Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Propad Tesly na burze. Co se dělo s akciemi po představení Cybertrucku?

Propad Tesly na burze. Co se dělo s akciemi po představení Cybertrucku?

Akcie Tesly se v uplynulém týdnu ocitly na horské dráze. Po trapasu s představováním “nerozbitného” Cybertrucku se podnik Elona Muska propadl o 6,4 %. Po tweetech svého šéfa z neděle se Tesla na burze zase rychle a dočasně zvedla o 4 %.

Co se skrývá za zvýšenou volatilitou akcií a co lze očekávat do budoucna?

“A komu tím prospějete?”

Minulý čtvrtek Elon Musk představil nový elektromobil do své série. Pick-up Cybertruck už na první pohled zaujal svým vzhledem, jelikož vybočuje z dosavadního typu vozidel, jež Tesla produkuje – elegantní sportovní automobily.

Elon Musk a Cybertruck
Elon Musk a jeho rozbitý Cybertruck (Zdroj: Novinky.cz)

Nejen zvláštně hranatý design Cybertrucku vzbudil pochyby. Na prezentaci Musk požádal svého zaměstnance, aby dvakrát hodil kovovou koulí do okna elektromobilu. Namísto demonstrace nerozbitnosti oken ovšem přítomní diváci viděli, že sklo prasklo.

Rozčilený Musk reagoval slovy: “Oh my f..ing God! […] Je tu ještě prostor ke zlepšení,” přiznal vzápětí.

Akcionáři Tesly za jediný den přišly o cca 768 milionů dolarů. Pokud jste ještě neviděli video z Muskova neslavného incidentu, podívejte se na video.

Škodu nahradí jediný nedělní tweet?

Tesla na burze v pondělí otevřela 4procentním vzrůstem z důvodu Muskova tweetu z konce týdne sdělujícího, že společnost obdržela už 200 tisíc objednávek na nový Cybertruck. Prozatím se jedná pouze o předprodej. Reálně se očekává, že nové elektromobily začnou být distribuovány až na podzim 2021.

Trhy si tuto zprávu o prvotních objednávkách převzaly jako pozitivní, přestože předchozí Model 3 před 3 lety od Tesly zaznamenal o 100 tisíc objednávek více. Navíc za Model 3 si v předprodeji tehdy Tesla účtovala 1000 dolarů, zatímco dnes u Cybertrucku si jej může každý předobjednat za pouhých 100 dolarů (na žádost lze peníze i vrátit).

A tak navzdory pondělním zprávám o obratu trendu se nakonec žádný obrat nekoná a akcie klesají.

Akcie Tesly priblizeny denni graf
Akcie Tesly, přiblížený denní graf (Zdroj: XTB.cz)

Na denním grafu výše 3 poslední červené klesající svíčky značí sestup ceny z pátku, pondělka a úterka. Cena se tak vzdálila ze svého letošního maxima 361 USD (čtvrtek 21. listopadu) zatím o 33 dolarů (cena 328 USD v úterý večer 26. listopadu).

Jaká je dlouhodobější perspektiva?

Pokud se podíváme na vývoj ceny na týdenním grafu, zjistíme, že Tesla letos na podzim zaznamenala masivní vzestup na hodnotě svých akcií a jedna nepovedená prezentace nic nezmění na prozatím úspěšném roku 2019 pro akcionáře kalifornské automobilky.

Z druhé strany ale v době, kdy akcie v listopadu prorážejí nové vrcholy, vidíme, že Tesla je ještě slušnou částku pozadu za svými předcházejícími maximy z let 2018 a 2017. Společnost produkující elektromobily tedy nenavázala na mnoho jiných “kolegů” ze Silicon Valley, kteří v letošním roce tvoří jeden rekord za druhým.

Akcie Tesly od 2013 do 2019 tydenni graf
Akcie Tesly od 2013 do 2019, týdenní graf (Zdroj: XTB.cz)

Vývoj akciového trhu každopádně ovlivní podepsání či nepodepsání obchodní dohody USA-Čína, naplánovaná zatím na polovinu prosince.

Zde se rozhodne i o osudu akcií Tesly – v případě podepsání by automobilka pravděpodobně překonala nezdařené uvedení Cybertrucku a akcie by se mohly dotknout minulých vrcholů. V případě smetení dohody ze stolu by negativní sentiment vůči Tesle patrně způsobil pokles ceny opět pod hranici 300 dolarů za jeden podíl.

U nás na Finexu budeme každopádně další vývoj kolem proslulého podniku Elona Muska a amerických akciových trhů dále s napětím sledovat.

Obchodování akcií Tesly si můžete bezplatně vyzkoušet u prověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.