Bankovní převod, platební karta
Metody výběruBankovní převod, platební karta
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyEmail, telefon, chat
Email[email protected]
Telefonní kontakt(+37)26991410
Ohodnoťte společnost Nibble
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.