Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

McDonald’s a Starbucks čelí hrozbám: Vyplatí se do nich investovat?

Akcie společností McDonald's a Starbucks čelí problémům navzdory rekordním tržbám. Podaří se jim v roce 2024 odrazit ode dna?

Publikováno
McDonald’s a Starbucks čelí hrozbám: Vyplatí se do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie McDonald’s se v uplynulém roce držely stranou tržní rallye a aktuálně se pohybují na úrovních jako na počátku roku 2023, zatímco index S&P 500 přidal více než 31 %. Poněkud překvapivý stav vzhledem k tomu, že firma zaznamenala rekordy v oblasti tržeb a zisků.

Rovněž akcie Starbucks zaostávají a od počátku roku 2023 do března 2024 dokonce zaznamenaly přibližně 10% ztrátu. Problém je, že pokles ceny akcie nemusí být stále u konce vzhledem k oslabujícím trendům poptávky na jeho hlavním americkém trhu.

Korelační graf akcií McDonald’s a Starbucks

Aktuální cena
Změna
McDonald's / MCD
Načítání
Načítání
Načítání
Starbucks / SBUX
Načítání
Načítání
Načítání

1. McDonald’s (MCD)

Základní ukazatele (stav k 8. 4. 2024):

Výnosy McDonald’s po slabším výsledku za rok 2022 opět nalezly růstovou trajektorii, což je pozitivní vývoj.

Zdroj: www.investing.com
Výnosy McDonald
Výnosy společnosti McDonald’s

Ovšem v USA, což je největší trh společnosti, firma v posledních týdnech zaznamenává slabší útraty zákazníků. Také se přiostřuje konkurence v boji o cenově citlivější zákazníky. Například Chipotle útočí na vedoucí postavení McDonald’s v segmentu drive-thru.

Pokud bychom se z finančních metrik měli zaměřit na to, v čem je firma silná, tak můžeme vybrat dvě zásadní:

V čem je McDonald’s silný

1. Cash flow

Jak se říká, “Cash is king” a tato metrika je pro dividendovou akcii, jako je McDonald’s, ještě důležitější, protože výplata dividend je v konečném důsledku financována produkcí cash flow.

A zde se není čeho obávat. Řetězec generuje více hotovosti než jeho konkurenti díky aktivům, jako je obrovská globální prodejní plocha a obrovská síla značky.

McDonald’s loni vyprodukoval 7 miliard dolarů volné hotovosti, což je výrazně více než v roce 2022 a představuje zhruba 85 % zisku.

Není tedy překvapením, že McDonald’s může vyplácet (a neustále zvyšovat) čtvrtletní dividendu. 

2. Marže

Hrubá marže McDonald’s je více než 50 %, což je mnohem více než u podobných společností.

Velkou část tohoto rozdílu lze vysvětlit tím, že McDonald’s generuje velkou část svých zisků prostřednictvím licenčních poplatků z franšíz, poplatků za nemovitosti a pronájem a tyto zdroje příjmů jsou mnohem ziskovější než tradiční marže z prodeje potravin.

Hlavní rizika společnosti

1. Oslabení nízkopříjmových spotřebitelů

McDonald’s v minulém čtvrtletí zaznamenal, že spotřebitelé s nízkými příjmy snížili své výdaje.

McDonald’s sice těží z toho, že spotřebitelé s vysokými a středními příjmy přecházejí na jeho Big Mac, ale zákazníci s nízkými příjmy jsou stále důležitou součástí jeho podnikání.

2. Výdaje konkurentů na propagaci

Obecně platí, že gigant rychlého občerstvení vynakládá hodně peněz na marketing a reklamu, aby si udržel rozpoznatelnost a oblibu své značky.

McDonald’s každoročně vynakládá na marketing více než 4 miliardy dolarů, což je třikrát až čtyřikrát více než jeho nejbližší konkurent.

Lze však očekávat, že někteří jeho konkurenti v příštím roce své výdaje na propagaci ještě zvýší.

3. Návštěvnost

Společnost uvedla, že se růst návštěvnosti na začátku roku 2024 propadl do záporných hodnot, což vyvolává obavy, že se růst tržeb letos zpomalí.

Technická analýza

Zdroj: www.tradingview.com
Mc Donald, akcie
Akcie McDonald’s na týdenním grafu

Akcie se pohybuje v pomalém růstovém trendu, který v posledním roce vypadá spíše jako boční pohyb. Cena dosáhla vrcholu na ceně 300 USD, kde se vytvořila silná rezistence.

Nejbližší support je na hodnotě 246 USD za akcii, kde by bylo možné koupit titul přibližně s 15 % slevou.

2. Starbucks (SBUX)

Základní ukazatele (stav k 8. 4. 2024)

Když se podíváme na tržby Starbucks, tak ty meziročně vyskočily o 5 % a tento nárůst byl celosvětově podpořen zdravým mixem mezi rostoucí návštěvností zákazníků (o 3 %) a vyšší průměrnou útratou (o 2 %).

Zdroj: www.investing.com
Výnosy, Starbucks
Výnosy společnosti Starbucks

Pozitivní zprávou také je, že je cash flow firmy dostatečné a podporuje vyšší výdaje společnosti na růstové iniciativy spolu s rostoucí výplatou dividend.

Naopak problémem firmy je, že:

V mnoha nejlepších oblastech ve Spojených státech se již nachází pobočky Starbucks, což znamená, že trh začíná být nasycen.

Společnost proto nasadila značný kapitál na expanzi na mezinárodní trhy. Neexistuje však žádná záruka, že mezinárodní trhy budou mít takovou míru přijetí, jaká je v USA.

Například na čínském trhu se objevuje záplava levných konkurentů, kteří budou nějakou dobu tlačit na zisk, než budou mnozí z nich z odvětví vytlačeni.

Technická analýza

Zdroj: www.tradingview.com
Starbucks
Akcie Starbucks na týdenním grafuAtraktivní sleva

Akcie se aktuálně pohybuje v klesajícím trendu a prorazila support na ceně 90 USD za akcii. Další support pak je kolem 82 USD za akcii a zejména cenovka 68 USD za akcii bude velkým lákadlem pro hodnotové investory.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎