Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Od těchto akcií dejte ruce pryč! Jsou to velké americké firmy, které ani 4 roky od pandemie nevyplácí dividendu

Boeing, Carnival a American Airlines patří mezi desítky společností, které se snaží nejprve posílit své finance. Je to ekvivalent dlouhodobého covidu?

Od těchto akcií dejte ruce pryč! Jsou to velké americké firmy, které ani 4 roky od pandemie nevyplácí dividendu
Zdroj: depositphotos.com

Téměř 200 amerických společností kótovaných na burze přestalo v roce 2020 vyplácet dividendy, většina z nich je však obnovila. O čtyři roky později však téměř 50 z nich s vyplácením dividend stále otálí, protože inflace a vyšší úrokové sazby zpomalují jejich cestu k plnému oživení.

Například společnosti jako Boeing a Carnival upřednostnily před obnovením výplaty dividend jiné finanční priority, jako je snížení zadluženosti, řešení problémů ve výrobě a kapitálové investice.

Vývoj ceny akcií Boeing a Carnival od začátku roku 2020

Aktuální cena
Změna
Boeing / BA
Načítání
Načítání
Načítání
Carnival Corp / CCL
Načítání
Načítání
Načítání

Pandemie byla ranou do vazu celé řadě společností

V roce 2020 hned 187 společností pozastavilo nebo zrušilo výplatu dividend, aby si uchovaly hotovost, protože pandemie zatlačila na jejich rozvahy.

Třicet devět z nich v témže roce dividendu obnovilo, v roce 2021 následovalo 53 a v roce 2022 dalších 31 společností. Od té doby se toto tempo zpomalilo, devět společností, včetně Disney, Delta Air Lines a Hyatt Hotels, obnovilo výplatu investorům v roce 2023.

Zbývá 47 společností, tedy zhruba čtvrtina, které dividendu neobnovily. Mezi těmito společnostmi, které zadržují dividendu, jsou některé z největších amerických společností kótovaných na burze – American Airlines, Boeing, Carnival, Expedia, Royal Caribbean Cruises a Western Digitalkteré jsou všechny v indexu S&P 500.

Své dividendy nevrátily ani známé společnosti jako Abercrombie & Fitch a Dave & Buster’s.

Info

Během finanční krize v roce 2008 pozastavilo vyplácení dividend o polovinu méně společností kótovaných na burze v USA – 91, oproti 11 pozastavením během dotcom bubliny.

Společnosti se během pandemie potýkaly s celou řadou problémů, od zavírání obchodů po pokles poptávky po cestování a zastavení provozu výletních lodí.

V následujících letech oživení se pak potýkaly s nedostatky v dodavatelském řetězci, prudkým nárůstem inflace a vyššími úrokovými sazbami, což zvýšilo náklady na kapitál a oddálilo některé sny o úplné finanční síle.

Rozsah obnovených dividend však vyvolává otázku, zda se společnosti, které tak neučinily, mohou plně vrátit zpět.

Můžeme se dokonce ptát, zda to není obdoba dlouhodobého covidu, kdy se zotavení nedostaví.

Všeobecně přitom výplaty dividend rostou

Obecněji řečeno, společnosti navzdory vyšším úrokovým nákladům nadále zvyšují výplatu dividend. Očekává se, že společnosti z indexu S&P 500 budou v letošním roce společně vyplácet dividendu ve výši 75,09 USD na akcii, což je o 6,8 % více než v roce 2023 (70,30 USD) a o 5 % více než v roce 2022.

Pokud se společnosti rozhodnou vyplácet akcionářům dividendy, obvykle tak činí čtvrtletně, což znamená, že vedení musí mít přehled o budoucích peněžních tocích a alokovat dostatečný kapitál na pokrytí plateb.

Některé společnosti také jednorázově vydávají mimořádné dividendy. Snížení nebo zrušení dividendy je často znamením, které investory znepokojuje a může poškodit cenu akcií společnosti. To je v kontrastu s dalším typem rozdělování zisku akcionářům – zpětným odkupem akcií, který mohou společnosti zpravidla zapínat a vypínat s menším dopadem na cenu svých akcií.

Info

Společnosti často vyplácejí dividendy, aby vyjádřily svou důvěru v budoucnost podniku a někdy také proto, aby odstranily přebytečnou hotovost. Téměř 70 společností z indexu S&P 500 každoročně zvyšuje dividendy již nejméně 25 let – jedná se o dividendové aristokraty.

Zralé společnosti, jako jsou velké banky a poskytovatelé veřejných služeb, obvykle vyplácejí dividendy, na rozdíl od růstových společností, které mají tendenci zadržovat své zisky na investice nebo realizaci akvizic.

Dividendy však vyplácí stále více technologických gigantů:

Vývoj ceny akcií Meta od začátku roku 2020

Načítání
Načítání
Koupit akcie FB! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Některé ze společností, které výplatu stále neobnovily, měly v roce 2023 více hotovosti a vyšší příjmy než v roce 2019, ale jejich ztráty se prohloubily.

Mezi výjimky patří společnost Expedia, která se zabývá online cestováním a zaznamenala růst ve všech třech kategoriích.

Společnost Carnival, provozovatel výletních plaveb se sídlem v Miami, chce vrátit dividendu, ale až poté, co dosáhne určitých ukazatelů, které by jí prostřednictvím zvýšení ratingu ze strany ratingových společností vrátily rating investičního stupně.

Letecký gigant Boeing se pak zaměřuje na stabilizaci svých financí uprostřed zvýšené kontroly ze strany regulačních orgánů a problémů s výrobou, přičemž výplata dividend je v pozadí.

Společnost v posledním čtvrtletí spálila téměř 4 miliardy dolarů v důsledku zpomalení výroby po lednové nehodě letadla společnosti Alaska Airlines v polovině letu.

Info

Boeing se snaží zotavit z reputačních a finančních následků dvou leteckých nehod letadel 737 MAX v letech 2018 a 2019, spolu s problémy během pandemie, kdy prudce klesla letecká doprava.

Společnost nevyplácí dividendu od března 2020, kdy vydala 2,055 dolaru na akcii. Akcie zpětně neodkupuje od roku 2019.

Tržby společnosti Boeing v roce 2023 vzrostly o 1,6 % na 77,79 miliardy USD a její hotovost a peněžní ekvivalenty se oproti roku 2019 zvýšily o 33,8 % na 12,69 miliardy USD. Jeho čistá ztráta se však loni prohloubila na 2,24 miliardy dolarů z 636 milionů dolarů v roce 2019.

Slovo závěrem

Společnosti, které neobnovily výplatu dividend, se do značné míry obávají znovu se zavázat k výplatě dividend, které by se mohly ukázat jako odliv hotovosti, pokud by došlo k hospodářskému poklesu.

V některých případech dala pandemie společnostem průchod, aby zabránily dalšímu odčerpávání peněžních toků v příštích letech. Pandemie vytvořila příležitost, kdy mohli přestat vyplácet dividendy, aniž by dostali facku.

Zmíněné společnosti sice mohou být schopny oslovit některé investory prostřednictvím návratnosti investic do podniku namísto vyplácení dividend. Pravdou ale je, že mnoho investorů má rádo akcie vyplácející dividendy kvůli příjmům, které poskytují.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.