Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trump odhalil kryptoměny pro strategické rezervy! Která banka spustí vlastní stablecoin? FBI vyšetřuje Bybit HACK | Coin Week

Trump odhalil kryptoměny, které budou součástí strategické rezervy! Krádež z burzy Bybit začala vyšetřovat americká FBI a Bank of America chce spustit vlastní stablecoin. Co dalšího se událo minulý týden v oblasti kryptoměn?

Trump odhalil kryptoměny pro strategické rezervy! Která banka spustí vlastní stablecoin? FBI vyšetřuje Bybit HACK | Coin Week

Hezké pondělní ráno, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden ve světě kryptoměn, ve kterém se Bitcoin propadl až pod hranici 80 000 dolarů.

Sentiment se výrazně zlepšil až v samotném závěru týdne, kdy Trump odhalil kryptoměny, jež budou součástí plánované strategické rezervy. Které to jsou?


Řešila se také krádež digitálních aktiv z kryptoměnové burzy Bybit. Platforma během pondělí získala 88 % ukradených prostředků zpět a kauzu začala vyšetřovat také americká FBI.

Dozvěděli jsme se, že chce Bank of America spustit vlastní stablecoin. Musí však dojít ke schválení klíčové legislativy.

Pojďme se na vše podívat podrobněji! Týdenní shrnutí toho nejzajímavějšího je opět tu. 

Co se minulý týden dělo?

Trump odhalil kryptoměny ze strategické rezervy

Donald Trump během nedělního odpoledne odhalil kryptoměny, jež budou součástí plánované strategické rezervy. Sdělil to na své sociální síti Truth Social.

Zdroj: truthsocial.com
Příspěvek na Trumpově vlastní sociální síti
Příspěvek na Trumpově vlastní sociální síti

Tam zmínil, že součástí budou kryptoměny jako Solana, XRP a Cardano. Kryptoměnová komunita byla z počátku zmatená, proč vůbec není řeč o Ethereu nebo Bitcoinu.

Možná proto později svůj původní příspěvek doplnil o to, že středem rezervy budou právě tyto kryptoměny. Podle jeho slov miluje Bitcoin a Ethereum.

Poznámka

Prezident USA chce, aby se Spojené státy staly hlavním centrem kryptoměnového průmyslu a usiluje o oživení tohoto odvětví po tom, co popisuje jako roky zkorumpovaných útoků ze strany Bidenovy administrativy.

Největší růst v reakci na toto oznámení zaznamenaly právě zmíněné kryptoměny, kdy Solana přidala 20 %, Cardano 72 % a XRP 31 %.

Kromě nich také rostla celková tržní kapitalizace kryptoměnového trhu, která vystřelila o 10 %. Bitcoin se díky tomuto kroku zotavil až na 95 000 dolarů.

Pozoruhodné také je, že bude Donald Trump pořádat v Bílém domě vůbec první kryptoměnovou konferenci během 7. března.

Jejím cílem je diskutování o budoucnosti regulace kryptoměnového průmyslu. Mezi pozvané patří členové Trumpovy pracovní skupiny a zástupci předních hráčů kryptoměnového sektoru.

Bitcoin se propadl až na 78 000 dolarů

Po třítýdenní konsolidaci kolem úrovně 96 000 dolarů se Bitcoin výrazně propadl. V úvodu týdne reagoval poklesem kvůli potvrzení Trumpových cel a své dno si našel až během pátku u hranice 78 000 dolarů.

Prezident USA totiž oznámil, že navrhovaná cla pro Kanadu a Mexiko vejdou v platnost po měsíčním pozastavení jejich implementace a pohrozil novými 25% cly na zboží z Evropské Unie.

Cena kryptoměny tak poklesla na několikaměsíční minimum, což vyvolalo mezi kryptoměnovou komunitou diskuzi o nástupu medvědího trhu.

Z historického hlediska se však jedná o anomálii, neboť únor zakončil Bitcoin se ztrátou od roku 2013 pouze v dalších dvou letech – 2014 a 2020.

Zdroj: coinglass.com
Cenový vývoj Bitcoinu v jednotlivých měsících
Cenový vývoj Bitcoinu v jednotlivých měsících

Únor je z pohledu mediánu druhým nejlepším měsícem s přibližně 12% výnosem. Průměrně pak Bitcoin roste nejvíce v listopadu, kdy přidává 46 %.

Pokles ceny Bitcoinu se odrazil i na jeho ETF, která zaznamenala 8 po sobě jdoucích dnů, kdy z nich investoři vybrali prostředky. Celkově z fondů odteklo za toto období přes 3,2 miliardy dolarů.

Zdroj: coinglass.com
Přehled vývoje peněžních toků v rámci bitcoinových ETF
Přehled vývoje peněžních toků v rámci bitcoinových ETF

Tento negativní trend byl konečně přerušen v pátek, kdy investoři nakoupili fondy za 94 milionů dolarů.

Pozoruhodné bylo, že se Bitcoinu zbavovaly i velryby, tedy investoři s velkým objemem kapitálu. Peněženky obsahující více než 10 BTC se dohromady zbavily 6 813 bitcoinů během týdne, což je nejvíce od července 2024.

Negativní cenový vývoj se odrazil i na dalších kryptoměnách, například Solana umazala na hodnotě více než 40 % od svého historického maxima z 19. ledna. Za tím také stojí přesun kapitálu a traderů na konkurenční sítě.

Za posledních 30 dní bylo totiž ze Solany přesunuto přes 500 milionů dolarů pomocí bridge na Ethereum a Arbitrum. Od prosince také klesla tržní kapitalizace meme coinů na její síti o přibližně 50 %.

Také další hig-cap altcoiny zaznamenaly během minulého týdne výrazné ztráty. Namátkou klesly také:

Info

Bitcoinová dominance (tržní podíl BTC vůči ostatním kryptoměnám) tak lehce posílila na úroveň 60 %.

Okradená burza Bybit nakoupila zpět Ethereum

V průběhu týdne se dále řešila kryptoměnová burza, která bohužel během 21. února přišla vlivem hackerského útoku o 1,4 miliardy dolarů v digitálních aktivech.

Útočníci zamaskovali transakci vypadající legitimně, avšak obsahovala škodlivý kód, který změnil smart kontrakt peněženky a útok byl úspěšný.

Během pondělí již generální ředitel Bybit, Ben Zhou, informoval, že ukradené kryptoměny z její peněženky již stihla burza nahradit.

Podle dat Lookonchain získala platforma 446 870 etherů v hodnotě 1,23 miliardy dolarů díky půjčkám, vkladům a vlastním nákupům. Částka představuje 88 % z ukradených prostředků.

Nákupy burza realizovala prostřednictvím mimoburzovních transakcí (OTC) od investičních firem Galaxy Digital, FalconX a Wintermute.

Kromě toho byly adresy peněženek napojených na Bybit aktivní také na centralizovaných a decentralizovaných burzách, konkrétně na Binance a MEXC. Celkově platforma nakoupila od těchto subjektů Ethereum za 742 milionů dolarů.

Cenový vývoj Etherea poslední měsíc

Do věci se vložila také americká FBI, která naléhala na operátory uzlů, burz a dalších subjektů působících v kryptoměnovém sektoru, aby blokovali transakce z adres napojených na odcizené prostředky.

Lazarus group stojící za útokem se totiž snaží kryptoměny proprat, tedy zamaskovat jejich původ. Podle společnost Elliptic, zabývající se bezpečností na blockchainu, chce prostředky zlegalizovat přes mixéry.

Elliptic také upozornila na to, že skupina Lazarus už přistoupila k druhé fázi legalizování kryptoměn, kterou nazývá vrstvení.

To spočívá v používání několika blockchainů pomocí cross-chain mostů, směňování aktiv prostřednictvím decentralizovaných burz a použití mixérů, jako je Tornado Cash.

Objevila se také obvinění směrem k burze eXch, která měla s praním kryptoměn skupině pomáhat. Ta však tuto činnost popřela.

Paradoxní je, že burza 27. února oznámila získání předběžného povolení k založení platformy pro virtuální aktiva ve Spojených arabských emirátech. Vysvětlením pravděpodobně je získání povolení ještě před útokem 18. února.

Kromě toho se v průběhu týdne diskutoval také rollback Etherea, který slouží ke zrušení již potvrzených transakcí, aby se síť vrátila do určitého dřívějšího stavu.

Experti k tomu však poznamenali, že by krok měl obrovské důsledky. Například by došlo ke zrušení již uskutečněných prodejů na burze a tisíce nevinných lidí by přišly o peníze a další tisíce by získaly prostředky, které nejsou jejich.

Co náš čeká tento týden?

Ve středu proběhne další pokus o implementaci aktualizace Etherea s názvem Pectra na veřejný testnet Sepolia. Vylepšení sítě bylo aktivováno minulý týden na testnetu Holesky, ale neúspěšně. Developeři nyní zkoumají, co za tím stálo.

Varování

A pokud se ani tato implementace nezdaří, může mezi vývojáři Etherea narůstat nervozita, neboť oficiální implementace na síti Etherea je naplánována na 8. dubna.

Pokud se zajímáte o airdropy kryptoměn, hned v pondělí můžete získat tokeny projektu Rejuve.AI, který se zabývá dlouhověkostí. Airdrop bude probíhat ve dvou fázích.

První se skládá ze čtyřech epoch, během kterých uživatelé mohou získat tokeny za registraci a poté si jen odměnu vyzvednout. Druhá fáze pak bude spočívat v interakci s mobilní aplikací Rejuve.AI.

Z makroekonomického pohledu bude důležitou událostí zveřejnění zprávy o nezaměstnanosti za měsíc únor v USA, která bude odhalena v pátek. Konsenzus trhu počítá se 4% nezaměstnaností podobně jako v lednu.

Kromě toho také v průběhu týdne dojde ke zveřejnění hospodářských výsledků některých firem za čtvrtý kvartál 2024. Výsledky představí Zscaler, Broadcom a také Costco Wholesale.

Co mě v minulém týdnu zaujalo?

Bank of America spustí vlastní stablecoin

Díky zlepšujícímu se regulačnímu prostředí v USA pro kryptoměny se finanční instituce začínají zajímat o tento lukrativní sektor.

Generální ředitel Bank of America, Brian Moynihan, během úterý řekl, že je banka připravena spustit vlastní stablecoin krytý americkým dolarem. Jako jedinou bariéru označil legislativu.

Podle Moynihana jsou stablecoiny jako fondy peněžního trhu nebo bankovní účet a mají potenciál ve finančních transakcích.

Zmínil, že by existoval coin Bank of America navázaný na dolarové vkladové účty. Ten by tak usnadnil bezproblémový pohyb mezi digitálním a tradičním světem financí.

Ve stejný den podobný krok oznámil i PayPal, který chce mimo jiné začlenit vlastní PYUSD pro mezinárodní platby.

Protlačení zmiňované legislativy potřebné k expanzi banky do sektoru stablecoinů je pravděpodobné. Regulační rámec má podporu obou stran, navíc republikáni nyní ovládají kongres.

O čem se v posledních 7 dnech psalo?

To je od nás pro dnešek vše. Děkujeme za přečtení a přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat