Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Ukrajinská vláda žádá kryptoburzy o zmrazení účtů ruských uživatelů, jak reagují burzy?

Ukrajinská vláda žádá kryptoburzy o zmrazení účtů ruských uživatelů, jak reagují burzy?

Ukrajinská vláda žádá kryptoburzy o zmrazení účtů ruských uživatelů, jak reagují burzy?
Zdroj: weraveyou.com

Ukrajinská vláda se na bázi velmi zvýšeného zájmu ruských uživatelů o kryptoměny rozhodla uchýlit se k celkem rázným požadavkům. Vicepremiér Mykhailo Fedorov veřejně požádal kryptoměnové burzy o zmrazení adres ruských uživatelů.

Poukázal na skutečnost, že je potřebné zablokovat nejen adresy vázané na státní představitele Ruska a Běloruska, ale i na ostatní subjekty, čili běžné uživatele. Ukrajina se tak obává podpory ruské invaze skrze kryptoměny, podobně jako ona přijímá dary od zbytku světa.

Požadavky vlády přišly po rozhodnutí Evropské komise a Spojených států o uvalení tvrdých sankcí na Rusko, zahrnující i vyřazení z platebního systému SWIFT. Skrze sankce byla zmražena aktiva čtyř největších ruských bank.

Zájem o kryptoměny roste díky sankcím a pomoci Ukrajině

Bitcoin a společně s ním kryptoměnový trh je "díky" válečnému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v centru dění. Využití blockchainové technologie umožňuje provádět celosvětové transakce jednoduchým, plně decentralizovaným a bezpečným způsobem. Toho využívá již pár dní Ukrajina.

Ukrajinská vláda zveřejnila své oficiální adresy pro BTC, ETH, USDT a DOT vklady. Kryptoměny využívá pro financování boje s ruskou invazí.

Jak na výzvu ukrajinské vlády reagují burzy?

Postavení představitelů největších kryptoměnových burz není k výzvám Ukrajiny příliš nakloněno. Kupříkladu Jesse Powell, CEO kryptoměnové burzy Kraken, odmítl požadavek s tím, že Bitcoin je reprezentací liberálních hodnot a tudíž by blokace ruských uživatelů byla v rozporu s celou filozofií kryptoměn.

Poukázal též na fakt, že Kraken bude moci takovou činnost učinit pouze na základě legislativního požadavku, čímž prosba ukrajinského vicepremiéra není. Podobným způsobem reagovala kryptoměnová burza Binance. Mluvčí burzy se pro v pondělí pro CNBC vyjádřil následovně:

"Krypto existuje za účelem poskytnutí větší finanční svobody lidem po celém světě. Jednostranné rozhodnutí zakázat přístup určité skupině populace k jejich kryptoměnám by bylo v úplném rozporu s tím, proč kryptoměny jako takové existují,sdělil mluvčí burzy Binance.

Stejný postoj zaujímá i kryptoměnová burza Coinbase. Ačkoliv není dostupná v Rusku, i přes to transakce skrze ruské adresy zakazovat nebude. Bude ale respektovat sankce uvalené na individuální osoby či instituce, veškeré transakce vázané na takové koncové uživatele zablokuje.

Binance posílá Ukrajině finanční podporu i přes nevyhovění vládním požadavkům

Samotná burza vyslyšela prosby Ukrajiny a přispěla v hodnotě 10 milionů dolarů. Příspěvek proběhl 27. února. Ve stejný čas se také burza rozhodla spustit první fond zaměřený čistě na pomoc Ukrajině.

První fundraisingový fond Binance na pomoc Ukrajině
První fundraisingový fond Binance na pomoc Ukrajině
Zdroj: binance.charity

V době psaní článku bylo darováno již 150 BTC v celkové hodnotě více než 6,5 milionu dolarů. Částka pochází od celkem 396 dárců. Dle Binance bude darovaná částka určena zejména na pomoc dětem skrze partnerství s UNICEF a pomoc uprchlíkům ve spolupráci s UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

Seznam dárců do fondu na pomoc Ukrajině
Seznam dárců do fondu na pomoc Ukrajině
Zdroj: binance.charity

Níže na zmiňované stránce je k dispozici seznam všech dárců do fondu. Společně s dary od burzy přijala Ukrajina kryptoměny v hodnotě více než 36 milionů dolarů.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$21 034
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-0,59%
Cena
$1 226
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,23%
Cena
$239,2

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo