Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia slaví historický úspěch a Nasdaq láme rekordy. Ethereum ETF schválena! | Burza s odstupem

Proč akcie Nvidia opět vystřelily ke hvězdám a jak se dařilo evropským akciím a komoditám? Jaký vliv mělo schválení Ethereum ETF na cenu této kryptoměny?

Publikováno
Nvidia slaví historický úspěch a Nasdaq láme rekordy. Ethereum ETF schválena! | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč akcie Nvidia opět vystřelily ke hvězdám, jak se dařilo evropským akciím a komoditám, nebo jaký vliv mělo schválení Ethereum ETF na cenu této kryptoměny.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Nasdaq dosáhl nových rekordů, zatímco Dow Jones zažil nejhorší týden od začátku dubna

Hlavní americké indexy zaznamenaly v průběhu týdne velmi rozdílné výsledky, přičemž Dow Jones zaznamenal největší týdenní ztrátu (-2,30 %) od začátku dubna (také za sebou má vůbec nejhorší den tohoto roku), zatímco technologický Nasdaq pokračoval ve svém nedávném tažení na rekordní úroveň.

Široký index S&P 500 se obchodoval v podstatě beze změny, zatímco akcie s malou tržní kapitalizací ztrácely.

Rozdílné výnosy se projevily také ve výrazném oslabení rovnoměrně vážené verze indexu S&P 500, která zaostala za svým známějším, tržně váženým protějškem o 1,27 %. Následující pondělí bude trh z důvodu svátku Memorial Day uzavřen.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Nvidia pokračuje v ohromujících výsledcích, oznámila rozdělení akcií a zvýšení dividendy

Polovodičový gigant Nvidia ve středu zmírnil obavy ze zpomalení v odvětví díky skvělé zprávě o hospodaření za první čtvrtletí, po které její akcie poprvé vyletěly nad 1 000 dolarů.

Společnost dosáhla rekordních tržeb ve výši 26 miliard dolarů, což představuje 262% meziroční nárůst.

Jedná se o další vítězství velkých amerických technologických firem, které signalizuje pokračující posilování amerického akciového trhu navzdory obavám ze snižování výdajů a dlouhodobě vysokých úrokových sazeb.

  • 87 % příjmů Nvidie pochází z jejího podnikání v oblasti datových center, které v souvislosti s boomem umělé inteligence meziročně vzrostlo o 427 % – zatímco herní a automobilový segment vykázaly dvouciferný růst.
  • Nvidia také učinila kroky v rámci iniciativ vstřícných k akcionářům, když během čtvrtletí odkoupila vlastní akcie v hodnotě přes 7,7 miliardy dolarů – a oznámila rozdělení akcií na 10 ku 1 a zvýšila dividendu o výrazných 150 %, která bude po rozdělení činit jeden cent na akcii.

Výhled do budoucna:

Investoři nyní budou pochopitelně očekávat výsledky za druhé čtvrtletí, kdy Nvidia předpokládá další rychlý růst.

Společnost vydala agresivní prognózu tržeb ve výši 28 miliard dolarů, což ji staví na cestu k historicky prvním 100miliardovým ročním tržbám.

Generální ředitel Jensen Huang říká: “Jsme připraveni na další vlnu růstu, neboť umělá inteligence přinese významné zvýšení produktivity téměř v každém odvětví.”

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Americký chemický gigant DuPont podniká radikální kroky k nápravě své situace

Začalo to s General Electric, pokračovalo s Kellogg a nyní se DuPont připojuje k trendu rozpadu konglomerátů, což je považováno za strategii, která má zvýšit ceny akcií.

Dodavatel chemikálií se rozděluje na tři sektory: elektroniku, vodu a biofarmacii/lékařské přístroje. Tento krok ve středu nejprve poslal akcie DuPont vzhůru o asi 5 %, aby den nakonec zakončily beze změny.

Investoři do akcií DuPont tento trend dobře znají, protože se akcie za posledních pět let prakticky nikam neposunuly.

Cílem restrukturalizace, která by měla být dokončena za 18 až 24 měsíců, je distancovat společnost DuPont od hromadné žaloby na toxické chemikálie.

S podobnými plány přichází i další:

I další konglomeráty zjistily, že je těžké hrát pěkně pospolu a spravovat různorodé sektory. V březnu se GE rozhodla rozdělit na tři samostatné společnosti.

Tento týden se GE Vernova stala pátou nejvýkonnější akcií v indexu S&P 500 od oddělení od GE.

Minulý měsíc Embracer Group, švédská herní společnost stojící za hrou Borderlands, také oznámila plány na rozdělení na tři společnosti – po plánu francouzského konglomerátu Vivendi rozdělit se na čtyři podniky.

Vývoj ceny akcií DuPont za posledních 5 let

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DuPont Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie v týdnu oslabovaly

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 0,40 % níže, protože se objevily otázky ohledně tempa možného snižování úrokových sazeb v tomto roce.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách se rovněž propadaly.

Nejvýrazněji ztratil italský FTSE MIB 2,57 %, zatímco francouzský index CAC 40 klesl o 1,02 % a britský index FTSE 100 klesl o 1,22 %. Jednookým králem mezi slepými se tak stal německý index DAX, který ztratil jen nepatrně.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Inflace ve Spojeném království zpomaluje méně, než se očekávalo, trhy snižují sázky na snížení sazeb

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojeném království zpomalil v dubnu méně výrazně, než se očekávalo, na 2,3 % – nejnižší úroveň za téměř tři roky – z březnových 3,2 %, což utlumilo naděje, že Bank of England (BoE) v polovině roku sníží výpůjční náklady.

Konsenzus a projekce BoE očekávali celkovou inflaci na úrovni 2,1 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií a potravin, rovněž překvapila růstem na 3,9 %. Finanční trhy tak nyní zřejmě počítají v letošním roce pouze s jedním snížením sazeb BoE o čtvrt procentního bodu namísto dvou.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední rok
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední rok

Lagardeová z ECB: Snížení sazeb v červnu je velmi pravděpodobné

Prezidentka ECB Christine Lagardeová v rozhovoru pro irskou televizi RTE uvedla, že existuje velká pravděpodobnost, že centrální banka v červnu sníží úrokové sazby.

Na otázku, zda by lidé měli očekávat snížení sazeb na příštím zasedání ECB, odpověděla:

“Žádná předpověď, žádný předpis, žádný závazek, ale jde o to, že pokud údaje, které obdržíme, posílí úroveň důvěry, kterou máme – že ve střednědobém horizontu dosáhneme 2% inflace, což je náš cíl, naše poslání, naše povinnost – je to velmi pravděpodobné.”

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky

Index PX se obchodoval téměř beze změny

Index PX v týdnu nepatrně ztratil a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 560 bodů.

K potěšení většiny českých investorů v růstu pokračovala největších emise pražské burzyakcie ČEZ, které si v týdnu připsaly přes 2 % hodnoty. V kladných číslech se obchodovaly také akcie Komerční banky a akcie Philip Morris zakončily týdenní obchodování beze změny.

Naopak se drobně propadly akcie Monety a více než 1,5 % odepsaly akcie Erste Group.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

ETF na ethereum dostaly zelenou, Dogecoin po tweetu Elona Muska vyskočil nahoru

Pro kryptoměny to byl divoký týden, který mnozí vnímají jako naprostý obrat o 180 stupňů ze strany Komise pro cenné papíry, když regulátor ve čtvrtek schválil osm spotových ETF na Ethereum.

SEC řekla ano takovým společnostem, jako jsou Grayscale, VanEck, Fidelity a BlackRock, poté, co pozorovatelé v odvětví několik měsíců tvrdili, že tyto produkty nebudou schváleny.

Přestože fondy nyní míří na trh, cena mince se na základě této zprávy příliš nepohnula. Přesto měla skvělý týden, protože zvěsti o přicházejících schváleních poslaly její cenu nahoru: Ethereum se v neděli kolem 7. hodiny obchoduje za 3 747 dolarů, což představuje více než 20% sedmidenní skok.

Tradiční investoři budou moci brzy nakupovat ETF, které sledují cenu druhého největšího digitálního aktiva – a pokud bude případné uvedení produktů na trh podobné tomu, které se týkalo Bitcoin ETF, zaplaví tento prostor kapitál.

Bitcoin se v pondělí svezl na zvěstech o schválení Ethereum ETF a poprvé za více než měsíc překonal hranici 70 000 dolarů.

Od té doby cena největšího digitálního aktiva mírně klesla a v neděli ráno se pohybuje lehce pod úrovní 69 tisíc dolarů za minci, což představuje 2,8% nárůst v průběhu týdne.

Z dalších velkých mincí a tokenů se dařilo ještě BNB, Cardano a Solana naopak v týdnu necelých 5 % ztratily.

Pomineme-li již zmíněné Ethereum, dařilo se z významných mincí nejlépe Dogecoinu, který za týden vyskočil o 11 %.

Jeho cena nyní činí 0,1722 USD poté, co generální ředitel Tesly, Elon Musk, zveřejnil na Twitteru obrázek vyjadřující soustrast Kabosuovi, shiba inuovi, který stojí za memem Doge a který v pátek zemřel.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Výrazně negativní týden komodit

Cena ropy v posledním týdnu klesla o více než 2 %. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování pod cenou 78 dolarů za barel, když ztratila 2,26 %.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – se propadl podobně a zakončil v pátek obchodování lehce pod úrovní 82 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Ještě hůře se pak dařilo drahým kovů. Zlato poté, co v předcházejícím týdnu vzrostlo o 2 % a připsalo si novou rekordní cenu, tentokrát 3,5 % ztratilo a zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 334 dolarů za unci.

Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata zapsal podobnou ztrátu a obchoduje se pouze o dolar výše.

Podobně jako zlato ztratilo i stříbro. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 30,33 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný červencový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 21 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Říká se, že internet je věčný, ale naše digitální minulost mizí rychleji, než ji dokážeme uchovat. Nedávná studie Pew Research Center zjistila, že více než čtvrtina webových stránek vytvořených v letech 2013 až 2023 zmizela, přičemž 38 % nejstarších stránek zmizelo nadobro. Proto jako číslo týdne volíme 38.

Číslo týdne

Nejde jen o ztrátu několika memů nebo nefunkčních odkazů, ale o rozšířený problém zvaný “digitální rozpad” – postupnou erozi online obsahu.

Na více než 54 % stránek na Wikipedii je alespoň jeden odkaz, který vede do slepé uličky. Dokonce ani kritické zdroje – zpravodajské weby a vládní stránky – nejsou imunní vůči digitálnímu úpadku – něco přes 20 % těchto stránek v současnosti obsahuje alespoň jeden nefunkční odkaz.

V budoucnu nás čeká stále méně online zdrojů, protože stále více webových stránek zaniká. A vzhledem k tomu, že se lidé při vyhledávání stále více spoléhají na umělou inteligenci a webové stránky navštěvují méně, bude vznikat méně nových stránek – a ty stávající se mohou kvůli nedostatku návštěvníků a příjmů z reklamy zavřít.

To není jen nepříjemnost – je to ztráta, která by mohla vymazat důležité části naší kultury, historie a vědeckých poznatků.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.