Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Viděli jsme nejhorší den akciového trhu letošního roku!

Dow Jones Industrial Average zaznamenal největší pokles roku 2024, když se propadl o více než 600 bodů. Hlavním důvodem byl prudký propad akcií společnosti Boeing o více než 7,5 %.

Publikováno
Viděli jsme nejhorší den akciového trhu letošního roku!
Zdroj: depositphotos.com

Průmyslový index Dow Jones ve čtvrtek zaznamenal nejvýraznější pokles v roce 2024, když se propadl o více než 600 bodů, čili o 1,5 %.

K poklesu výrazně přispěly akcie společnosti Boeing, které se propadly o více než 7,5 %.

Výrobce letadel, který se letos potýká s velkými problémy, vykázal během hospodářských výsledků horší než očekávané cash flow, což vyvolalo obavy investorů z možného snížení ratingu jeho dluhu na úroveň junk bonds.

Akcie Boeing od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Boeing Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokles nastal současně s působivým více než 9% růstem Nvidie po skvělých čtvrtletních výsledcích a oznámení o rozdělení akcií v poměru 10 ku 1.

Technologický sektor byl jediným průmyslovým odvětvím, které včera nebylo v červených číslech,” poznamenal Louis Navellier ze společnosti Navellier Investing ve čtvrteční zprávě pro klienty. “Pokud nemáte ve svém indexu společnost NVIDIA, není to dobrý den.”

Nešlo ale jen o tradiční průmyslové společnosti a nejstarší akciový index Dow Jones. Více technologicky zaměřené indexy S&P 500 a Nasdaq 100 ve čtvrtek také skončily níž.

Čtvrteční pokles 3 velkých indexů

Aktuální cena
Změna
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Ekonomické údaje byly dobré

Navíc v týdnu zveřejněné ekonomické údaje by neměly vyvolávat tržní pesimismus. Květnový index nákupních manažerů (PMI) byl o 3,5 procentního bodu vyšší, než se očekávalo, a dosáhl tak nejvyšší úrovně od loňského června.

Tento neočekávaný nárůst naznačil, že inflace ekonomiku výrazně nebrzdí ani v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami.

PMI

Index nákupních manažerů je celosvětově používaný indikátor, který značí sentiment ve výrobním odvětví.

Ukazatel je odvozen od nákupů soukromého sektoru s ohledem na obchodní podmínky zahrnující produkci práce, ceny, nové objednávky, dodávky a zásoby.

I údaje z trhu práce zveřejněné ve čtvrtek ráno, které ukázaly lepší než očekávané výsledky, by měly vést spíš k optimismu. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly podle údajů společnosti FactSet 215 000, což je mírně pod konsensem analytiků, kteří předpokládali 220 000 žádostí.

Prodeje nových domů za duben však zaostaly za odhady, když dosáhly anualizované míry 634 000 oproti očekávaným 678 000. Tento výpadek naznačuje, že stavitelé mají menší důvěru v ekonomiku a čelí větším obtížím při zajišťování financování nových projektů.

Největší vliv má totiž FED

Trhy nejspíš vyděsil zápis ze zasedání Federálního rezervního systému, který byl zveřejněn ve středu odpoledne.

Ostrý výhled centrální banky vedl investory k tomu, že výrazně snížili svá očekávání ohledně snižování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Investoři nyní očekávají v letošním roce maximálně jedno snížení sazeb, a to v prosinci, zatímco na začátku roku se předpokládalo šestinásobné snížení.

Zápis odhalil, že někteří představitelé Fedu jsou dokonce otevřeni zvýšení úrokových sazeb, pokud to bude nutné, a vyjádřili pochybnosti o tom, zda jsou současné podmínky dostatečně restriktivní, aby zabránily opětovnému růstu inflace.

Snižování sazeb v blízké budoucnosti je tedy velmi nepravděpodobné. Generální ředitel Goldman Sachs, David Solomon, je podobného názoru a uvedl, že nepředpokládá, že by Fed v letošním roce sazby snížil .

Výnosy amerických státních dluhopisů ve čtvrtek opět vzrostly.

Hlavní stratég společnosti Interactive Brokers, Steve Sosnick, poukázal na trh s dluhopisy jako na hlavní příčinu chmurné nálady na akciovém trhu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.