Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Jak se vyvíjí průměrná mzda v ČR od roku 2020? Zasáhl ji covid? Ne, naopak – roste!

Jak se vyvíjí průměrná mzda v ČR od roku 2020? Zasáhl ji covid? Ne, naopak - roste!

Jak se vyvíjí průměrná mzda v ČR od roku 2020? Zasáhl ji covid? Ne, naopak - roste!
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku podíváme na vývoj průměrné mzdy v česku. Čekali byste, že výdělky Čechů jsou ty tam? Naopak! Je zajímavé, že navzdory pandemii koronaviru průměrná mzda v ČR roste.

Než se pustíme dál, podívejme se nejprve na pojem nominální mzda.

Dále se pak podíváme na to, o kolik roste nominální i reálná hrubá mzda a jaká je skutečná střední mzda v České republice pomocí mediánu.

Co znamená průměrná nominální mzda?

Průměrná nominální mzda je měsíční podíl mezd na jednoho zaměstnance bez osobních nákladů. Počítá se z nominální měsíční hrubé mzdy všech zaměstnanců v ČR. Výpočet provádí Český statistický úřad (ČSÚ).

ČSÚ aktualizuje novou hodnotu průměrné mzdy v ČR každé čtvrtletí.

Jak se počítá průměrná mzda?

ČSÚ využívá k výpočtu hrubou mzdu. Jedná se o mzdu před odečtením sociálního a zdravotního pojištění, záloh na daně a dalších srážek. Hrubá mzda obsahuje základní plat včetně náhrad, odměn, doplatků a příplatků. Do výpočtu nejsou zahrnuty náhrady za dobu trvání pracovní neschopnosti či karantény placené zaměstnavatelem.

Vývoj průměrné (nominální) mzdy. Zdroj: czso.cz
Vývoj průměrné (nominální) mzdy. Zdroj: Czso.cz

I přes pandemii koronaviru a zpomalení ekonomiky, kdy mnoho zaměstnavatelů nezvyšovalo mzdy, rostla průměrná nominální mzda v roce 2020 o 6,5 % a reálná mzda o 3,9 %. 

Aktuálně (k 8. 3. 2021) průměrná hrubá mzda je 38 525 Kč (dle ČSÚ).

Tento růst je nižší oproti předchozím pěti letům, kdy průměrná mzda rostla až o 7 %. Růst průměrné mzdy zajistilo především zvyšování mezd zaměstnanců pracujících v IT, zemědělství, energetice a administrativě. Naopak pokles mezd nejvíce postihl zaměstnance v kultuře, rekreaci, ubytování, zábavě, realitách, stravování a pohostinství.

Reálná mzda

Reálná mzda vyjadřuje skutečnou hodnotu výdělků (mezd), tedy co jste si schopni za dané peníze koupit. Pomocí reálné mzdy můžeme určit, co je možné si za ni koupit. Vyjadřuje kupní sílu peněz.

Poskytuje lepší možnost mezinárodního nebo časového srovnání. Z hlediska zeměpisného očišťuje nominální mzdu o rozdílné životní náklady v různých zemích.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 6,5 % na 38 525 Kč, spotřebitelské ceny se zvýšily o 2,6 %, reálně mzda vzrostla "jen" o 3,9 %.

Medián mzdy

Jako skutečný a praktičtější údaj využíváme ukazatel medián. Nemůžeme zde informace získat z podnikových výkazů, ale pouze skrze strukturální šetření prováděné Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Výpočet mediánu

Pomocí mediánu také určujeme mzdovou nerovnost. Nerovnost platů je tím větší, čím větší je rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem. V případě České republiky je nízká mzdová nerovnost v rámci OECD.

Medián mezd činil 32 870 Kč ve 4. čtvrtletí 2020 (dle ČSÚ).

Jaké zdroje využívá ČSÚ pro výpočet průměrné mzdy v ČR?

Podnikové výkazy představují nejdůležitější zdroj dat. Organizace poskytují informace o celkovém počtu zaměstnanců a celkovém objemu mezd. Průměrná měsíční mzda se vypočítá jako aritmetický průměr, tedy celkový objem mzdových prostředků se vydělí počtem zaměstnanců a počtem odpovídajících období. Na základě těchto výkazů může ČSÚ vypočítat průměrnou mzdu dle různých kategorií (dle oborů a velikosti firem).

Dalším důležitým zdrojem je statistika Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Tato statistika se vytváří na základě strukturálního šetření a obsahuje detailní informace o platech všech zaměstnanců v ČR.

Průměrná mzda zaměstnance se vypočte poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které je mzda nebo náhrada mzdy skutečně pobírána, odečtena je tedy doba nemoci a dalších neproplácených nepřítomností v práci v daném roce.

Takto vypočtená průměrná mzda není shodná s průměrnou mzdou zjišťovanou z podnikového výkaznictví. Díky této statistice MPSV lze rozlišit průměrné mzdy českých zaměstnanců dle rozdílných faktorů (obor, dosažené vzdělání, pohlaví, věk).

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo