Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je nyní vhodná doba pro investování? 4 zásadní důvody, proč se vyplatí začít i nyní

Publikováno
Je nyní vhodná doba pro investování? 4 zásadní důvody, proč se vyplatí začít i nyní
Zdroj: depositphotos.com

Náklady na bydlení, účty za energie a služby, splátky dluhů a nákupy potravin se mohou zdát jako vše, co si můžete standardně dovolit platit, natož v době vysoké inflace, kdy si z výplaty koupíte ještě méně než dříve.

Díky rekordně vysoké inflaci, geopolitické nestabilitě a výraznému zvyšování úrokových sazeb je současný akciový trh jednoduše řečeno neuvěřitelně volatilní – celý minulý rok podléhal značným výkyvům. Stávající investoři provádějí strategické změny ve svých portfoliích a noví investoři si nejsou jisti, zda do toho vůbec chtějí jít.

Ale nenastal pro ty, kteří mají to štěstí a disponují volnými finančními prostředky, nyní ten správný čas začít? Zde jsou čtyři důvody, proč do toho jít i za současné situace – i když byste třeba měli začít pomalu.

1. Cena akcií v roce 2022 výrazně klesla

Když je většina věcí levná, spotřebitelé jich chtějí kupovat více, ale u akcií mají klesající ceny tendenci kupující odrazovat.

U akcií však platí stejný princip jako u čehokoli jiného. Když je něco levné, můžete si toho za stejnou cenu koupit více, a proto je rok 2023 skvělou dobou pro zahájení investování. Při použití poměru cen akcií k podnikovým ziskům (P/E ratio) jako měřítka ocenění se index S&P 500 nyní obchoduje na nejlevnější úrovni za poslední roky.

Zdroj: multipl.com
Historický vývoj P/E ratia indexu S&P 500
Historický vývoj P/E ratia indexu S&P 500

Hodláte-li akcie nakupovat dlouhodobě, měli byste mít na paměti, že klesající ceny akcií v současné době jsou dobrou věcí, protože vám umožňují koupit více akcií společností, o které máte zájem. Je také dobré si uvědomit, že zatímco široký trh klesl v roce 2022 o 20 %, řada titulů klesla podstatně více. Patří mezi ně populární akcie FAANG, jako jsou Alphabet a Amazon, které ztratily 40 %, resp. 50 %, a přední růstové akcie v oboru, jako jsou Shopify a Roku, které v roce 2022 klesly o více než 70 %.

I když neexistuje žádná záruka, že se tyto akcie v roce 2023 zotaví, všechny se obchodují z historického hlediska za nízké ocenění, což zvyšuje šance investorů na dlouhodobý úspěch.

Mnoho investorů považuje krátkodobou volatilitu za riziko, které negativně ovlivňuje jejich portfolio. Přesto je jedním z nejlepších způsobů, jak můžete na akciovém trhu generovat výnosy, nakupovat, když jsou trhy nízko a prodávat, když jsou trhy vysoko. A jaký je lepší způsob, jak profitovat z velkých cenových rozdílů, než nakupovat v době, kdy trh kolísá směrem dolů? Zapomeňte na časování trhu – dobrou strategií pro dlouhodobý růst je nakupovat, když trh klesá.

2. Trh se nedá načasovat

Pokud máte strach investovat v roce 2023, je to pravděpodobně protože se obáváte dalšího poklesu akcií. To může být pravda, protože je na obou stranách Atlantiku stále skloňované riziko recese. Je však těžké předpovědět dno trhu, protože akciový trh má jako předstihový ukazatel tendenci se obrátit na stoupající trajektorii dříve než ekonomika. Možná budete mít štěstí, ale důsledně načasovat trh je v podstatě nemožné a snažit se o to je obecně ztráta času.

Nejlepší investoři, jako například Warren Buffett nebo jeho učitel Benjamin Graham, se zaměřují či zaměřovali na nákup kvalitních akcií za přiměřenou cenu, což se ukázalo jako lepší přístup než časování trhu.

Pokud budete s nákupem akcií čekat příliš dlouho, můžete také propásnout zotavení, což může být mnohem větší chyba než příliš brzký nákup akcií předtím, než trh dosáhne dna.

Jak říká oblíbené rčení, čas na trhu je důležitější než časování trhu, a pokud jste investor – nováček, nejlepší způsob, jak využít bohatství vytvářející sílu akciového trhu, je začít nyní, investovat třeba jen drobné částky pravidelně a nechat k vašemu prospěchu pracovat kouzlo složeného úročení.

3. Trh se dříve či později zotaví

Neexistuje žádná záruka, že jakýkoli jednotlivý cenný papír přinese zisk. Z historického hlediska však platí, že při dostatku času a zvýšené ekonomické aktivitě akciový trh vždy nakonec vykáže růst. Na grafu níže, můžete vidět, že navzdory občasným – i výrazným propadům – se index S&P 500 nakonec vždy vrátil na růstovou dráhu a za posledních 50 let přinesl investorům zhodnocení řádově v tisících procent.

Doba mezi posledním krachem a oživením je přitom velmi různá a rozhodně nelze předpovědět, kdy k tomu dojde. Určit přesně, jak dlouho musí investoři čekat na realizaci zisků, je proto téměř nemožné.

Například po Velké hospodářské krizi na konci 20. a začátkem 30. let 20. století trvalo většině akcií 12 let, než se zotavily. Během pandemie covid-19 se však mnoho akcií zotavilo během pouhých čtyř měsíců. To je střízlivá připomínka toho, že neexistuje žádný způsob, jak načasovat býčí nebo medvědí tržní cykly, a že oživení trhu může nastat i v těch nejhorších ekonomických podmínkách.

4. Úrokové sazby už výrazně více neporostou

Ceny akcií a úrokové sazby mají obvykle inverzní vztah. To znamená, že mají tendenci pohybovat se opačným směrem, a prudký nárůst úrokových sazeb v roce 2022 byl hlavním důvodem, proč akcie v loňském roce klesaly. V podstatě jsou investoři ochotni platit za akcie více v prostředí nižších sazeb, protože výnosy dluhopisů – hlavní alternativy k akciím – jsou nižší, a v prostředí vyšších sazeb mají investoři tendenci přesouvat peníze z akcií do dluhopisů.

Nicméně do roku 2023 jsme vstoupili s úrokovou sazbou americké centrální banky, v rozmezí 4,25 % až 4,5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2007. Očekává se přitom, že už se nemá tato sazba příliš kam zvyšovat. Jeden z hlavních protivětrů akcií v roce 2022 by tak už neměl sílit a spíše s postupem času opět oslabovat, což by se mělo pozitivně odrazit i na americkém akciovém trhu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického fedu za posledních 10 let
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického fedu za posledních 10 let

Začněte pomalu, abyste si vytvořili správné návyky a “osahali” si trh

Je tedy nyní ten správný čas na investování? Pro investory, kteří nejsou na prahu důchodu, zní pravděpodobná odpověď ano. Každý investor by měl před rozhodnutím, kdy a kam investovat, zvážit svou toleranci k riziku a investiční horizont. Pomalý začátek však může novým investorům usnadnit vstup na trh, aniž by museli podstupovat nadměrné riziko.

Začátečníci mohou jednoduše začít se strategií pravidelného investování, která zahrnuje investování malých částek v pravidelných intervalech, aby se snáze vyrovnaly se vzestupy a poklesy trhu.

I když to není tak vzrušující jako denní obchodování, pravidelné investování snižuje pokušení časovat trh a může dokonce vést k výraznějším ziskům investorů.

Jakkoli se může zdát současný trh děsivý, úspěšné investování ani tak nespočívá v každodenním vývoji akciového trhu, jako spíše v jeho budoucnosti. Buďte disciplinovaní a investujte jen to, na co si můžete dovolit v budoucnu nesáhnout.

Čtěte také: Investiční trojúhelník – Riziko, likvidita, návratnost a vztah mezi nimi
Čtěte také: Investiční trojúhelník – Riziko, likvidita, návratnost a vztah mezi nimi
Líbil se vám tento článek?
16
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎