Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Mizející neutralita v kryptoměnovém prostoru – státy zmrazí kryptoměnové účty vybraných osob

Mizející neutralita v kryptoměnovém prostoru - státy zmrazí kryptoměnové účty vybraných osob

Mizející neutralita v kryptoměnovém prostoru - státy zmrazí kryptoměnové účty vybraných osob
Zdroj: thecryptoassociate.com

V nedávném příspěvku jsme čtenáře informovali, že ukrajinská vláda žádá o zmrazení ruských účtů vedených u kryptoměnových burz. Rozhodnutí přišlo z důvodu rostoucího zájmu ze strany ruských obchodníků o digitální aktiva a snaze tímto způsobem financovat válečné tažení proti Ukrajině. Veřejně o zmrazení požádal vicepremiér Ukrajiny, Mychajlo Fedorov.

Ovšem v žádosti se nejednalo o zmrazení aktiv jen vysokých představitelů, ale i běžných uživatelů. Představitelé největších burz reagovali na tento požadavek vesměs podobně – a to odmítnutím.

V kontextu s tímto požadavkem zmiňovali podkopnutí filozofie kryptoměn. Nicméně během víkendových dní nastal obrat a některé státy oznámily kryptoměnové sankce. K Jižní Koreji, Singapuru a Švýcarsku se pravděpodobně přidá i Japonsko.

Začátek sankcí

Japonsko ve středu oznámilo, že pečlivě zkoumá tendenci Ruska spoléhat se na kryptoměnové prostředky k obcházení sankcí a zavede omezení, aby tomu zabránilo. V návaznosti na tuto zprávu, i když z ní nevyplýval právní požadavek, přijaly hlavní burzy z Jižní Koreje opatření k prosazení sankcí.

Gopax, jedna z největších jihokorejských kryptoměnových burz, jako první veřejně oznámila, že ukládá zákaz IP adresám z Ruska a 2. března zcela zmrazila 20 účtů. Krátce poté také burzy jako Upbit, Bithumb, Coinone a Korbit oznámily, že se chystají uplatnit zákazy na ruské účty, protože je lze snadno použít k praní špinavých peněz.

"V souladu s pokyny Finančního výboru jsme zablokovali výběry uživatelů ze zemí, u nichž existuje vysoké riziko praní špinavých peněz," řekli zástupci burzy.

Tyto burzy byly jedinými místními platformami, které měly v Jižní Koreji licenci k provádění transakcí mezi hotovostí a kryptoměnami.

Singapur a Švýcarsko

Singapur v sobotu vyhlásil sankce proti čtyřem ruským bankám. Asijské finanční centrum již dříve uvedlo, že hodlá jednat podobně jako ostatní vlády. Podle podrobností, které odhalilo ministerstvo zahraničí, budou mít všechny finanční instituce zakázáno provádět transakce nebo navazovat obchodní vztahy s bankami VTB, Vněšekonombank (VEB), Promsvjazbank a Bank Rossija.

Sankce se také týkají zákazu finančním institucím provádět jakékoli transakce s kryptoměnami, které by mohly ruským subjektům umožnit obejít sankce.

Ruku v ruce se Singapurem jednalo i Švýcarsko, které ve stejný den oznámilo zmrazení kryptoměn vlastněných ruskými jednotlivci a podniky na území Švýcarska. Podle Švýcarská je zmrazení kryptoměn pro ochranu integrity státního blockchainového průmyslu nezbytné.

Mimo jiné Evropská Unie ve středu oznámila, že přijme opatření k potlačení jakýchkoli pokusů Ruska využít digitální aktiva ke zmírnění úderu sankcí.

"Přijímáme opatření, zejména v oblasti kryptoměn, za účelem znemožnění Rusku obcházet finančních sankce, o nichž rozhodlo 27 zemí EU," uvedl francouzský ministr financí.

Jak zmrazí kryptoměny?

Zatím není jasné, jak orgány opatření prosadí, vzhledem k tomu, že někteří držitelé kryptoměn mají svá aktiva uložená v hardwarových peněženkách. Pokud uživatel vlastní kryptoměny u centralizované burzy, jsou tato aktiva uložena v úschovných peněženkách, což znamená, že dotyčná burza má přístup k veřejným a soukromým klíčům peněženky zákazníka.

Pouze v této situaci mohou burzy omezit přístup k prostředkům uživatelů. I za těchto okolností by bylo třeba, aby společnosti měly právní základ pro prosazení opatření ke zmrazení aktiv, což zdůraznil generální ředitel společnosti Kraken Jesse Powell v nedávném vlákně na Twitteru, protože zmrazení aktiv bez rozdílu by negativně ovlivnilo kredibilitu platforem.

Pozastavení služeb platebních gigantů

Sobota byla obecně pro Rusko velkým sankčním dnem. K jednotlivým státům se přidaly i společnosti Visa, Mastercard a PayPal. Ty oznámily, že pozastavují provoz v Rusku s odvoláním na probíhající invazi na Ukrajinu. Toto rozhodnutí by pro ruské obyvatele mohlo znamenat zvětšenou aktivitu na poli kryptoměn a snahu vlád o dodatečné sankce pro digitální aktiva.

Visa začne pracovat na ukončení transakcí v Rusku, ale podle tiskového prohlášení to bude trvat několik dní"Po ukončení provozu nebudou všechny transakce iniciované kartami Visa vydanými v Rusku fungovat mimo tuto zemi a všechny karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko nebudou fungovat na území Ruské federace," uvádí se v prohlášení.

Podobně i společnost Mastercard uvedla, že kromě zablokování některých ruských finančních institucí ukončí podporu všech karet vydaných ruskými bankami a zablokuje transakce z karet vydaných mimo Rusko. Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov na Twitteru zveřejnil dopis zaslaný generálním ředitelem společnosti PayPal, Danem Schulmanem, v němž oznámil podobnou odstávku.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,38%
Cena
$20 213
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-4,2%
Cena
$1 109
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-4,8%
Cena
$221,6

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo