Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Bondster
Bondster – Recenze a zkušenosti. Proč se vyplatí na Bondster investovat?
Logo Bondster
Bondster
Logo Bondster

Bondster – Recenze a zkušenosti. Proč se vyplatí na Bondster investovat?

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Redakce Finex
Hodnocení Finex.cz
94 %

Bondster je česká FinTech společnost zprostředkovávající investice do úvěrů. Platforma Bondster byla spuštěna v roce 2017 a funguje především jako trh investic. K březnu 2023 má platforma Bondster přes 17 tisíc uživatelů.

Za rok 2022 dosáhli investoři průměrného ročního výnosu 13,5 %. Jak platforma Bondster funguje, jaké má výhody i nevýhody a jak zde začít investovat? To vše se dozvíte v naší recenzi Bondster!

Neradi čtete? Pusťte si aktuální VIDEORECENZI platformy Bondster!

Obsah recenze Bondster

Co je to Bondster?

Bondster je česká FinTech platforma, která propojuje investory z řad široké veřejnosti s poskytovateli úvěrů. Tím investorům otevírá nové možnosti a mohou tak snáze a bez pokročilých znalostí finančního trhu dosáhnout zajímavých výnosů.

Na trhu Bondster lze investovat do širokého spektra úvěrů poskytnutých různými úvěrovými společnostmi. Riziko je obvykle sníženo pomocí zajištění nemovitostí. Výnosy na Bondster činí ročně průměrně 13,5 % a to zní již jako zajímavé zhodnocení, minimálně pro boj s inflací.

P2B portál Bondster odstartoval svou činnost v červnu 2017. Za tu dobu si jej oblíbilo mnoho investorů a jejich počet neustále roste. Pro srovnání, v srpnu 2018 jich bylo na portále více než 4 000, v březnu 2020 toto číslo činilo 9 200 a v srpnu 2023 pokořilo hranici 18,5 tisíc.

Investoři s Bondster proinvestovali přes 4,3 miliardy Kč (data ze srpna 2023).

Zdroj: Bondster.cz
bondster data o investorech
bondster data o investorech

Bondster lze srovnat s podobnými platformami, jako je Zonky (největší česká platforma s P2P půjčkami) a Mintos (zahraniční P2B platforma), rozdíly zde však jsou.

Ze všech zmíněných platforem se nejvyšším průměrným zhodnocením pyšní právě Bondster. Mintos uvádí k sprnu 2023 12,5 %, Zonky je oproti tomu výrazně níže, výnos se zde pohybuje od 2 % do 7 %.

Výhodou platformy Bondster je, že investujete do úvěrů od prověřených úvěrových společností, jako je ACEMA Credit Czech, Right Choice Finance, NordCard nebo Ibancar.

Další výhodou je široká nabídka různých typů úvěrů, která umožňuje kvalitně diverzifikovat investiční portfolio. Do úvěrů je možné investovat již od 100 Kč nebo 5 EUR.

Platforma Bondster je vhodná i pro začínající a méně zkušené investory. K automatickému výběru úvěrů do portfolia lze využít některou z přednastavených investičních strategií. Pokročilejší investoři si pak mohou sestavit vlastní investiční strategii.

Co jsou P2P a P2B půjčky?

Při investování do úvěrů se setkáte se zkratkami P2P a P2B. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zkratka P2P vychází anglického peer-to-peer, což zjednodušeně znamená lidé půjčují lidem bez přičinění banky. Platforma v tomto případě propojuje zájemce o půjčku s řadou drobných investorů. Na tomto principu funguje Zonky.

Naproti tomu zkratka P2B je odvozena z anglického peer-to-business. Investoři v tomto případě nepůjčují peníze lidem, ale firmám. Drobní investoři mohou zajistit financování například na rozjezd podnikání, rozvoj stávající firmy nebo její další činnosti.

Hlavní výhodou P2P a P2B půjček je, že spotřebitel (dlužník) získá snadněji půjčku než u banky, investor (věřitel) pak zajímavé zhodnocení.

Poznámka

TIP: Chcete se dozvědět více o P2P půjčkách? Přečtěte si jak přesně fungují a jak do nich investovat.

Jak Bondster funguje?

Investováním na trhu Bondster.com může investor dosahovat pravidelného výnosu až 17 % ročně, průměr je 13,5 % ročně. Investovat lze do mnoha typů úvěrů poskytnutých různými nebankovními společnostmi (poskytovateli).

Poskytovatelé úvěrů půjčí lidem (žadatelům) peníze a tyto půjčky přichází na trh Bondster, kde se nachází investoři. Ti jsou připraveni investovat do širokého spektra vybraných půjček.

Zdroj: bondster.com
Jak Bondster funguje
Jak Bondster funguje

A jak investoři získají své peníze zpět? Dlužníci pravidelně hradí své splátky a tyto finance pak míří k investorům i s danými výnosy, a to vše bez skrytých poplatků. V nabídce Bondsteru najdete úvěry zajištěné nemovitostí, automobilem, jiným hmotným majetkem nebo kryptoměnou. Zastoupeny jsou i úvěry bez zajištění (zejména úvěry v EUR), u nichž drtivá většina (99,5 %) poskytovatelů poskytuje garanci zpětného odkupu investice.

Registrace na Bondster nezabere více jak 5 minut.

Video: Jak funguje Bondster, krátké video představující tuto službu. Zdroj: Bondster.com

Je Bondster opravdu důvěryhodný?

Platforma Bondster je nadčasový marketplace, která klade důraz na jednoduchost, transparentnost a maximální bezpečí. Smluvní podmínky, které každý zájemce při registraci investorského účtu podepisuje, jsou přehledné a zcela jasné. Na tržišti Bondster navíc vystavují úvěry pouze prověření poskytovatelé. Před zařazení úvěrové společnosti do nabídky jsou podrobně hodnoceny její finanční výkazy, byznys plán a řada dalších parametrů vypovídajících o finančním zdraví poskytovatele. Na základě těchto dokumentů stanoví Bondster rating poskytovatele.

Poskytovatelé jsou průběžně monitorováni a Bondster může každé čtvrtletí upravit či potvrdit přidělený rating. Samozřejmostí je také několik způsobů ochrany investora. Jaké to jsou?

jak vydelat penize na internetu

Zajištění a ochrana investora

 • Bondster umožňuje investovat do úvěrů zajištěných nemovitostí, automobilem, jiným movitým majetkem nebo také kryptoměnou. Pokud by dlužník poskytnutý úvěr nesplatil, dojde k prodeji zastaveného majetku a investoři obdrží zbývající část neuhrazené jistiny a dlužného úroku. Investice jsou úročeny po celou dobu prodlení splátek.
 • Další formou ochrany je garance zpětného odkupu, která je poskytována u drtivé většiny úvěrů v EUR. Touto garancí se poskytovatel půjčky zavazuje (nikoliv Bondster, ale poskytovatel půjčky) k vrácení nesplacené jistiny i s úroky, v případě že nebude dlužník splácet. Počet dní k uplatnění garance je uveden u každého úvěru, nejčastěji bývá 60 dní. Garanci zpětného odkupu může poskytovatel úvěru nabízet nejen u nezajištěných úvěrů, tak i úvěrů zajištěných majetkem.

Na Bondsteru můžete také řídit likviditu svých investic Můžete si stanovit, kdy budou finanční prostředky opět k dispozici. Když si na trhu Bondster vybíráte konkrétní úvěr, do které budete investovat, vybíráte si též dobu jeho splatnosti, která se pohybuje od 1 měsíce až do 20 let.

Možné je i vystoupení z investice před datem splatnosti. Předčasné ukončení investice může být zpoplatněno, ale nabízí se dvě až tři možnosti, jak investici snadno a za předem definovaný malý poplatek ukončit.

 • Pravidelné vystoupení z investice vám umožní ukončit investici v pravidelných intervalech (obvykle měsíčně, čtvrtletně nebo ročně). Investor tak může vybrat zbylou jistinu za předem definovaný poplatek (0–2 %). Doba pro vystoupení se počítá od data provedení investice a investor má 5 dní na vystoupení. Úvěr však nesmí být více jak 14 dní po splatnosti.
 • Třetí možnost sice není garantovaná, ale může se hodit. Bondster nabízí i sekundární trh, tedy místo, kde můžeme své otevřené investice prodat někomu jinému, případně je od někoho nakoupit.

Poskytovatelé a typy půjček na Bondster

Na tržišti vystupují pouze prověření poskytovatelé úvěrů. O všech poskytovatelích si můžete přečíst podrobné informace na stránkách Bondster.

Všichni poskytovatelé prochází důkladným ověřováním bonity i procesu poskytování úvěrů. Bondster vybírá pouze takové partnery, kteří mohou nabídnout zajímavé podmínky pro investování.

Dle dat uváděných na portále Bondster je nejčastěji užívaný spotřebitelský úvěr. Ten je splacen v řádném termínu v 52 % případů, v prodlení 8–14 dnů je necelých 8 % případů, v prodlení 15–30 dní 9 % případů a v prodlení 31–60 dní 10 % případů. To ovšem ještě nic neznamená, protože i v prodlení je investice úročena, mohli bychom se bavit pouze o likviditním riziku.

Bondster jsme požádali o data, jak jsou na tom úvěry v selhání, které jdou skutečně za investory, tedy nemají žádnou garanci, jsou nezajištěné:

Hodnota default rate je od začátku fungování platformy Bondster 1,67 %. Pokud tuto hodnotu přepočítáme na roční rizikový náklad, jedná se o hodnotu 0,33 %

Celkem investoři na Bondster získali na úrocích 187 milionu Kč (informace ze srpna 2023). Bondster nabízí půjčky na období od 1 měsíce až 20 let. Pokud je splátka úvěru po splatnosti, náleží investorům úrok i za celkovou dobu prodlení. U úvěru může být stanoveno i penále z prodlení. Tuto informaci zjistíte v detailu úvěru.

Mimochodem ještě v březnu 2020 vyplatil Bondster na úrocích necelých 35 milionů Kč, o 3 roky později je toto číslo více jak čtyřnásobné.

Jak vybrat vhodnou investici?

Alfou a omegou investování na Bondsteru je správný výběr úvěrů a dostatečná diverzifikace.

Rizikovost jednotlivých úvěrů se odvíjí od kvality zajištění. Mezi nejbezpečnější patří úvěry zajištěné nemovitostmi, automobilem, jiným hmotným majetkem nebo kryptoměnou. Naopak u úvěrů bez zajištění je důležité sledovat rating poskytovatele, který vypovídá o síle jeho garance zpětného odkupu.

Bondster je marketplace a plnění garance zpětného odkupu je výhradně na straně jednotlivých poskytovatelů úvěrů. V případě prodlení výplaty zpětných odkupů (pozn. např. po uplynutí 60 dnů) je Bondster s poskytovatelem úvěru v kontaktu a vyvíjí maximální úsilí k výplatě zpětných odkupů investorům.

Bondster poskytuje ke každému úvěru řadu informací a je jen na vás, zda si je důkladně prostudujete a analyzujete nebo se budete řídit jen výší nabízené úrokové sazby. Bondster je v tomto ohledu transparentní, ostatně podívejte se, jak rozsáhlý filtr k nalezení té správně investice nabízí.

Zdroj: bondster.com
Bondster filter
Bondster filter nabízených úvěrů.

Ukážeme si nějaký příklad. Bez většího filtrování jsem si otevřel investiční příležitost, která nabízí úrokovou sazbu 15 %. U úvěru zbývá doplatit 18měsíčních splátek, 0 splátek bylo zatím zaplaceno (úvěr je nový). Úvěr není zajištěn, dlužníkem je fyzická osoba v Peru a je zde možný zpětný odkup.

Z mého osobního pohledu je tato investice poměrně riskantní a já osobně bych do ní své prostředky nevložil. Nicméně je třeba si uvědomit, že každý z nás má jiný pohled na riziko.

Zdroj: Bondster.cz
credit face detail uveru
Informace o investici v Peru.
Zdroj: Bondster.cz
credit face informace o zajisteni
Informace o zajištění investice v Peru.
Zdroj: Bondster.cz
credit face splatkovy kalendar
Splátkový kalendář investice v Peru.

Osobně hledám dál, jsem asi příliš konzervativní investor. Dám tedy podmínku na Českou republiku a investici zajištěnou nemovitostí.

Otevírám hned první nabídku, podnikatelský krátkodobý úvěr na 6 měsíců vypadá jako skvělá volba pro moji první investici přes Bondster. Prodloužit zde dobu splatnosti nelze (důležitá informace). Úvěr je zajištěný nemovitostí, což je určitě dobrá zpráva a byl zřízen ženou z Prahy. I tato informace lehce přidává na důvěryhodnosti, oproti tomu, kdyby investici vzal například někdo z Ruska. “Jediné” co této investici chybí, je zpětný odkup, jinak je to poměrně zajímavá příležitost.

Zdroj: Bondster.cz
acema nemovitostni uver czk
Informace o investici v České republice.
Zdroj: Bondster.cz
acema nemovitostni uver czk informace o zajisteni
Informace o zajištění úvěru.
Zdroj: Bondster.cz
acema nemovitostni uver czk splatkovy kalendar
Splátkový kalendář investice.
Poznámka

Jak jsme již zmiňovali. Vždy si pečlivě vše pročtěte. Nějaké půjčky mohou jít například šestkrát prodloužit a teprve následně by běžela lhůta 60 dní na zpětný odkup.

Osobně v tomto prodlužování vidím velké riziko, že například po šesti prodloužení by byl realizován zpětný odkup. I v prodlení by mé peníze byly úročeny, ale zhoršila by se mi likvidita.

V největší pravděpodobností si ve většině případů najdete nějakou investici, která splní vaše požadavky. Vždy si ale vše pečlivě přečtěte. Bondster jako platforma je skutečně na vysoké úrovni, má i kvalitní partnery. I přesto ale pořádně neznáte protistranu, nevíte zda krátkodobý úvěr dostal student, zaměstnaný člověk, nezaměstnaný atd.

Bondster ovšem nabízí příležitosti i pro konzervativní investory. Do filtru jsem zadal požadavek na zajištění nemovitostí v prvním pořadí a získal jsem dvě nabídky.

Bohužel z více než 8 tisíc investic pouze dvě splňují tento filtr. Ovšem to nevadí, jsou v nabídce a mohu do nich investovat, jedna z nich je navíc z České republiky – což může být pro spoustu investorů důležitý faktor.

Zdroj: http://bondster.cz/
Filter na zajištění nemovitostí, Bondster
Filter na zajištění nemovitostí, Bondster
Zdroj: http://bondster.cz/
Zajištěný úvěr v ČR, Bondster
Zajištěný úvěr v ČR, Bondster
Zdroj: http://bondster.cz/
Informace o zajištění, Bondster
Informace o zajištění, Bondster
Zdroj: http://bondster.cz/
Splátkový kalendář, Bondster
Splátkový kalendář, Bondster

Poskytovatel půjčky má rozhodně více informací (musíme mu věřit, že správně schválil bonitu klienta) a osobně mi pro investici tyto informace chybí. To ale není kritika Bondsteru ale obecně tohoto druhu investice.

Poněkud transparentnější v tomto ohledu může být firemní dluhopis, kde přesně víte, do čeho investujete, můžete si projít čtvrtletní zprávy, audity, účetní závěrky atd. Nebo třeba akcie či index, třeba S&P 500? Je to ale samozřejmě na zvážení každého, do čeho dá svoje peníze.

Budou vaše finance u Bondster v bezpečí?

Ano, Bondster dbá na přísná interní pravidla, která eliminují vnitřní rizika. Peníze přijaté od investorů Bondster eviduje na účtech vedených u renomovaných úvěrových institucí a účty pro vklady investorů jsou odděleny od účtů společnosti.

Je přesto nějaké riziko spojené s investováním na Bondster?

Na platformě lze investovat do zajištěných úvěrů a u vybraných nezajištěných úvěrů je bezpečnost posílena garancí zpětného odkupu. Žádná investice však není zcela bez rizika, proto se investorům doporučuje diverzifikovat si portfolio a tím riziko rozložit do více úvěrů.

Odpovědi na další otázky týkající se bezpečnosti a práv na tržišti Bondster naleznete ve videu níže.

Video: Odpovědi na právní otázky a jistoty k platformě Bondster. Zdroj: Bondster.com

Co na Bondster říkají investoři?

Ať už se rozhodnete investovat přes jakoukoliv platformu nebo třeba vybíráte brokera, vždy se podívejte na hodnocení dané společnosti. Samozřejmě vždy na hodnocení koukejte s rezervou. Pro Bondster vypadá hodnocení velmi dobře, investoři jsou spokojeni. Právě tyto recenze jsou určitou zárukou, kterou můžete mít.

Samozřejmě najdete vždy nějaké negativní komentáře. Pokud investice bez zpětného odkupu nedopadne, investor nebude nadšený a možná si svoji zlost vybije právě na hodnocení, investor ale dopředu věděl, do čeho jde.

Z recenzí je negativní a “relativně závažná” pouze jedna. Bondster udělal aktualizaci platformy a omylem zasáhl do zůstatků účtů s reálnými penězi. To je něco, co se v této branži stát nemůže a pokud se tak náhodou stane, je t třeba to transparentně a aktivně odkomunikovat. O problému ale Bondster včas prostřednictvím emailu všechny dotčené investory bez okolků informoval. Nedávejme kvůli tomu Bondster hned na “černou listinu”, věřme, že se z toho společnost poučila.

Pro všechny společnosti platí (i dlouhodobě kvalitní brokery), vždy si svoje peníze a investice hlídejte.

Bondster a licence ČNB

Bondster má licenci od ČNB jako “Poskytovatel platebních služeb malého rozsahu”. Pro investory je to další zárukou, Bondster je seriózní platforma. Ovšem pozor, aktuálně se ČNB na poskytovatele podobných platforem zaměřuje a žádá je o rozšíření licence.

Rozhodně je dobré sledovat aktuální dění v regulační sféře ČNB. V lednu 2023 udělila ČNB pokutu jeden milion korun platformě Investown. Bankovní rada potvrdila, že licence “Poskytovatel platebních služeb malého rozsahu” nestačí a je potřeba mít licenci na investování. Na portálech jako je například penize.cz byl právě Bondster uveden jako další platforma běžící na “podobném problémovém principu”.

Zdroj: cnb.cz
Pokuta Investown
Pokuta Investown

Nutno říci, že Bondster a podobné platformy se minimálně za nás pohybují v zóně, která není jasně definovaná. Ovšem nejsme právníci a vývoj v této oblasti necháme na experty, budeme ho ovšem sledovat a vám doporučujeme to stejné.

Protože nejsme právníci, nedovolíme si tuto oblast dále hodnotit, požádali jsme ale o vyjádření samotný Bondster:

“Bondster splňuje veškeré aktuálně platné legislativní požadavky a rázně se vymezujeme vůči zařazení do skupiny platforem fungujícím na “problémovém principu”. Podle našich právních analýz se náš obchodní model podstatně liší od původního obchodního modelu Investown. Bondster funguje na principu marketplace, nikoliv crowdlendingu.

To znamená, že není v pozici úvěrujícího subjektu a tudíž ani nevzniká přímý vztah mezi investorem a Bondsterem, ale mezi investorem a poskytovatelem úvěru. V současné době není podle našich analýz pro Bondster žádná licence nutná. Přesto se zejména z reputačních důvodů chystáme o takovou licenci požádat.”

Jakého zhodnocení mohu na Bondster dosáhnout?

Na Bondster můžete dosáhne většina investorů na zhodnocení 13,5 % ročně. Díky tomu můžete efektivně bojovat s inflací a přijdete si i na slušný výnos. Investování na Bondster je tedy z hlediska výnosů i diverzifikace portfolia zajímavé.

Samozřejmě je nutné počítat s měnovým rizikem a poplatky za převod měn. V CZK budete investovat do českých půjček (těch je však na tržišti Bondster málo – nižší stovky), v EUR do zahraničních půjček (několik tisíc).

Pokud se rozhodnete investovat v EUR, možná oceníte zahraniční převody peněz zdarma od Revolut (Přečtěte si recenzi Revolut u nás na Finex.cz).

Výnosnost na Bondster je opravdu slušná. Zde jsme ji srovnali s jinými aktivy.

Aktiva Průměrný výnos
Bondster – P2P půjčky 13,5 %
Mintos – P2P půjčky 12,5 %
Dynamické podílové fondy 12 %
Dluhopisy 12 %
Termínované vklady 6 %

Na stránkách Bondster.com můžete také využít interaktivní kalkulačku, kde jednoduše zadáte kolik chcete investovat a na jak dlouho. Na základě toho se vám zobrazí výše výnosu a úroková sazba. Kalkulačka je pouze orientační.

Poplatky na Bondster

Bondster si účtuje poplatek 1 % ročně z investované částky v Kč. Poplatek je počítán denně z aktuálně investované částky a účtován měsíčně k 1. dni následujícího měsíce. U EUR půjček si platforma žádný poplatek neúčtuje. Žádné další vstupní ani výstupní poplatky nejsou, teda aspoň v případě, že investici nechcete opustit dříve.

Pokud byste ale chtěli vyšší jistotu v garanci vystoupení, zaplatíte 1 %. Dalších 1 000 Kč také zaplatíte za vyžádání dodatečných informací k investici. Jinými slovy musí vám stačit to, co Bondster napíše, pokud chcete více, zaplatíte.

Jak se registrovat na Bondster?

Registrace na Bondster probíhá online, nemusíte řešit žádné zdlouhavé papírování. V registračním formuláři vyplníte pouze základní údaje jako je jméno, příjmení, datum narození, země pobytu, e-mail a telefonní číslo.

Registrace vám zabere maximálně 5 minut.

Registrací do Bondster se k ničemu nezavazujete, nemusíte se obávat žádných paušálních poplatků ani dalších povinností. Záleží pouze na vás, kdy se rozhodnete investovat. Svůj účet můžete také kdykoliv zrušit.

Zdroj: bondster.com
Registrace Bondster
Registrace Bondster

Po otevření účtu na Bondster.com obdržíte instrukce k převodu peněz z vaší banky na účet Bondster. Až budou peníze na investorský účet připsány, platforma vás bude informovat e-mailem.

Poté se již stačí přihlásit na investorský účet a z aktuální nabídky si vybrat úvěr dle svých požadavků. Investovat můžete již od 100 Kč nebo 5 EUR.

Zdroj: bondster.com
Nabídka investic Bondster
Nabídka investic Bondster

Jak začít investovat na Bondster?

Uživatelské rozhraní na Bondster je velmi intuitivní a snadno pochopitelné. Naleznete zde dvě tržiště (primární a sekundární trh) – současně dva rozdělené účty: CZK a EUR.

Pro každou z měn jsou zde vlastní statistiky, poskytovatelé i trh. Každý účet funguje separátně a finanční prostředky nelze mezi eurovým a korunovým účtem převádět.

Na korunovém trhu jsou možnosti relativně omezené, funguje zde pouze několik poskytovatelů a možnosti diverzifikace jsou tedy malé.

Naopak eurové tržiště je oproti tomu korunovému mnohem aktivnější. Naleznete zde více poskytovatelů i vyšší výnosy. Výhodou je, že eurové tržiště navíc není zatíženo 1 % ročním poplatkem jako to korunové. S výnosy na EUR účtu se však opět pojí měnové riziko.

Na Bondster není výjimkou ani 17 % zhodnocení, ovšem k březnu 2023 nebyl ani jeden z těchto úvěrů zajištěn, Bondster ale hned u dvou nabídl garanci zpětného odkupu.

Poznámka

TIP: Bondster není jediný. Další možností jak investovat do P2P je Mintos. Jaké jsou zkušenosti s Mintos? Mrkněte na naši podrobnou recenzi P2P platformy Mintos.

Výhodou pro investory na českém trhu Bondster je dostatek informací ke každému úvěru (detail půjčky, informace o zajištění, splátkový kalendář). To vám pomůže v rozhodování, zda do konkrétního úvěru investovat či ne. U zahraničních půjček se spíše řiďte dle informací o poskytovatelích.

Vždy raději investujte do zajištěných půjček s garancí zpětného odkupu, pravidelného vystoupení nebo s garancí likvidity.

U úvěrů zajištěných nemovitostí, automobilem nebo jiným hmotným majetkem také sledujte LTV, které udává poměr výše úvěru k zástavní hodnotě. Nižší hodnota rovná se kvalitnější zajištění.

Zdroj: bondster.com
Detail investice u Bondster
Detail investice u Bondster

Na platformě Bondster je rovněž k dispozici sekundární trh. Na něm můžete své investice kdykoliv prodat a předčasně se tak z jejího držení vyvázat. Investici jednoduše na sekundární trh nabídnete a někdo jiný si ji může koupit. Nebo opačně, koukněte se na sekundární trh vy, zda byste tam něco nekoupili. Nabídky sekundárního trhu jsou platné maximálně 90 dní, následně je nutné nabídku podat znova.

Jak fungují strategie na Bondster?

Na Bondsteru nemusíte jednotlivé úvěry vybírat manuálně. Využít můžete některou z přednastavených investičních strategií nebo si lze také sestavit vlastní strategii Strategie se postarají o ‘automatické investování. Tento nástroj nabízí opravdu široké možnosti nastavení, přesně tak, jak by to mělo být. V nástroji můžete nastavit i požadavek zpětného odkupu či typ zajištění.

Přednastavené investiční strategie se postarají o diverzifikaci portfolia. Můžete si nastavit i minimální zůstatek na vašem účtu, který nebude použit pro investice.

Investiční strategie vám ušetří spoustu času, který můžete využít jinde. Zároveň vám udrží v kurzu zvolenou strategii a pohlídá nové příležitosti. Rozhodně zajímavá funkce.

Výhody a nevýhody investování přes Bondster

Bondster se řadí k velmi atraktivním investičním platformám a rozhodně má investorům co nabídnout. Ať se již jedná o intuitivní a přehledné uživatelské rozhraní, vysoký výnos i několik možností zajištění a garancí, Bondster je v mnoha ohledech jedničkou.

Také chválíme dostatek informací k jednotlivým úvěrům, díky kterým se mohou investoři snáze rozhodovat, do čeho investují. Skvělé je také to, že lze začít investovat s nízkou částkou.

Abychom tento portál nepřechválili, samozřejmě našli jsme i několik nevýhod. Tou hlavní je méně nabídek na CZK tržišti a poplatek 1 % rovněž na CZK trhu.

Za další nevýhody pak považujeme nižší transparentnost některých poskytovatelů (musíte věřit Bondsteru, že poskytovatele dobře vybral a následně samotnému poskytovali, že správně vybral dlužníka) a měnové riziko.

Ovšem stále nám dává Bondster smysl, především pro méně zkušené investory, kterí si nechtějí dělat technické analýzy, studovat grafy, akcie atd., tak existuje jednoduché tržiště s investicemi – Bondster.

Výhody Bondster

 • Výnos až 17 %
 • Intuitivní platforma
 • Pokročilé garance a zajištění
 • Možnost investovat již od 100 Kč nebo 5 EUR
 • Sekundární trh
 • Investování na EUR trhu bez poplatku
 • Investiční strategie
 • Česká platforma a podpora

Nevýhody Bondster

 • Méně nabídek na CZK trhu
 • Poplatek 1 % na CZK trhu
 • Měnové riziko pro korunového investora při investici v EUR
 • Nedostateční informace o investicích
 • Investice s vysokým rizikem mimo Evropu
 • U tohoto typu investic je nižší transparentnost u některých poskytovatelů

Srovnání Bondster vs Zonky vs Mintos

Určitě vás zajímá, jak si Bondster vede v porovnání se svou konkurencí.

Porovnání se Zonky

Z naší recenze vyplývá, že Bondster je na tom oproti Zonky o poznání lépe. To se týká nejen průměrných výnosů, které má Bondster mnohem vyšší (13,5 % Bondster, 6 % Zonky – data z roku 2023), ale také vyšší transparentnosti a také přehlednosti na straně Bondster.

Zonky má navíc také poplatek navyšující se dle výnosu z investice, je zde poměrně malé tržiště a v případě problémové půjčky si Zonky strhává 30 % poplatek za vymožení částky.

Na druhou stranu, investice jsou v korunách, čímž odpadá měnové riziko, bezproblémové půjčky lze prodat na sekundárním trhu a investici si můžete zvolit dle rizikovosti a příběhu. Stále však považujeme za sympatičtější Bondster.

Recenze Zonky

 

Porovnání s Mintos

Mintos je pro Bondster už mnohem větší konkurencí. Nejen, že nabízí investování bez poplatků, ale průměrné zhodnocení na této platformě dosahuje 12,7 % a jedná se o největší P2P platformu v Evropě.

Mintos také disponuje sekundárním trhem i garancí zpětného odkupu. Naleznete na něm široké portfolio půjček z celého světa.

Nevýhodou pak je malé množství půjček v CZK.

Každému investorovi vyhovuje jiná platforma a srovnáme-li tyto dvě konkrétní, skóre je spíše vyrovnané.

Recenze Mintos

 

FAQ: Nejčastěji kladené otázky

Kdo stojí za projektem Bondster?

Majitelem společnosti je CEP Invest Private Equity, strategickým partnerem projektu Acema Credit Czech a. s. Tržiště Bondster provozuje tým profesionálů s bohatými zkušenostmi s P2P investováním, který si uvědomuje nedostatek kvalitních investičních příležitostí na českém trhu.

Kdo se může na Bondster registrovat jako investor?

Registrovat se mohou nejen občané ČR, ale také občané EU či jiných zemí mimo EU. Pro registraci je podmínkou mít bankovní účet registrovaný na jméno v rámci EU.

Je potřeba výnosy ještě zdanit, nebo už zdaněné jsou?

Pokud se ptáte, zda bude váš výnos z investic na Bondster již zdaněný, odpověď zní ne. Každý investor je povinen si své výnosy zdanit sám. Podklady pro zpracování daňového přiznání naleznete v přehledu transakcí na vašem profilu. Stačí, abyste si stáhli výpis za vámi zvolené období a ve spolupráci s registrovaným poradcem zpracovali daňové přiznání.

Jaké doklady potřebuji k registraci?

Kopii obou stran občanského průkazu nebo pasu a doklad potvrzující vlastnictví bankovního účtu.

Jak a kdy mám nahrát dokumenty?

Požadované dokumenty lze nahrát kdykoliv do Profilu investora. Aplikace vám sama tuto záležitost po prvním provedeném vkladu připomene.

Může Bondster nakládat s prostředky na mém investorském účtu?

Ne, s vašimi finančními prostředky Bondster nesmí nijak bez vašeho příkazu disponovat.

Jak mohu vybrat peníze ze svého investorského účtu?

Pokud máte na investorském účtu volné finanční prostředky, vybrat je můžete kdykoliv chcete. Učiníte tak formou příkazu k platbě, kliknutím na odkaz VYBRAT PENÍZE. Podmínkou transakce je doložení všech požadovaných dokladů. Peníze je možné zaslat pouze na registrovaný bankovní účet, nikoliv na libovolné účty. Výše vybrané částky není limitována a Bondster si neúčtuje žádné poplatky za výběr (převod peněz). Počítejte však s klasickými bankovními poplatky.

Pod jakým jménem budu vystupovat?

Investování na Bondster je anonymní, společnost vaše údaje s nikým nesdílí.

Na jak dlouho musím investovat?

Délka investice záleží na vás a nabídce půjček. Lze investovat do půjček trvajících několik měsíců i let. Ukončení investice si také můžete naplánovat na základě dostupných nástrojů likvidity.

Jak mohu do zveřejněných půjček investovat?

Po přihlášení do profilu investora jděte na nabídku investic. Zde si můžete rozkliknout vybranou půjčku a zobrazit si její detail. Kliknutím na tlačítko investovat se vám v pravé části obrazovky zobrazí možnost vybrat si výši investované částky. Systém poté sám pohlídá vaši minimální i maximální investici, kterou můžete do půjčky vložit s ohledem na váš aktuální zůstatek. Poté pouze potvrdíte smluvní dokumentaci a můžete závazně investovat.

Mohu svou investici zrušit?

Ano, v případě, že je k půjčce nabízena garance likvidity nebo pravidelného vystoupení z investice. To vše za předem definovaný poplatek. V ojedinělých případech lze poskytovatele půjčky požádat o zpětný odkup.

Jak jsou peníze na platformě chráněné? Zálohují se data?

Investiční platforma Bondster využívá technologie světových lídrů. Data jsou uložena na datovém řešení společnosti Amazon a pravidelně zálohována. Peníze investorů jsou uloženy na účtech Komerční banky.

Závěr – Vyplatí se investovat přes Bondster?

P2P investice jsou zajímavou alternativou ke klasickým investičním nástrojům (např. akcie, dluhopisy, podílové fondy, ETF apod.) , která přináší do budoucna velkou naději. Pomáhají oběma stranám – dlužníkům získat peníze na jejich projekt či důležité výdaje, ale také investorům, využít své volné finance k něčemu, co má smysl a ještě vydělat.

P2P investice jsou navíc mnohem výnosnější, než když necháte peníze ležet na spořicím účtu.

Bondster je pro investory jistě velmi atraktivní investiční platforma, která si vede skvěle i v porovnání se svou konkurencí (možná je i nejlepší z nich). Na svém vývoji udělala kus práce, která je určitě znát. Přestože má Zonky mnohem masivnější mediální kampaň, Bondster si zaslouží větší potlesk.

Nabízí vysokou průměrnou výnosnost, je zajímavý zejména pro diverzifikaci portfolia a disponuje intuitivním ovládáním. Za další velkou výhodu považujeme, že Bondster je čeká platforma a má českou podporu.

Investiční strategie na Bondsteru investorům šetří čas a pomáhají jim udržet nastavené investiční požadavky. V porovnání s konkurencí není k zahození transparentnost investic, celkově bych si ale investice představoval mnohem transparentnější. Když například investuji do dluhopisu firmy nebo do akcií, dohledám si mnoho informací (čtvrtletní hospodářské výsledky, audity, účetní závěrky, počet zaměstnanců, počet poboček atd.), v případě investování do půjček toho moc nevím (například je dlužník bonitní?). To ale není kritika Bondsteru. Bondster je platforma a ta funguje skvěle, bohužel na této platformě prodávají půjčky poskytovatelé, kteří by za mě mohli poskytnout více informací (takto musíme věřit, že klient a jeho bonita prošel správným výběrem).

Nebudeme na Bondster ale pět pouze chválu, zklamaní jsme z malé nabídky půjček na CZK trhu i 1% poplatku. Tak snad se trochu polepší, abychom ji mohli vyhlásit za naprosto perfektní! Málokterá platforma vám totiž nabídne tolik, co právě Bondster.

Máte s Bondster zkušenosti? Podělte se o ně s námi a ostatními čtenáři.

Zdroje informací:

Hodnocení Finex.cz

3. místo
P2P Půjčky
94 %
2024

Bondster je jednou z nejoblíbenějších P2P investičních platforem.

Svým uživatelům umožňuje snadné a přehledné investování, a nabízí vysoké zhodnocení i možnosti garance. Nástroj Autoinvest na Bondsteru investorům šetří čas a pomáhá jim udržet nastavené investiční požadavky. Bondster je vhodný pro diverzifikaci portfolia a efektivní zhodnocení vašich financí.

Více informací o Bondster

Jméno firmyBondster
Úrok7 % - 17,5 %
Průměrný úrok13,5 %
Průměrný zisk investora13,5 %
Odhadovaný výnosRoční průměrný výnos 13,5 %
Poplatek investora 1 % ročně z investované částky v Kč
Sekundární trh
Možné měny na investiciCZK, EUR
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Vznik brokera2017
ProvozovatelBONDSTER Marketplace s.r.o.
Webová stránkahttps://www.bondster.com/cz
Sídlo brokeraU Libeňského pivovaru 63/2, Praha
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
Minimální vklad100 Kč nebo 5 EUR
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
V češtině
V češtině
Výplaty odměn
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Rozšíření do prohlížeče
Zákaznická podpora
Internetové peněženky
Ohodnoťte společnost Bondster
12
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (14 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vilém Dvorec

Investuji tu už dlouhodobě a tady mi vyhovuje že mám možnost investovat do půjček nejen v České republice, ale také v zahraničí, a to mi dává možnost diverzifikovat své investice i geograficky. Na víc automatizované investování je také dobrým prvkem. Můžu si nastavit parametry své investice a platforma se postará o automatické investování mých prostředků.

Michal Rott

Líbí se mi, jak je všechno přehledné, spoustu věcí si můžu sám kontrolovat. Využívám filtry pro vyhledávání půjček podle mých preferencí. I si pravidelně prohlížím reporty o výkonnosti portfolia a sleduji historii mého investování. Lépe se mi pak daří řídit své finanční prostředky.

Patrik Dvoracek

Moje zkušenosti jsou převážně dobré. Když nahlédnu do svých stránek na Bondsteru, tak mě to neděsí, ale ba naopak vidím narůst. PD

Michal Růžička

Obecně bych řekl, že jde o dobrou platformu, která maká na tom, aby zvládla přestát nešvary dnešní doby jako kovid, válka apod., které zrovna nic neulehčují. Nad investicemi jsem tu už strávil celkem dost času a zainvestoval nemalé peníze, které se snažím si tu udržet i na další roky vzhledem k tomu, že se snažím o dlouhodobé rozložení a mít tady z toho tak trochu i účet, kde peníze nebudou jen ležet, ale budou se kupit.

Luboš Kabát

Je toho víc, kde momentálně investuju, ale dá se říct, že na Bondsteru toho mám rozjetýho asi nejvíc kvůli tomu, že tam něco mám zainvestováno v korunách a něco málo i v eurech. Soustředím se hlavně na investice do půjček zajištěných nemovitostí, který si sám vybírám z toho, co tam mají a funguje mi to, jak potřebuju.

Marek Vostárek

Pro mě je to zatím nový prostor, s kterým se seznamuju, ale něco málo už jsem tam taky rozprostřel do úvěrů, nicméně to tam ještě víc budu muset prozkoumat, dost mi bodlo, když mi z Bondsteru po registraci zavolali a sondovali, jestli s něčím nepotřebuju píchnout nebo jestli si nevím rady.

Maroš

Sľubované výnosy sú síce pekné, ale keby radšej vyplácali peniaze za pôžičky, ktoré sú omeškané viac ako 60 dní a GARANTUJÚ ich odkup po tomto čase. Slovíčko garancia spoločnosti Bondster však nič nehovorí a meškajú s platbami niektorých pôžičiek už aj pol roka, peňazí sa nedomôžem….
Kľudne môžem priložiť screenshoty, výpisy, hocičo…
Prosím, nenechajte sa oklamať, neposielajte peniaze.

Josef K

Uběhlo několik měsíců a žádná velká změna. “Garance zpětného odkupu” u několika poskytovatelů CZK i EUR půjček nefunguje, garance likvidity také nefunguje. Vedení společnosti problémy komunikuje zcela minimálně.

David

Neni to provda, co tu Bondster uvadi, je konec cervence a Garance zpetneho nakupu byla fakticky jednostranne ukoncena. Zadnou z investic od poskytovatele ACEMA nelze prodat a Bondster nekomunikuje a neni transparentni. Presto Bondster nadale tyto investice nabizi.

Škvára

Moje vlastní zkušenost s BONDSTER není bohužel tak růžová, jak se často popisuje.
Právě se dívám na mé aktuální portfólii v CZK:

3 investice jsou v pořádku
1 investice v prodlení 8 až 14 dnů
3 investice jsou v prodlení více než 60 dnů
1 investice je bohužel “zesplatněna”. Poslední zprávu mám ze 17.1. 2020 a ta zní:
Insolvenční řízení společnosti se nachází ve fázi před rozhodnutím o úpadku, inkasní agentura zároveň vede žalobu proti ručiteli úvěru. Po vydání vykonatelného titulu (zpravidla do 4 měsíců) bude podán návrh na nařízení exekuce.
V tomto případě je ze strany BONDSTER komunikace na bodu “nula” a je červenec 2020. Konkrétně se jedná o částku 160 tis. Kč, která se stala problematickou již v září 2019 v době před pandemií.

Klient M.Š.

Bezubbý Lev

Když je vše podle Bondsteru a toho skvělého právníka, kdy jejich skvělá firma vyhrála to skvělé ocenění, tak bezpečné a jasné, tak proč nyní jsou stovky lidí na Bondsteru, kteří mají pohledávky v součtu v řádech milionů korun, ve formě nesplácených/neodkoupených půjček sjednané s tzv. garancí odkupu, která není dodržována a nové půjčky od těchto nesolventních původců, byly a jsou navíc od Bondsteru stále nabízeny?!

Redakce Finex

Dobrý den, s Vašim dotazem jsme se obrátili na management společnosti Bondster a máme pro Vás tuto odpověď: “Uživatelské platby (mezi které patří také úhrada ceny Pohledávky při Zpětném odkupu realizovaném při Vystoupení z investice) se provádějí peněžními prostředky, které mají Investor a Poskytovatel za tímto účelem k dispozici na svých Virtuálních účtech v rámci Portálu (viz např. čl. 3.2. části A VOP). Nemá-li Poskytovatel dostatek peněžních prostředků na svém Virtuálním účtu, Uživatelská platba nemůže být provedena. V případě nedostatků prostředků na Virtuálním účtu Poskytovatele proto není realizováno ani Vystoupení z investice. Pokud by se totiž Zpětný odkup (přičemž tím se dle čl. 2.1.44. části E VOP rozumí uzavření smlouvy o postoupení Pohledávky zpět na Poskytovatele) i přes nedostatečný zůstatek na Virtuálním účtu Poskytovatele realizoval, Investor by nadále nedisponoval Pohledávkou, ale neobdržel by od Poskytovatele ani úhradu ceny Pohledávky. Na zabezpečení dostatečného objemu prostředků našich Poskytovatelů usilovně pracujeme, přičemž po jejich zajištění bude opět možné Vystoupení z investice realizovat.”

S pozdravem tým Finex.cz

Jaroslav Krejčí

Doposud jsem na Bondsteru neviděl nic špatného. Bohužel, garance zpětného odkupu u některých poskytovatelů nefunguje. Půjčky s garancí odkupu po 30 dnech jsou po splatnosti 80 a více dní. Firma o situaci investory neinformuje. Když jsem učinil dotaz samotné CEO, jestli je nějaký problém s tímto poskytovatelem, odpovědi jsem se nedočkal.

Redakce Finex

Dobrý den, pane Krejčí. Je jasné, že ač by ředitel společnosti odpověď znal pravděpodobně nejlépe, asi není úplně na jeho denním programu odpovídat na dotazy klientů – nedělal by pak nic jiného. Byli jsme ale od managementu společnosti informováni o tom, že s Vámi byli v kontaktu a že je vše již vyřešeno. Pro ostatní čtenáře ale radši doplníme odpověď přímo od Bondster:

Zpětné odkupy jsou povinností poskytovatele a aby mohly být realizovány, tak poskytovatel musí mít dostatek prosředků na svém virtuálním účtu, který má veden u Bondstru. Pokud na virtuálním účtu nejsou dostatečné prostředky z důvodů krátkodobých výpadků cash flow v souvislosti s koronavirovou krizí a legálními opatřeními, která přijaly vlády různých zemí, není možné v danou chvíli zpětné odkupy provést. Nicméně po celou dobu, než budou odkupy provedeny, se investice dále úročí původně sjednaným úrokem. Prosíme tedy všechny naše klienty o trpělivost a pochopení. Zpětné odkupy realizujeme okamžitě po obdržení plateb od poskytovatelů.

S pozdravem
Vojtěch, Finex.cz

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎