Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jsou akcie elektromobilů v současné době přeceňované?

Jsou akcie elektromobilů v současné době přeceňované?

Jsou akcie elektromobilů v současné době přeceňované?
Zdroj: Depositphotos.com

Investujete-li už delší dobu, jistě jste si všimli, že má investiční komunita ve zvyku se až příliš nadchnout pro nové technologie. Příkladem za všechny mohou být internetové akcie na konci minulého století. Týká se dnes podobný problém i akcií elektromobilů?

Nikdo samozřejmě nechce přijít o investiční příležitost a je zcela zjevné, že jsou elektromobily obrovskou příležitostí, ale strach ze zmeškání příležitosti (FOMO) by vás neměl dohnat k tomu, že uděláte investiční chybu. Pojďme si přiblížit, jak by měl o EV akciích přemýšlet konzervativní investor.

Pozor na klam přeživších

Všichni známe jména velkých výrobců automobilů, mezi něž patří například Ford, Toyota a Volkswagen. Seznam automobilových gigantů je ve skutečnosti docela úzký. Pravdou ale je, že když automobily se spalovacím motorem teprve začínaly, o dominanci se ucházelo mnohem více jmen. Dnes registrujeme pouze ty společnosti, kterým se podařilo přežít počáteční chaotické dny nově vznikajícího odvětví a následně prosperovat a bereme to jako samozřejmost.

Stejný příběh však platí pro jakékoliv odvětví, kdy se z velkého množství prvních hráčů nakonec vyklube malý počet velkých vítězů.

Příkladem mohou být opět internetové akcie. Přiznejte se, kdo z vás drží například akcie Amazon už déle než 20 let?

To představuje pro investory velký problém. V prvé řadě mohou být budoucí vítězové nakonec fantastickými investičními příležitostmi. Máme tedy důvod být nadšení, když vidíme, že vznikají nová odvětví. Zapomínat bychom však neměli na to, že je ještě důležitější zjistit, které společnosti se skutečně stanou vítězi, a to není vůbec jednoduché. Yahoo! nebo AOL jsou v oblasti internetu příkladem někdejších lídrů v oboru, kteří se nakonec stali velkými poraženými.

Tyto dvě skutečnosti často vedou investorskou komunitu k tomu, že ve své nadšené náladě zvýší ceny mnoha akcií v nově vznikajícím odvětví, i když se většina z nich v dlouhodobém horizontu neukáže jako dobrá investice. Přesně to se dnes děje s akciemi elektromobilů.

Pojďme se podívat na řeč čísel

Skvělým příkladem, jak iracionální umí být trh, jsou akcie Tesla. Není pochyb o tom, jak důležitou roli tato společnost sehrála v rozvoji trhu s elektrickými vozidly. Její tržní kapitalizace se však v současnosti pohybuje přibližně na čtyřnásobku tržní kapitalizace Fordu a General Motors dohromady. Je těžké uvěřit, že hodnota Tesly je skutečně jedenáctkrát vyšší než hodnota Fordu nebo přibližně osmkrát vyšší než hodnota General Motors.

Vývoj ceny akcií Tesla za posledních 24 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Abychom byli spravedliví, Tesla je pravděpodobně nejextrémnějším příkladem, který lze najít, vzhledem k obrovskému zájmu, který se kolem společnosti a jejího generálního ředitele, Elona Muska, neustále koncentruje.

Ale i méně křiklavé příklady jsou stále znepokojující. Vezměte si akcie Nio. Tržní kapitalizace společnosti se pohybuje kolem 70 miliard dolarů (k 18. 7. 2021). Přestože se počet dodaných vozů společností v prvním čtvrtletí meziročně výrazně zvýšil, a to z přibližně 4 000 vozidel v roce 2020 na 20 000 v letošním roce, stále je ve ztrátě.

Ford, General Motors, a dokonce i Tesla byly ziskové. Investoři zjevně čínskému výrobci elektromobilů přisuzují hodnotu na úrovni velkých a ziskových automobilek, což je dáno pouze vírou v budoucí hospodářské výsledky, nikoliv tím, co dnes ukazují finanční výkazy společnosti.

Vývoj ceny akcií NIO za posledních 24 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

V oblasti elektromobility se však nacházejí i další společnosti, které zatím zdaleka tak vysoké hodnoty nenabyly. Konkrétně se jedná o společnosti Nikola, Lordstown Motors a Workhorse Group s tržní kapitalizací 5,5 miliardy, 1,6 miliardy a 1,6 miliardy dolarů. Stejně jako NIO všechny jmenované společnosti vykazují červená čísla ve výsledcích hospodaření a žádná z nich nedosahuje takového rozsahu činnosti jako Tesla a tradiční automobilky.

Právě Nikola je odstrašujícím příkladem toho, jak se může ocenění výrobce elektromobilů propadnout.

Na konci roku 2019 se pohybovala její tržní kapitalizace kolem 25 miliard dolarů (více než 4násobek současné ceny). Pro propad ceny akcií Nikola sice existují specifické důvody, ale to nic nemění na faktu, že ceny akcií EV společností mohou výrazně kolísat.

P/B ratio jednotlivých EV společností ve srovnání s General Motors a Ford.
P/B ratio jednotlivých EV společností ve srovnání s General Motors a Ford. Zdroj: ycharts.com

Tržní kapitalizace však není ideálním nástrojem pro vyjádření ocenění konkrétní společnosti. Mnohem lépe poslouží poměrové ukazatele. Je však důležité si uvědomit, že většina výše uvedených EV akcií není zisková. Bez zisků v podstatě nemůžete použít poměr ceny k zisku (P/E ratio), nejtradičnější metriku oceňování.

Můžete ovšem použít poměr ceny k účetní hodnotě (P/B ratio), který vyjadřuje poměr tržního ocenění ve vztahu k ukazatelům v rozvaze. Jak ukazuje výše uvedený graf, všichni výrobci elektromobilů mají vyšší poměr P/B než General Motors nebo Ford. A to navzdory skutečnosti, že nemají zdaleka takovou pozici v odvětví ani nejsou schopní produkovat podobný objem vozů, jako dvě tradiční americké automobilky.

Slovo závěrem

Jak již bylo uvedeno, v rozvíjejících se odvětvích není neobvyklé, že investoři zvyšují ceny mnoha akcií v naději, že investují do budoucího vítěze. Proto není šokující, že akcie elektromobilů jsou upřednostňovány před tradičnějšími výrobci automobilů. Je však zcela zřejmé, že jsou akcie elektromobilů předražené, když je porovnáme s širším automobilovým průmyslem. To je důležité, protože tradiční jména v této oblasti nyní výrazně investují do oblasti elektromobility, a navíc disponují výrobní a prodejní infrastrukturou, která výhradním výrobcům elektromobilů chybí.

V oblasti elektromobilů bude jistě růst konkurence a není jasné, který z výhradních výrobců elektromobilů, pokud vůbec nějaký, se dostane na vrchol. Kdokoliv, kdo má konzervativní investiční styl nebo se orientuje na hodnotové akcie, však v tuto chvíli může těžko považovat akcie elektromobilů za něco jiného než za nadhodnocené v porovnání s jejich skutečnými hospodářskými výsledky.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo